Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Mist sä tuut ? -dokumenttisarja

Mist sä tuut ja mikä on räptietämyksesi taso? Testaa!

Mist sä tuut? -sarjan uusi kausi on juuri julkaistu ja ensimmäisen kauden julkaisusta on pari vuotta. On siis hyvä aika testata kuinka hyvin tunnet kotimaisen räpskenen juuret, ilmiöt ja tekijät? Oletko suvereeni namedroppailija vai vasta räpnoviisi.

Bess säteettäisen valoviuhkan keskellä.

Bessin Ram pam pam teki radiohistoriaa: rikkoi Elastisen ja Jenni Vartiaisen tekemän ennätyksen

Uuden Musiikin Kilpailussa mukana ollut Ram pam pam on ollut kaikkien suomalaisten radiokanavien soitetuin biisi nyt 19 viikkoa yhtäjaksoisesti.

Sairaanhoitaja Sonja Savolainen valmistelee potilasta aivojen tietokonekuvaan.

“Riittämättömyyden tunteesta en pidä”

Viimeinen jakso kertoo terveydenhuollon sunnuntaipäivästä.

Kimmo Laiho

Linnassa esiintynyt Elastinen kokee ylpeyttä Suomesta, mutta keskustelukulttuurin muutos huolettaa: "Nyt on riitelyn aikakausi"

Elastisella on nyt hallussaan harvinainen Linnan juhlien värisuora: hän on ollut juhlissa vieraana ja esiintyjänä, minkä lisäksi hän on noussut myös Linnan juhlien etkojen ja jatkojen lavoille.

Aura Fest

Tällaisia tyyliniekkoja löytyy Turusta: katso riehakkaat kuvat Aura Festiltä, jossa pääesiintyjänä oli Alan Walker

Perjantaina ja lauantaina järjestetyllä Aura Festillä oli yhteensä 9000 kävijää. Festivaalilla esiintyivät muun muassa Elastinen, Sanni, Behm ja Gettomasa. Pääesiintyjänä oli norjalainen DJ ja tuottaja Alan Walker. Kuvagallerian kuvat ovat lauantailta.

Lauri Tähkä, SANNI, Kaija Koo, Elastinen ja Antti Tuisku poseeraavat SuomiLOVE-logon edessä.

Testaa kuka LOVEartisti olisit!

Kuka olisit uuden kauden viidestä LOVEartisteista?

Kuvassa kolumnisti Pekka Seppänen.

Pekka Seppäsen kolumni: Uusi lippu Suomelle

Suomi tarvitsee uuden lipun, uuden kansallislaulun ja uuden valtiomuodon, arvelee Pekka Seppänen. Tämän kolumnin voi myös kuunnella.

Artisti Elastinen Puoli seitsemän -ohjelman vieraana

Elastisen mielestä lääkkeet nuorison ongelmiin löytyvät nuorisotyöstä: "Että olisi tekemistä, mahdollisuuksia ja fiilis, että jotain voi saavuttaa"

Artistin ja musiikkituottajan mielestä suomiräp muhi aikoinaan nimenomaan nuorisotaloissa ja siellä saaduissa mahdollisuuksissa.

Tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän juhlavastaanotto Presidentinlinnassa 2017.

Paras puku, herkkupöytä, huippuartistit – Tässä parhaat vinkit Linnan juhlien seuraamiseen Yleltä

Äänestä, ihastele, hämmästy ja herkisty. Pääset juhliin niin kuvaputkella, kuulokkeilla kuin Instagramilla.

Avajaisparaati.

Anssi Kela, Elastinen, Vesta ja Tuure Kilpeläinen – Kotkan Meripäivät julkaisi konserttiesiintyjien nimet

Meripäivien konsertit järjestetään viime vuoden tapaan sataman vanhassa varastohallissa.

Iso H on aika tiukka faija

Suomirapin Iso H puhuu nyt kasvatuksen, arvojen ja alkoholittomuuden puolesta: “Mä olen kuullut olevani aika tiukka faija”

Suomenkielisen rapin uranuurtaja ja Fintelligens -yhtyeen toinen perustaja Henrik “Iso H” Rosenberg vietti vielä 2000-luvulla railakasta hip hop -artistielämää. Jälkikasvun myötä nyt kiinnostaa enemmän perhe-elämä, ja aikaa ei ole enää myöskään alkoholille. .

Iso H raapustaa nimmarin kirjaan Seitsemän veljestä 20 vuotta rähinää.

Näin alkoi suomalaisen hiphopin ja räpin nousu

HipHopin 7 veljestä ja miten se tehtiin suomeksi.

Cheek keikalla Lahdessa 24. elokuuta.

Minkälainen jäbä Cheek on? "Aikamoinen" – Fanit hehkuttavat Cheekin jäähyväiskonserttia

Cheekin jäähyväiskonsertissa perjantaina nähtiin näyttävä show, johon kuului ilotulituksia ja vierailevia tähtiä.

Elastinen ja Andu Rähinän 20-vuotisjuhlakeikalla.

BLOCKFEST 2018: Fintelligensin ja Kapasiteettiyksikön comeback-show jätti festarikansan kylmäksi

Blockfesteillä juhlittiin 20-vuotiasta Rähinä Recordsia.

Elastinen

Elastinen kirjoitti täysverisen rakkauslaulun

Fintelligens palaa keikoille kesällä

Tällä viikolla musiikissa: Hasbeen-sarja saa jatkoa, Abreu ja Cledos julkaisivat yhteisbiisin ja supersuosittu sekä ristiriitainen räppäri Xxxtentacion Weekendeille

Tällä viikolla musiikissa -juttusarja koostaa viikon kiinnostavimmat biisit ja musiikki-ilmiöt yhteen.

Ylen aamu-tv: 10-vuotiaan Joelin Suomi100-rapvideo villitsee

10-vuotias Joel Puranen tähtää rap-artistiksi: Pitää lukea paljon kirjoja ja kuunnella riimejä

Lappeenrantalaisen alakoulun musiikkivideo on kerännyt YouTubessa lähes 120 000 näyttökertaa. Videolla räpännyt nelosluokkalainen Joel Puranen kertoi kappaleen taustoista Ylen aamu-tv:n haastattelussa.

Elastinen yllätti Eetu-pojan SuomiLOVEn 3. kaudella.

Elastinen yllätti urhean Eetun (8v.) unohtumattomalla tavalla - näin Eetu pärjää nyt

Miten pärjää Eetu, jonka Elastinen yllätti SuomiLOVEssa?

Nyt valitaan 100 suurta suomalaista hip hop -kappaletta – osallistu YleX:n jättiäänestykseen

Sadan biisin kärki valitaan 466 vaihtoehdon joukosta. Ehdokaslista on hyvin monipuolinen ja pitää sisällään erilaisia artisteja ja biisejä.

Cheekin kirjapaljastus: Profeetat laskutti 100 000 euroa per keikka

Cheek tekee mielenkiintoisen Profeetat-paljastuksen elämäkertansa uudessa painoksessa.

Rähinä Live tulee taas – Elastisen, Nelli Matulan, Uniikin ja muiden rähinäläisten lisäksi lavalla nähdään uusi sainaus Halko

Legendaarinen Rähinä Live järjestetään jälleen itsenäisyyspäivän aattona.

Tällä viikolla musiikissa: Elastinen teki paluun, $now voitti Slush Music -äänestyksen ja Gracias julkaisi ensimmäisen suomenkielisen soolobiisinsä

Tällä viikolla musiikissa -juttusarja koostaa viikon kiinnostavimmat biisit ja popmusiikki-ilmiöt yhteen.

Elastinen teki rohkean korjausliikkeen ja aloitti alusta: "En halua jäädä pelkäksi hymynaamaksi"

Elastinen tunnetaan hymyilevänä ilopillerinä. Sen vuoksi hän kohtaa tietynlaisia odotuksia, joita haluaa nyt murtaa.

Biisiesittelyssä Lohikäärmeet: Profeettojen viimeinen biisi yhdistelee Cheekin mahtipontisuutta ja vanhaa Fintelligensiä Game of Thronesiin

Profeettojen taru on päättymässä. Superduon viimeisen biisin olisi odottanut olevan vielä kovempi.

Mikä oli kesän 2017 paras festari? Äänestä!

Huikea festarikesä on tullut päätökseensä, ja nyt on aika kertoa, mitkä olivat parhaat kekkerit. Osallistu YleX:n perinteiseen festariäänestykseen.

Biisianalyysissä Eyo: Profeetat ottivat ensimmäistä kertaa fiittaajaan biisilleen – ja hyvä niin, koska Nelli Matula toimii

Profeetat jatkaa neljännellä sinkullaan toimivalla tanssittavien räppibiisien linjalla.

Ruisrock 2017: YleX:n TheManninen näytti Profeettojen keikan päätteeksi onnellisemmalta kuin hän oikeasti oli − Ruississa tutkittiin ja analysoitiin festivaalivieraiden hymyjä

YleX:n YouTube-kasvo TheManninen eli Tommi Manninen asettautui onnellisuustutkimuksen koekaniiniksi Ruisrock-lauantaina Profeettojen keikalla.

Suomiräpin elävät legendat tekivät historiaa: ensimmäinen Profeetat-show oli täynnä hittejä, pyroja ja poikkeuksellista ystävyyttä

Elastinen ja Cheek ovat yhdessä enemmän kuin osiensa summa. Sen osoitti ensimmäinen Profeetat-show.

Iskelmälaulaja valoa vasten.

Saako biisin nimi johtaa harhaan?

Mitä nimen pitäisi kertoa sävellyksestä?

Kokoomus

Millainen olisi kokoomuksen unelmakunta? Kuin Kuopio

Jos kokoomus saisi päättää, kaupungit kasvaisivat ylöspäin, väki heiluisi terasseilla pitkälle kesäyöhön ja Suomen kunnat ottaisivat mallia Kuopiosta. Kysyimme puolueilta, millainen niiden ihannekunta olisi.

Cheek kommentoi Yhtäccii-kappaleen lyriikoita: Samalla lailla mimmiräppäritkin kautta linjan on tehny samanlaista läppää äijistä

DJ Mista S:n vieraaksi saapui Profeetat, eli Cheek ja Elastinen. Haastattelussa selvisi muun muassa se, miten kaksikon yhteisten biisien soundi ja lyriikat rakentuvat, sekä miten Yhtäccii-biisin aikaansaamaan someraivoon vastaavat itse tekijät.

Biisianalyysissä Profeettojen Yhtäccii: Cheekin ja Elastisen uutuudessa parasta on bassolinja

“Meidän pöytien väliin ne lyö verhon, koska toiset ostaa pöydän, meitsit yökerhon”, Cheek räppää, koska nyt vähän lähti ja nytkähti.

Analyysi: Emma Gaalakin sen kertoi, että 2016 oli vahva debytanttien vuosi ja uusia poikkeuksellisia kokoonpanoja syntyi

Emma Gaalan mielenkiintoisimpiin live-esiintyjiin kuuluivat uudet duot ja paluun tehnyt Haloo Helsinki!. Illan palkintokuningatar oli soolouralle siirtynyt Vesala.

JVG, Kauriinmetsästäjät, Töölön Ketterä… Miksi duo on nykyajan bändi?

Artem x Yonas, JVG, Kauriinmetsästäjät, Töölön Ketterä, Cityman tai vaikka Profeetat osoittavat sen, että nykyään kaksikko riittää.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle