Uusimmat artikkelit
Halloweenin huomioiminen ja Timo Taikurin vierailu Pietarsaaren Kielikylpykoulussa poiki valituksen aluehallintovirastoon
Pietarsaaren sivistys- ja hyvinvointilautakunta tyrmäsi vastineessaan valituksen perusteet, koulu on osa kulttuurisesti muuttuvaa ja monimuotoista yhteiskuntaa.
Vähemmän kristillistä, enemmän kansainvälistä – tutkija: suomalaisten juhlinta on historiallisessa murroksessa, eikä entiseen ole paluuta
Suomalaisten juhliminen on muuttumassa merkittävästi etenkin kansainvälistymisen ja ilmastonmuutoksen takia. Juhliin kuluttamisessa huomioidaan paitsi ympäristön myös oman talouden säästäminen.
Yle Koreassa: Soulin halloween-onnettomuus surettaa ja turhauttaa paikallisia – ”Miksei poliiseja ollut silloin, kun heitä olisi tarvittu?”
Etelä-Korean pääkaupungissa sattuneessa onnettomuudessa kuoli yli 150 ihmistä. Poliisin mukaan näin suurta väkijoukkoa ei olisi pystytty hallitsemaan suuremmillakaan poliisivoimilla.
Etelä-Koreassa yli 150 kuoli, kun halloweenia juhlinut väki pakkautui kapealle kujalle – miten ihmismassasta tulee tappava?
Toimittaja Sara Salmi näyttää, miten vaarallisen vähän tilaa ihmisillä oli ahtaalla baarikadulla Soulissa.
Ovikello soi, eikä Maria Savikolla ollut lapsille karkkia – tältä näyttää, kun Halloween-kepponen menee liian pitkälle
Kontiolahden Lehmossa asukkaat tuohtuivat mauttomista halloween-kepposista. Osansa ilkivallasta sai myös paikallinen seurakuntakoti.
Poijärven perhe aloittaa halloweenin suunnittelun jo kesällä – sadat kävijät saapuivat katsomaan Kulosaaren kauhutaloa
Halloweenia vietetään virallisesti tänään maanantaina. Viikonlopun pelottavimmat kemut löytyivät kenties Helsingin Kulosaaresta.
Viranomaiset eivät varautuneet juhlakansan liikkellelähtöön – tutkijan mukaan Etelä-Korean onnettomuus oli useiden tekijöiden summa
Lauantai-iltana yli 154 ihmistä tallautui kuoliaaksi halloween-juhlassa Etelä-Koreassa. Loukkaantuneita oli maanantain tietojen mukaan ainakin 149 ja lisäksi vakavasti loukkaantui 33 ihmistä.
Halloween-juhlijat pakkautuivat vain neljä metriä kapealle kujalle – tämä katastrofista tiedetään nyt
Etelä-Korean pääkaupungin Soulin eilisen halloween-juhlan uhrien määrä on noussut jo 153:een. Monet uhreista tallautuivat kuoliaaksi.
Suomen Etelä-Korean-suurlähettiläs Pekka Metso näki ihmismassat ennen onnettomuutta – ”Kuuden aikaan siellä oli jo pelottavan täyttä”
Yli 150 ihmistä tallautui kuoliaaksi Soulissa Itaewon kaupunginosassa halloween-juhlinnan yhteydessä. Suurlähettiläs Pekka Metson mukaan tragedia koskettaa korealaisia hyvin syvältä.
Karenina Perätalo koki Soulin halloween-tungoksessa kauhun hetkiä – "Ei pystytty lainkaan hallitsemaan mihin liikutaan"
Suomalainen Karenina Perätalo ystävineen oli odottanut kuuluisaa halloween-juhlaa. Lauantai-ilta päättyi kuitenkin kaaokseen. Yli 150 ihmistä tallautui kuoliaaksi tungoksessa.
Haamupuisto avautui Joulupukin naapurikylään – Hanna Pilve täytti pihansa kummituksilla ja kuoleman estetiikalla
Rovaniemen Songan kylälle rakennetussa puistossa voi virittäytyä helposti halloween-tunnelmaan.
Testaa, kuinka hyvin tunnet halloweenin – kurpitsoja, henkimaailman juttuja ja loputtomasti kulttuuriviittauksia
Oletko valmis vastaamaan kymmeneen pelottavaan kysymykseen? Tämä visailu auttaa virittäytymään halloweenin tunnelmaan.
Kirkon kammoamassa pakanallisessa sadonkorjuujuhlassa oli suotavaa ryypätä ja rällätä – nyt kekri tekee kovaa paluuta Suomessa
Loppusyksyä pidetään monissa kulttureissa maagisena ajankohtana, jolloin elävien ja kuolleiden maailmojen rajan voi ylittää. Meillä on pyhäinpäivä ja halloween, mutta mikä ihme on kekri?
Yli sata pikkuhirviötä pimpottaa Lehtojen ovikelloa viikonloppuna – Halloweenin juhlatarvikkeita myydään jo enemmän kuin pääsiäiskoristeita
Halloweenia juhlivat erityisesti nuoret ja lapsiperheet. Sen kaupallinen merkitys on kasvanut vauhdilla viime vuosina.
Requiemistä Draculaan – Radio 1:n ohjelmia pyhäinpäivän aikaan
Pyhäinpäivä. Kekri. Halloween. Minkä tahansa nimistä sesonkia vietätkään, Yle Radio 1 tarjoaa jokaiselle jotakin ja etenkin tunnelmaa synkkyyteen. Kauhuakaan emme kammoksu!

Meksikossa zombiet tartuttavat ihmisiä positiivisella sanomalla: Ole kuin zombie – se puree ketä tahansa, syrjimättä
Zombie Walk -kulkueita järjestetään ympäri maailmaa, myös Suomessa.
Halloween tulee päätökseen – tällainen on elokuvasarja, joka mullisti kauhun ja sinnitteli hengissä, kun muut kuolivat
Kauhuikoni Michael Myers on tyhjä taulu, ja siksi suosittu.
Salon kurpitsapuistossa väkeä jo Hangosta Ivaloon – ukrainalaisten koristelemat kurpitsat ihastuttavat
Salon kurpitsaviikot ovat jälleen villinneet väen liikkeelle. Muun muassa pääkaupunkiseudulta ja Turusta on lähdetty katsomaan tunnelmallisesti valaistuja kurpitsoja halikkolaiselle pellolle.
Nuoret miehet villiintyivät ostamaan naamiaisasuja – tv-sarjojen hahmoista tuli uusi hitti alan kauppoihin
Koronarajoitusten jälkeiset teemasynttärit, polttarit ja halloween ovat vilkastuttaneet naamiaisasukaupan ennätyslukemiin.
Pyhäinpäivänä hiljennytään totutusti kynttilöiden ääreen, mutta muinainen kekriperinne nostaa päätään
Teologi Anna Saurama uskoo, että kekriin liittyvät ajankohtaiset teemat kestävästä elämäntavasta satokausiajatteluun ja ylisukupolviseen yhteisöllisyyteen resonoivat tässä ajassa.

Candles and songs as Finland observes All Saints' Day and Swedish Heritage Day
Two holidays fall on Saturday, but there are few significant changes to schedules.

Kreivi Dracula ja muut yön kulkijat olivat joukoittain liikkeellä – Katso tästä huimaa halloweenin viettoa ympäri maailman
Halloweenia on vietetty näyttävästi eri puolilla maailmaa. Erityisesti Yhdysvalloissa juhlinta oli edellisvuotta riehakkaampaa pandemiarajoitusten väljenemisen vuoksi.
"Todella hyvä fiilis" – Koronarajoitusten höllentyminen on saanut ihmiset jälleen liikkeelle
Aikuisetkin ovat päästäneet mielikuvituksensa valloilleen Halloween-viikonloppuna.
Kemin Taiteiden yö täydessä vauhdissa jo päivällä – tapahtuma jatkuu sunnuntain puolelle
Lapset pääsivät askartelutyöpajassa virittäytymään halloweenin tunnelmiin. Muutoin tapahtuma painottuu musiikki- ja tanssiesityksiin.
Perhe hullaantui halloween-koristelusta, koti muuttui kauhujen taloksi Lappeenrannassa – "Vanhemmat innostui ehkä vähän liikaakin"
Monissa kodeissa vietetään viikonloppuna lokakuun lopun kammottavaa juhlaa. Laukkasen perheellä karkasi tänä vuonna mopo käsistä halloween-koristelujen suhteen.

Laita kausikoristelu tästä paremmaksi: Katso, miten huimaa halloweenia valmistellaan Ohiossa
Koronarajoitukset hiljentävät halloween-karnevaalia toisena syksynä peräkkäin. Kotien rahallinen panostus on silti ennätysmäistä. Yhdysvalloissa käytetään valmisteluihin jopa kymmenen miljardia dollaria.
Minä päivänä halloweenia kuuluu juhlia ja missä sijaitsee kurpitsapuisto? Testaa tietosi pimeän juhlasta
Halloween on jo vakiinnuttanut paikkansa Suomen pimeässä syksyssä. Noidat ja haamut ovat taas liikkeellä. Kokeile testillä, miten hyvin tunnet Yhdysvalloista kotoisin olevan juhlan.
Näin lapset mittaavat rohkeuttaan Halloweenin hengessä – katso, miten 5-vuotiaat suhtautuvat huoneeseen, jossa asuu noita
Kuopiolaisessa kauppakeskuksessa on avoinna Halloween-huone, jossa vierailee myös päiväkotiryhmiä. Huoneessa tavataan noita, tehdään tehtäviä ja kuullaan jännittävä satu.
Halikon kurpitsapuistossa ensimmäisellä viikolla jopa 70 000 kävijää – yleisöä Hangosta Petsamoon
Lähistön parkkipaikat olivat varsinkin lauantaina täynnä. Viljelijä Esa Rannikko pahoittelee, että Halikon kirkonkylä on paikoin aivan sekaisin. Silti jaksetaan olla hymyssä suin.
Kurpitsat hehkuvat läpi yön halikkolaisella pellolla – someilmiö kiinnosti viime vuonna 100 000 kävijää
Kaikki alkoi muutamasta kurpitsalyhdystä neljä vuotta sitten. Parina viime syksynä Rannikon vihannestilan työntekijät ovat innostuneet rakentamaan kokonaisen kurpitsapuiston.
Seksiä tihkunut suomalainen Vampira esiintyi maailman huonoimmassa elokuvassa ja hurmasi James Deanin – uusi kirja kertoo oudon tähden tarinan
Maila Nurmi eli Vampira on kulttihahmo, joka veljentyttären mukaan on jättänyt pysyvät jäljet populaarikulttuuriin.
Timo Salin osti metrin mittaisen Annabelle-nuken ja puki sille Ainot jalkaan – nyt kauhuelokuvien klassikko seikkailee somekuvissa eri puolilla Suomea
Heräteostoksena hankitusta nukesta tuli vaasalaismiehen aarre.
Kurpitsalyhdyn teko on yllättävän hankalaa puuhaa – apuun hälytettiin ammattilainen
Katso videolta, kuinka valmistuu kaksi erilaista koristekurpitsaa.

Katso uusin Yle Mix: Onko Halloween kunniaksi kuolleille vai pelkkää kauhusirkusta?
Meksikolaiset perinnenaamiot herättävät ihastusta mutta myös aiheuttavat kiistoja.

Halloween-hauskuuksista ei tarvitse luopua korona-aikanakaan – lastenlääkäri antaa vinkit turvalliseen juhlintaan
Lastenlääkäri Erik Qvist on sitä mieltä, että lapset tarvitsevat iloa synkän koronasyksyn keskelle.
Tee syksyn kurpitsoista pilkullisia ja iloisia
Tänä vuonna ei tehdä pieniä vihaisia kasvoja!
Kauhujen saari avautuu hetkeksi Savonlinnassa – luvassa on esimerkiksi tulishow
Kauhujen saari -tapahtumaa vietetään Savonlinnassa perjantaina ja lauantaina.
Elävä arkiston lokakuussa vie Tie Eedeniin – sekä muuta sisältöä pimeneviin iltoihin
Lokakuista sisältöä Elävän arkiston artikkeleissa.
Bear hunting quota rises to nearly 400
The number of permits has been gradually increasing in recent years.

Kuolleiden päivän juhlintaa Meksikossa ja viikon muita uutiskuvia
Viime viikolla Meksikossa vietettiin maan suurinta juhlaa ja Berliinissä puolestaan muurin murtumisen 30-vuotisjuhlaa. Katso viikon vaikuttavimmat uutiskuvat.

BBC: Airbnb kieltää tilojen vuokraamisen juhlatiloiksi – taustalla viisi henkeä vaatinut ammuskelu halloween-juhlassa
Airbnb ryhtyy toimiin luvattomien osapuolien torjumiseksi majoituspalvelusta ja väärinkäytösten lopettamiseksi.

Lauantai 2.11.2019 (radio)
Lasten psykiatriset ongelmat lisääntyvät. EU-maissa mielenosoituksia Turkkia vastaan. Munuaisen luovuttaminen helpottui. Lauantaina vietetään pyhäinpäivää.

Hyvää halloweenia, toivottaa kosmos – kahden galaksin törmäys synnytti avaruuteen kummituskasvot
Harvinainen lopputulos johtuu siitä, että galaksien kolari sattui juuri sopivassa kulmassa ja osapuolet olivat samaa kokoa, joten kumpikaan ei kyennyt nielaisemaan toista.
Marika Koskimäen halloween alkaa heinäkuussa ja huipentuu tällä viikolla – oven takaa aukeaa pääkallojen, kurpitsoiden ja luurankojen valloittama koti
Syksyn synkät juhlat halloween ja Día de Muertos kiehtovat suomalaisia yhä enemmän.
Kekripukki ilmestyi savolaiselle pellolle ja odottaa nyt polttamista
Kekripukki on osa vanhaa perinteistä sadonkorjuujuhlaa.
Torniolaiset vanhemmat kyllästyivät toistuviin Halloween-keppostelijoihin – haluavat rajoittaa karkkikierrokset yhteen iltaan
Meri-Lapissa lapset käyvät karkki vai kepponen -kierroksella milloin sattuu. Myös ilkivaltaa on tehty.

Halloweenin vietto on lapsille jo perinnettä – merkkipäiväksi siitä ei vielä ole
Halloween on hiljalleen muodostunut perinteeksi – ainakin lasten keskuudessa. Virallista omaa merkkipäivää se ei kuitenkaan ole saamassa.

Koulun halloween-juhlat aiheuttivat poliisioperaation – kommandopipoon pukeutunut juhlija säikäytti sivullisen
Poliisi hälytettiin Kontulassa sijaitsevaan Helsingin yhteislyseoon perjantaina aamupäivällä. Keikan syy oli lopulta harmiton.
Harras pyhäinpäivä – vai riehakas halloween? Testaa tietosi marraskuun alun juhlista
Pyhäinpäivä, halloween ja kekri liittyvät kaikki toisiinsa.

Aiju Salmisen sarjakuvakolumni: Halloween on lapselle parempi kuin joulu, koska karkkeja keräävä lapsi ei ole vain passiivinen odottelija
Halloweeninä lapsi on aktiivinen toimija, pohtii sarjakuvapiirtäjä Aiju Salminen kolumnissaan.