Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Geenss Archenti, Justina, Peru, ayahuasca

Ayahuasca voi viedä käyttäjänsä taivaaseen tai helvettiin – rituaalihuumeesta tehtiin kirja, joka perustuu kirjailijan omiin kokemuksiin

Samuli "Doc" Arkon Sielunköynnös – henkimatkoja unohdettuun tietoisuuteen on ensimmäinen kotimainen ayahuascasta kertova tietokirja.

Matkalla (2012), ohjaus Walter Salles

Matkalla on 2010-luvun road movie 1950-luvun beatnikeistä

Walter Sallesin elokuva Jack Kerouacin kulttikirjasta.

Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa.

Gonzo! Pelkoa, inhoa ja pilapiirroksia

For No Good Reason & Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa.

Matkalla (2012), ohjaus Walter Salles

1.11. Teemalauantai: Yhä matkalla

Kerouacin kulttiromaanin jäljillä elokuvassa ja dokumentissa

William S. Burroughs, Allen Ginsberg, Patti Smith ja Carl Solomon

Beat-kirjailijat hakivat luovuutta huumeista ja kirjoittivat aineista

Beatnikit korostivat spontaania luovuutta.

Yle Areena logo.

Beat-legendat Allen Ginsberg ja William S. Burroughs Suomessa

1950- ja 60-lukujen amerikkalaisen kirjallisuuden nimekkäimmät radikaalit, runoilija Allen Ginsberg ja kirjailija William S. Burroughs, pistäytyivät molemmat Suomessa vuonna 1983.

Lordi-yhtye

Metalli on heviä, mutta mistä se on kotoisin?

Hevi on nykyään kaikkien huulilla. Mummot ja papatkin tietävät, minkälaisesta musiikista on kyse, kun puhutaan hevistä ja metallista. Mutta mistä nimitys on peräisin? Ylen musiikkitoimituksen mukaan termillä on monimuotoinen tausta.

Tampereen elokuvajuhlat 2010

Kiina, Iran ja Romania esittäytyvät filmijuhlilla

Tampereen filmijuhlien pääteema on tällä kertaa riippumattomat kiinalaiset elokuvat. Niin ikään esittäytyy uusi romanialainen elokuva. Kuten ennenkin, keskeisessä asemassa ovat kansainväliset ja kotimaiset kilpailut. Tapahtuma on järjestyksessään 41:s.