Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Päivi Latva-Koivisto etsii tuleentuneista samettikukista siemeniä. Kuvassa samettikukkia ja keijunruusu riippumassa amppelissa.

Ensi kesän kukkaloistoon voi valmistautua ottamalla kesäkukkien siemenet talteen – näillä vinkeillä aloittelijakin pääsee alkuun

Syksy on tärkeää aikaa puutarhan ja pihan hoidossa. Puutarhaseura muistuttaa kuitenkin harrastuksen armollisuudesta: kaiken ei tarvitse olla vimpan päälle.

Nainen huomioliivissä on kyykistynyt kukkapenkin viereen. Penkissä on juuri istutettuja kesäkukkia. Taustalla näkyy suihkulähde, jossa on lintuja.

Miksi Mikkeli vei tulppaanit pois ja miksi kävelykadun orvokkeja ei nypitä? – Keskustan istutukset vaihdetaan kolmesti vuodessa

Mikkelin kaupungin kukkaistutuksissa vaihtuvat vuosittain kevätkukat, kesäkukat sekä syysistutukset. Eri puolilla kaupunkia loistaa nyt yhteensä noin 5000 kesäkukkaa.

Pelargonia Oulun Hupisaarten kaavihuoneella.

Alkukesän kukkaistutukset alkavat olla loppusuoralla Hämeenlinnassa

Eri puolille Hämeenlinnaa tulee lähes 440 kukka-amppelia. Näiden lisäksi kesäkukkia istutetaan astioihin ja parvekelaatikoihin.

kaupunginpuutarhuri kasvihuoneella

Vaasan 23 000 kesäkukkaa ilmestyvät pian katukuvaan – kesäkukilla vuosittain oma teema

Tänä kesänä kukkaistutusten värimaailma on keltainen ja sinivioletti. Värien valinnan teemana on ajateltu Ukrainaa. Kukkaistutuksista tulee kaupungille vuosittain paljon palautetta.

Puutarhakaupan asiakkaat valitsevat kukkia.

Taimikauppa käy nyt kuumimmillaan: suomalaiset ostavat muutamassa viikossa taimia yli sadalla miljoonalla eurolla

Puutarhaliiton mukaan kevään taimikauppa on hyvässä vauhdissa. Paras kirittäjä on aurinkoinen ja lämmin sää.

Orvokkeja puutarhamyymälässä.

Kesäkukkasesonki on pian alkamassa, mutta ihmiset harkitsevat nyt ostoksiaan aiempaa tarkemmin

Kauppapuutarhaliiton mukaan tämän kevään kesäkukkasesongista odotetaan hyvää epävarmuuksista huolimatta.

Kannaistutukset Tampereen Koskipuistossa.

Kanna on kaunis mutta työläs kesävieras – kun juurakot kaivetaan talveksi talteen, loistavat kukat Tammerkosken rannalla taas kesäkuussa

Punaiset kannat ovat reunustaneet Tammerkosken rantaa vuodesta 1939 lähtien. Talven ajaksi kukat muuttavat Tampereelta Lempäälään.

Kimalainen kukkapenkissä

Seinäjoen kaupungintalon kylvöskukkapenkit ilostuttivat pörriäisiä – eivät kaupunkilaisia

Kehäkukkia ja ruiskukkia, seassa vähän nokkosiakin. Kaupungintalon luomukukkapenkki ei ole miellyttänyt kaikkia asukkaita, vaikka syyt ovat säästöissä.

Ihmisiä aurinkoisessa Koskipuistossa, suurin osa istumassa nurmikolla.

Kesäkukat ilmestyvät Tampereella katukuvaan juhannukseen mennessä

Kaupunkiin istutetaan tuhansia kesäkukkia.

Kesäkukkia myynnissä puutarhaliikkeessä.

Puutarha-alan vuoden merkittävin sesonki on vihdoin käynnissä – miljoonia pelargonioita, orvokkeja ja muita kesäkukkia myydään nyt

Kylmä toukokuu on hidastanut sesongin käynnistymistä. Suomessa kesäkukkia viljelee noin 400 puutarhaa, ja kotimaista lähituotantoa löytyy joka puolelta Suomea.

