Uusimmat artikkelit
Kainuun kunnat keskimääräistä yritysystävällisempiä – parannettavaa vielä riittää
Erityisesti Kajaani on parantanut mielikuvaansa, Sotkamo jatkaa ykkösenä.
Pesisviikonloppu Kainuussa: Sotkamon Jymy palasi voittokantaan, KPK:n vieraspelireissulta mukaan kaksi pistettä
KPK pelaa seuraavan kerran kotona tulevana torstaina, Jymyn osalta pelit jatkuvat perjantaina Kouvolassa.
Kajaanilainen Hanna Hirvonen eteni Tangomarkkinoiden semifinaalista jatkoon
Uudet Tangokuninkaalliset kruunataan Seinäjoella lauantaina 9. heinäkuuta.
Maryna Makarova on tärissyt pelosta Kajaanissa – lentokoneen äänet, junan kolistelu ja prikaatin kalusto säikäyttävät Ukrainasta tulleita pakolaisia
Kovan äänen säikähtäminen on tavallista trauman kokemisen jälkeen. Psykiatrian ylilääkärin mukaan pelot voivat helpottaa nopeasti muutamissa päivissä, mutta saattavat myös vaatia ammattilaisen apua.
Kesäajan sijaistilanne näyttää Kainuun sotessa huonolta – terveysjohtaja: "Eniten huolettaa kriittisten palvelujen turvaaminen pätevällä henkilökunnalla"
Kainuun soten mukaan kesälomasijasten saatavuus on vuosi vuodelta vaikeampaa. Tällä hetkellä koko kuntayhtymän alueelta puuttuu noin 50 sijaista.
Tiedätkö mikä on uintitaidon mittari? Kajaanissa harjoitellaan lauantaina vesillä liikkumisen taitoja
Tapahtumassa voi osallistua uinti- ja pelastustaitoja kehittäviin tehtävärasteihin, joissa on luvassa muun muassa vesipelastusta ja sukellusrata.

Ravikausi alkaa illalla Kajaanissa – kahden koronavuoden jälkeen raviradalle odotetaan yleisöä
Kaikkiaan Kajaanin Kuluntalahdessa pidetään yhdeksät ravikilpailut touko–syyskuun välillä. Kauden pääravit ovat kesäkuun alussa ravattavat 75-ravit.
Naisten valtakunnallinen valmiusharjoitus elokuussa Kajaanissa: turvaton maailmantilanne on nostanut kiinnostusta osallistua
Harjoituksen yleiset tavoitteet ovat antaa osallistujille arjen turvallisuusvalmiuksia.
Pandemia ja Ukrainan kriisi ovat lisänneet viranomaisten valmiustoimintaa
Aluehallintovirastolla on nykyisin viikottainen valmiuspalaveri alueen kuntien kanssa ja valmiustoimikuntakin kokoontuu selvästi normaalia useammin.
Hepokönkään vesiputous on nyt komeimmillaan: vaikka se on esteetön kohde, joka paikkaan ei pääse keväällä sujuvasti
Luontokohteissa huomioidaan aiempaa enemmän esteettömyys. Katso alla olevalta videolta, miten näkörajoitteinen ja liikuntaesteinen kokevat Hepokönkään reitin keväällä.
Kajaani selvittää liikuntapalveluiden nykytilan
Suuren huomion Kajaanin kaupungin liikkumisohjelmasta vei suunnitelma siitä, että lasten ja nuorten liikuntavuoroihin palautettaisiin käyttömaksut.
Kuhmoon on ensimmäistä kertaa 30 vuoteen muuttanut enemmän ihmisiä kuin sieltä pois
Kuhmo koetaan kyselytutkimuksien mukaan hyväksi vapaa-ajan ympäristöksi ja se vetää myös paikkakunnalle muuttajia.
Helsingin ja viiden maakuntakentän väliä kulkevan lentoyhtiön kilpailutus alkaa
Tuettuihin lentoyhteyksiin tulee vähintään kahden kuukauden katkos hankintaprosessin kestosta johtuen, mikäli markkinaehtoista palvelua yhteysväleille ei tässä välissä synny.
Kainuun koronatilanne on pysynyt rauhallisena
Kainuun koronatilanne on tällä hetkellä viime viikkojen kaltainen. Tilastoitu viikkotartuntamäärä on edelleen satoja.
Kuhmon Talvisotamuseossa vierailevat samaistuvat Ukrainan kohtaloon – myös Suomen Nato-hakemus lisää kiinnostusta
Kansainvälinen museopäivä houkutteli väkeä heti aamusta Talvisotamuseoon Kuhmossa. Museossa käy vuodessa 4 500 henkilöä, joista pääosa on matkailijoita. Osalle vierailun syynä on Ukrainan sota.
Kajaanin kaupungin valtuustoryhmät ovat sopineet ettei uusia tuulipuistoja edistetä, ennen kuin kokonaiskuva on valmis
Strategia tarvitaan, jotta tuulipuistoja voidaan synnyttää Kajaaniin hallitusti ja saadaan kokonaiskuva, kertoo kaupunginhallituksen keskustalainen puheenjohtaja Teuvo Hatva.
Kajaanilainen liikuntapeliyhtiö CSE Entertainment on saanut miljoonasijoituksen valtion rahoitusyhtiöltä
CSE on hakenut rahoitusta turvaamaan kasvuaan esimerkiksi pandemian aikana. Rahoituksen avulla yrityksellä on mahdollista hankkia komponentteja varastoon maailmanlaajuisen komponenttipulan vuoksi.
Koronavirusepidemian vaikutuksia selvitetään Kainuussa
Kyselyn tarkoituksena on selvittää, miten kainuulaisten tarvitsema psykososiaalinen tuki, auttaminen, tarpeenmukaiset palvelut sekä niiden jatkuvuus ovat toteutuneet epidemian aikana.
Kajaanissa kaivataan lapsia mukaan pesäpalloon: kaveripesispäivä tekee lajia tutuksi
Kajaanin Pallokerho näkee, että Kajaanissa on potentiaalia nykyistä isompaan harrastajamäärään.
Sosiaalidemokraattien Raimo Piirainen pyörsi kantansa ja äänesti Natoon liittymisen puolesta – Eduskunnan mukaan Suomen on haettava Natoon turvallisuutensa vahvistamiseksi
Eduskunta äänesti tänään Suomen hakemisesta sotilasliitto Natoon.
"Kouluikäisten lasten äitinä tämä tulee lähelle" – kuuntele, mitä mieltä kaupunginvaltuutettu Minna Leinonen on Kajaanin suunnitelmista lakkauttaa kolme koulua
Leinonen tarkastelee suunnitelmaa sekä päättäjän että vanhemman näkökulmasta, sillä Leinosen lapsista kaksi käy lakkautusuhan alla olevaa Soidinsuon koulua.
Otanmäen ainoa kauppa sulkeutuu, koska vuokrasopimus päättyy – Keskon aluejohtaja ymmärtää, että päätös hankaloittaa elämää
Keskon Pohjois-Suomen aluejohtaja Jari Saarinen kertoo, että Kesko olisi mielellään pitänyt kohtalaisen kannattavan K-kaupan Otanmäessä.
Kainuussa valkolakin painaa päähänsä 262 uutta ylioppilasta: Löydät kaikki nimet Ylen ylioppilaskoneeesta
Yle julkaisee ylioppilaiden lisäksi perinteiseen tapaan myös ammattiin valmistuneiden nimet. Ylen amiskone julkaistaan kesäkuussa, kun kevätlukukaudella tutkinnon suorittaneiden nimet ovat selvillä.
Nato-keskustelu jatkui pitkälle yöhön: Natoa vastustava Kyllönen ei usko, että Suomi voi jatkossa valita omaehtoisesti
Eduskunnan odotetaan äänestävän tänään Suomen hakemisesta sotilasliitto Natoon.
Kainuussa vapaa-ajan asunnon saa muuta maata maltillisemmalla hinnalla
Verkkopalvelu Oikotieltä kerrotaan, että juuri nyt Kainuun kalleimmat mökit näyttäisivät löytyvän Sotkamosta.
Jormuan, Teppanan ja Soidinsuon koulujen tulevaisuus joutuu Kajaanissa tarkkaan syyniin – kouluja saatetaan lakkauttaa, jos oppilaiden määrät vähenevät
Kajaanin kouluverkkoon kohdistuu suuria säästöodotuksia. Virkamiesjohdon laskelmissa kolmen koulun lopettamisesta voisi koitua 13–20 miljoonan euron säästöt vuoteen 2026 mennessä. Säästöjen toteuttamisesta ei odoteta helppoa.
Nato-keskustelussa annettu laaja tuki Suomen Nato-jäsenyydelle
Keskustelu Suomen Nato-jäsenyydestä eduskunnassa jatkuu tänään maanantaina myöhäiseen iltaan asti. Puheenvuoroissa pääasiassa kannatetaan jäsenyyden hakemista ja kiitellään sekä valtiojohtoa että eduskuntaa.
Ensimmäinen sähköpotkulautoja vuokraava yritys aikoo rantautua Kajaaniin
Move on East -yrityksen mukaan Kajaanin väestöntiheys ja keskusta sopivat vuokraamiseen.
Jäniskanta on Kainuussa nyt huipussaan – kuuntele, minkä pedon pöydässä pidot pidetään
Jäniskanta vaihtelee 6–7 vuoden sykleissä. Tällä hetkellä kanta on huipussaan, joten jäniksiä näyttää olevan joka puolella. Vähitellen kanta lähtee taas laskemaan.
Historiallinen Nato-keskustelu alkoi eduskunnassa: Kainuun kaikki kansanedustajat ovat pyytäneet puheenvuoron
Puheenvuoropyyntöjä on 154. Kainuun kaikki kolme kansanedustajaa ovat pyytäneet puheenvuoron keskusteluun.
Punkkikausi on alkanut Kainuussakin
Kainuusta punkkihavaintoja on kirjattu Punkkilive-havaintosivustolle tähän mennessä jo lähes sata. Viimeisen kuukauden aikana punkkihavainnot ovat lisääntyneet lähes koko maassa.
KPK:lle kotivoitto naisten Ykköspesiksessä, Kajaanin Haka tasapeliin miesten jalkapallon Kakkosessa
Kajaanin Pallokerho aloitti sarjakautensa viikonloppuna naisten Ykköspesiksessä voitokkaasti. Kajaanin Hakalla on puolestaan kolmen pelin jälkeen takataskussa viisi pistettä.

Kajaanilaiset saavat sanoa mielipiteensä kaupungin säästöohjelmasta – kuulemistilaisuudet Soidinsuon, Jormuan ja Teppanan kouluilla
Kajaanin kaupungin talouden sopeuttamisohjelmassa esitetään muutoksia esimerkiksi kouluverkkoon. Säästöohjelmasta pidetään tänään esittelytilaisuus virtuaalisesti.
Kuuntele, mitä Bistro Casa Biancan yrittäjä Olli Kolehmainen kertoo ravintolansa lopettamisen syiksi
Koronaepidemia on kurittanut kajaanilaisia ravintoloita. Puolen vuoden sisällä kaksi yksityisomisteista ravintolaa on ilmoittanut lopettavansa. Torstaina 12.5. lopettamisesta kertoi Bistro Casa Bianca.
Kajaanin kaupunki ei irtisano, osa-aikaista tai lomauta ketään – koko henkilöstöä koskeneet YT-neuvottelut päättyivät
Kajaani aloitti säästöohjelman päivittämiseen liittyvät YT-neuvottelut maaliskuussa. Toimialojen ja liikealojen säästöehdotuksista on kertymässä tavoiteltu noin 2,5 miljoonan euron lisäsäästö.
"Mä en siis kestä!" – kuuntele tunnelmia Kajaanin seurakunnan valvojaisista, kun The Rasmus selvitti tiensä Euroviisujen finaaliin
Kajaanin seurakunta on järjestänyt olohuoneessaan uudenlaisia viisuvalvojaisia. Kolmas kerta on huomenna lauantaina, jolloin on Euroviisujen loppukilpailun aika.
Kainuun sote laajensi neljänsien koronarokotusten suositusta – rokotukset jatkuvat kuntien rokotuspisteissä
Kainuussa neljättä koronarokotetta suositellaan 75 vuotta täyttäneille, iäkkäille, jotka ovat järjestetyn kotihoidon tai omaishoidon piirissä sekä 12 vuotta täyttäneille, joiden immuunipuolustus on voimakkaasti heikentynyt.
Puhelinsairaanhoitaja voisi mullistaa ensihoidon, osoitti väitöstutkimus – turhat käynnit vähenevät, kun potilaat saavat apua jo puhelimessa
Suomessa olisi jo teknisesti mahdollista siirtyä malliin, jossa kiireettömät ensihoitotehtävät käsitellään ensin puhelimitse, toteaa tuore väitöstutkimus.
Suomen historiallinen ratkaisu sotilaallisesta liittoutumisesta saa kainuulaiset puolelleen: "Näyttää tuo naapurivaltio tekevän mitä haluaa"
Kainuulaiset uskovat Nato-jäsenyyden tuovan turvaa Venäjää vastaan. Tasavallan presidentti ja hallitus päättävät todennäköisesti sunnuntaina, että Suomi hakee Naton jäseneksi.
Osa sotaa paenneista pääsi jälleen tanssiharrastuksensa pariin – Kajaani Dancen tunneilla käy jo toistakymmentä ukrainalaista lasta ja nuorta
Kajaani Dancen rehtori Minna Palokangas kertoo, että tanssitunneilla ukrainalaiset ovat solahtaneet ryhmään mukaan vaivatta, sillä tanssi on kaikkia yhdistävä kieli.
Jo toinen ravintola ilmoittaa lopettavansa Kajaanin keskustassa puolen vuoden sisällä: nyt ovensa sulkee Bistro Casa Bianca
Tammikuussa toimintansa lopetti ruokaravintola Gastrobar3.
Ukrainan sota luo epävarmuutta – moni yrityskauppa on kaatunut kalkkiviivoilla Kainuussa
Yritysten omistajanvaihdoksiin on Kainuussa kova tarve, sillä jopa 1 500 yrittäjää arvelee lopettavansa tai myyvänsä toimintansa seuraavan 10 vuoden kuluessa.
Kajaanin kirjastot ovat torstain kiinni: omatoimiajat ovat käytössä osassa toimipisteistä
Henkilökunnalla on koulutuspäivä. Kirjastojen paulautusluukut ovat avoinna koulutuksen ajan.
Kainuun soten talousahdinko syvenee – koko vuosi painuu 11,3 miljoonaa euroa miinukselle jos mitään ei tehdä
Kainuun sote-kuntayhtymän hallitus sai tänään eteensä ennusteen 3,2 miljoonan euron lisäalijäämästä aiempaan verrattuna. Konkreettisia sopeuttamisesityksiä tarvitaan nyt heti, sanoo yhtymähallituksen puheenjohtaja Paavo Oikarinen.
Maria Jauho on Yle Pohjois-Suomen uusi päällikkö
Monialueellinen työ on tuttua Jauholle, sillä hän on aiemmin muun muassa johtanut Pohjolan Sanomien ja Lapin Kansan yhteistä uutisdeskiä Lapissa. Yleen hän siirtyy Outokummun viestintäpäällikön tehtävästä.
Vuokatin hiihtoputken rakenne on samankaltainen kuin romahtaneen tunnelin, mutta pienempi jänneväli turvaa putkea
Hiihtoputken romahtamisesta ei nähdä akuuttia vaaraa. Sotkamon rakennusvalvonta tarkastaa hiihtoputken.
Syntyvyys kasvoi Kainuussa toiseksi eniten Suomessa viime vuonna – maakuntaan syntyi 521 vauvaa
Tilastokeskuksen väestönmuutostietojen mukaan Kainuuseen syntyi viime vuonna 61 lasta enemmän kuin edellisvuonna ja 62 lasta enemmän kuin vuonna 2019.
Kainuun prikaatin ajoneuvoja näkyy tien päällä – tykistörykmentti siirtyy Rovajärvelle kahteen harjoitukseen
Kainuun prikaatin tykistörykmentti siirtyy Kajaanista Rovajärvelle 3–13 ajoneuvon marssiosastoina. Kalusto siirretään pääosin rautateitse.
Kun kova treeni muuttuu kisapettymykseksi, on tärkeää kohdata tunteensa – siksi fitnessurheilija Senja Kortelaisella on arkiminä ja kisaminä
Taito käsitellä pettymystä on tärkeää, koska pitkittynyt tunne pettymyksestä voi vaikuttaa jokapäiväiseen elämään, sanoo urheilupsykologi.
Roskankerääjä saa varautua Kainuussa poimimaan kaikkea tupakka-askeista autonrenkaisiin – juoksija kerää roskat lastenvaunun alakoriin
Kevät näyttäytyy kauneimmillaan luonnon heräämisenä ja kauheimmillaan lumen alta paljastuvina jätteinä. Jätekirjo pitää sisällään suurinpiirtein kaiken mitä mielikuvitus jaksaa sisällään kantaa.