Uusimmat artikkelit
Qatarilaistuomari kummastutti MM-pronssipelissä – Marokon tähtipelaaja raivosi Fifa-pomo Infantinolle: ”Mikä teitä vaivaa?”
Kroatia vei MM-pronssimitalit kaatamalla Marokon 2–1, mutta ottelun puhuttavimmat tilanteet liittyivät kahteen viheltämättä jääneeseen rangaistuspotkuun.
”Aika seppä saa olla, jos tämän ennusti” – Marokon jättiyllätys sai Cristiano Ronaldon murtumaan, asiantuntija kyseenalaisti pikapoistumisen
Marokosta tuli ensimmäinen Afrikan maa jalkapallon MM-kisojen välierissä. Se tiesi Cristiano Ronaldon suuren unelman murenemista.
Marokkolaiset pilasivat Espanjan juhlapäivän, espanjalaiskannattajat tyrmistyivät MM-shokkitappiosta – ”Parempi, ettet kysy mitään”
Marokkolaiset juhlivat historiallista voittoa näyttävästi eri puolilla Espanjaa.
Asiantuntija avaa MM-kisojen jymypaukun taustat – Marokon on täysin mahdollista yltää historialliseen saavutukseen
Marokko vastasi MM-kisojen jatkopelien tähän mennessä suurimmasta yllätyksestä. Yle Urheilun asiantuntija pitää Marokon voittoa ansaittuna ja kertoo, miksi Espanja hakkasi ottelussa päätä seinään.

Arkea maailmalta: Espanjan ja EU:n etelärajalla ihmisoikeusloukkaukset ovat arkipäivää – myös minut pidätettiin, kun raportoin rajalta
Juhannuksena vähintään 23 siirtolaista kuoli, kun he yrittivät ylittää Marokon ja Espanjan vastaisen rajan. Espanja on tehnyt siirtolaiskysymyksestä turvallisuuskysymyksen ja huutaa apuun Natoa.
Kaivoon pudonneen pojan pelastustyöt päättyivät traagisesti Marokossa – lapsi löydettiin kaivosta kuolleena
Viisivuotiasta poikaa yritettiin pelastaa monta päivää kestäneessä operaatiossa.
Marokossa viisi päivää kaivossa jumissa olleen pikkupojan pelastusoperaatio loppusuoralla – äiti: "Toivon edelleen, että saamme hänet ulos elävänä"
Tiistai-iltana kaivoon pudonneelle pojalle on toimitettu ruokaa. Pelastustyöt ovat vaikeat maanvyöryriskin takia. Pelastaja kertoi paikallismedialle perjantaina, että poika olisi elossa.

Futsalin MM-kisoissa nähdään keskiviikkona kolme FC Kemin pelaajaa: ottelua voi seurata Yle Areenassa
FC Kemin toiminnanjohtaja Kalle Huuskon mukaan kyseessä on ensimmäinen kerta, kun MM-kisoissa nähdään Suomen Futsal-liigan pelaajia.
Marokon vaalit toi voiton liberaaleille – tärkeimmät päätökset tekee jatkossakin kuningas
Marokon eilisissa vaaliessa tapahtui tuntuva vallansiirtymä, sillä pitkään vallassa ollut maltillinen islamilainen PJD-puolue kärsi suurtappion.

FC Kemi tähtää futsalin europeleihin: joukkueeseen kaksi marokkolaista maajoukkuepelaajaa
FC Kemi on aloittanut 3-vuotisen projektin työnimellä "FC Kemi kohti europelejä".

"Aivan mahtava suoritus!" Katso olympiagolfin ensimmäinen hole-in-one
Marokon Maha Haddiouin lyönti meni suoraan sisään naisten olympiagolfin toisen kilpailupäivän seitsemännellä väylällä.
Ranskassa epäillään, että presidentti Macron oli israelilaisfirman vakoiluohjelman kohteiden joukossa
Israelilaisyhtiön arvellaan avustaneen useita yksinvaltaisia valtioita urkinnassa.

Marokon kuningas jyrähti Espanjalle alaikäisten siirtolaisten palautuksista EU:sta – Kolme kohtaa Luoteis-Afrikassa muhivasta vyyhdistä
Siirtolaisten määrä Marokosta Espanjaan on lisääntynyt tuhansilla, kun Marokko höllensi viime kuussa rajamuodollisuuksiaan. Taustalla on kiistanalaisen itsehallinnollisen Länsi-Saharan alueen hallinta Marokon ja Polisario-vapautusliikkeen kesken.
Espanja on palauttanut yli puolet Ceutaan tulleista tuhansista siirtolaisista – Mikä odottaa lapsia ja nuoria, joita ei saa käännyttää?
Alkuviikolla Espanjan erillisalueelle Ceutaan saapui rajan yli Marokosta 8 000 siirtolaista. Joukossa on yli tuhat yksin tullutta alaikäistä, joita ei lain mukaan voida käännyttää.
Noin 8 000 siirtolaista saapui Espanjan Ceutaan Pohjois-Afrikassa – Taustalla saattaa vaikuttaa Marokon ja Espanjan kiista
Espanjan mukaan puolet saapuneista on palautettu Marokkoon. Espanja on lisännyt sotilaita ja poliiseja raja-alueelle. Siirtolaisten saapumista edesauttoi Marokon rajavalvonnan höllennys, jonka taustalla saattaa olla maiden diplomaattinen kiista.

Espanjan Pohjois-Afrikassa sijaitsevaan Ceutan kaupunkiin saapui ennätysmäärä Eurooppaan pyrkiviä – sisäministerin mukaan noin 6 000 ihmistä saapui uimalla ja rantoja pitkin
Punaisen Ristin tarkastuksen jäljiltä tulijat vietiin siirtolaisten vastaanottokeskukseen. Espanjan sisäministerin mukaan 1 500 on nyt palautettu Marokkoon.

Malilainen nainen sai kerralla yhdeksän vauvaa – kaksi lapsista tuli yllätyksenä
Äidille tehdyissä ultraäänitutkimuksissa hänen kohdussaan oli havaittu vain seitsemän vauvaa. Malin terveysministerin mukaan äiti ja kaikki lapset voivat hyvin. Heidän on määrä päästä kotiin muutaman viikon kuluttua.

Marokossa yli 20 työläistä kuoli tulvaveden täytettyä kellaritehtaan
Kellarissa ollut tekstiilitehdas oli laiton. Vielä ei tiedetä, kuinka paljon siellä oli väkeä.
Ilmastonmuutoksen superjulkkis David Attenborough johtaa katsojia osin harhaan Netflix-dokumentissaan – tarkistimme faktat
Attenborough antaa esimerkiksi Hollannin ja Marokon ympäristösaavutuksista liian ruusuisen kuvan.

Mitä arabimaat saavat siitä, että normalisoivat suhteensa pitkäaikaisen vihollisensa Israelin kanssa?
Uusimmat kumppanit Sudan ja Marokko hakevat poliittista liikkumatilaa ja hyötyä presidentti Trumpin loppukaudesta.

Israel ja Marokko solmivat diplomaattisuhteet Trumpin johdolla – vastapalveluksena Yhdysvallat tunnustaa kiistellyn Länsi-Saharan osaksi Marokkoa
Marokko on jo neljäs maa, joka Trumpin aikana luo suhteet Israeliin.
Test Worldin omistaja fuusioituu – Millbrook ja Utac Ceram yhdistyvät
Test Worldin toimitusjohtaja Janne Seurujärvi sanoo yhdistymisen olevan myönteinen asia Ivalon kahdelle testikeskukselle.
Espanja rakentaa hätäleirejä Kanarian tuhansille siirtolaisille
Kanarian saarille on tullut tänä vuonna kymmenen kertaa enemmän siirtolaisia kuin viime vuonna.

Länsi-Saharan rikkaudet saavat ulkomaat katsomaan alueen miehitystä läpi sormien – vanha konflikti uhkaa taas kärjistyä ja voi tutkijan mukaan myös laajeta
Marokon ja Polisario-liikkeen välillä leimahti jälleen viime viikolla. Selkkaukset jatkuvat.

Länsi-Saharan konflikti uhkaa taas leimahtaa – alueen itsenäisyyttä ajava vapautusliike katsoo Marokon rikkoneen 30-vuotista tulitaukoa
Polisario katsoo YK:n hylänneen suunnitelman itsenäisyysäänestyksestä. Marokko ärsyyntyi tärkeän tien tukkivista aseistautuneista mielenosoittajista.
Kanariansaarille on saapunut yli tuhat siirtolaista kahdessa vuorokaudessa – tutkija: "Rajojen sulkeminen ei lopeta ihmisten liikkumista"
Valvonnan tiukentaminen Marokon Välimeren rannikolla työntää Eurooppaan pyrkiviä ihmisiä vaaralliseen merenylitykseen Kanariansaarille.

Marokkolainen isoäiti nähtiin uhkana kansanterveydelle: sai käännytyspäätöksen, oli silti kuukausia Suomessa – korona viivyttänyt käännytettyjen palaamista
Helsinki-Vantaan lentoasemalla on hurja nousu käännytyspäätöksissä koronapandemian vuoksi.

Sanna Nuutinen kärkipaikalta päätöskierrokselle – "Tulos näyttää tulevan kuin itsestään"
Sanna Nuutinen johtaa golfin naisten Euroopan-kiertuetta yhdellä lyönnillä ennen lauantain päätöskierrosta.
Gérard Depardieun Eurooppa – ranskalainen filmitähti kulinaarisella kiertomatkalla
Ranskalainen filmitähti makumatkalla Euroopassa.

Nordic states cooperate on evacuation flights from abroad
The flights will operate on a commercial basis, so passengers will have to purchase tickets to board them.
Yhä useampi paperiton siirtolainen valitsee vaarallisen reitin Kanariansaarille, kun Marokko ajaa Eurooppaan pyrkiviä ahtaalle EU:n tuella
Lomasaarille laittomasti Afrikasta saapuneiden ihmisten määrä moninkertaistui tammikuussa.

Marokkolainen tuomioistuin vahvisti pohjoismaiset retkeilijät murhanneiden tuomiot – myös neljännelle kuolemantuomio
Vuorilla Etelä-Marokossa vaeltaneiden tanskalaisen ja norjalaisen naisen ruumiit löytyivät joulukuussa 2018.

Marokkolainen toimittaja tuomittiin vankilaan abortista – historioitsija: ”Kyse on politiikasta ja kostosta yhtä perhettä kohtaan”
Ihmisoikeusjärjestöt tuomitsevat Hajar Raissounin vankilatuomion. Raissounin lähipiiriin kuuluu vaikutusvaltaisia henkilöitä.

Joki tulvi jalkapallo-otteluun Marokossa – seitsemän kuoli
Tulviva joki vei pukukoppien katolta suojaa hakeneet ihmiset mukanaan.

Kolme nuorta belgialaisnaista keskeytti vapaaehtoistyönsä Marokossa, koska leiriläisiä uhkailtiin mestauksella shortsien käytöstä
Marokon viranomaiset ovat luvanneet suojella leirille jääneitä nuoria.

Norjalaisen ja tanskalaisen naisen julmasti murhanneille islamisteille kuolemantuomiot Marokossa
Naiset löytyivät murhattuina viime joulukuussa Atlas-vuoristossa Marokossa.

Hiekkamafia tuhoaa merenrantoja Aasiasta Afrikkaan, kun hiekan kysyntä maailmalla kasvaa – YK: Säätely ei pysy kysynnän kasvun perässä
YK:n raportin mukaan hiekan rohmuaminen maailman rannoilta tuhoaa ympäristöä ja vahingoittaa elinkeinoja.

Tanskalaisen ja norjalaisen turistin murhista syytetty marokkolaismies katuu tekoaan: En enää tiedä tuenko Isisiä
Naiset löytyivät murhattuina Marokon vuoristosta joulukuussa 2018.

Mestausvideon jakamisesta sosiaalisessa mediassa ensimmäinen tuomio Tanskassa – tapaus liittyy Marokossa murhattuihin naisiin
Tanskalais- ja norjalaisnaisen murhaamisesta epäillyt miehet joutuvat oikeuden eteen Marokossa torstaina.

Maailman toiseksi pisin mies vierailee Kainuussa – miehellä on lisäksi maailman suurin jalka
Brahim Takioullah vierailee muun muassa kouluilla keskustelemassa erilaisuudesta.
Juopottelevat ratsastajat kilpailevat henkensä uhalla Guatemalassa – matkailusarja vie yllättäviin paikkoihin
Hurjat rekkareitit – näillä teillä ei pikkuautolla pärjää.

Opettajat protestoivat Marokossa – Poliisi hajotti mielenosoituksen vesitykeillä
Tuhannet nuoret opettajat vaativat parempia työolosuhteita pääkaupunki Rabatissa.

Berlusconia vastaan todistaneen bunga bunga -mallin ruumiista ei löytynyt radioaktiivisia aineita
Marokkolainen Imane Fadil kuoli milanolaisessa sairaalassa 1. maaliskuuta. Hän oli kertonyt pelkäävänsä myrkytetyksi joutumista.

Sarjakuvat, some-animaatiot ja sovinnonteko radikalismin vastalääkkeitä – Marokon työ jihadismin suitsimisessa saa kiitosta maailmalla
Helsingissä vieraillut marokkolaisasiantuntija Ahmed Abaddi johtaa neuvostoa, joka edistää maltillista islamintulkintaa.

Katso kuvakooste: Prinssi Harry ja Meghan virallisella vierailulla Marokossa
Marokon matka on pariskunnan viimeinen yhteinen kansainvälinen vierailu ennen esikoisen syntymää.

Marokossa jälleen uusi pidätys retkeilijänaisten murhien tutkimuksissa
Pohjoismaalaisten naisten murhista on aiemmin pidätetty jo toistakymmentä ihmistä.

Pohjoismaalaisten naisten murhat Marokossa: Isis-kannattajat jakoivat mestausvideota sosiaalisessa mediassa
Marokon pääkaupungissa järjestetään lauantaina sekä Norjan että Tanskan suurlähetystöjen edessä muistotilaisuudet uhreille.

Islamisteja epäillään norjalaisen ja tanskalaisen naisen Marokossa tapahtuneista murhista – epäillyt otettu kiinni
Tapauksesta on käynnistetty rikostutkinta.

Tanskalainen ja norjalainen nainen murhattu Marokossa – epäiltyjä otettu kiinni
Murhista epäilty on otettu kiinni Marrakechissä.