Uusimmat artikkelit
Analyysi: Itsevaltainen miljardööri pelaa kovaa kulissipeliä, jossa panoksena on hiihtolajien tulevaisuus – myös Suomessa
Suuret hiihtomaat ovat kyllästyneet Kansainvälisen hiihtoliiton sanelupolitiikkaan. Kulisseissa käydään nyt kovaa keskustelua, kirjoittaa Atte Husu.
Kommentti: Irvokas Instagram-päivitys kruunasi suhmuroinnin – Fifa-pomo Gianni Infantino petti lupauksensa rumasti
Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan puheenjohtaja Gianni Infantinon vanhat puheet näyttävät nyt erittäin kyseenalaisilta, kirjoittaa Yle Urheilun Roope Visuri.
Jalkapallon MM-kisat kikkailtiin Saudi-Arabialle – tutkijalta synkkä arvio: ”Fifan toiminta menee koko ajan huonompaan suuntaan”
Saudi-Arabia on viimeistä silausta vaille vuoden 2034 jalkapallon MM-kisojen isäntä. Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti ja Kansainvälisen jalkapalloliiton toimintaan perehtynyt tutkija Sami Kolamo arvostelevat päätöstä.
Analyysi: Lähi-idän väkivalta vaikeuttaa Venäjän tasapainottelua suhteissa Israeliin, Hamasiin ja Iraniin
Venäjän etujen mukaista ei välttämättä olisi pilata välejä Israeliin. Venäjä kuitenkin mielellään piikittelee Israelin liittolaista Yhdysvaltoja Lähi-idän konfliktista, kirjoittaa Venäjän-kirjeenvaihtaja Heikki Heiskanen.
Onko Infantinolla suuri suunnitelma? Saudi-Arabia hakee vuoden 2034 MM-kisoja
Vuoden 2030 jalkapallon MM-kisat myönnettiin kuudelle maalle ja kolmelle mantereelle. Fifan sääntöjen mukaan samassa maanosassa ei voida järjestää kaksia peräkkäisiä MM-kisoja.
Saudi-Arabia tarjoaa nuorille satumaiset sirkushuvit, mutta niitä ei sovi kritisoida
Muutos henkilöityy 38-vuotiaaseen kruununprinssiin Muhammad bin Salmaniin. Huvien ehtona on, että peliä pelataan hänen säännöillään.
Pormestari Vartiainen: Helsinki asettamassa uhkasakon moskeijan toiminnan lopettamiseksi päiväkodin paikalla
Kerrostalon kerhotilassa toimii moskeija, vaikka asemakaavassa tila on osoitettu päiväkotikäyttöön.
Brics-liittouma haluaa olla vastavoima lännelle ja nyt siihen on liittymässä kuusi uutta maata – katso video, mitä tämä merkitsee
Brics-ryhmä laajentuminen on herättänyt jo ennakkoon huolestumista lännessä, sillä Bricsiin kuuluvat muun muassa Kiina ja Venäjä.
Oliko Lionel Messin valinta siunaus Saudi-Arabialle? Instagramin tulokuninkaat takovat hirmusummia ”totaalisella valtiopropagandalla”
Sosiaalisen median kolme ylivoimaisesti arvokkainta jalkapalloilijaa tekevät nyt julkaisujaan myös Saudi-Arabian hyväksi.
Järjestö: Saudi-Arabian sotilaat tappavat raakalaismaisesti maahan pyrkiviä etiopialaisia – rajalla saatetaan kysyä ”mihin raajaan ammutaan”
Human Rights Watchin raportin mukaan rikkaan öljyvaltion sotilaat ampuvat järjestelmällisesti etiopialaisia, jotka yrittävät päästä maahan.
Supertähtien virta Saudi-Arabiaan yltyy – nämä kaikki jalkapalloilijat ansaitsevat nyt palkkansa Lähi-idässä
Saudi-Arabian suuret rahat ovat houkutelleet vuoden 2023 aikana monia kovia jalkapalloilijoita maan Valioliigaan.
WSJ: Saudi-Arabia isännoi elokuun alussa kokousta Ukrainan sodasta
Ukrainaan hyökännyt Venäjä ei osallistu kokoukseen.
Saudi-Arabia järisyttää jalkapallomarkkinoita tähtitieteellisillä palkkatarjouksilla – kaiken takana on upporikas sijoitusrahasto
Saudi-Arabia myllertää jalkapallon pelaajamarkkinoita varallisuudellaan. Professori Hannu Juusola, pelaajayhdistyksen Panu Autio ja Palloliiton Marco Casagrande arvioivat, miten tämä vaikuttaa lajiin.
Arkkiviholliset solmivat sovun maailman ruutitynnyrinä tunnetussa kolkassa, ja siitä on kiittäminen yllättävää tahoa
Saudi-Arabian ja Iranin suhteet elpyivät, ja sillä on on suuria vaikutuksia Lähi-idän tilanteeseen.
PIF pisti jo urheilumaailman sekaisin, mutta tulevaisuus vasta huimaakin – tästä on kyse kahden biljoonan omaisuutta hamuavassa rahastossa
Public Investment Fund on viime vuosina muuttanut isolla kädellä urheilumaailmaa. Sen vaikutusvallan voi odottaa kasvavan. Samoin kasvavat sen pohjattomalta tuntuvat rahavarat.
Golfmaailman šokkiuutinen jakaa mielipiteitä: Suomalaiset iloitsivat sovun löytymisestä, moni pelaaja haukkui toimitusjohtajan
Golfin PGA-kiertue, saudirahoitteinen LIV-kiertue ja Euroopan-kiertue yhdistyvät. Muutos tuli golfmaailmalle täytenä yllätyksenä.
Saudi-Arabian ilmoitus leikata tuotantoa ei nostanut öljyn hintaa kuin vähän
Öljystä riippuvainen Saudi-Arabia yrittää nostaa öljyn hintaa.
Lionel Messi sai taas rajun buuauskonsertin – kohuttu siirtosaaga Saudi-Arabiaan asettaa supertähden kummallisesti kahden tulen väliin
Lionel Messin ja Paris Saint-Germainin kausi ei ole sujunut ruusuilla tanssien, vaikka PSG on matkalla historialliseen 11. Ranskan mestaruuteensa. Siirtohuhut Saudi-Arabiaan ovat vahvistaneet omien fanien kritiikkiä.
Lähivuosina lomaillaan Saudi-Arabiassa, Libyassa ja Omanissa – Lähi-idän maat aikovat korvata öljytulot turismilla ja se voi tarkoittaa edullisia lomia
Saudi-Arabia suunnittelee maahan jätti-investointeja turistien houkuttelemiseksi. Finnairin suorat lennot Qatarin Dohasta puolestaan tuovat jo nyt Lähi-idästä matkailijoita Eurooppaan.
Saudi-Arabia toimii kuin Putinin Venäjä, arvioi professori – e-urheilusta tuli maan tuorein ”urheilupesun” väline
Saudi-Arabian julkinen sijoitusrahasto haalii omistukseensa e-urheilun turnausjärjestäjiä. Professori Hannu Juusola näkee maan toiminnassa vahvoja yhtäläisyyksiä Vladimir Putinin Venäjään.
Tutkija ihmettelee kohusääntöä, jonka Valtteri Bottas tyrmäsi – ”Onko jotain salattavaa, kun ei saa kritisoida?”
Kansainvälinen autoliitto tiukentaa otettaan F1-kuskien ilmaisunvapaudesta. Kuskeja kerrotaan painostetun, kun Saudi-Arabian-viikonloppua jatkettiin ohjusiskusta huolimatta.
Analyysi: Suomalaisvalmentajasta tuli osa Saudi-Arabian peliä – Rosa Lappi-Seppälä on tuskin viimeinen, jota maa kosiskelee
Rosa Lappi-Seppälä nimettiin maanantaina Saudi-Arabian naisten jalkapallomaajoukkueen päävalmentajaksi.
Saudi-Arabia aikoo sponsoroida naisten MM-kisoja – kisajärjestäjä kauhuissaan, syyttää Fifaa tekopyhyydestä
Tieto Saudi-Arabian mahdollisesta MM-kisojen sponsoroinnista on järkyttänyt Australian ja Uuden-Seelannin jalkapalloliittoja.
Miksi Cristiano Ronaldo valitsi Saudi-Arabian? Kohuratkaisu nostatti rajun kritiikin – "Surullinen päätös uralle"
Saudi-Arabiassa tieto Ronaldon saapumisesta on otettu ilolla vastaan. Tähtipelaajan nimellä varustetut paidat menevät jo kuumille kiville Riadissa.
Cristiano Ronaldon lähtö Saudi-Arabiaan on varmistunut – tämä kaikki Manchesterissa kiukutelleen tähden jättisopimuksesta tiedetään
Cristiano Ronaldon sopimus Saudi-Arabian jalkapalloliigaan vahvistettiin perjantaina. Tiedot sopimuksen rahallisesta arvosta vaihtelevat.
Analyysi: Näin tusinamiehistä tehtiin Valioliigan tähtiä – Newcastlella on jättikassa ja malttia, mutta nälkä kasvanee syödessä
Newcastle United on vuodenvaihteessa Valioliigassa kärkikolmikossa. Kehtaako seura saudiarabialaisomistajineen painaa mestaruusnälässä siirtomarkkinoilla kaasua, kirjoittaa Yle Urheilun Samu Saatsi.
Fifa jakoi sakkoja MM-kisajoukkueille 85 000 euron edestä
Kansainvälinen jalkapalloliitto langetti sakot Kroatialle, Serbialle ja Saudi-Arabialle.
Tuomioistuin antoi saudiprinssille syytesuojan USA:ssa – tuomarikaan ei ollut tyytyväinen
Yhdysvaltalaisten tiedustelutietojen mukaan Muhammad bin Salman oli hyväksynyt Khashoggin murhaamisen.
Qatarin siirtotyöntekijöitä tavannut Ellinoora Vesala: ”MM-kisojen boikotointi tässä vaiheessa ei auta heitä”
Arvokisojen järjestäminen ihmisoikeuksia polkevissa maissa on puhuttanut erityisesti Qatarin kisojen yhteydessä. Asiantuntijoiden mielestä kisojen boikotointi ei ole tässä vaiheessa tehokkain tapa vaikuttaa.
Miksi Suomi ja Saudi-Arabia tapaavat toisiaan nyt viikon välein? Kysyimme, miksi maa kiinnostaa Suomea juuri nyt
Saudi-Arabian kauppaministeri on parhaillaan vierailulla Suomessa ministeri Ville Skinnarin kutsusta. Myös Skinnari oli vähän aikaa sitten Saudi-Arabiassa.
Suomalaisen Imane Saadounen kuolemaantuomittu pikkuveli vapautui osana Ukrainan ja Venäjän vankien vaihtoa – "Hän pääsi helvetistä"
Marokkolainen Brahim Saadoune on yksi Ukrainan ja Venäjän tähän asti suurimman vankien vaihdon vapautetuista. Hänen suomalainen siskonsa ajoi kuolemaantuomitun veljensä asiaa kuukausien ajan.
Saudi-Arabian kruununprinssi vierailee Ranskassa kovan kritiikin varjostamana
Virallinen vierailu Euroopan unionissa on kruununprinssin ensimmäinen sauditoimittaja Khashoggin murhan jälkeen. Tapaamisen aiheena on muun muassa energian turvaaminen Venäjän ulkopuolelta.

Saudi-Arabiaan nousee futuristinen Neom-kaupunki, joka maksaa 500 miljardia dollaria – suomalaisyritykset kärkkyvät urakoita
Osa Venäjältä vetäytyneistä yrityksistä tähyää Lähi-Itään, jossa pyritään irti öljystä. Erityisen kiinnostuksen kohde on uusi miljoonakaupunki, jossa toimitaan uusiutuvalla energialla ja ajetaan lentotakseilla.
Lauantai 16.7.2022
Kokoomus on edelleen suosituin puolue. Biden arvosteli Saudi-Arabiaa toimittaja Khashoggin murhasta. Metsäpalot riehuvat Espanjassa, Portugalissa ja Ranskassa. Yleisurheilun MM-kisat alkoivat. Sää on sateinen.
Joe Biden selvittää Lähi-idässä Trumpin sotkuja – Iranin ydinaseuhka kasvoi, ja palestiinalaiset ovat entistä ahtaammalla
Iran on päässyt lähelle ydinasevalmiutta sen jälkeen, kun Yhdysvallat Trumpin kaudella vetäytyi valvontahankkeesta.
Biden ja Israelin pääministeri Yair Lapid: Iranin ydinasetta ei tulla koskaan sallimaan
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden aloitti Lähi-idän-vierailunsa Israelista eilen. Neuvottelujen keskeisenä asiana oli Iranin ydinaseohjelma.
Golfin ökykiertueen pelaajia grillattiin lehdistön edessä – Mikko Ilonen pitää mahdollisena, että myös suomalaisia kutsutaan kisoihin
Lajin menestynein suomalainen kertoo Ylelle golfin menevän täysin väärään suuntaan. Hän pitää myös suomalaisgolfaajien osallistumista kohutulle LIV-kiertueelle mahdollisena.

Biden kipuilee Saudi-Arabian kanssa – suunnitteilla vierailu maahan, jota presidentti on kuvannut hylkiövaltioksi
Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja kallistuva öljy pakottavat presidentti Bidenin vierailulle ihmisoikeuksia polkevaan öljyntuottajamaahan.
Maailman öljymarkkinoiden umpisolmu: hinnat ovat taivaissa, mutta lisäöljyn saaminen vaatisi länsimailta sarjan ulkopoliittisia nöyryytyksiä
Öljyntuotannon kasvattaminen nopeasti on teknisesti hankalaa. Tuottajat ovat myös varovaisia, ettei öljyssä siirryttäisi taas ylituotannon puolelle.
Viisi yleisön suosikkijuttua sunnuntaiaamuusi
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle lukijoitamme eniten kiinnostaneita juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.
Suomalaisopettajat lähetettiin laittomiksi työntekijöiksi Saudi-Arabiaan – rekrytoivan yhtiön perustaja on näkyvä demaripoliitikko
MOT:n selvitys paljastaa vakavia epäkohtia poliitikko Pilvi Torstin perustaman koulutusvientiyrityksen toiminnassa. Yrityksen rekrytoimat opettajat joutuivat työskentelemään Saudi-Arabiassa ilman työlupia.
Tulitauko on pitänyt – Jemenin pääkaupungista nousi ensimmäinen kaupallinen lento liki kuuteen vuoteen
Toiveet Jemenin pitkän ja tuhoisan sodan päättymisestä ovat alkaneet vahvistua, kun YK:n neuvottelema tulitauko on pitänyt.
Maryam, 19, pitää muslimien Id al-Fitr -juhlasta enemmän kuin vapusta – moni Suomen muslimi aloittaa nyt kolmen päivän juhlinnan
Muslimien paastokuukauden ramadanin päätösjuhla Id al-Fitr alkaa tänä vuonna monessa paikassa heti vapun jälkeen. Monessa suomalaisessa muslimiperheessä vappu on mennyt täysin Id-juhlan valmisteluissa.
Saudi-Arabia ostaa urheilukisoja sadoilla miljoonilla euroilla – Mikko Ilonen tyrmää golfpiirejä kuohuttavan ökyprojektin: "Ei todellakaan kaivata"
Persianlahden länsipuoliset maat ovat panostaneet urheilutapahtumien järjestämiseen jo 1990-luvulta, mutta Saudi-Arabia on liittynyt kilpailuun vasta hiljattain. Sen tapa operoida ei ole jäänyt urheilumaailmalta huomaamatta.
Venäläisestä rahasta tuli urheilumaailmalle liian likaista, mutta Saudi-Arabian jätti-investoinnit kelpaavat – brittitohtori: "Äärimmäisen masentavaa"
Kansainvälinen urheiluyhteisö on ottanut viime vuosina vastaan ison kasan Saudi-Arabian antamaa öljyrahaa. Samaan aikaan kruununprinssi Muhammad bin Salmania epäillään rikoksista ihmisyyttä vastaan.
CMI:n toimitusjohtaja Janne Taalas: Ukrainan tulevaisuutta ratkaistaan nyt taistelukentällä eikä rauhanneuvotteluissa
Presidentti Martti Ahtisaaren perustaman rauhanvälitysjärjestön johtaja ihmettelee eurooppalaisten toimijoiden poissaoloa Ukrainan sodan rauhantunnusteluissa.
Analyysi: Leipä, öljy ja katkera mieli – Ukrainan sota keikauttaa miljoonien elämää Lähi-idässäkin
Lähi-idässä syytetään länsimaita kaksinaamaisuudesta Ukrainan sodan vuoksi. Ukrainalaisten ihmisten kärsimys saa kuitenkin ymmärrystä, kirjoittaa Lähi-itään erikoistunut toimittaja Marika Kataja.
Lewis Hamiltonin romahdus puhuttaa F1-varikolla – asiantuntijalta raju arvio mahalaskun syistä: "Mercedes on sössinyt"
Yle Urheilu kävi asiantuntija Jukka Mildhin kanssa läpi kauden toisen F1-kisan, Saudi-Arabian GP:n, merkittävimmät puheenaiheet ja ratkaisut.
Kommentti: Valtteri Bottas sanoi ääneen epämiellyttävän totuuden Saudi-Arabian F1-kisasta
F1-sarja liittyi yhteiseen rintamaan Venäjä-boikoteissa, mutta Saudi-Arabian miellyttämistä se ei voi keskeyttää. Ei ihme, että sarja on saanut taas syytöksiä kaksinaismoralismistaan, kirjoittaa Yle Urheilun Mika Halonen.
Lewis Hamiltonilta käsittämätön sukellus aika-ajoissa, huonoin suoritus sitten vuoden 2017 – kommentoi Viaplaylle: "Auto oli mahdoton ajaa"
Red Bullin Sergio Perez yllätti Ferrarin kaksikon viimeisellä nopealla kierroksellaan. Saudi-Arabian GP:n paalupaikka on Sergio Perezille koko F1-uran ensimmäinen. Aika-ajot olivat pitkään keskeytettynä Mick Schumacherin hurjan ulosajon takia.