Uusimmat artikkelit
”Väärä suunta, ei Lieksa siellä ole”, julistaa Lieksan mainoskampanja Jyväskylässä – samaan aikaan kaupunginjohtaja vaihtaa Keski-Suomeen
Lieksan kaupunki on käynnistänyt näyttävän mainoskampanjan Jyväskylän seudulla. Sen tarkoitus ei ole kuittailla Muuramen kunnanjohtaksi pian siirtyvälle kaupunginjohtajalle, vaikka viesti on raflaava.
Bussilipusta voi kohta joutua pulittamaan rutkasti nykyistä enemmän, jos hallituksen kaavailemat tukileikkaukset toteutuvat
Hallitusohjelmassa kaavaillaan bussilippujen arvonlisäverokannan nostamista ja ilmastoperusteisten tukien poistamista. Jyväskylän seudulla tämä voisi nostaa lippujen hintoja ja harventaa bussivuoroja.
Jäteyhtiö Mustankorkea etsii säästöjä henkilöstökustannuksista – ilmoitti muutosneuvottelujen aloittamisesta
Mustankorkean mukaan suunnitelmat voivat toteutuessaan johtaa työntekijöiden toimenkuvien muuttamiseen tai irtisanomisiin. Työntekijöiden vähentämistarve on enintään yhdeksän henkilöä.
Muuramessa sote-kulut ovat maan halvimmat, nyt hoitoonpääsykin vielä paranee
Ylilääkärin mukaan tilanteen taustalla on toimiva omalääkärijärjestelmä, ja hoidon jatkuvuuden ansiosta terveydenhuollon kustannukset pysyvät kurissa.
Vammaispalvelun ja sosiaalihuollon asiakkaiden kyydeistä on laskutettu tuplasti Keski-Suomessa
Hyvinvointialueelta kerrotaan, että jos asiakkaan saamalla laskulla on uudelleen toukokuun omavastuuosuuksia, laskua ei tarvitse maksaa.
Nisulanmäen koulun vesivahingosta kärsineet luokat pois käytöstä ainakin vuoden loppuun asti
Koulun kellarissa sijaitseviin luokkiin pääsi vettä viemäriverkostosta kahdesti.
Muuramessa viemärin vettä valui koulun kellariin – neljä luokkaa evakossa kuukausia
Haisevaa vettä pääsi kellariin vesihuollon runkolinjaston ongelman vuoksi.
Saunavalmistaja Harvian liikevaihto laski, mutta kassavirta säilyi vahvana – toimitusjohtaja on tyytyväinen tulokseen
Euroopassa matala kuluttajaluottamus ja korkea inflaatio heikensivät Harvian myyntiä. Pohjois-Amerikan vahva myynti puolestaan tuki konsernin saunamyyntiä.
Tässäkö kuvat kesän märimmiltä festareilta? Keski-Suomessa satoi viikonloppuna kuukauden edestä, näin juhlittiin mudassa ja sateessa
Jyväskylässä satoi viikonloppuna enemmän kuin yleensä koko heinäkuussa. Tauottomassa rankkasateessa järjestettiin kahdet eri musiikkifestivaalit.
Keski-Suomessa valta- ja maanteitä päällystetään vielä 22 kilometrin matkalla
Pisimmät asfaltointityöt tehdään Ysitiellä Jämsässä Partalan ja Länkipohjan välillä 5,5 kilometrin matkalla ja Ysitiellä Muuramessa 5,8 kilometrin matkalla.
Lieksan etsittävä uusi kaupunginjohtaja
Lieksaa kahdeksan vuotta luotsannut Jarkko Määttänen on päättänyt siirtyä syksyllä Muuramen kunnanjohtajaksi. Lieksassa pyritään avaamaan viranhaku nopeasti.
Venekauppa on vajonnut huippuvuosista – kalastusveneiden kysyntä pitää pinnalla
Uusien vesikulkuneuvojen ensirekisteröinnit ovat vähentyneet kolmessa vuodessa puoleen. Varsinkin huviveneiden kauppa on tällä hetkellä hiljaista.
Muuramen kunnanjohtajaksi valittu Jarkko Määttänen aloittaa pestissään syyskuussa
Määttänen toimii nykyisin Lieksan kaupunginjohtajana. Hän kertoi valintansa jälkeen saaneensa lieksalaisilta yhteydenottoja, joissa toivottiin, ettei hän lähtisi Muurameen.
Bidenin Suomen vierailu on vähintäänkin keskisormen heiluttelua Moskovan suuntaan, arvio politiikan tutkija ja kansanedustaja Jani Kokko
Joe Biden tekee ainakin yhden ennätyksen Suomen vierailullaan. Koskaan aikaisemmin USA:n presidentti ei ole näin nopeasti rientänyt onnittelemaan uutta Naton jäsenmaata.
Joonas Könttä putosi eduskunnasta, vaikka hänen kampanjansa maksoi yli 70 000 euroa – rahaa kertyi esimerkiksi mukimyynnistä
Keski-Suomesta eduskuntaan valituista kansanedustajista suurin vaalirahoitus oli Sinuhe Wallinheimolla (kok.). Anne Kalmarin (kesk.) ilmoitus myöhästyi määräajasta.
Lieksan lehti: Jarkko Määttänen empii Muuramen johtoon lähtöä
Määttänen kertoo saaneensa lieksalaisilta yhteydenottoja, joissa toivotaan, ettei hän lähtisi Lieksasta.
Muuramen johtoon on valittu Jarkko Määttänen
Muurame on valinnut Lieksan kaupunginjohtajana toimivan Jarkko Määttäsen seuraavaksi kunnanjohtajaksi. Määttänen sai taakseen valtuuston selvän enemmistön.
Suomen paras karja lypsää puolet keskimääräistä paremmin – ”Hyvinvoiva, terve lehmä on tärkein”, sanoo Peltolan tilan isäntä
Muuramelaisella tilalla on Suomen paras karja toista vuotta peräkkäin. Keskikokoinen lehmälauma lypsää hurjat määrät hyvälaatuista maitoa hyvinvointiin panostamalla.
Tuhannen ihmisen rockfestari Naamojen lipunmyynnissä oli teknisiä ongelmia, eivätkä liput menneet loppuun sekunneissa tai minuuteissakaan
Lipunmyynti kesti aiempaa pidempään, sillä Tiketin myyntijärjestelmään tuli teknisiä ongelmia.
Poliisi lähti Muurameen neljän partion voimin – uhkailu tehtiinkin leikkiaseella
Poliisi sai hälytystehtävän, jossa epäiltiin nuoren henkilön uhkaavan asunnossa muita ihmisiä aseella.
Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkopalvelut laajenevat – chat-asioida voivat pian myös entisen Seututerveyskeskuksen asiakkaat
Tunnistautumista vaativat hyvinvointialueen verkkopalvelut avautuvat kesäkuun aikana entisen Seututerveyskeskuksen kuntiin. Muuramessa ja pohjoisessa Keski-Suomessa joudutaan vielä odottamaan.
Keltaliiviset kompostitarkastajat aloittavat kierroksensa Jyväskylän seudulla
Yhteensä satoja komposteja tarkastetaan kevään ja kesän aikana Laukaan, Toivakan, Muuramen ja Jyväskylän alueilla.
Keljon ja Jyväskylän ratapihan välille suunnitellaan lisäraidetta – Tampere-radan nopeuttamisen suunnittelu etenee
Kaksoisraide tulisi noin 10 metrin päähän nykyisestä raiteesta. Keljon lisäksi lisäraideosuutta suunnitellaan Korpilahdelle Saakosken kohdalle.
Muuramen kunnanjohtajavalinta etenee: ehdolla on kaksi hakijaa, joilla molemmilla on kokemusta kunta-alan johtotehtävistä
Kahdeksan hakijan joukosta loppusuoralle on valittu Lieksan kaupunginjohtaja Jarkko Määttänen ja Laukaan kunnan talous- ja henkilöstöjohtaja Eero Raittila.
Muuramessa some-kuvat kouluruoasta johtivat jopa tappouhkauksiin – ylikonstaapeli kannustaa kaikkia käyttämään ”mummosuodatinta”
Instagram-tilillä julkaistut ruokakuvat ovat keränneet asiatonta kommentointia ja johtaneet yksittäisiin tappouhkauksiin. Nuorten käytös sosiaalisessa mediassa huolestuttaa tilin ylläpitäjää.
Muuramen kunnanjohtajahaku tiivistyy – he pääsivät jatkoon
Muuramen kunnanjohtajan tehtävää tavoitteli 12 hakijaa. Lisäksi yksi hakija perui hakemuksensa hakuajan kuluessa ja yksi hakemus paljastui pilailuksi.
KSML: Eduskuntaan noussut Ville Väyrynen on maakunnan kovatuloisin kansanedustaja
Väyrynen pesi Keskisuomalaisen selvityksen mukaan tuloillaan myös maakunnan pitkäaikaiset kansanedustajat.
Muuramen kunnanjohtajahakuun tehtailtiin pilahakemus – yksityishenkilö otti yhteyttä kuntaan, kun sai kiitosviestin sähköpostiinsa
Vastaavia ”pilana” tehtyjä hakemuksia tuli maaliskuussa kaupunginjohtajahakuun myös Joensuussa.
Muuramen johtajapestiin 12 hakijaa – yksi hakemus paljastui pilailuksi
Muuramen kunnanjohtajan virka tuli haettavaksi kunnan pitkäaikaisen kunnanjohtajan Ari Ranta-ahon siirtyessä eläkkeelle.
Väestökato näkyy valkolakkien määrässä – Keski-Suomen lukioiden oppilasrivit harvenevat vauhdilla
Monen keskisuomalaislukion oppilasmäärä on vähintään puolittunut 2000-luvulla. Väestökadon lisäksi huolta aiheuttaa rahoituksen supistuminen.
Moni lukio kärsii oppilaskadosta, mutta Muurame rakentaa kouluunsa lisätilaa hakijamäärän kasvun takia
Lukion tulevaisuuden turvaa Muuramessa paitsi lapsiperheiden suuri määrä myös Jyväskylän läheisyys. Samankaltainen tilanne on Laukaassa.
Keski-Suomessa kaikki eduskuntavaaliehdokkaat saivat ääniä – kolme ääntä oli pienin potti
Eduskuntavaalien tulos vahvistetaan keskiviikkona 5. huhtikuuta.
Ennakkoilmoitusten perusteella Petri Honkosen kampanja oli Keski-Suomen kallein – kahdella rahaa ei kulunut ollenkaan
Vaalirahoitusilmoituksen tekeminen on pakollista eduskuntaan valituille sekä varalle sijoittuneille. Tiistaiaamuna monella ilmoitus oli vielä jättämättä.
Keski-Suomen äänet on laskettu | SDP ja kokoomus voittivat paikat, keskusta ja vasemmisto menettivät
Eduskuntavaalit huipentuvat sunnuntaina 2. huhtikuuta. Seuraamme tässä päivittyvässä artikkelissa vaalien tuloksia ja tunnelmia eri puolilla Keski-Suomea.
Näin seuraat sunnuntaina eduskuntavaalien tulosiltaa Keski-Suomesta
Yle välittää vaalitulokset ja tunnelmat radiossa, tv:ssä ja verkossa.
Sairaala Novaan avataan uusi nuorisopsykiatrian akuuttiosasto, osastolla on 12 vuodepaikkaa
Nykyisestä osastosta tulee puolestaan nuorisopsykiatrian kriisiosasto, joka tarjoaa ensimmäisen avun nuoren vakavaan oireiluun.
Matias Järnefelt on sauna- ja kiuasvalmistaja Harvian uusi toimitusjohtaja
Harvian mukaan Matias Järnefeltillä on merkittävää kokemusta vaativista kansainvälisen liiketoiminnan johtotehtävistä.
Toivakka virittää johtajahakua huhtikuulle
Toivakan nykyinen johtaja Helena Vuopionperä-Kovanen valittiin maaliskuun alussa Viitasaarelle.
Keski-Suomen hyvinvointialue aloittaa noin tuhatta työntekijää koskevat muutosneuvottelut
Muutosneuvottelut kohdistuvat suurimmilta osin konsernipalveluiden henkilöstöön. Neuvotteluissa on kyse enimmäkseen tehtäväkuvien muutoksista.
Vain murto-osa Keski-Suomen eduskuntavaaliehdokkaista on ilmoittanut vaalirahoituksestaan
Kansanedustajaehdokkaille vaalirahoitukseen liittyvä ennakkoilmoitus on vapaaehtoinen.
Kolmen kunnan työttömyys painui alle 10 prosentin Keski-Suomessa
Koko maakunnan työttömyysprosentti oli helmikuussa 12,3, mikä on koko maan toiseksi korkein.
Terveydenhuolto höllää koronakäytäntöjään – testiä ja maskia ei edellytetä enää kaikissa tilanteissa
Koronatilanne on tällä hetkellä sekä Keski-Suomessa että koko Suomessa varsin rauhallinen, toteaa Koronanyrkki.
Kinkomaan vanhan sairaalan saa purkaa
Todennäköisesti vie vielä vuosia ennen kuin vanhan sairaalan päärakennuksen kohtalo on sinetöity.
Keski-Suomen kunnat eivät halua maksaa sairaanhoitopiirin yllätysalijäämää – erikoinen tilanne voi johtaa vuosien vääntöön
Keski-Suomen kunnanjohtajat ovat keskustelleet sairaanhoitopiirin alijäämästä kokouksessaan tiistaina.
Keskisuomalaisten terveyttä tutkitaan osana laajaa väestötutkimusta
THL on kutsunut kymmenentuhatta suomalaista terveystarkastuksiin. Seuraavana tutkimuspaikkakuntana on Muurame.
Muuramen kunnanjohtajan pesti kiinnostaa – ”Kyselijöitä on ollut jo puolen vuoden ajan”
Muurame alkaa etsiä seuraajaa kuntaa liki 20 vuotta luotsanneelle Ari Ranta-aholle. Kunnanhallituksen puheenjohtaja arvioi, että uusi johtaja valitaan kesän kynnyksellä.
Jyväskylän seudun Kulttuuriaitta saa ministeriöltä 100 000 euroa lastenkulttuurin edistämiseen
Opetus- ja kulttuuriministeriö on tänään myöntänyt lastenkulttuurin edistämiseen lähes 2,2 miljoonaa euroa.
Linja-autoalalla toivotaan parannuksia työoloihin: ”Viisi ja puoli tuntia ilman vessataukoa on aika paha”, sanoo Sari Väyrynen
Linja-autoliikenteen lakko alkoi keskiviikkona. Lakon on ilmoitettu jatkuvan ensi viikon perjantaihin, ellei työriidassa synny sopua ennen sitä.
Muurame aloittaa kunnanjohtajahaun – nykyinen johtaja eläkkeelle ensi vuonna
Kunnanjohtaja Ari Ranta-aho eläköityy ensi vuoden helmikuussa.
Näin keskisuomalaiset kansanedustajat äänestivät Natosta
Keskisuomalaiset kansanedustajat olivat Suomen Nato-sopimuksista varsin yksimielisiä.