Etualalla vaaleanpunaisia ja keltaisia runsaita kukkatorneja kasvihuoneessa. Taustalla runsaasti erilaisia kukkia ison kasvihuoneen perälle saakka.

Tornio kasvattaa kesäkukat itse – harvinainen tapa takaa jopa 10 000 kesäkasvia kaupunkikuvaan

Rovaniemi ostaa kukkia 26 000 eurolla, Kemi on karsinut kukkien määrää säästöjen vuoksi.

Pelargonia Oulun Hupisaarten kaavihuoneella.

Oulun kaupungin istuttamat kesäkukat hehkuvat punaisen eri sävyissä tänä kesänä

Oulun kaupunki istuttaa tänä kesänä yli 10 000 kesäkukkaa.

Oulun keskustaan istutetaan kukkia

Oulun kaupunki istutti orvokkeja keskustaan äitienpäivän juhlinnan kynnyksellä

Torstaina kukkia istutettiin esimerkiksi kävelykatu Rotuaarille ja Mannerheimin puistoon. Varsinaiset kesäkukat tulevat kaupunkikuvaan kesäkuun alkupuolella.

Luoman puutarhan yrittäjä Jani Luoma.

Kesäkukat kallistuvat tänä kesänä, ennakoi kortesjärveläinen puutarhayrittäjä – Ukrainan sota saattaa jatkaa trendiä vielä tulevaisuudessakin

Korkeiden materiaalikustannusten myötä myös kukkien hinnat kallistuvat. Kesäkukkien hinnan nousuun on vaikuttanut pitkä korona-aika ja ensi vuonna hinnoissa näkyy todennäköisesti myös Ukrainan sota.

Emmi Nuorgam, Yle, 11.09.2019

Emmi Nuorgamin kolumni: Mikään ei ole niin tärkeää kuin puutarhanhoito, eikä sekään ole kovin tärkeää

Kevään ensimmäiset krookukset muistuttavat meitä siitä, että vaikka maailma murenisi ympäriltämme, seuraa pimeyttä aina uusi elämä, kirjoittaa Nuorgam. Kolumnin voi myös kuunnella.

Pauliina Sotisaari sekä Hilla-koira kasvihuoneessa Sotisaaren Puutarhalla.

Kallis energia voi nostaa kesäkukkien hintoja – puutarhayrittäjä pohtii nyt, miten yritys selviää ensi vuoteen

Kasvihuoneet vaativat paljon energiaa ja lämmityksestä koituva lasku on jo tuplaantunut. Maailmanmarkkinoita ravisuttava tilanne heijastunee myös kesäkukkien hintoihin.

Hallasuoja kesäkukille syntyi arkielämän ongelmasta. Katso videolta, miten keksintö toimii.

Yrittäjä tuskastui hallaöihin ja kehitti kotipuutarhurille oivan apurin – keksintöjen kaupallistaminen tyssää usein patenttihakemuksiin

Arkielän oivalluksista syntyvien keksintöjen kaupallistaminen tyssää usein patenttihakemuksiin ja yhteistyökumppaneiden puuttumiseen. Moni hyvä ajatus jää piiloon, vaikka niillä voisi olla kaupallista mahdollisuutta.

Vaasan kaupungin kukkaloistoa

Vaasan kaupungin kukkaloisto on puna-keltainen – 23 000 kesäkukkaa ihastuttaa kaupungissa

Viheralueyksiköllä on jaossa myös oma Kesäkukkia-esite, jossa esitellään kesän istutuksia lajeittain sekä istutuspaikoittain.

Massiiviset kukkaistutukset ovat osa Oulun turvallisuusjärjestelyitä.

Oulun kesäkukat istutetaan juhannukseen mennessä – myös kaupunkilaisille jaetaan orvokkeja

Oulun kaupungin taimistolle on saapunut noin 10 000 kukkaa, joita istutetaan eri puolille Oulua laatikoihin ja maahan. Kaupunkilaisille jaetaan omiin astioihin orvokkeja ensi viikolla.

Keltaisen sävyissä hehkuvan auringonkukan uusi lajike on aiempaa selvästi pienempi ja siihen tulee paljon kukkia.

Puutarhojen kukkameri siirtyy nyt koteihin: pihoille halutaan sekä kaunistuksia että hyötykasveja

Kesäkukkien väriskaala laajenee vuosi vuodelta. Perinteisten punaisen, valkoisen ja keltaisen rinnalla monia miellyttävät nyt syvät tummat sävyt.

Auringonkukka pelto.

Kesän alkaminen käynnisti kukkarumban: Riihimäellä ja Hämeenlinnassa katukuvaa koristavat tuhannet kesäkukat

Riihimäellä kukkien istuttaminen alkaa tällä viikolla. Myös Hämeenlinnassa kukka-astiat ja amppelit ilmestyvät katukuvaan tämän ja ensi viikon aikana.

Tampereen Infran puutarhuri Valtteri Saarinen istuttamassa begonioita Liisanpuistoon.

Valtava istutusurakka alkoi Tampereella: ruukkuihin ja penkkeihin tulossa 30 000 kesäkukkaa

Kesäkukkia istuttaa ja hoitaa noin 40 Tampereen Infran työntekijää muiden töidensä ohella. Kaikki 30 000 kukkaa saadaan paikoilleen juhannukseen mennessä. Kukkalajit ovat enimmäkseen vanhoja tuttuja.

Rakeita kädellä.

Raju ukkoskuuro tappoi kanan Pohjois-Pohjanmaalla – pingispallon kokoinen rae osui eläintä päähän

Ilmatieteen laitoksen tutkijan mukaan raekuurot keskittyvät Suomessa kesäaikaan. Raepäiviä on vuosittain noin 50.

en röd dahliablomma

Oulun kesäkukat istutetaan juhannukseen mennessä

Kesäkukkien suunnittelu aloitettiin jo viime kesänä.

Yrittäjä Sami Heimonen orvokkien äärellä Heimosen puutarhan kasvihuoneessa.

Pihat halutaan laittaa nyt loistokuntoon – Puutarhoilla valmistaudutaan täyttä häkää kesäkukkahysteriaan, orvokkimyynti on alkanut vilkkaana

Puutarha-alalla on kehitetty nopeasti etämyyntiä ja verkkokauppaa, mutta kivijalkamyyntiin uskotaan silti vahvasti.

päivikki

Koronakevään keskellä ainakin yksi ala luottaa tulevaan: Puutarhoilla uskotaan kesäkukille riittävän kysyntää ja kastelijoita, kun kaikki ovat kotona

Puutarhoilla suunnitellaan kotiinkuljetuksia, noutopisteitä ja aukioloaikojen pidentämistä, jotta turvavälit pysyvät.

Puutarhuri Marko Ahola onnistuu kuulemma itsekin kukistamaan kasvin silloin tällöin.

Huonekasvien hoito ei onnistu aivan kaikilta, mutta viidellä perusasialla pääset jo pitkälle: "Anopinkielen jos onnistut tappamaan, olet noita"

Helppohoitoiset huonekasvit ovat usein varma valinta, mutta niidenkin hoidossa voi mennä muutama asia pieleen. Puutarhuri Marko Ahola antaa pari hyvää vinkkiä muistettavaksi.

Kissankelloja.

Ylen kesäkukkatesti on tehty jo 220 000 kertaa – oma pihapiiri ja koulukasvio antavat pohjan kukkien tunnistamiselle

Koululaiset keräävät edelleen kasveja, tosin vähemmän kuin ennen. Helpompia tunnistaa ovat omassa pihapiirissä kukkivat kukat.

Luonnonkukkia

Kesän kukkaloisto on parhaimmillaan: Kuinka hyvin sinä tunnet luonnonkukkia?

Haastavassa luonnonkukkatestissä on 50 tunnistettavaa kasvia. Testaa tietosi.

Sari Lappalainen autossa.

Mikkeliläinen Maajussille morsian -sarjassa mukana oleva Sari Lappalainen: "Ei siellä tarvitse olla kuin yksi kirje"

Kesäkukkatilan yrittäjä kertoo saaneensa jonkin verran yhteydenottoja myös muuta kautta.

Kukkakeidas Vaasan keskustassa

Kukkaloisto on nyt parhaimmillaan Vaasan kaupungin viheralueilla

Kesät ovat kaupunkien viheralueyksiköille kiireistä aikaa, mutta kun kalenteri kääntyy elokuun puolelle, suurimmat kiireet hellittävät. Nyt on aika nauttia kesäkukista.

Markus Kajo: Ajatusten miljoonalaatikko

Hippi sai kyytiä!

Hyviä asioita, joita pääsi sentään näkemään tämä.

Orvokkeja

Puutarhakaupalla kukoistava alku

Orvokit on paikoin myyty jo loppuun.

Yle Uutiset selkosuomeksi

Keskiviikko 25.4.2018 (tv)

Päiväkodit osoittavat mieltään. Suomalainen sianliha matkustaa Kiinaan. Sähkö auttaa vaivoihin. Kesäkukat kiinnostavat. Sää on aika pilvinen.

fröpåsar och växtpress

Tilaa muistiinpanoille kesän kukoistuksesta

Tee oma kasviprässi kauneimmille puutarhamuistoillesi.

Omenoita puutarhassa.

Kotipuutarhuri, anna porkkanoiden vielä pulskistua – Katso 5 vinkkiä, mitä puutarhassa kannattaa tehdä syyskesällä

Syksyn lähestyessä voi miettiä jo ensi kevättä ja uudistaa puutarhaa mielensä mukaan.

Juhannusruusu

Kylmä alkukesä ei olekaan kokonaan huono juttu – kasvit kukoistavat, ötökät ja tuholaiset eivät häiritse

Tänä kesänä kasvien ei ole tarvinnut kärvistellä auringossa. Se näkyy luonnossa ja puutarhoissa vehmautena ja kukkaloistona.

Kukkaistutuksesta revitty irti kukkia.

Revittyjä kukkia ja juurineen vietyjä istutuksia – Kukkaraivo käy kalliiksi: "Helpostihan niihin menee kymmeniä tuhansia"

Kajaanissa kesä on vasta aluillaan, mutta kaupungin kukkaistutukset ovat jo kokeneet kovia.

Puutarhamyymälässä asioilla.

Hallayöt jatkuvat edelleen – Näin helposti suojaat kesäkukkasi kylmyydeltä

Monivuotiset puutarhakasvit eivät kylmää kavahda, kun taas herkät kesäkasvit kannattaa istuttaa vasta kesäkuun puolella.

Ruukkunarsissesja.

Kevätkukat tulevat vuosi vuodelta aikaisemmin: lasitetuilla parvekkeilla kukkii jo

Innokkaat puutarhurit ovat jo hankkineet parvekeruukkuihin kevään ensimmäiset kukkaset. Puutarhayrittäjät tietävät, että kevään ja kesän kukkasesonkeja on jo neljä: narsissit, orvokit, kesäkukat ja syyskasvit.

Tervon puutarhan yrittäjä Lassi Tervo ja uusi pakkaushalli

Tervon puutarha toipuu tulipalosta – kesän työt lisääntyivät kolmanneksella

Äänekoskelaisella puutarhalla tehtiin keväällä tulipalon jälkeen hartiavoimin töitä kymmenien tuhansien kesäkukan tainten pelastamiseksi. Puolen miljoonan euron vahingot eivät lannistaneet yrittäjää, ja tuhojen korjaaminen on jo pitkällä.

Vihreät lehdet Suomen kesässä

Suomen kesän kasviloistoa

Lähikuvassa kesän kukkaloisto

Kukkailaatikoita Mikkelin kaupungintalon edustalla.

Kunnat tinkivät kukkaistutuksista roimasti – nyt asukkaat huolehtivat hoidosta monissa kaupunginosissa

Kesäkukkaryhmät ovat säästösyistä harventuneet monen kaupunkitaajaman ulkopuolella. Kun verorahat eivät aina riitä kukkien kesähoitoon, marssivat asukkaat apuun huoltamaan kausikasveja. Viheristutuksissa suositaan kestäviä lajikkeita, sillä varaa kukkakokeiluihin ei suuremmin ole.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle