Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Kuva Counter-Strike-pelistä.

Counter-Strike 2 on odotetuimpia pelejä, ja päivityksistä tihkuu tietoa: huijaaminen vaikeampaa, kartat kauniimpia ja äänet todellisempia

Peliyhtiö Valve on paljastanut kesällä julkaistavan Counter-Strike 2:n uusia ominaisuuksia ja päivityksiä.

Zoreaudio eli Ville Rautiainen.

Zoreaudio erottuu muista pelistriimaajista ”päättömillä ideoilla” ja tempauksilla: Viime vuoden ennätys oli sata tuntia kestänyt striimi

Parhaillaan käynnissä olevalla Assembly Winter 2023 -pelifestareilla on myös lukuisia pelistriimaajia. Heistä yksi on Zoreaudio, jolla on Twitchissä 21 000 seuraajaa.

Yleisöä Assemblyssa.

Suomen suurin tietokonefestivaali käynnissä: katso kuvat tuhansien pelaajien Assemblysta, jossa Counter Strike jyllää

Assembly-tietokonefestivaali täyttää 30 vuotta ja juhlan kunniaksi tapahtumassa on uusia elementtejä tutun pelaamisen lisäksi.

Street Fighter V

Assemblyn mestarit selviävät tänään – katso suorana taistelupeliturnauksen finaaleita

Super Smash Bros. Ultimaten, Guilty Gear: Striven, Tekken 7:n ja Street Fighter V:n mestaruudet ratkotaan lauantaina Assembly Winterissä Helsingissä.

Tekken 7 -videopelin pelikuvaa.

Assemblyssa pelataan Tekkenin ja Super Smash Brosin mestaruuksista – suuri taistelupeliturnaus suorana Ylellä

Perjantaina alkavan Assembly Winterin ohjelmistoon kuuluvat kilpataistelupelit Super Smash Bros. Ultimate, Guilty Gear Strive, Tekken 7 sekä Street Fighter V: Champion Edition.

Joona Sotala pelaa StarCraft II -peliä.

Joona "Serral" Sotala vuoden ensimmäiseen turnausvoittoonsa – mahdollisuus seuraavaan jo viikonloppuna, Yle näyttää turnauksen suorina lähetyksinä

Joona "Serral" Sotala lunasti viikonloppuna paikan StarCraft 2:n MM-kisoihin voittamalla DreamHack Mastersin syyskauden finaaliturnauksen.

Among Us -mestari 2021

Katso suorana! Hittipeli Among Usin kutsuturnaus suorana Ylellä – suosikkitubettajat ja pelistriimaajat huijaavat kilpaa toisiaan

Kuka puhaltaa yhteen hiileen, ken puijaa ja paljastuu "imposteriksi"? Tämä kaikki selviää Ylen suorassa Among Us -mestari 2021 -lähetyksessä kello 15.00 alkaen.

Among Us

Yle taas mukana Assembly Winterissä! Among Usin ja shakin huippukisat suorana maaliskuussa Areenassa sekä Twitchissä

Hittipeli Among Usin kutsuturnausta seurataan suorana tiistaina 16. maaliskuuta. Klassikkolautapeli shakin Suomi-Ruotsi-maaottelu valtaa Yle Areenan ja Twitch.tv:n puolestaan lauantaina 20.3..

Byun "ByuN" Hyun-woo

StarCraft 2 -suurturnaus päättyi korealaisjuhliin – Joona "Serral" Sotala taipui turnausvoittajalle puolivälierissä

Varusmiespalveluksen jälkeen pelikentille palannut Byun "ByuN" Hyun-woo voitti Assemblyn järjestämän turnauksen.

Joona Sotala kävelee kohti lavaa BlizzCon-tapahtumassa.

Maailman parhaat StarCraft 2 -pelaajat kohtaavat viikonloppuna, mukana tietenkin myös Joona "Serral" Sotala – Yle näyttää turnauksen suorina lähetyksinä

Verkon välityksellä pelattavan turnauksen voittajalle on tarjolla 6 000 dollaria palkintorahoja ja nippu rankingpisteitä.

LDLC Assembly Winterissä 2020

HAVU taistelee Assemblyn mestaruudesta ranskalaista LDLC:tä vastaan – seuraa suorana

Assembly Winterin CS:GO-turnauksen loppuottelu pelataan lauantaina Helsingissä. Seuraa suorana kuvaa klikkaamalla.

Johannes Bö kuvassa

MM-ampumahiihdossa viestipäivä – katso huimaa talviurheilupäivää suorana tai jännitä tulospalvelusta

Ylen kanavilta voi jännittää lauantaina yhdistettyä, alppihiihtoa, ampumahiihtoa, hiihtoa, rallia ja e-urheilua. Siirry TV2:n suoraan lähetykseen klikkaamalla jutun kuvaa.

Assembly Summer 2018

HAVUn ja "Jamppi" Olkkosen tähdittämän Kynyniekkojen koitos kruunaa perjantain – katso suorana

Assembly Winterin CS:GO-turnaus jatkuu perjantaina Yle Areenassa ja Twitchissä. Seuraa suorana kuvaa klikkaamalla.

CS:GO-turnauksen lava Assembly Winter 2017:ssa.

HAVU ja KOVA kohtaavat torstain viimeisessä koitoksessa – seuraa suorana kohtalonottelua

Assembly Winterin CS:GO-huipputurnaus näkyy suorana Yle Areenassa ja Twitchissä torstaista lauantaihin 20.–22. helmikuuta.

Taneli Veikkola Lantrek 2015 -tapahtumassa

Taneli "diSTURBED" Veikkolan peliura päättyi vuosia sitten taloudelliseen epävarmuuteen – nyt hän toteuttaa unelmaansa ammattilaisvalmentajana

Menestyksekkään Counter-Strike -uransa vuonna 2017 päättänyt Veikkola vaikuttaa nykyään HAVU Gamingin CS:GO-joukkueen valmentajana.

CS:GO-turnauksen lava Assembly Winter 2017:ssa.

Assembly Winter jälleen suorana Ylellä – CS:GO-turnauksessa mukana kotimainen kärki sekä kirittäjiä ulkomailta

HAVU, SJ ja hREDS taistelevat Assembly Winterin CS:GO-mestaruudesta suorana Yle Areenassa ja Twitchissä 20.–22. helmikuuta.

Hope Adrift, Assembly, Jari Räisänen

Robottikaloja, ydinsodan jälkeistä maailmaa ja nopeatempoisia mobiilipelejä: Counter-Strike jyrää, mutta Assemblyssa oli esillä myös kiinnostavia kotimaisia pelejä

Peli- ja tietokonetapahtuma Assembly keräsi tänä viikonloppuna tuhansia pelaajia Helsingin Messukeskukseen. Assemblyn suurpanostus tänä vuonna oli StarCraft II-turnaus, jossa oli mukana useita eteläkorealaisia pelaajia. Kotimaiset pelisuunnittelijat taas olivat kehittäneet Assemblyn Game Development -kilpailuun mielenkiintoisia uusia pelejä, niin teemoiltaan kuin pelimekaniikoiltaankin.

Joona Sotala Assembly-tapahtumassa.

Assemblyn StarCraft II -kulta Etelä-Koreaan – palvelunestohyökkäys katkaisi turnauksen loppuottelun lähes tunniksi, kotiyleisön suosikki jäi välieriin

Suomalainen Joona "Serral" Sotala hävisi välierissä turnauksen voittaneelle Etelä-Korean Kim "Stats" Dae Yeobille.

Joona "Serral" Sotala e-urheilu

Korealaiset kohtaavat Assemblyn StarCraft II -finaalissa – katso loppuottelu suorana Yle Areenassa ja Twitchissä

Etelä-Korean Kim "Stats" Dae Yeob kohtaa turnauksen loppuottelussa maanmiehensä Kang "Solar" Min Soon.

Joona Sotala pelaa StarCraft II -peliä.

Joona "Serral" Sotala jyräsi pudotuspeleihin – taistelee lauantaina voitosta Assemblyn StarCraft II -turnauksessa

Suomalainen voitti tänään molemmat jatkolohkon ottelunsa lukemin 2–0.

Joona "Serral" Sotala e-urheilu

Joona Sotala pelaa jatkopaikoista Assemblyn StarCraft-turnauksessa – katso suorana Yle Areenassa ja Twitchissä

Maailmanmestari Joona "Serral" Sotala pelaa jatkolohko-ottelunsa kello 18:00 alkaen.

