Uusimmat artikkelit
Venäjän ainoa toivo on uusi sukupolvi, uskoo Esko Aho: “Venäjä voi muuttua vain sisältä käsin”
Entinen pääministeri Esko Aho muistuttaa, että kaikki venäläiset eivät ole pikku-Putineita. “Jos nuori sukupolvi ei saa muuttaa maata, se muuttaa maasta”, Aho toteaa illan Yle Perjantaissa.
Lama-ajan kärkipoliitikot Aho ja Liikanen vaativat selvää suunnitelmaa velan taittamiseksi – “Kukaan ei saa leikkauksista taputuksia”
Entinen pääministeri Esko Aho (kesk.) arvioi, ettei valtiovarainministeriön esittämää yhdeksän miljardin sopeutusta saada aikaiseksi ilman sosiaaliturva- ja koulutusleikkauksia.
Venäläispankin jättänyt Esko Aho siirtyi edistämään Kiinan-kauppaa
China Office on suuryritysten omistama yhtiö, joka pyrkii parantamaan liiketoimintamahdollisuuksia Kiinaan. Yritykset seuraavat nyt tarkasti, mitä Kiinassa tapahtuu.
Ex-pääministeri Esko Aho: Tuulivoimaa on pystyttävä rakentamaan myös Itä-Suomeen
Ahon mukaan Ilmavoimien tutka-asemia on tarpeen vaatiessa sijoiteltava uudelleen, jotta Itä-Suomen alueelle voidaan rakentaa tuulivoimaa Länsi-Suomen tapaan.
Esko Aho arvioi rooliaan Sberbankissa: halusi tehdä töitä Venäjän "uudistusmielisen saarekkeen" hyväksi
Aho kirjoittaa torstaina julkistetussa kirjassaan, että Venäjä ei kulkenut sokeasti kohti eristäytymistä.

"Gorbatšov mahdollisti Suomen aseman radikaalin muutoksen" – näin Esko Aho arvioi Neuvostoliiton viimeisen johtajan merkitystä
– Gorbatšov oli empaattinen, eikä hän tekeytynyt johtajaksi, Nokian silloinen johtaja Stefan Widomski muistelee. Hän ojensi Gorbatšoville Nokian Mobira Cityman -kännykän valtiovierailulla Suomessa 1989.
Paavo Lipponen, Esko Aho ja monet muut ex-poliitikot tukivat vuosia Venäjän hankkeita, mutta nyt suurin osa on jättäytynyt pois – paitsi Gerhard Schröder
Venäläisiä suuryrityksiä on palvellut joukko eurooppalaisia entisiä huippupoliitikkoja. Venäjän hyökkäyksen jälkeen moni asia kuitenkin muuttui.

Keski-Pohjanmaalla järjestetään ensimmäistä kertaa kirjamessut
Tapahtumaan on ilmoittautunut 25 näytteilleasettajaa eli omakustannekirjailijoita ja valtakunnallisia kustantamoita.
Ekonomistit: "Väistämätön nousukausi alkaa kesästä" – ylikuumentavatko EU:n elvytysmiljardit Suomen talouden?
Ex-poliitikot Esko Aho ja Osmo Soininvaara varoittavat talouden ylikuumenemisriskistä. Ylen haastattelemat ekonomistit ovat samaa mieltä siitä, että kova kasvusykäys on tulossa.

Erkki Liikasen tilinpäätös komissaarivuosista: Paavo Lipponen ja Martti Ahtisaari olivat Suomen EU-politiikan sankarit
Eurooppa-politiikan demarivaikuttajista Tarja Halonen ja Erkki Tuomioja jäävät Liikasen muistelmissa sivurooliin.
Itse asiassa kuultuna: Seppo Kääriäinen – Kirman kylältä politiikan parrasvaloihin
Pitkän linjan vaikuttaja Seppo Kääriäinen kertoo elämästään.

Lapsenlapsen antama titteli Esko Aholle on "asiantieteilijä" – "Se on loistava titteli, paras mitä minusta on sanottu, menee jopa pääministerin yli"
Aho kertoo, että virtaa riittää yhä, koska yksikään päivä ei ole samanlainen.

Mustat joutsenet toivat laman Suomeen: Esko Ahon mielestä velalla voidaan ostaa aikaa uudistusten tekemiseen
Esko Aho kannustaa ottamaan oppia onnistumisista – vuosina 1993–2008 Suomen talous kasvoi yhteensä noin 40 prosenttia.

Aikalaisvaikuttajat: Sailas oli kuvia kumartelematon keskustelija, joka käytti rohkeasti saamiaan valtuuksia: "Laman aikana tilan ottivat ne, jotka kykenivät päätöksiin"
Keskustan Esko Aho toimi pääministerinä ja Raimo Sailas budjettipäällikkönä, kun Suomea nostettiin lamasta.

Ylen entinen radiojohtaja Seppo Härkönen on kuollut
Härkönen toimi Yleisradion suomenkielisen radion johtajana vuosina 2001–2007.

Entinen kansanedustaja Kauko Juhantalo on kuollut
Juhantalo menehtyi nopeasti edenneeseen syöpään.

Tutkimus: Teiniliiton taistolaisvaihe vieraannutti nuoret politiikasta – vasta Greta Thunbergin ilmastoliike palauttamassa politiikan imun
Teiniliitto oli 1970-luvun poliittinen ilmiö, mutta vasta nyt siitä ilmestyy ensimmäinen kattava akateeminen tutkimus.

Entinen pääministeri Esko Aho: Suomen vaikutusvalta EU:ssa pienenee brexitin vuoksi
Ahon mukaan Suomella on paljon samankaltaisia intressejä Britannian kanssa.
Venäjän uusi pääministeri Mihail Mišustin on intohimoinen jääkiekkoilija, joka sai venäläiset maksamaan enemmän veroja
Pääministeri Mihail Mišustinia on kutsuttu muun muassa "tulevaisuuden veroviskaaliksi" ja "säkenöiväksi byrokraatiksi."

Sanna Marinista tulee maailman nuorin istuva pääministeri: "En ole ikinä ajatellut ikääni tai sukupuoltani"
Ennen Marinin valintaa nuorin istuva pääministeri oli Ukrainan Oleksiy Hontšaruk.

Koillisväylän merikaapelin rakennussuunnitelmat nytkähtivät eteenpäin – asennusvaihe voi alkaa jo kolmen vuoden päästä
Venäjän alueella kulkeva tietokaapeli on herättänyt huolta tietoturvasta.

Lännen Media: Esko Aho jatkaa pakotelistalla olevassa Sberbankissa
Aho toimii parhaillaan myös amerikkalaispankki JPMorganin neuvonantajana.

Esko Aho suuren amerikkalaispankin JPMorganin neuvonantajaksi
Pakotelistalla olevan venäläisen Sberbankin johtokunnassa olevan Ahon näkemyksiä pidetään "korvaamattomina".

Half of all new jobs in Finland offered in south-west
Some 30,000 new jobs were created this year in industries like vehicle and ship manufacturing in the southwest, accounting for half of all new jobs in Finland.

Herätys: Sähköinen tunnistaminen puntarissa, kovenevat työtaistelutoimet, Khashoggin jäänteitä etsitään Turkissa ja syyssäätä Suomessa
Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Lähes puolet Suomen uusista työpaikoista syntyy Lounais-Suomeen: "En usko kaikkien tietävän, että on paljon työpaikkoja tarjolla"
Lounais-Suomessa on nyt 30 000 työllistä enemmän kuin vuosi sitten. Työpaikkoja on tarjolla etenkin laiva- ja autoteollisuuden parissa.

Esko Aho kustansi kirjan muusikko Erkki Liikasesta
Kirja syntyi koska Erkki Liikanen viettää 60-vuotisjuhlaansa.

Mauri Pekkarinen jättää eduskunnan – Katso tunteellinen ilmoitus
Pian 40 vuotta eduskunnassa vaikuttanut varapuhemies Mauri Pekkarinen (kesk.) ei lähde enää ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleihin.

SuomiAreenan työllisyyskeskustelu sapetti mielenosoittajia: "Hyväpalkkaiset herrat ja rouvat keskustelevat työttömyydestä"
Aktiivimallia vastustavat mielenosoittajat olivat SuomiAreenassa sitä mieltä, etteivät työttömät pääse työllisyyskeskusteluissa ääneen.

Ex-pääministeri Esko Aho antaa huutia Trumpin "diilipolitiikalle": "Ensin täytyy saada aikaan kaaosta, jotta voi tehdä diilejä"
Venäjää läheltä seuraava entinen pääminiseri Esko Aho ei odota suurta edistystä kauppasuhteissa, kun Vladimir Putin ja Donald Trump tapaavat Helsingissä.

Esko Aho Suomenmaassa: Venäjän suurin kulutustuotteiden viejä on Nokian Renkaat
Venäjällä vienti on Ahon mukaan painottunut vahvasti raaka-aineisiin.

Ilmaisia konserttilippuja ja ruoka-alennuksia – Venäjällä houkutellaan äänestäjiä uurnille korkean äänestysprosentin toivossa
Presidentinvaalien äänestys on Venäjällä täydessä käynnissä.

Ex-PM Aho: Two possible scenarios of Russian involvement in Salisbury poisoning
Ex-Prime Minister and business magnate Esko Aho calls the murder attempts a frightening phenomenon.

Esko Aho kommentoi Venäjän vaaleja: Näillä neljällä tavalla suomalainen ja venäläinen maailmakuva eroavat radikaalisti toisistaan
Entinen pääministeri Esko Aho toivoo, että Britannian Salisburyssa tapahtunut venäläisvakoojan myrkytystapaus selviää nopeasti, jotta vastatoimien kierre voitaisiin pysäyttää. Putinin vallan perusta luotiin Ahon mukaan jo 1990-luvulla. Nyky-Venäjää Aho luonnehtii "organisoiduksi demokratiaksi" sekä luettelee neljä teesiä kuinka suomalainen ja venäläinen maailmankuva eroavat toisistaan.

Mitä haluat kysyä Esko Aholta?
Venäjällä valitaan presidentti sunnuntaina, eikä voittajasta ole epäselvyyttä. Miltä Venäjä näyttää vuonna 2018 ja mitä voi odottaa seuraavalta kuudelta vuodelta? Maailma on kauppasodan partaalla Yhdysvaltojen uhkailemien terästullien vuoksi. Mitä siitä seuraa? TV1:n Ykkösaamun vieraana on East Office Finlandin hallituksen puheenjohtaja, entinen Suomen pääministeri, Esko Aho.

Lounais-Suomeen syntymässä 30 000 työpaikkaa – alueen omat työttömät eivät enää riitä
Esko Ahon mielestä muualla Suomessa ei ole vieläkään havahduttu siihen, että Lounais-Suomessa on menossa jotain aivan poikkeuksellista.
Itsenäistyvän Viron ja Suomen ystävyys punnittiin villeinä vuosina
Rodeo -elokuva avaa Viron itsenäistymisen ajan kulisseja

Digitalisaatio ja vanhukset eivät sovi yhteen? Esko Aho: Väärin – yhdistelmä pitäisi nähdä mahdollisuutena
Esimerkiksi puheohjautuvuus voisi olla suureksi avuksi, kun sorminäppäryys ei ole enää entisenlaista.
Ysärillä lama kouraisi ja syvältä - kunnes noustiin taas
90-luku alkoi Suomen putoamisella syvään talouslamaan.

Ahon raportille myönteistä vastakaikua Lounais-Suomessa
Lounais-Suomen kasvu vaatii monenlaisia uusia asioita. Alueen toimijat allekirjoittavat useat tänään julkaistun raportin ehdotukset.

Esko Aho keksi ratkaisuja teollisuuden työvoimapulaan – Nyt pallo on valtiolla
Valtion ja Lounais-Suomen välinen sopimus voisi johtaa esimerkiksi Turun markkinointiin pääkaupunkiseudulla ja jouhevampaan tieverkoston kunnostukseen.

Lukemista viikonlopuksi: Esko Aho myy Turkua insinööreille, miljonääri Sutisella meinaa mennä työnteko överiksi, Trump tuo yhä onnen monille
Tämä on Ylen uusi tuhti lukupaketti, josta löydät luettavaa joka lauantai ja sunnuntai.

Esko Ahon kesätyö: Myydä Turku insinööreille ja saada parturit seuraamaan perässä
Esko Aholla on hallituksen asettama tehtävä länsirannikolla. Toimittaja Satu Miettinen hyppäsi Ahon kyytiin ja selvitti, millaisilla resepteillä entinen pääministeri aikoo saada Suomen taas hyvän kierteeseen.

Kysely: Yli 50 000 ihmistä olisi valmis muuttamaan Varsinais-Suomeen
Kaksi prosenttia työikäisistä suomalaisista olisi valmis muuttamaan työn perässä Varsinais-Suomeen, osoittaa maakunnan kasvumahdollisuuksia kartoittanut kysely.

Esko Aho Ylelle: Suomella käsissään nousukauden eväät
Kymmenen menetettyä vuotta on ohitse ja Suomi on tullut takaisin, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Risto E. J. Penttilä.

One-fifth more jobs available than one year ago
There were 58,000 open job vacancies in the country in the first quarter of 2017, around one-fifth more than at the same time last year. Close to four-fifths of them were in the private sector and almost one-third were classed as "hard-to-fill".

Esko Aho: Koivisto teki Suomesta eurooppalaisen toimijan
Aho kuvaa suhteensa presidenttiin olleen aluksi tunnusteleva.

Katso suoraa lähetystä: Presidentti Mauno Koivistoa muistellaan
Ylellä on erikoislähetysten putki koko aamun.

Esko Aho toivoo pessimistisen synkistelyn päättyvän: "Nyt tapahtuu asioita, joissa pitää olla mukana"
Selvitysmies Esko Aho kannustaa suomalaisia liikkumaan työn perässä. Hän toivoo ihmisten huomaavan, miten paljon hyviä mahdollisuuksia on nyt tarjolla.

Liikennettä visioineet Aho, Lyly ja Mero: Omasta autosta voi tulla rasite
Henkilöautoliikenne voi jopa lisääntyä, kun lapset, vanhukset ja liikuntarajoitteiset alkavat autoilla. Vuonna 2050 lähes kaikki autot ajavat itse, todetaan LVM:n tilaamassa selvityksessä.