Uusimmat artikkelit
Turun kolmelle museolle uusi johtaja
Teemu Kirjonen johtaa jatkossa Åbo Akademin säätiön omistamia Casa Haartman -museota, Sibelius-museota sekä Ett Hem -museota.
Saariston rengasteiden suosio jatkuu – pyöräilijöiden turvallisuus paranee lähivuosina
Liki 60 000 kävi tutustumassa saaristomaisemiin viime vuonna. Nyt vierailijoiden määrän ennustetaan kasvavan edelleen.

Turun elämyskeskuksen kumppanuussopimukselle sorvataan jatkoa – kaupunki haluaa varautua myös siihen, ettei elämyskeskushanke toteudu suunnitellusti
Tavoitteena on, että asemakaavanmuutos olisi valtuuston käsittelyssä vuoden 2023 loppuun mennessä. Vaihtoehtoisesti kaupunki ostaisi kaksi kiinteistöä 35 miljoonalla siltä varalta, ettei Turun Ratapihan Kehitys Oy pystyisi toteuttamaan hanketta.

Muuntajasta alkunsa saanut palo poltti tuhat neliötä maastoa Turun lentoaseman liepeillä
Hälytys tuli pelastuslaitokselle kello 17.40. Sammutustyöt kestivät vajaat kolme tuntia.
Turun ratapihalla käyttöön väliaikainen matkustajalaituri ja autojuna-asema
Toijalan suunnan matkustajat ja ajoneuvojen lastaus siirtyvät Logomon puoleiselle rata-alueelle yli vuoden ajaksi.
Kymmenen vuoden kiihkeä keskustelu Kupittaan siirtolapuutarhan kohtalosta huipentuu pian – katso Turun valtuutettujen mielipiteet
Turun vanhimman siirtolapuutarhan aluetta ollaan kehittämässä uuden yleiskaavan yhteydessä. Kysyimme Turun valtuutettujen kantoja, ja ne ovat edelleen hyvin hajallaan.
Energiapuun kova kysyntä näkyi Varsinais-Suomen metsänhoitotukien maksumäärissä
Kemera-tukea maksettiin Varsinais-Suomeen yhteensä kaikkiin hoitotöihin 406 000 euroa.
Turun hoitajille maksettava sitoutumispalkkio sai vihreän valon lautakunnasta – vuodenvaihteessa töissä oleville tuhat euroa
Tuhannen euron palkkio maksettaisiin, jos vähintään puoli vuotta töissä olleen työntekijän työsuhde on voimassa vielä vuodenvaihteessa. Osa-aikaisille työntekijöille palkkio maksettaisiin suhteessa työssäoloaikaan.
Suomen ensimmäinen omikron BA.5-variantti löytyi Turun yliopistollisessa keskussairaalassa
Rokotteen teho tautia vastaan ei ole hyvä, mutta rokote kuitenkin suojaa vakavalta tautimuodolta.
Kokkolan satamassa testattiin ensimmäistä kertaa etäluotsausta – luotsi tarkkaili laivan liikkeitä Turussa
Etäluotsauksen yleistyminen on vielä vuosien päässä.
Turun kaupunkipyörien käyttöönotto venyy kesäkuun loppuun osatoimitusten viivästymisen takia
Osat valmistetaan Kiinassa, mutta koronavirus on sulkenut maassa useita tehtaita. Pyörät kootaan Suomessa.
Linnanniemestä Turun ensimmäinen taidekaupunginosa
Tavoitteena on toteuttaa taideohjelma, joka korostaa Linnanniemen kulttuurikaupunginosan imagoa ja luo alueelle paljon mielenkiintoista katsottavaa ja koettavaa.
Rauman telakalle uusi johtaja Turusta
Diplomi-insinööri Mika Heiskanen aloittaa työnsä RMC-telakan toimitusjohtajana kesän jälkeen. Hän siirtyy Raumalle Meyer Turun johtotehtävistä.
Turun asukasbudjetti listasi kohteita lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseen
Käytössä on kolme miljoonaa euroa. Kohteet valittiin yleisöäänestyksen perusteella.
Manillan puulaiturin purku etenee – lautakunta hyväksyi 6,5 miljoonan betonirakenteen
Huonokuntoinen puulaituri kannattelee Itäistä rantakatua. Rantapenkan maata on jo valunut Aurajokeen.
Kalliosydämeen kairaaminen kertoo Salon seudun sopivuudesta Tunnin junan monille tunneleille – projektijohtaja: "Kyseessä on haastava osuus"
Lähes 1 800 kairauspisteellä selvitetään maaperän soveltuvuutta suunnitteilla olevalle Turun ja Helsingin väliselle oikoradalle. Yksin Salon ja Espoon välille on tulossa siltoja 113 ja tunneleita 22.
Operaatio Ruokakassilla valtava pula lahjoittajista – ruoka-apua tarvitsevien määrä kasvaa vauhdilla Turun seudulla
Turussa ja lähialueilla toimivan hyväntekeväisyysjärjestö Operaatio Ruokakassi jakoi viime vuonna joka viikko 5 600 ruokakassia. Tänä vuonna avuntarvitsijoiden määrä on kasvanut nopeasti.
Turun Pääskyvuoren päiväkoti elementtirakennuksiin – valtuusto sinetöi neljän miljoonan euron väistötilat
Keltasirkunpolun päiväkoti kärsii kosteusvaurioista ja niitä on korjailtu jo viime vuonna. Päiväkoti siirtyy väistötiloihin
Syyttäjä vaatii ehdotonta vankeutta Turussa kerrostalon rappukäytävässä vastaantulijaa puukottaneelle miehelle
Syytetty puukotti hänelle ennestään tuntematonta miestä, minkä jälkeen hän uhkasi toista henkilöä puukolla. Puukotuksen uhri selvisi teosta.
Turun ammattikorkeakoulun keksintö parantaa sähköautojen akkujen tehokkuutta ja saattaa jopa laskea hintaa
Prismaattisen akkukennon aiempaa parempi lämmönhallinta nopeuttaa latausta sekä kylmissä että kuumissa olosuhteissa ja pidentää akun kestoa.
THL: helle aiheuttaa ongelmia Suomen sairaaloissa – TYKSin uusissa rakennuksissa parempi tilanne
Turun yliopistollisen keskussairaalan vanhimmat rakennukset, eli A-sairaala ja U-sairaala kärsivät helteestä enemmän.
Pete ja Miia saavat apua huumeriippuvaisten korvaushoidosta – hoito on tehokasta ja tuo säästöjä, mutta kärsii alueellisesta eriarvoisuudesta
Opioidikorvaushoitoon pääsy vaihtelee alueittain paljon. Myös hoitokäytännöissä on isoja eroja. Hoidon tulokset ovat näytön perusteella kiistattomia.
Turkulaisnuoret viihtyvät Aurajoen rannassa ja ottavat kaupunkitilaa omakseen – nuorisotilat elpyvät edelleen korona-ajan kävijäkuopasta
Aurajoen ranta, Kupittaa, Logomon silta: siinä muutamia nuorten suosikkipaikkoja Turusta. Nuorten mielestä Turussa on hyvä olla ja hengailupaikkoja on tarpeeksi, ainakin kesällä.
Poliisin asetta tavoitelleelle turkulaismiehelle tuomio tapon yrityksistä
Mies oli soittanut useita kertoja aiheettomasti hätäkeskukseen. Sen jälkeen hän teki vastarintaa kiinniottoa suorittamaan saapuneille poliiseille.
Turku suunnittelee sitoutumispalkkiota sote-rekrytointien helpottamiseksi
Kertapalkkiona maksettava sitoutumispalkkio olisi enimmillään 1 000 euroa. Edellytyksenä on, että henkilön työsuhde on voimassa kuluvan vuoden lopussa ja työsuhde on jatkunut yhtäjaksoisesti vähintään kuusi kuukautta.
Keski-ikäinen mies putosi Turun Kirjastosillalta Aurajokeen
Pelastuslaitos nosti henkilön joesta ja aloitti elvytystoimet.
Turun keskustassa kerrostalopalo – pelastuslaitos katkaisi Humalistonkadun liikenteen sammutuksen ajaksi
Pelastuslaitoksen mukaan palo sai öljylämmityksen saneeraustöiden aikana..
TYKSlabin näytteenottopisteissä viikkojen mittaiset ajanvarausjonot – hoitajalakon aikana peruttiin päivittäin 800 aikaa
Ruuhkaa on koitettu purkaa lisäämällä ilman ajanvarausta toimivia näytteenottoaikoja. Jonoja on silti syntynyt. Paras aika välttää jonoja on loppuviikko.
Lääkäriliiton entinen puheenjohtaja Heikki Pälve Turun apulaispormestariksi
Apulaispormestarin paikka tuli täytettäväksi, kun tehtävää tähän asti hoitanut Ville Valkonen nousi eduskuntaan huhtikuussa menehtyneen Ilkka Kanervan tilalle.
Varsinais-Suomi jaetaan kahdeksaan sote-alueeseen uudessa hyvinvointialueessa
Varsinais-Suomen hyvinvointialue aloittaa toimintansa ensi vuoden alussa. Hyvinvointialueelle siirtyy kaikkiaan noin 23 000 työntekijää.
Turkulaiset taiteilijat saivat vihdoin oman tilan – kauan odotettu Taiteen talo avautuu lauantaina
Rettigin vanhaan tupakkatehtaaseen rakennettu taiteen keskus kokoaa yhteen eri alojen taiteilijoita. Samalla sen toivotaan elävöittävän Turun vanhaa kaupunkia.
Influenssakausi purskahti Varsinais-Suomessa – infektiolääkäri hämmästelee, potilaitakin sairaalassa
Influenssatapaukset alkoivat kasvaa esimerkiksi Varsinais-Suomessa pääsiäisen jälkeen ja tapausmäärät ovat runsastuneet.

Liedon Säästöpankki yhdistyy Oma Säästöpankkiin
Liedon Säästöpankin henkilökunta siirtyy Oma Säästöpankkiin vanhoina työntekijöinä.
Turku aikoo korvata Manillan puulaiturin betonirakenteella – huonokuntoinen laituri kannattelee Itäistä rantakatua, rantapenkan maata valunut Aurajokeen
Tilalle suunnitellun betonilaiturin rakentaminen maksaisi arviolta vajaat 6,5 miljoonaa euroa.
Turku vie Kiinamyllykadun luvattoman puunkaadon poliisille
Rakennustyömaalla kaadettiin 15 puuta ilman lupaa.
Vapinapotilas Marja Jalava, 83, sai apua harvinaisesta ultraäänihoidosta: "Nyt käsi ei vapise ollenkaan"
Magneettikuvauslaitteen osaksi liitetty laite on ainoa Pohjoismaiden yliopistosairaaloissa. Se maksoi 2,2 miljoonaa euroa. Vuosittain voidaan hoitaa jopa 100 eri puolilta Suomea saapuvaa potilasta.
Valonheitinlottana toiminut Kaarina Alvajärvi, 99, on Vuoden Lotta: "Ei olisi uskonut, että vielä päätyy näin lähelle sotaa"
Suomalaisten naisten aktiivinen osallistuminen maanpuolustukseen korostuu Kaarina Alvajärven saamassa tunnustuksessa. Myös hänestä vaikuttaa siltä, että Natoon kannattaisi liittyä.
TS: Arkea irtisanoo 150 työsuhdetta ja osa-aikaistaa satoja työntekijöitä
Turun kaupungin tytäryhtiö Arkean muutosneuvottelut ovat päättyneet, kertoo Turun Sanomat.
Oikeus hylkäsi syytteet viiden vuoden takaisesta suojatieturmasta – 15-vuotias poika kuoli pakettiauton ja pyörän törmäyksessä
Varsinais-Suomen käräjäoikeus hylkäsi syytteet tapauksessa, jossa mies ajoi polkupyörällä liikkuneen 15-vuotiaan pojan päälle Turussa 31. toukokuuta 2017.
Tulevana sunnuntaina tuhannet partiolaiset marssivat taas Turussa – partioparaati järjestetään kahden koronavuoden jälkeen
Turun keskustassa marssittavaan partioparaatiin odotetaan noin 4 000 partiolaista.
Turun yliopiston humanistiselle koulutusalalle iso rahalahjoitus
Koneen Säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 600 000 euroa. Lahjoituksella säätiö haluaa parantaa muun muassa taiteen tutkimusta.

Turun kaupungin kotihoidon toimistotiloissa kärähti – pelastuslaitos sammutti tulipalon
Tulipalo syttyi toimistotiloissa. Pelastuslaitoksen mukaan palon aiheutti loisteputken rikkoutuminen.
Turun Helsinginkadun tunneli on suljettu iltapäivään asti – kiertotiellä ruuhkaa
Aamukahdeksalta kiertotien kautta ajaminen kesti Radio Suomen Turun lähetyksen kuuntelijan mukaan noin vartin ajan.
Turussa hoidetaan orpoja ketunpoikasia, joiden löytyminen oli pieni ihme – nääntymiseltä pelastettuja pikkukettuja ei pidä silitellä kesyiksi
Imettävä kettuemo kuolleena tienposkessa sai Turun Eläinsuojeluyhdistyksen järjestämään operaation orpojen poikasten löytämiseksi. Neljä nälkiintynyttä pentua toipuu nyt vauhdilla. Tavoitteena on paluu luontoon.
Työriidan sovinto kaatui hoitajiin, nyt koko kunta-alaa piinaa epätietoisuus: "Ajattelin, että tämä menee sukkana läpi", sanoo Johanna Kämäräinen
Hoitajat, opettajat ja monet muut kunta-alan työntekijät ovat käyneet tänä keväänä työtaistelua, joka on edennyt lakkoihin asti. Tänään järjestöt kertoivat kantansa sovittelulautakunnan sovintoesitykseen.

Startup-yrittäjyydessä sankaritarinat ovat harvinaista herkkua, mutta pöhinä on kova – puurtaminen vaihtui väittelijän mukaan rentoon menoon
Menestyneimmät yritykset kuten Wolt, Supercell ja Rovio lisäävät unelmia suuresta läpimurrosta. Väitöstutkija Henri Koskisen mukaan yrittäjät tietävät itsekin, että useimmat yritykset jäävät tähdenlennoiksi.
Turun kauppakorkeakoululle osuustoiminnan työelämäprofessuuri – lahjoittajina paikalliset yritykset
Osuustoiminnan tutkimus ja koulutus on Suomessa toistaiseksi vaatimatonta, sanoo Turun kauppakorkeakoulun dekaani.

Nuoret kokevat nikotiinipussit terveystuotteeksi – terveysjärjestöt puhuvat myrkystä, jonka markkinointi pitäisi kieltää kokonaan
Nuuskan ja tupakan vieroitukseen tarkoitettujen nikotiinipussien käyttö on lisääntynyt. Viranomaiset ja terveysjärjestöt ovat asiasta huolissaan, sillä pelkona on, että nuoret jäävät nikotiinikoukkuun.
Tässä on viimeinen Lenin-patsas Suomen katukuvassa – Venäjä-tutkija ihmettelee, miksi ne halutaan kärrätä piiloon: "En ymmärrä logiikkaa"
Ukrainan sota on virittänyt keskustelun Lenin-patsaiden olemassaolosta Suomessa. Turku päätti poistaa oman patsaansa. Kotkassa patsas seisoo vielä paikallaan, mutta myös sen kohtaloa pallotellaan.

Turun taidekilpailun voittaja valittu – Lausteelle yhteisöllinen dinosaurus-veistos
Turun kaupunki järjesti maaliskuussa ja huhtikuussa taidekilpailun, jossa etsittiin yhteisöllistä taideteosta Lausteen kaupunginosaan.