Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Kaija Saariaho katsoo käsi poskella kohti kameraa puolilähikuva.

Karmaiseva hittiooppera kertoo kouluammuskelusta, ja nyt se nähdään Suomessa – Sofi Oksanen: "Taide on paras tapa käsitellä väkivaltaa"

Kaija Saariahon ylistetty Innocence kertoo kouluampumisen syistä ja seurauksista, traumasta sekä selviämisestä. Kirjailija Sofi Oksanen debytoi teoksessa libretistinä.

Viikon Tuukka eli toimittaja Tuukka Pasanen katsoo suurennuslasin läpi kohti kameraa.

Viikon Tuukka: Venäjän taidekenttää ei kannata unohtaa

Venäläistaiteilijoiden vierailuja lännessä on peruttu. Samalla venäläisen taidehistorian suurteoksia on ryhdytty tulkitsemaan kulttuuri-imperialistisen katseen läpi. Kannattaako taiteilijoita rangaista johtajien teoista?

Oulun kaupunginkirjasto, ulkokuva

Oulun pääkirjaston Kirjasaareen ehtii vielä tänään, kuuntelemaan vaikkapa Sofi Oksasta – tapahtuma esittelee kirjallisuutta ainutlaatuisen laajasti

Vastaavia kirjaesittelyjä järjestetään kirjastoissa muun muassa Lahdessa ja Tampereella. Ne keskittyvät kuitenkin lähinnä lasten- ja nuortenkirjoihin.

Kuvassa on kirjailija Tommy Orange.

Kirjamessut siirtyi verkkoon – Amerikassa juhlittu Tommy Orange tulee messukävijöiden olohuoneisiin tänä iltana

Tänään alkavan tapahtuman keskusteluihin pääsee liittymään mukaan ostamalla messulipun.

Kuvakaappaus BioTexCom klinikan YouTubevideosta jossa näyttävät lapsia jotka odottavat vanhempiaan.

Koronapandemian ei-toivottu seuraus Ukrainassa – Yli 50 sijaissynnytettyä vauvaa odottaa ulkomaalaisia vanhempiaan hotellissa Kiovassa

Matkustusrajoitusten takia eurooppalaiset ja amerikkalaiset vanhemmat eivät pääse noutamaan ukrainalaisnaisten heille synnyttämiä vauvoja

Kuhmon kirjastotoimenjohtaja Taina Hyvönen löysi lainaajan tilaaman kirjan.

Kuhmon suosittu kirjakassipalvelu käynnistettiin nopeasti, ja tilauksia satelee koko ajan

Myös monissa muissa Kainuun kirjastoissa suunnitellaan erilaisia lainauspalveluja.

Minni Gråhn näytelmässä Stalinin lehmät.

Stalinin lehmät takaisin Joensuun kaupunginteatteriin

Suosittu näytelmä tekee paluun pienelle näyttämölle, ja se nähdään kiertueella useilla paikkakunnilla.

Kaija Saariaho ja Sofi Oksanen kertovat uudesta Innocence-oopperastaan

Monikielisyyttä ja väkivallan teemoja – Kaija Saariaho ja Sofi Oksanen kertovat uudesta Innocence-oopperastaan: "Täydennämme hyvin toisiamme"

Innocence-ooppera on kahden valovoimaisen suomalaistaiteilijan yhteistyön hedelmä, joka on prosessina kestänyt useita vuosia.

Näin Sofi Oksasen Baby Jane päätyi uutuusoopperan aiheeksi

Sofi Oksasen Baby Jane päätyi neljä vuotta ilmestymisensä jälkeen elokuvaksi ja nyt myös oopperaksi – "Sen aiheet ovat oopperamaailmassa uusia"

Ooppera Skaala -taiteilijaryhmä haluaa estää ooperan pölyttymisen taidemuotona, ja tuoda sen tähän aikaan.

Sofi Oksanen istuu sohvalla.

Sofi Oksasen kirjassa vauvalle voi shoppailla siniset silmät ja pitkät sääret – "Ukrainan vauvatehtailu on karua bisnestä"

Fiktiivisen romaanin aihe pohjaa faktaan. Sijaissynnytyksistä ja sukusoluluovutuksista on tullut kannattavaa bisnestä Ukrainassa.

Handmaid's Tale -sarjan maailmassa osa naisista on alistettu orjattariksi.

Loiri kertoo kaiken ja Handmaid's Talen tarina jatkuu – 8 kirjatärppiä syksyyn

Alkavan syksyn kirjasadosta on tulossa kiinnostava. Kirjoja julkaisevat monet tunnetut kirjailijat.

Richard Rodgers teatteri.

Broadwayn unelmatehtaassa voi tienata tai menettää miljoonia – nyt onneaan koettaa suomalainen jazz-musikaali

Heikki Sarmannon 24 vuotta sitten säveltämä Manon-musikaali sai valtiolta 300 000 euroa Broadwayn valloitukseen.

Kuvassa Helene Schjerfbeckin Toipilas

Opera, film on artist Helene Schjerfbeck due in 2020

One of Finland's best-known painters will be profiled in a movie and an opera next year.

Keskustelijoita Helsinki Lit -festivaalin lavalla

Valitut sanat tuo kirjallisuuden kansainväliset tähdet Teemalle

Helsinki Lit 2018:ssa mm. Kim Leine ja Johannes Anuyry.

Terveyskeskuksen odotustila.

Herätys: Sote-säätö sekoittaa kuntien pakkaa, vaaliteltoilla kukaan ei kanna hallitusvastuuta, lähes koko maassa on huono ajokeli

Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Maria Ylipää ja Roosa Söderholm

Sofi Oksasen Baby Jane nähdään nyt valkokankaalla: "Naiset puhuvat harvoin keskenään elokuvissa – varsinkaan muusta kuin miehistä"

Baby Jane on elokuva rakkaudesta, valtapeleistä ja hoitamatta jäävien mielenterveysongelmien tekemästä tuhosta.

 Baby Jane -elokuva, Katja Gauriloff

Naisten roolia halutaan vahvistaa entisestään Suomen elokuva-alalla – saamelaiselokuvatuotannoissa taas dominoivat naiset

Saamelaisessa elokuvatuotannossa naisten rooli on jo pitkään ollut jopa vahvempi kuin miesten, kun taas Suomessa sukupuolten välinen tasa-arvo puhuttaa edelleen.

Näyttelijä ja laulaja Maria Ylipää muistelee nuoruutensa perfektionismia

Näyttelijä Maria Ylipää kotimaisesta fiktiosta: "Vihdoinkin alkaa tulla moniulotteisia naisrooleja"

Uransa kahdessa tärkeimmässä kameraroolissa pian esiintyvää näyttelijää vaivasi nuorena suorittamisen tarve.

Kirjailija Sofi Oksanen

Sofi Oksanen on tyytyväinen romaaninsa dramatisointiin

Kirjailija ei uskonut, että näkisi Stalinin lehmät teoksensa näyttämöllä.

Kirjailija Sofi Oksanen

Stalinin lehmät lauantaina ensi-illassa – Sofi Oksanen Joensuuhun

Kirjailija Sofi Oksasen Stalinin lehmät romaanin näyttämöversio on maailman ensi-illassa Joensuussa lauantaina.

Sofi Oksanen pitämässä puhetta Senaatintorilla.

Oksanen: Trump, Putin benefit from weak Europe

Finnish-Estonian author Sofi Oksanen believes Trump and Putin want to undermine Europe.

Sofi Oksanen

Thursday's papers: Niinistö's sunny NATO report, Aarnio's murder connection and Oksanen's Finlandisation missive

Today's papers discuss the Finnish President's optimism ahead of the Helsinki Summit, a Guardian article from author Sofi Oksanen, and the latest on Jari Aarnio.

A Moment in the Reeds -elokuvan pressikuva.

Aika on ajanut ohi Kummelin homostereotypioista – nyt homopari kelpaa jo kotimaisen elokuvan päähenkilöksi

Vuoden 1948 Ihmiset suviyössä -elokuvassa nähtiin kotimaisen elokuvan ensimmäinen homohahmo, mutta tarinan keskiössä oli heteropari. Seitsemänkymmentä vuotta myöhemmin kotimaisen elokuvan suviyössä lempii miespari.

Joensuun kaupungintalo elokuussa 2014.

Joensuun kaupunginteatteriin tulossa mielenkiintoinen syksy

Joensuun kaupunginteatteri tuo syksyllä lavalle muun muassa marin kielellä kirjoitetun venäläisen kansankomedian.

Kuvituskuva kuunnelmaan Syvyydestä.

Viron vaiheita radiodraaman kertomina

Kuunnelmat valottavat veljeskansan 100-vuotista historiaa

Kuvassa Puhdistus-kuunnelman näyttelijät vas.-oik.: Zara (Essi Hellén) ja Aliide Truu (Tiina Weckström)

Sofi Oksasen teokset aloittavat kuunnelmakevään

Kuunnelmia Yle Radio 1:ssä sunnuntaisin ja maanantaisin

Katja Gauriloff ja Sofi Oksanen.

Palkittu elokuvantekijä Katja Gauriloff työstää ensimmäistä kokopitkää fiktioelokuvaansa

Jussi-palkittu elokuvaohjaaja Katja Gauriloff työstää parhaillaan ensimmäistä fiktioelokuvan ohjaustaan Sofi Oksasen romaanista Baby Jane.

Mies soittaa klarinettia

Taiteen valtionpalkinnoilla muistettiin kustannustoimittajaa, suomentajaa ja "epätapahtumaa"

14 000 euron suuruisia palkintoja jaettiin perjantaina useiden taiteenalojen edustajille.

otso kantokorpi

Otso Kantokorpi: Haluan takaisin kirjamessuille!

Toisinaan uudistus on vakavasti tarpeen.

SofI Oksanen ja Melania Trump.

Melania Trump feeds stigma of submissive E. European woman, Finnish author writes in scathing open letter

Finnish author Sofi Oksanen has published a scathing open letter to US First Lady Melania Trump, urging her to speak up about the stigmatisation and sexualisation of women from the former Soviet bloc. The letter, printed in several newspapers in four languages across the Nordic countries on Thursday, calls on Trump to break her silence and help change the world.

Melania Trump.

Sofi Oksanen kehottaa Melania Trumpia murtamaan itätytön stereotypiaa: Hiljaisuutesi ei ole yksityisasia

Jos antaisit aktiivisen toimijan roolin voittaa, sinusta voisi tulla meidän kaikkien sankari, Oksanen kirjoittaa ruotsalaislehdissä ja Helsingin Sanomissa julkaistussa avoimessa kirjeessään.

Kirjailija Salla Simukka

Suomalainen kulttuuri myy maailmalla: "Menestys on onnekkaiden sattumien maksimointia"

Sisältö ratkaisee ja suomalaisuus on eksoottinen lisä, kertovat Aamu-tv:ssä vierailleet kulttuuriviennin ammattilaiset.

Pietari K. kävi täällä -sarjan osa 8 kuva

Miksi olla yksi kun voi olla monta? Brändäämisen ABC kirjailijoille

Lue kirjallisuusessee tai kuuntele podcast täältä!

Pietari K. kävi täällä -sarjan osa 6

Pätkiikö? Ota lääkkeeksi neukkunostalgiaa ja kirjoja muistamisesta

Lue kirjallisuusessee tai kuuntele podcast täältä!

Katja Gauriloff ja Sofi Oksanen.

Sofi Oksasen Baby Jane valkokankaalle

Elokuvan ohjaa palkittu dokumentaristi Katja Gauriloff.

Kotkan kaupunginteatterin Puhdistuksessa nähdään muun muassa näyttelijät Anne Niilola (Aliide Truu) sekä Ella Mustajärvi (Zara).

Sofi Oksasen Puhdistus saa Kotkassa ensi-iltansa – samalla uuden taiteellisen johtajan etsintään valmistaudutaan

Kotkan kaupunginteatterissa paneudutaan seuraavaksi Viron traagiseen lähihistoriaan.

Kuvassa: Atlas Saarikoski, Sanna Stellan, juontaja Niina Repo ja Tommi Kinnunen.

Ollako sudenmorsian vai superäiti?

Pilkun jälkeen käsittelee naisen aseman muutosta.

Sofi Oksanen

Sofi Oksanen mukana poikkeuksellisessa näytelmässä Wienissä: "En tiedä yhtään millainen lopputulos on"

Tänään perjantaina Itävallan kansallisteatterissa saa ensi-iltansa viiden naiskirjailijan kirjoittama näytelmä. Sofi Oksasen lisäksi mukana on Nobel-kirjailija Elfriede Jelinek.

Sofi Oksanen

Sofi Oksanen: Puhdistus – Näe naisiin kohdistuva väkivalta!

Tutustu Kirjojen Suomen vuoden 2008 teokseen.

Joulupukki ja rauhanturvaaja.

Herätys: Suomi kiinnostaa kiinalaissijoittajia, kansalaisaloite eläkeindeksistä luovutetaan ja rauhanturvaamista juhlitaan

Lue tästä päivän uutisaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Sofi Oksanen

Sofi Oksanen ja kustannusyhtiö Bazar sopivat riitansa

Kirjailija Sofi Oksanen ja Bazar-kustantamo pääsivät sopuun kahdessa oikeusjutussa.

Kultakausi-näytelmän pressikuva.

Kemin kaupunginteatterin keväässä kolme ensi-iltaa – suosittu Puhdistus jatkaa

Kemin kaupunginteatterin kevään ohjelmistossa nähdään esimerkiksi ruotsinlaivalle sijoittuva komediallinen esitys Suomen nykytilasta.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle