Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Kuorma-autonkuljettaja kulkuneuvonsa edessä

Yliopistolehtori viettää koko kesälomansa rekkakuskina: ”Olen mä pari kertaa yrittänyt lopettaa”

Rekkasuvun perillinen luki itsensä tuplatohtoriksi. Lomalla Åbo Akademin yliopistolehtorin veri vetää takaisin rekan rattiin.

Saunologi Lassi A.Liikanen mittaa saunan lämpötilaa.

Suomalainen tietää saunomisesta paljon, mutta tiesitkö mihin saunamittari pitäisi asentaa? Saunologi antaa vinkit oikeanlämpöisiin löylyihin

Ei kai suomalaisia tarvitse saunomisessa neuvoa! Kaiken varalta Puoli seiska yhytti saunologi Lassi A. Liikkasen, joka opastaa, mihin löylymittari kuuluu saunassa asentaa.

Punainen kesämökki Ruokolahdella.

Mökkituliaisesta ei saisi tulla riesaa – vastaa kyselyyn ja vältä sudenkuopat

Sisustustavaroiden vieminen tuliaiseksi on riskialtista, sillä moni pikemminkin haluaa liiasta tavarasta eroon. Katso, millaisista tuliaisista on suorastaan tarve.

Suomalainen näyttelijä Mimosa Willamo katsoo kameraan.

Näyttelijä Mimosa Willamon kesään kuuluu rikossarjan kuvaukset Hangossa, mutta muutakin ehtii: ”Mun kesän tekee landeilu”

Näyttelijän kesä kuluu pääosin kuvauksissa Hangossa. Puoli seitsemän -kesähaastattelussa hän valitsi tekemistä myös katsojien laatimasta listasta. Willamon kesä-ämpärivalinnat näet jutun lopusta.

Keittiötasolla on rivissä erilaisia juomia juomalaseissa. Taustalla nainen kaataa punaviiniä lasiin. Kuvassa on myös useita viherkasveja.

Voiko juhlista jääneillä drinkinjämillä kastella huonekasvit? Asiantuntija vastaa ja antaa erikoisen kasteluvinkin

Kysyimme asiantuntijalta, voiko viherkasvin ruukkuun lorauttaa kupin pohjalla olevan kahvitilkan tai juhlien jäljiltä jääneet juomat.

Ilmakuva Hämeen linnasta.

Hämeen linnassa asukkaat joivat 3–4 litraa olutta päivittäin – tätä et ehkä tiennyt keskiaikaisesta aarteestamme

Osassa linnaa oli jo 1300-luvulla keskuslämmitys ja puolustustornissa toimi vesivessa, joka kauhistuttaisi nykyajan ihmistä. Linna on myös valittu kummituslinnojen ykköseksi.

Värikkäässä ja hassussa piirroskuvassa kesäisissä tunnelmissa neljä muusikkoa.

Keksitkö, miten Katri Helena tai Olli Halonen viettävät kesää? Tällaisia ovat suosikkiartistien lomaperinteet

Radio Suomen Kesäilta yhdessä on uusi konsertti, joka nähdään Ylen kanavilla perjantaina klo 19 alkaen. Mutta millaisia kesäihmisiä ovat tapahtumat tähdet?

Rahalahjan mietintää terassilla

Mikä on sopiva summa rahalahjaksi valmistuvalle? Entä annetaanko raha käteen vai tilille? Kerro mielipiteesi ja näet, mitä mieltä muut ovat

Moni muistaa kevään ja kesän valmistuvia rahalahjalla. Päänvaivaa voi kuitenkin aiheuttaa niin sopiva summa kuin sekin, missä muodossa rahalahja kannattaisi antaa.

Asekeräilijä Sten Johansson Antonov-koneen edess

Inkoolaisella Sten Johanssonilla on Suomen suurin yksityinen sotakalustokokoelma – ”Mopo karkasi vähän käsistä”

Johanssonin ”elokuvalapset”, kuten tykit ja panssarivaunut ovat esiintyneet niin Kummeleissa kuin sotaelokuvissa.

Viking Line ja Silja Linen aluksia Helsingin satamassa.

Laivalomat kiinnostavat taas – Ahvenanmaa ja Visby ovat kesän risteilyhitit, myös Tallinnan suosio on säilynyt

Korona ja Ukrainan sota muuttivat ratkaisevasti myös suomalaisten matkustamista ja laivojen reittejä.

Nainen seisoo supermarketin makeisosastolla ruskea paperikassi päässään. Kassiin on leikattu silmän reiät.

Vaivaako sinuakin ostoshäpeä? Kondomit, pekonipaketti ja jättisipsipussi ostoskorissa nostavat nolouden hien otsalle

Nykyisin intiimituotteet ostetaan itsepalvelukassoilta. Lisäksi ”ilmastosyntiset” tuotteet tuntuvat kiusallisilta. Ennen nolon olon synnytti velaksi ostaminen ja alkoholi.

Puoli seitsemän toimittaja Tom Nylund ultraviolettivalossa.

Voiko viimekesäistä aurinkovoidetta vielä käyttää? Katso, mitä UV-säteily tekee iholle

Aurinkovoiteissa käytetään sekä kemiallisia että fysikaalisia filttereitä. Kuumat olosuhteet voivat pilata voiteen, mutta filtteri itsessään säilyy pitkään.

Chileläis-suomalainen yhdenvertaisuuskouluttaja ja aktivisti Javiera Marchant Aedo kuvattuna Hotelli Tornin kattoterassilla, Helsinki, 14.4.2023.

Osaatko sinä jo turvallisemman tilan periaatteet – testaa! Yhdenvertaisuuskouluttaja kertoo mikä väärinkäsitys termiin yleensä liittyy

Turvallisemman tilan periaatteet eivät vaadi mitään virallista sertifikaattia, vaan jokainen tilaisuus tai tapahtuma voi luoda käytäntönsä itse.

Puoli seitsemän -ohjelman kesä-ämpäri tarkastelun alla.

Oletko aiemmin silittänyt alpakkaa tai tanssinut tangoa laiturilla? Kokosimme kesä-ämpäriin ideat lomaa varten

Bucket list on luettelo asioista, jotka ehdottomasti pitää toteuttaa elämässä. Kesä-ämpäri on versio siitä tulevalle lomakaudelle. Ota lista talteen tylsien hetkien varalta.

Laulaja Anne Mattila Puoli seitsemän -studiossa

Anne Mattila myi kultaa ja platinaa mutta mietti samalla, kuka hän haluaa olla – sitten hän ryhtyi oman musiikkinsa tuottajaksi

Anne Mattilan uutta levyä on odotettu seitsemän vuotta. Siinä ajassa kypsyi ajatus hypätä ”kuskin penkille” oman musiikin suhteen.

Kuvakollaasissa Timo Rautiainen, Behm ja Sanni.

Niskalaukaus vaihtui Sanniin ja kitarat läppäriin – popmusiikin nousu laittoi parissa vuosikymmenessä Suomen hittilistat täysin uusiksi

Listasimme viisi ilmiötä, jotka vaikuttivat siihen että Suomesta tuli iloinen pop-kansa.

Taitoluistelija Beata Leppilampi (o.s. Papp) kaukalon laidalla.

Uudenlainen taitoluisteluvalmentaja Beata Leppilampi: ”Haluan kasvattaa hyviä tyyppejä enkä vain hyviä luistelijoita”

Taitoluisteluvalmentaja Beata Leppilampi (o.s. Papp) ymmärtää, miksi oma äitikin on käyttänyt kovia valmennusmetodeja, mutta luotsaa esimerkillään alaa uuteen aikakauteen.

Gaudete kuoro.

Puoli seitsemän keräsi äitien oppeja ja teki niistä biisin: ”Syö aina kun mahdollista, sano kiitos ja anteeksi”

Äitien ohjeet seuraavat meitä läpi elämän oli sitten kyse nappien ompelemisesta, rahankäytöstä tai suvaitsevaisuudesta.

Pekka Lagerblom sai kaapatun Instagram-tilinsä takaisin maksamalla yli 1 000 euroa – listasimme tärkeimmät keinot sometilien suojaamiseksi

Kaapatun sometilin palauttaminen voi olla vaikeaa. Pekka Lagerblom turvautui maksulliseen apuun kaapatun tilin palauttamiseksi, joka on yleensä on todella vaikeaa. Usein prosessi kestää monta viikkoa.

Kaksi poikaa naaraa Aurajoen rantaa. Etualalla mutainen pyörän runko.

Turku ja Tampere ottivat mittaa roskien keruussa – Turku naarasi itsensä voittoon 8.-luokkalaisten nuorten omatekoisilla koukuilla

Tampereella roskia kerättiin Tammerkosken suvannon läheisyydestä kun taas Turussa kiskottiin Aurajoen pohjasta pyörän raatoja omatekoisella koukuilla.

Sean Ricks laittautumassa peilin edessä Perjantai-lähetyksen juontamista varten

Toimittaja Sean Ricks tapasi meedion ja sai rauhan: “Ei sillä ole mitään väliä, onko se totta vai ei”

Isosisko ehdotti Perjantai-ohjelman juontajalle Sean Ricksille tapaamista meedion kanssa. Ricks halusi tietää, mitä hänen edesmenneelle isälleen kuuluu.

Suojelupoliisin esikuntapäällikkö Saana Nilsson

Puoli seitsemän kurkisti ensimmäisenä Supon suljettuun päämajaan Ratakadulla – sadan vuoden tarinoihin kuuluu esimerkiksi väärä Tiitisen lista

Esikuntapäällikkö Saana Nilsson kertoo suojelupoliisissa työskentelyn erikoisuuksista: töistä ei puhuta kotona edes lähimmille.

Tom Nylund ja polkupyörän satula

Hanuri hellänä pyörälenkin jälkeen? Näillä ohjeilla löydät itsellesi sopivan satulan

Koulutettu pyöräilyohjaaja ja pyöräilyvaikuttaja Tom Nylund kertoo niksit satulamukavuuteen.

Toimittaja Ruut Parikka kesäisissä vaatteissa kädessään pinkki ämpäri, jossa lukee Kesä-ämpäri.

Mikä tekee lomasta loman tai kesästä kesän? Puoli seitsemän kerää kesä-ämpäriin inspiroivia lomasuunnitelmia

Bucket list on kokoelma asioista, joita haluaa ehdottomasti kokea. Puoli seitsemän kokoaa kesäisen ”ämpärilistan”, johon kuka vain voi lähettää ehdotuksia.

Yrittäjä Noora Hautakangas esittelee nahkatakkia juontaja Anniina Valtoselle Puoli seitsemän -ohjelman studiossa.

Nyt jokaisen naisen kannattaa käydä miesten vaatekaapilla, jos haluaa olla trendikäs, neuvoo second hand -yrittäjä Noora Hautakangas

Tänä keväänä kirppareilla kannattaa etsiä tuttuja klassikoita, kuten trenssejä ja nahkarotseja. Unisex-muoti ja isot vaatteet ovat in, mutta myös Käärijän vihreä.

Toimittaja Jaakko Loikkanen istuu Puoli seitsemän -ohjelman pinkillä sohvalla.

Kuva kiinteistönvälittäjistä on vääristynyt, sanoo alan konkareista kirjan kirjoittanut Jaakko Loikkanen

Loikkanen halusi pöyhiä yleistä mielikuvaa, jonka mukaan ”kaikki kiinteistönvälittäjät ovat huijareita eivätkä oikeastaan edes tee työtä”.

Ryhmä kyykäärmeitä lämmittelee sulan kiven päällä Rovaniemellä keväällä 2021

Kyypakkauksesta on apua lähinnä ampiaisen pistoihin – nyt on aika päivittää mökin lääkekaappi

Mökin keväthuollon yhteydessä kannattaa tarkastaa myös lääkekaappi. Perusvarustukseen kuuluu tuore kyypakkaus, jonka oikeampi nimi voisi olla pistiäispakkaus. Kyyn puremasta on aina käytävä lääkärissä.

Lilli Paasikivi Puoli seitsemän studiossa

Lilli Paasikivi oli jo tehnyt päätöksen lopettaa laulajaura, kun vastaan tuli tarjous josta oli mahdoton kieltäytyä

Paasikivi nähdään kesällä Armi Ratiasta kertovan oopperan pääroolissa. Syksyllä 2024 hän ryhtyy johtamaan tunnettua musiikkifestivaalia Itävallassa.

Kartalla kolme eri reittiä Suomesta Keski-Eurooppaan.

Kesälomalle Keski-Eurooppaan pääsee myös maata pitkin – Katso kokeneen matkaajan vinkit reitin valintaan

Eteläisestä Suomesta tie Keski-Eurooppaan käy Tukholman, Tallinnan tai Travemünden kautta. Kuusi vuotta Keski-Euroopassa asuneella Sunna Kokkosella on kokemusta jokaisesta reitistä.

Kuvassa on vaaleanpunaisia ruusuja.

Iso osa myytävistä valmistujaiskukista päätyy Suomeen Hollannin ”kukkakellon” kautta – tällaisen matkan lähikukkakaupastasi ostama ruusu kulkee

Aalsmeerin kukkahuutokauppa on maailman suurin kukka-ja kasvihuutokauppa. Puoli seitsemän pääsi seuraamaan liikemies Harry van Woerdin kanssa kukkien omatkaa Hollannista suomalaisiin kauppoihin.

Ruokavaikuttajat Iman ja Leena sekä Puoli seitsemän -ohjelman juontaja Olli-Pekka Kursi seisovat herkullisen piknik-pöydän edessä.

Puoli seitsemän -ohjelma vei vappupiknikin ostarille: Nappaa tästä ruokavaikuttajapariskunta Leenan ja Imanin maukkaat reseptit

Puoli seitsemän -ohjelma kokosi piknikin keskelle ostoskeskusta. Ruokaherkuista vastasi ruokavaikuttajat Leena ja Iman.

Lapsi makaa lattialla ja soittaa kosketinsoitinta. Taustalla koira.

1,5-vuotias Vilho sävelsi jazzia – näin Iiro Rantala tulkitsee teoksen “Kukko”

Voiko kuka vaan tehdä jazzia? Tätä kysymystä lähdettiin Puoli seitsemän -toimituksessa selvittämään apunaan innokas musiikkimies, 1,5-vuotias Vilho.

Kuvassa kolme poikaa ja kaksi koiraa.

Ovatko nämä kolme lietolaista pikkupoikaa Käärijän kovimmat fanit? Käärijä: "Hiljaiseksi vetää, on kyllä hieno juttu"

Käärijän tyyli on inspiroinut monia suomalaisia tekemään omia versioitaan artistin omintakeisesta tyylistä. Lietolaisessa perheessä lapset ja koirat pukeutuvat nyt vihreisiin boleroihin.

Vuoden graafikko 2013 Kasper Strömman Puoli seitsemän -ohjelman studiossa.

Kasper Strömman ulkoisti vaalikampanjansa tekoälylle: ”Nukkuvien äänestäjien sijaan ongelma taisi olla nukkuva ehdokas”

Kasper Strömman ei harmittele, että jäi valitsematta eduskuntaan. Nyt vuoden graafikolla 2013 on hyvin aikaa huvittaa kanssaihmisiään. Strömmanin digijalanjälki on iso ja monipuolinen.

Anna Puu istuu tuolissa nojaten leukaansa vasempaan käteen. Hän katsoo kameraan. Takana näkyy osa taulusta jossa on erivärisiä kuvioita.

Miksi Voice of Finland -voittajista ei kuulla enää kisan jälkeen? Kysyimme Anna Puulta, joka on arvannut oikein jokaisen voittajan

Keikkalavoille palaava Anna Puu kertoo supervoimakseen toisten ihmisten tunteiden kanavoimisen. Senkö avulla hän tunnistaa tulevan voittajan?

Kuvassa mies häämekkojen välissä.

”Kyllä niitä ryökäle vie on” – hääsuunnittelija Pertti Huhtilainen vastaa jatkuvasti uteluihin ”bridezilloista”

Pertti Huhtilainen tarkastelee ensimmäistä keskustelua hääparin kanssa monelta kantilta. Jos kemiat eivät kohtaa, yhteistyötä ei aloiteta.

Vitosluokkalainen tyttö seisoo mikrofonin edessä-

Kevät on koululaisvitsien aikaa – kävimme pyytämässä vitsinäytteet alakoululaisilta

Alakoululaisten keskuudessa kuultavat vitsit ovat monesti klassikoita, jotka kiertävät vuosiluokalta seuraavalle. Ne ovat usein lyhyitä, ytimekkäitä ja perustuvat sanaleikkiin.

Jone Nikula Puoli seitsemän -studiossa

Venäjän hyökkäys on ehdottoman väärin, toteaa Jone Nikula – ja lähtee viikon päästä viemään Ukrainaan sairaalatarvikkeita kuudetta kertaa

Radiojuontaja Jone Nikulalle ja tanssija Hanna Karttuselle oli heti Venäjän hyökättyä selvää ryhtyä avustuskuskeiksi Ukrainaan.

Stand up -koomikko Niko Kivelä hymyilee Puoli seitsemän -ohjelman studiossa.

Näillä vinkeillä varastat huomion kotibileissä – stand up -koomikko Niko Kivelä kertoo, miten tulla paremmaksi tarinankertojaksi

Parhaat tarinankertojat vetävät väkeä ympärilleen kuin magneetti. Mistä johtuu, että toiset osaavat tarinoida niin hyvin ja miten se oikein tapahtuu? Stand up -koomikko Niko Kivelä kehottaa kiinnittämään huomion muutamaan asiaan.

Anni Marttinen.

Pääekonomisti Anni Marttinen muistuttaa, ettei taloustiede ole luonnontiedettä eivätkä ekonomistit vapaita arvoista

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen kattojärjestössä Soste ry:ssä pääekonomistina työskentelevä Anni Marttinen edustaa itse niin sanottua feministisen taloustieteen ajattelutapaa.

Kuvan etualalla on älypuhelimen näyttö, jossa näkyy graafisia merkkejä. Kännykkää pitelee kädessään epätarkaksi jätetty farkkutakkinen mies.

Salaliitto vai kehityksen edellytys? Suunniteltu vanhentaminen saa tavarasi ja vaatteesi hajoamaan

Yleisesti väitetään, että tuotteet suunnitellaan hajoamaan, jotta sinun on ostettava uutta tilalle. Tutkijan mukaan ilmiö on todellinen, mutta luultavasti eri tavalla kuin luulet.

Nainen nojaa pöytään. Taustalla ikkuna.

Taiteen akateemikko Sirkku Peltola: ”Taide on osa sivistystä, ja ilman sivistystä ei ole demokratiaa”

Maaliskuun lopussa taiteen akateemikon arvonimen saanut Sirkku Peltola pitää hurjana, jos kulttuurin ja oman taiteen merkitystä kansakunnalle ei ymmärretä.

Puhelinkeskus 1920-luvulla. Kaksi puhelinoperaattoria, joiden takana seisoo nainen. Keskuksen toisella puolella johtokeskuksen luona seisoo vielä yksi mies.

1700-luvun Suomessa eli ennustaja, joka väitetysti näki ennalta puhelimen, auton ja jopa Woltin tapaiset kuljetuspalvelut

Karvialainen Carl Harlund oli omalaatuinen kansanfilosofi, joka muistetaan paikkakunnalla edelleen.

Kissan pentu leikkii kasvilla.

Narsissit ovat myrkkyä kissalle – nämä neljä muuta kasvia kannattaa jättää ostamatta kissatalouteen

Kissakoteihin ei kannata hankkia mitä tahansa kasvia, sillä osa niistä on kissoille tappavan myrkyllisiä. Jos tapahtuu vahinko, niin miten omaa lemmikkiä voi auttaa?

Puoli seitsemän -ohjelman toimittaja Regina Rask seisoo keittiössä ja hänellä on käsissään erilaisia naarmuuntuneita paistinpannuja.

Kuinka naarmuisella paistinpannulla uskaltaa vielä tehdä ruokaa? Veimme kasan pinnoitettuja pannuja Ruokaviraston arvioitavaksi

Pannujen kanssa kannattaa olla tarkkana, koska naarmut ovat kuin avoimia haavoja pinnoitteessa ja niistä voi siirtyä kemiallisia aineita ruokaan

Ohjaaja, koreografi Marco Bjurström istuu Puoli seitsemän -ohjelman pinkillä sohvalla ja hymyilee.

Eri puolilta maailmaa lähetettiin Suomeen tv-juontajia ottamaan oppia Suomen Bumtsibumista – syy oli alun perin hyllytetty Marco Bjurström

Koreografi, ohjaaja ja tanssinopettaja muistetaan erityisesti hänen juontajanroolistaan vuonna 1997 Suomessa alkaneessa Bumtsibum-musiikkiviihdeohjelmassa.

Mariko hymyilee.

Hermosärky kasvoi henkiseksi kivuksi ja toi Kwan-yhtyeestä tutun Marikon elämään myös yksinäisyyttä

Kun keho lakkasi tottelemasta, Mariko Pajalahden oli viimein opeteltava olemaan ystävällinen itselleen.

Lapsen tekemä hiekkakakku.

Tutkija: “Älä aliarvioi lasten surua” – päiväkodin aloittaminen voi saada lapsen surulliseksi useiden kuukausien ajaksi

Lasten surua on tutkittu yllättävän vähän. Uusi suomalaistutkimus selvittää, miten lapset pääsevät surunsa yli. Usein pelkkä läsnäolo auttaa.

Seitsemän erilaista Pokemon korttia henkilön kädessä. Taustalla näkyy muita Pokemon pelaajia.

Lapset laittavat viikkorahansa Pokémon-kortteihin – Voiko 7 euron pakasta löytyä satojen eurojen arvoinen kortti?

Pokémonin motto ”Gotta catch 'em all!” ei ole vuosien kuluessa unohtunut. Pokémon-kortteja kerätään edelleen.

Kuvassa antiikkikauppias Amanda Kääriäinen.

Antiikkikauppias Amanda Kääriäinen kannustaa rohkeaan sisustamiseen antiikilla – tällaisia ovat hänen omat aarteensa

Antiikki- ja vintagekauppias Amanda Kääriäinen avaa kotinsa ovet ja kertoo, miten antiikilla sisustetaan edullisesti.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle