Uusimmat artikkelit
Spedelle naiset olivat koristeita ja Loiri korvaamaton – viihteen moguli oli hermostunut ketjupolttaja ja kunnianhimoinen visionääri
Aleksi Delikourasin ohjaama elokuva on nuoren sukupolven tulkinta siitä, miltä tuntui olla Spede Pertti Pasanen ennen uran huippuvuosia.
Näyttelijä Riku Niemisellä oli hauskuuttajan rooli jo lapsena – alkoholistiäiti oli pidettävä hyvällä tuulella
Riku Nieminen toivoo, ettei hallitus leikkaisi köyhiltä ja kipeiltä. Kulttuurivieraalla on kokemusta molemmista.
Tältä näyttää Riku Nieminen Spede Pasasena – elämäkertaelokuvan virallinen traileri julki
Odotettu Spede-elokuva on kunnianosoitus 1960-luvun elokuvantekijöille. Spede Pasasta näyttelee Riku Nieminen, Vesa-Matti Loiria Aku Sipola.
Essee: Näistä syistä suomalaiset rakastuivat nakkeja himoitsevaan ja työtä vieroksuvaan Uuno Turhapuroon
Kuka olisi tämän ajan Uuno Turhapuro?
Liivijengin virittämä pommi ei tuhonnut Spede Pasasen perustamaa pubia – vasta korona teki sen
Kouvolan legendaarinen pubi Speden Saluuna sulki ovensa kuluneella viikolla. Työntekijät muistelevat pubin yhteisöä lämmöllä.
Spede-elokuvan kuvaukset ovat alkaneet
Spede Pasasen roolin näyttelee Riku Nieminen. Elokuva tulee teattereihin vuoden kuluttua syksyllä.
Spede-elokuva teattereihin ensi vuonna, keskittyy 1960- ja -70 -lukujen taitteeseen
Elokuva pohjautuu Tuomas Marjamäen kahteen elämäkertateokseen. Elokuvan kuvaukset alkavat syksyllä.
Ismo Apell seisoo Spede Pasasen muistomerkin takana: "Koen huonoa oloa, jos sitä ei tulekaan"
Yrittäjä Ismo Apell pitää harmillisena sitä, että Spede Pasanen ei pysty kommentoimaan viime aikojen syytöksiä.
Katariina Souri kertoi pelottavasta tilanteesta Spede Pasasen kanssa, MTV:n entinen johtaja on iloinen, että kokemukset tulevat julki
MTV:n entinen ohjelmapäällikkö ja -johtaja Jorma Sairanen uskoo, että lisää ahdistelukokemuksia tuodaan Suomessa esiin.
Spede Pasasen muistomerkkiä harkitaan uudelleen Kuopiossa – myös Katariina Souri kertoo ahdistelusta
Lenita Airisto on syyttänyt uudessa kirjassaan edesmennyttä Spede Pasasta raiskauksen yrityksestä 90-luvun alussa. Kuopion kaupunginjohtaja Jarmo Pirhosen mukaan asiaan pitää tutustua ennen päätöksiä.
Lenita Airisto syyttää Spede Pasasta raiskauksen yrityksestä, viihdeikonin kollegat ihmettelevät syytöksiä
"Ei kuulosta siltä Pertiltä jonka tunnen", kommentoi näyttelijä Hannele Lauri väitteitä, jotka Lenita Airisto esittää uudessa kirjassaan.
Bror Bäckström laittoi Spedelle tupeen ja leikkasi Holkerin kohuparran – yli 60-vuotisen uran tehneen parturin ei pitänyt koskaan jäädä eläkkeelle
Helsinkiläisen parturimestarin Bror Bäckströmin ura kesti yli 60 vuotta. Sinä aikana hän leikkasi lukuisten niin julkisuudesta tuttujen henkilöiden kuin poliitikkojenkin hiukset.
Antti Röngän kolumni: Halusin elää 90-luvulla, mutta tulin järkiini
Nostalgiaan hukkuminen on millenniaalien kirous, jonka voi myös kääntää voimavaraksi, kirjoittaa Rönkä.
Pertti "Spede" Pasasesta tehdään elokuva – esiin nousee taistelu viihteen puolesta taidepiirejä vastaan
Viihteen monitaituri ja lukuisten Uuno Turhapuro -elokuvien luoja Spede Pasanen saa oman elokuvan. Näyttelijävalinnat ilmoitetaan myöhemmin.

Kenestä elokuvatyttö Spede Pasasen filmiin? Aikakauslehdet olivat ennen se, mitä tosi-tv nyt – mutta miten aikakauslehdillä menee?
Aikakauslehtiviikolla yli 100 lehteä on vapaasti luettavissa.

Irwin Goodmanin poismenosta tasan 30 vuotta – katso tallenne, jossa nuoruusystävä ja keikkakaveri muistelevat kansantaiteilijaa
Antti Hammarbergin ystävät kokoontuvat legendaariselle Palokunnantalolle Hämeenlinnassa.
Kymmenet miljoonat vuodet rapauttivat Etelä-Pohjanmaalle oudon onkalon – jopa Spede Pasanen halusi selvittää Pirunpesän mysteeriä
Ainutlaatuinen matkailukohde vai hankala rahareikä? Salaperäinen onkalo alkaa olla taakka ylläpitäjälleen Ylivallin nuorisoseuralle.
Beatles-peruukkeja, vessahuumoria, pronominirockia – 1960-luvun nuorisomusiikki inspiroi viihteen vääräleukoja
Spede, Piikkis ja Eemeli ilakoivat rockilla ja twistillä.
Vesa-Matti Loirille luonto oli kaikki kaikessa – "Surullinen lapsuudenkokemus opetti minut rakastamaan luontoa"
Vesa-Matti Loirin erikoishaastattelu vuodelta 2019.

Ystävät muistelevat Jukka Virtasta: "Jukka oli lämmin ja ainutlaatuinen persoona, joka osasi elää"
Tieto Jukka Virtasen kuolemasta hiljensi ja herkisti viihteen monitaiturin ystävät ja työtoverit.

Itä-Suomen kesäteattereissa riittää nyt väkeä – useita näytöksiä on loppuunmyyty
Liput kannattaa hankkia ajoissa, jos mielii suosituimpiin näytöksiin.

Keuhkokuume pelästytti Hannele Laurin: “Olen yrittänyt päästä tupakasta eroon, mutta huonolla menestyksellä”
Palkittu ja rakastettu näyttelijä jätti teatterin, mutta tekee edelleen tv-sarjoja ja elokuvia.

Pelit hiipivät teatteriin: "Emme pysty ennakoimaan, millaista koheltamista esitys pitää sisällään"
Pelillisyyttä ja uutta teknologiaa halutaan juurruttaa lisää etenkin laitosteatterien toimintaan.
Danny jättää kiertuelavat, mutta ei esiintymistä: "Jos hai lakkaa uimasta, se kuolee"
Danny jättää kiertueet nuoremmille, mutta aikoo yhä tehdä asioita, jotka häntä kiinnostavat. Vaikka rap-musiikkia.

50 vuotta näytellyt Heikki Nousiainen kammoksuu taiteilijajuhlia: "En pysty kuvittelemaan itseäni istumassa siellä kuuntelemassa kehuja"
Vaatimaton mies näytteli yli 30 vuotta Kansallisteatterissa ja on tehnyt 111 elokuva- ja tv-roolia.
Takarivissä viihtyvä eturivin muusikko – Tomi Leppäsen maailmassa vähemmän on enemmän
Tomi Leppänen ei ole tottunut pitämään meteliä itsestään.

Lämmin kesä toi katsojia kesäteattereihin
Esimerkiksi Rauhalahden kesäteatterin Pertti-näytelmän on nähnyt yli 8 000 ihmistä.

Pertti Pasanen oli mykkä savolaispoika, josta tuli koko kansan koomikko – nyt Kuopiossa teatterin lavalla yritetään päästä kiinni Speden siviiliminään
Pertti Pasanen piti myös itse huolen, että siviiliminä pysyi koskemattomana.

Speden ideoimat mäkilinko, venesuksi ja monet muut keksinnöt ovat esillä Kuopiossa
Kuopiolaislähtöisen Pertti Pasasen lukuisat keksinnöt tulevat yleisölle tutuiksi tänä kesänä pidettävässä näyttelyssä.

Tv-suosikkeja, rakkaita lauluja, Spedeä ja Siltsua – 9 poimintaa kesäteattereiden tarjonnasta
Suomessa on joidenkin arvioiden mukaan jopa 400 kesäteatteria. Me poimimme tarjonnasta tämän suven tärpit.
Eemeli ja Repe puhelivat radiossa pehmoisia
Parivaljakon unohtuneita sketsejä arkistojen uumenista.

Satavuotiaan Suomen merkittävin kulttuuripersoona selviää illalla Vuosisadan Kulttuurigaalassa – katso alkaen klo 21
Vuosisadan Kulttuurigaala järjestetään Turun Logomossa ja se nähdään suorana tänään keskiviikkona klo 21.00–23.05. Etkot alkavat Yle Areenassa jo 19.45.

Lukemista sunnuntaiksi: 7 asiaa Spedestä, veteraanit avautuvat verilöylystä ja seksiorjien kova kohtalo
Keräsimme sunnuntai-illaksi lukupaketin, jonka parissa viihdyt ja fiksuunnut.

Perjantai 8.9.2017 (radio)
Kuolemankolarien syyt ovat muuttuneet. Poliisi haluaa palautuslennot pois Helsinki-Vantaan kentältä. Floridassa USA:ssa ihmiset odottavat pyörremyrskyä. Kirja Spede Pasasen elämästä. Aurinkomyrsky tekee revontulia viikonloppuna.

Perjantai 8.9.2017 (tv)
Kuolemankolarien syyt ovat muuttuneet. Poliisi haluaa palautuslennot pois Helsinki-Vantaan kentältä. Tietokirja Lapin maisemista. Kirja Spede Pasasen elämästä.

Spede oli Suomen suosituin koomikko, mutta itselleen hän ei osannut nauraa
Pertti Pasanen valitsi ystävänsä tarkkaan. Tärkein ihminen elämässä oli kekseliäs ja taloustaitoinen Helmi-äiti.

Sydänystävä jatkaa siitä, mihin Spede jäi – keksintöpajassa nikkaroidaan yhä uusia patentteja
Ennen kuolemaansa Spede Pasanen vannotti Raimo Kaukista jatkamaan yhteistä keksintöpajaa.

Speden elämäkerta valottaa miestä julkisen roolin takana – listasimme 7 hämmästyttävää asiaa viihdemogulin elämästä
Pertti Spede Pasasen (1930–2001) elämäntyö oli suomalaisen elokuvahistorian merkittävimpiä. Hän teki ja tuotti kymmeniä elokuvia ja lukemattomia tv-sarjoja. Tuomas Marjamäen tänään torstaina julkaistu Spede, nimittäin -elämäkerta valottaa monilahjakasta miestä julkisen roolinsa takana.

Herätys: Speden kadonnut käsikirjoitus löytyi, lasten viikkorahat vertailussa, Elviksen kuolemasta 40 vuotta
Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Ensimmäisen Spede-elokuvan käsikirjoitus löytyi paperikasasta – Lojuuko sinunkin kaapissasi vanhojen Suomi-filmien aarteita?
Suomalaisten elokuvien käsikirjoituksista moni on edelleen kateissa. Aineistoa on löytynyt niinkin kaukaa kuin Ranskan elokuva-arkistosta.
Dokumenttiprojekti: Vesku
Dokumenttielokuva kansan rakastamasta monitaiturista.

Sanna Ukkola tenttasi Spedeä arvostellutta Jorma Sairasta: "Etkö sinä nauti naisten seurasta?"
Tv-alan pitkäaikainen vaikuttaja Jorma Sairanen harmitteli Ylen aamu-tv:n haastattelussa, että hänen kirjastaan on poimittu vain henkilöjuttuja.

Kommentti: Miska Humaloja - isojen pelien mies
Miska Humaloja nousi Kärppien johtavaksi pelaajaksi SM-liigan "säälipleijareissa". Sekään ei riittänyt HIFK:ta vastaan, kun hurmospelaaja ei saanut omiltaan riittäviä apuja satutarinan jatkolleen, Yle Urheilun Timo Uusitalo kirjoittaa.
Pääosassa Leo Jokela
Ohjelma- ja elokuvakooste lukemattomien sivuosien miehestä.

Spede-show pyöri Raksilassa - "Viisi maalia riittää yleensä voittoon"
Viihdyttävä ja vaiherikas taisto päättyi "kypärätempun " tehneen Mika Pyörälän voittomaaliin jatkoajalla ajassa 61.23.
Arto Salminen: Kalavale – Miksi ihmiset janoavat julkisuutta?
Tutustu Kirjojen Suomen vuoden 2005 teokseen.

Spede aiotaan huomioida matkakeskus-hankkeessa – torille patsasta ei ole tulossa
Kaupunki suunnittelee, että Pertti "Spede" Pasasta muistettaisiin matkakeskuksen rakentamisessa "spedemäisenä" elementtinä.

Kärppien syömähammas jaksaa aina vaan - SaiPan uusi tehomies lopetti miettimisen
Kärppien kokenut laitahyökkääjä Mika Pyörälä taitaa olla seuralleen tärkeämpi pelaaja kuin kukaan muu pelaaja omalle liigajoukkueelleen. "Spede" teki kaksi maalia, kun Kärpät otti 3-2-jatkoaikavoiton Kisapuistossa.
Mielentilatutkimuksen tuloksia
Vaihtumattoman vaate- ja sapuskamaun etuja pohtii M. Kajo

Tallissa Speden ja Irwinin harvinaisuudet – autolla pitää olla tarina
Autoharrastuksen yksi tärkeimmistä asioista ovat auton paperit, joista selviävät menopelin alkuperä ja edelliset omistajat. Tämä koetaan tärkeäksi erityisesti silloin, kun auton uskotaan olleen jonkun tunnetun henkilön käytössä.