Joona Sotala Assembly-tapahtumassa.

Joona "Serral" Sotala vakuuttavasti jatkoon Assemblyilla – ex-suomenmestarin kohtalona karsiutuminen

Sotala jatkaa turnauksen jatkolohkovaiheeseen, joka alkaa huomenna kello 12:50.

Joona "Serral" Sotala e-urheilu

Suomalaiset vastakkain heti avausottelussa – seuraa Assemblyn StarCraft II -turnausta suorana Areenassa ja Twitchissä

Lähetys turnauksen lohkovaiheen otteluista alkaa Yle Areenassa ja Twitchissä kello 12:50.

Joona Sotala nostaa MM-pokaalia.

Maailmanmestari Joona "Serral" Sotala hakee Helsingissä revanssia vasta 17-vuotiaasta haastajasta – "Kosto annetaan, jos mahdollisuus on"

Yle näyttää Assembly Summer 2019 -tapahtuman StarCraft II -turnauksen suorana Yle Areenassa ja Twitchissä.

Joona "Serral" Sotala e-urheilu

StarCraft II -pelin huiput kohtaavat viikonloppuna Helsingissä – "Kovin turnaus, mitä Suomessa on koskaan nähty"

Yle näyttää Assembly Summer 2019 -tapahtuman StarCraft II -turnauksen suorana Yle Areenassa ja Twitchissä.

Arttu Lindeman ja Jaakko Parkkali Karaokekarnevaaleissa

Huikea veto Karaokekarnevaaleilla! – Arttu Lindeman ja Jaakko Parkkali selostivat suurella tunteella

Yle Urheilun ja aluetoimitusten kesäkiertue Karaokekarnevaali jatkui tällä kertaa lauantaina Lahdessa.

ENCE-joukkue

ENCE ennakkosuosikkina Assyjen CS:GO-turnauksessa – seuraa kisoja suorana

Assembly Winterin Counter-Strike-turnaus näkyy Areenassa.

FIFA 19 -videopeli.

Assembly Winter 2019: Seuraa suorana FIFA-turnausta

FIFA 19 Finnish Championsip näkyy Ylellä.

Counter-Strike-turnaus Assemblyilla

Assembly Summer 2018: Suomen kärkiseurojen kohtaaminen huipensi CS:GOn eSM-lopputurnauksen – katso kaikki ottelut täältä

Counter-Strike: Global Offensiven eSM-lopputurnaus pelattiin Helsingin Messukeskuksessa Assembly Summer 2018 -tapahtuman päälavalla. Huippujännittävässä loppuottelussa kohtasivat Suomen parhaat joukkueet ENCE ja HAVU.

Assembly, tietokone, pelaaminen

Kajak Gamesin pelit niittivät menestystä Assembly-tapahtumassa

Kajaanilaisten opiskelijoiden suunnittelemat pelit Frog out! ja Tanks with hands saavuttivat kahdessa sarjassa tuplavoitot.

Assembly, striimaaja

Assembly esitteli pelimaailman uusia trendejä: mobiiliturnaukset saavat jalansijaa e-urheilussa ja striimaaminenkin kasvaa kohisten

Helsingissä vietettiin viikonloppuna Suomen suurinta peli- ja tietokonekulttuuriin liittyvää tapahtumaa.

Assembly-tapahtumaa vuodelta 2017. Ihmisiä pelaamassa tietokonepelejä.

Ministeri Terho: Suomella on mahdollisuuksia päästä e-urheilun kärkimaaksi

Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terhon mukaan valtiovallan olisi tuettava e-urheilua kaikin mahdollisin keinoin.

Assembly-pelitapahtuma 2017

Telia ostaa Assemblyn – tavoitteena tehdä Suomesta maailman paras paikka pelata

Teleoperaattori Telia on hankkinut enemmistöosuuden Assembly-tapahtuman taustayhtiöstä. Päämääränä on edistää digikulttuuria ja luoda alalle uramahdollisuuksia.

Pelaamista Assembly-tapahtumassa

Tietokonepelaaminen on rankkaa ja rahakasta kilpaurheilua

E-urheilu vaatii kovaa fyysistä kuntoa.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle