Uusimmat artikkelit
Barents Observer: Yhdysvallat avaa edustuston Tromssaan
Yhdysvallat aikoo perustaa diplomaattisen edustuston Tromssaan. Norjan ulkoministeri Anniken Huitfeldt on ilmoitukseen tyytyväinen.
Norgga duohtavuođa- ja soabadankomišuvnna raporttas evttohuvvojit vihtta čielga doaibmabiju – dasa lassin boares boasttuvuođaid galgá dovddastit
Norgga duohtavuođa- ja soabadankommišuvdna geigii 700-siidosaš raportta stuorradiggái duorastaga. Raporttas evttohuvvo, mo buoridit sápmelaččaid, kvenaid ja meahcceláddelaččaid dili ja sajádaga Norggas.
Kveenien ja saamelaisten kokemat vääryydet luetaan maratonesityksenä Norjassa, maan totuus- ja sovintokomission vuosien työ on valmis
Norjan totuus- ja sovintokomissio luovutti 1. kesäkuuta raporttinsa maan parlamentille. Komissio on selvittänyt saamelaisten sekä suomensukuisten vähemmistöjen kokemia vääryyksiä.
Suomalaismies kuoli sukellusonnettomuudessa Norjassa
Paikallisen median tietojen mukaan ryhmä oli sukeltamassa hylkyyn, joka upposi myrskyssä Kristiansundissa vuonna 1992.
Ministeriö kannustaa kalastajia pyytämään kyttyrälohia Tenojoesta kesällä – atlantinlohet jätettävä rauhaan
Kyttyrälohia pyydetään kesän aikana kahdella eri tavalla. Pyynti ei saa vahingoittaa Tenojoen alkuperäistä lohikantaa. Atlantinlohien kalastaminen on kielletty heikon kalakannan vuoksi.
Rovajärvelle tulee sotaharjoituksiin 8 000 sotilasta, yli tuhat Yhdysvalloista, Britanniasta, Norjasta ja Ruotsista
Joukot ja kalusto siirtyvät Maavoimien isoihin sotaharjoituksiin Rovajärvelle lauantaista alkaen, liikenne voi hidastua pääteillä moottorimarssien takia.
150 lentokonetta, 3000 sotilasta – Suomi johtaa pohjoisessa operoitavaa suurlentoharjoitusta
Rovaniemi ja Tampere ovat kolmen viikon päästä alkavan ison ACE 23-harjoituksen päätukikohtia Suomessa.
Kiasman johtaja Leevi Haapala hakee Norjan kansallismuseon johtajaksi
Nykytaiteen museo Kiasman johtaja Leevi Haapala on hakenut uuteen tehtävään, Norjan kansallismuseon johtajaksi. Ylen tavoittaman Haapalan mukaan hakusyitä oli useita.
Moni matkustaa nyt Norjaan halvan kruunun vuoksi, mutta rajan yli työssäkäyminen käy kukkarolle
Norjan halpa kruunu on yhtä aikaa hyvä ja huono asia. Tällä hetkellä Utsjoelta kannattaa käydä Norjan puolella ruokakaupassa, mutta työssäkäyminen rajan yli ei kannata.
Nyt kannattaa lähteä lomalle Norjaan, koska kruunun kurssi on ennätyksellisen alhaalla
Pohjois-Norjan kalliit kohteet on nyt paremmin saavutettavissa. Kruunun kurssin arvioidaan kuitenkin vahvistuvan taas seuraavan vuoden kuluessa.
Onko Venäjä sittenkin kaasuputkiräjäytysten takana? Minisukellusveneellä varustettu venäläinen ”erikoisalus” valokuvattiin räjähdysalueella
Tanskalaislehti Dagbladet Information esitti uuden teorian miten ja millaisella kalustolla venäläiset toteuttivat kaasuputkien sabotaasin.
Norja suivaantui Ruotsille, kun Ruotsin avaruushallinnon tutkimusraketti putosi Norjan vuoristoon
Ruotsi laukaisi maanantaina raketin avaruuskeskuksestaan Kiirunassa. Se putosi tiistaina vahingossa 15 kilometriä maiden välisestä rajasta vuorille Norjan puolelle.
Norjassa epäillään suomalaisen Avantin pienkuormaajien aiheuttaneen useita tuhoisia maatilapaloja
NRK: Norjan poliisi epäilee, että kaikkiaan 41 tulipaloa voi liittyä ylöjärveläisen Avantin valmistamiin pienempiin pyöräkuormaajiin.
Norja palkkaa ensi kesänä kymmeniä ihmisiä tyhjentämään Tenojoen kyttyrälohimertaa – Suomelta tarkat suunnitelmat vielä puuttuvat
Kyttyrälohia odotetaan nousevan Tenojoen vesistöön ennätysmäärä tulevana kesänä kutemaan.
Nato-pomo Jens Stoltenberg etsi huumeriippuvaista siskoaan Oslon kaduilta – eliittiperheen särö muutti kansan mielipiteen huumelakeihin
Norjassa oli vahva kannatus uudistukselle, joka olisi sallinut kaikkien huumeiden käytön. Helsingissä vieraillut Oslon poliisikoulun tutkija ehdottaa valtion sääntelemiä huumemarkkinoita ”Alkon malliin”.
Wagner-loikkari otettiin kiinni Ruotsissa – väittää olleensa ostamassa tupakkaa
Andrei Medvedev pakeni Venäjältä Paatsjoelle Norjaan tammikuun 13. päivänä. Hän väittää sotineensa palkkasotilasyhtiö Wagnerin palveluksessa Bahmutissa Itä-Ukrainassa
Ainakin neljä kuoli lumivyöryissä Pohjois-Norjassa
”Sää on niin huono, että Punainen Risti ei pääse hakemaan eloonjääneitä tai vainajia”, sanoo Karlsöyn kunnan pormestari.
Media uutisoi, että Suomi ja muut Pohjoismaat perustaisivat 250 hävittäjän laivaston – Ilmavoimien komentaja: Vedetty mutkia suoriksi
”Ei ole tavoitetta sellaiselle organisaatiomuutokselle, että kaikki ilmavoimat yhdistettäisiin yhden johdon alle”, sanoo Juha-Pekka Keränen, Ilmavoimien komentaja.
Kysymys Norjan dominoinnista sai Ylen asiantuntijan kiehumaan – ”Täysin epäolennaista”
Kalle Lassilan mukaan Kansainvälinen hiihtoliitto FIS ja ylipäätänsä koko laji on epäonnistunut törkeästi siinä, kuinka Norjan takana pienempiä maita ei ole tuettu menestymään.
Norggas beaggán tv-ráidu oidnogoahtá otne maid Suoma bealde – mielde leat sámi neavttárat
Tv-ráiddu sáhttá geahččat Yle Areenas.
Pasi Toivanen lähti Norjaan sairaanhoitajaksi eikä voisi kuvitellakaan palaavansa Suomeen: “Se juna meni jo”
Ulkomailla työskentely ei ole aiheuttanut Suomen hoitajapulaa. Se kuitenkin kertoo, mistä Suomen hoitajapula kumpuaa.
Nämä luvut osoittavat Norjan käsittämättömän ylivoiman – talviurheilun ykkösmaassa kytee kuitenkin kriisi
Norjassa muutaman vuoden asunut suunnistusvalmentaja Janne Salmi on päässyt havaitsemaan aitiopaikalta, mihin maan hurja urheilumenestys perustuu.
Venäjä avasi lähes kaikki neuvostoaikaiset sotilastukikohtansa Suomen lähellä arktisella alueella – näin Norjan merivoimien komentaja kommentoi asiaa
Nato lisää toimintaansa arktisella alueella. Esimerkiksi Britannia avasi sotilastukikohdan Pohjois-Norjaan. Yle seurasi suurta Joint Viking -harjoitusta.
Mielenosoitukset Oslossa jatkuneet jo viikon – poliisi ottanut tänään kiinni useita
Norjan korkeimman oikeuden vuonna 2021 julkaistun tuomion mukaan maa rikkoo saamelaisten ihmisoikeuksia.
Norjassa lähellä Venäjän rajaa otettiin käyttöön Neuvostoliiton aikaiset tavat, kertoo pieneen Kirkkoniemeen muuttanut Jevgeni Goman
Barentsin alueen ja yhteistyön keskuksessa Norjan Kirkkoniemessä ihmisten yhteistyö ei perustu vain virallisiin yhteyksiin. Venäjän hyökkäyssodan jatkuessa on keksitty keinoja pitää yhteyksiä yllä.
Marin: Naton uskottavuus kärsii viivyttelyn takia – Helsingissä vieraileva Stoltenberg vakuutti sotilasliiton toimivan, jos Suomea uhataan
Naton pääsihteeri Jens Stoltenbergin mukaan sotilasliitto ei voisi olla reagoimatta, jos Suomea ja Ruotsia uhattaisiin ennen jäseneksi pääsyä. Demaritaustainen pääsihteeri on Helsingissä Pohjoismaiden demarijohtajien vieraana.
Ruošša turisttat gávppašit dál Njávdámis – sii garvet riikiiboahtinráddjehusaid Norgga bokte
Suopma lea gidden rájáidis Ruošša turisttaide muhto Njávdámis ruoššat gávppašit ain káfiid, vuosttá ja šukkoláda.
Venäläisiä droonimiehiä vastaan nostetut syytteet ovat toistaiseksi kaatuneet Norjassa
Lopullinen linjaus piendroonien lennätykseen saadaan aikanaan Norjan korkeimmasta oikeudesta.
Norjan miesampumahiihtäjien hiihtovauhti parani vuodessa muihin verrattuna sekuntitolkulla – tulokset uhkaavat jo DDR:n ennätystä
Norjan miesten ylivoima tämän kauden ampumahiihdon maailmancupissa on ollut historiallista. Tulokset ovat peruja ennen kaikkea joukkueen parantuneesta hiihtovauhdista suhteessa kilpakumppaneihin.
Barents Observer: Norjalaisomisteinen hotelliketju joudutaan myymään Venäjällä pilkkahintaan
Murmanskissa ja muissa venäläiskaupungeissa pitkään toiminut Park Inn -hotelliketju siirtyy venäläisomistukseen ja hinnasta pitää maksaa osuus Venäjän valtiolle.
16-vuotias poika kadonneena jo yli kaksi kuukautta – passi löytyi pojan asunnolta
Joulukuussa Vihdistä kadonneen pojan etsinnät jatkuvat edelleen. Poliisi pyytää ilmoittamaan mahdollisista tiedosta koskien pojan liikkeitä.
Norjaan paennut Wagner-loikkari perustelee valintaansa: Suomen raja on paremmin vartioitu
Norjaan loikannut Andrei Medvedev kertoo CNN:n haastattelussa yksityiskohtia paostaan. Medvedev kertoo saapuneensa Norjaan järven jäätä pitkin valkoisen maastopuvun turvin.
Yllätyspaukku Norjan MM-valinnoissa! Maailmancupin kisan tuore voittaja jätettiin ulos joukkueesta
Joulukuussa Lillehammerissa maailmancupin osakilpailun voittanut Iver Tildheim Andersen ei mahtunut Norjan MM-kisajoukkueeseen.
Onko Venäjältä Norjaan loikannut mies Wagner-sotilas vai kaksoisagentti? Lehti osoittaa aukkoja Andrei Medvedevin tarinassa
Andrei Medvedev otettiin kiinni Paatsjoella Venäjän rajan läheisyydessä perjantaina 13. tammikuuta.
Norjan poliisi on vapauttanut Wagner-loikkarin
Andrei Medvedev saapui laittomasti Norjaan tammikuun alussa ja väittää pakoilevansa venäläistä palkkasotilasyhtiö Wagneria. Hän on hakenut Norjasta turvapaikkaa.
Norjaan paennut Wagner-sotilas kertoo teloituksista Venäjän joukoissa: ”Heidän bisneksensä on saada ihmiset katoamaan”
Pohjois-Norjaan viime viikolla Venäjältä laittomasti tullut mies sanoo pakenevansa venäläistä Wagner-palkkasotilasyhtiötä ja pelkäävänsä henkensä puolesta.
Kokkolalainen Kewatec toimittaa 12 hinaajaa Norjan armeijalle
Sopimuksen arvo on noin 60 miljoona Norjan kruunua.
Norjalaismediat: Norjaan laittomasti tullut venäläinen on Wagner-joukoista paennut sotilas
Norja kertoi aiemmin, että Pohjois-Norjassa pidätettiin maahan laittomasti tullut mies. Uusimpien norjalaistietojen mukaan mies sanoo olevansa valmis todistamaan Wagner-johtaja Jevgeni Prigožinia vastaan.
Mies tuli laittomasti Venäjältä Norjaan, poliisi pidätti hänet Pohjois-Norjassa – mies hakee turvapaikkaa
Barents Observer -nettilehden mukaan mies lienee paossa Venäjän liikekannallepanoa eikä halunne lähteä sotimaan Ukrainaan.
USA:ssa ryhdyttiin hamstraamaan aseita ja ammuksia, nyt Norjassa pelätään ampumahiihdon kuolemaa – suomalaispomo: ”Tuntuu vähän kummalliselta”
Norjan ampumahiihdossa nousi esiin ”tuplakriisi”. Suomen Ampumahiihtoliiton toiminnanjohtaja Tapio Pukki kertoi, ettei Suomessa ole vastaavaan törmätty ja norjalaisten puheet hieman ihmetyttävät.
Bensiinin tankkaus Ruotsissa tuo nyt isoa säästöä – hintaero Suomeen peräti 20 senttiä litralta
Ruotsin kruunun kurssi on tällä hetkellä sellaisissa lukemissa, että bensiinin tankkaaminen esimerkiksi Haaparannalla on selvästi halvempaa kuin Suomen puolella. Norjan rajalla ei samaa etua ole.
Suopmelaččat eai šat vuhtto Norgga bealde táŋkemin – bensenstašuvnna eaiggát árvala sivvan heajos kurssa
Rádjeguovllus boaldámuš lea dál hálbbimus Ruoŧas. Kruvnnu kurssa dihtii Kárášjohkalaš bensenstašuvnna eaiggát ii vuordde suopmelaš kundariid táŋket.
Pohjoiset valtiot kiistelevät kenelle pohjoisnapa kuuluu – arktisella alueella ilmapiiri on kiristynyt, mutta konflikti on epätodennäköinen
Tutkimusprofessori ei usko mannerjalustavaatimusten lisäävän konfliktiherkkyyttä Jäämerellä: ”Todennäköisempi vaaraskenaario on väärinkäsitysten takia käynnistynyt sotilaallinen yhteenotto”
Norjan suunnitelma kyttyrälohen eliminoimiseksi huolestuttaa suomalaistutkijaa: ”Kunhan lääke ei olisi pahempi kuin tauti”
Norjassa kaavaillaan kyttyrälohen tehopyyntiä merelle ja jokiin, jotta vieraslajin lisääntyminen saataisiin estettyä. Ongelmana on, kuinka poistaa kyttyrälohi vaarantamatta alkuperäistä atlantinlohta.
Analyysi: Kari-Pekka Kyrö väläytti jo hätäkokousta, eikä syy ole Venäjä tai Norja – tilastot osoittavat hiihdon tulevaisuutta uhkaavan kehityksen
Perinteiset hiihtomaat kiertävät maailmancupia hälyttävän pienellä joukolla. Kymmenen viime vuoden ongelmallinen kehitys koskettaa etenkin naisten hiihtoa, kirjoittaa toimittaja Atte Husu.
Twitter merkitsi norjalaisten pääministerin ja ulkoministerin viralliset tilit nigerialaisiksi
Twitterissä on riittänyt käänteitä sen jälkeen, kun Elon Musk osti yhtiön ja siirtyi sen toimitusjohtajaksi. Toimittaja Sara Salmi käy yhden tuoreimmista erikoisuuksista läpi videolla.
Norja vapautti venäläiset droonimiehet tutkintavankeudesta – alioikeudet eri mieltä onko droonilento venäläisiltä kielletty vai ei
Norja on päästänyt kaikki neljä droonia lennättänyttä venäläistä vapaalle jalalle tutkintavankeudesta. Syynä on Tromssan käräjäoikeuden päätös, joka hylkäsi syyteet kahta drooninlennättäjää vastaan.
Joulun tähtitarinoita
Uusia pohjoismaisia joulutarinoita.
Nato lisää Lapin turvallisuutta ja Pohjoismaat voivat rakentaa puolustusyhteistyötä Yhdysvaltain ydinasepelotteen turvin, arvioi asiantuntija
Natossa Suomi voi luottaa ensi kertaa vieraaseen apuun, arvioi Ulkopoliittisen instituutin apulaisjohtaja Samu Paukkunen.
Mielenosoittajat hyppäsivät ladulle kesken maailmancupin hiihtokisan – Perttu Hyvärinen seurasi, kuinka järjestäjillä oli ”pelikaani turbiinissa”
Kilpailun voittanut Norjan Pål Golberg kauhisteli, mitä olisi tapahtunut, jos mielenosoittajat olisivat vallanneet ladun alamäessä ylämäen sijaan.