Uusimmat artikkelit
Umicoren uuden Kokkolan tehtaan mahdollistaville maakaupoille sinetti
Tonttijärjestelyistä on neuvoteltu pitkään kaupungin, Umicoren, Bolidenin ja Kokkolan sataman kesken.
Digitan huoltotyöt Kruunupyyssä aiheuttavat katkoksia radiolähetyksiin
Kaksi viikkoa kestävien huoltotöiden aikana Digita välittää radiolähetyksiä alennetulla teholla, mikä voi aiheuttaa häiriöitä kuuntelualeuiden reunamille.
Pohjanmaan poliisi varoittaa huijareista – petosrikoksia kirjataan päivittäin
Uutena ilmiönä ovat nousseet tapaukset, joissa muka puhelinnumeronsa vaihtanut aikuinen lapsi pyytää vanhemmiltaan rahaa.
Tähän päiväkotiin miehet haluavat tulla töihin, ja syy on ehkä sen johtajan sukupuoli – miesten puuttuminen näkyy erilaisuuden puutteena
Päiväkodit ovat yhä naisvaltaisia. Varhaiskasvatuksen opettajista vain viisi prosenttia on miehiä. Asiantuntijan mukaan naisia on saatu paremmin houkuteltua miesvaltaisille aloille kuin toisinpäin.
Lähes 60 miljoonan sote-keskuskselle valittiin suunnitteijat Kokkolassa
Kokkolaan Sairaalanmäelle sijoittuva sote-keskuksen rakentaminen on tarkotus aloittaa ensi vuonna.
Ylivieskan koulupuukotuksesta syytetty suunnitteli tekoa pitkään – oikeus määräsi epäillyn mielentilatutkimuksiin
Syyttäjä vaatii asiassa viiden vuoden ehdotonta vankeustuomiota. Teon motiivi ei ole selvinnyt.
Elokuvateatterin remontti Kokkolassa valmistuu – asiakkaat arvostavat mukavuutta aiempaa enemmän
Bio Rexin vip-aitiot varataan yleensä ensimmäisenä. Uusittu kakkossali avautuu perjantaina.
Pienissä kunnissa pohditaan, voisiko lukio ollakin useamman kunnan yhteinen – opetusministeriöön on tehty jo kyselyjä
Suomessa oli tänä keväänä 28 lukiota, joihin oli alle 10 hakijaa. Tulevien vuosien aikana nuorten määrä vähenee tuhansilla.
Jätehuoltoyhtiö julisti biojätteille paperipussipakon – pian roskikseen ei saa laittaa edes biojätepussia
Pohjalaisen Ekoroskin alueella tulee kesällä voimaan määräys, jonka mukaan biojätteiden joukossa ei saa olla yhtään muovia, eivätkä edes biojätepussit kelpaa. Kuluttajia kielto on myös ärsyttänyt.
”Kaikki tiet tuovat torille” – Pietarsaaren keskusta arvioitiin maan 4. elinvoimaisimmaksi
Kokkolan asema ei juuri muuttunut Elävät kaupunkikeskustat -yhdistyksen tutkimuksessa.
Merelliset messut kurottavat edellisvuotista korkeammalle kävijätavoitteessaan – Kokkolan Meripuistossa Vesille-messut toista kertaa
Lauantaina ja sunnuntaina Kokkolan Meripuistossa vilisee tuhansia veneilystä kiinnostuneita kävijöitä.
Kokkolalaiselta eläinlääkäriklinikalta varastettuja lääkkeitä on löydetty muutamaan otteeseen
Varkaat ovat edelleen karkuteillä. Huumausaineena käytettynä varastetut lääkkeet ovat hengenvaarallisia.
Pohjalaiskaupunkien talousjohtajien huoli: valtiontalouden sopeutustoimet maksetaan kunnissa ja kuntien palveluissa
Kolmen kaupungin talousjohtajat ovat huolissaan hallitusneuvottelujen viestistä, joka painottaa talouden sopeuttamista. Pelkona on, että kunnat ja kuntalaiset joutuvat maksajaksi.
Raasakan uusi koulurakennus nousee hyvää vauhtia Kannukseen
Parhaillan tontilla vanhan koulun vieressä tehdään kattotöitä. Työt alkoivat marraskuussa.
Kokkolan raatihuoneelle edustustiloja? Sitä ennen arvorakennuksen vajoaminen on pysäytettävä
Työryhmä on pohtinut Kokkolan arvokkaimman rakennuksen käyttöä, kun kamariorkesteri muuttaa sieltä pois ensi kesänä.
Pietarsaaren entisen vesipuiston alueen hiljaiselo päättyy kesäkuussa
Entisen Fantasean alue on talven ja kevään mittaan alkanut muuntautua uuteen muotoon Pietarsaaressa. Tarkoitus on tarjota matkailijoille ja kaupunkilaisille uusia palveluita kesäkuun alusta lähtien.
Pohjalaisteiden päällystystyöt alkavat vasta heinäkuussa
Pohjalaismaakuntien alueella kilpailutettujen urakoiden päällystettävä pituus on tänä vuonna reilu 100 kilometriä. Päällystystyöt pyritään tekemään ruuhka-ajat huomioiden ja yötyönä.
Pohjanmaa on elinvoimainen nyt ja tulevaisuudessa, arvioivat yrittäjät – Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla enemmän haasteita
Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa arvioitiin varsin elinvoimaisiksi, kun yritykset saivat arvioida oman maakuntansa elinvoimaa Suomen Yrittäjien ja Taloustutkimuksen kyselyssä.
Ely-keskus: Pohjalaismaakunnat halkovan Fingridin uuden voimalinjan kielteiset vaikutukset voivat olla arvioitua suurempia
Viranomaislausunnossaan ely-keskus perää muun muassa täydennyksiä Natura-selvityksiin 400 kilometriä pitkän selvitysalueen varrella. Kalajoen ja Alajärven välille tarvitaan uusi voimalinja lisääntyneen tuulivoimatuotannon takia.
Kokkolan Veden toiminnasta jo toinen tutkintapyyntö poliisille – nyt selvitetään eroja hakkuumäärissä ja puunmyynnistä saaduissa tuloissa
Poliisi on selvittänyt jo vuoden ajan kaupungin omistaman vesilaitoksen hankintoja ja kirjanpitoa.
Soite selvittää, miten nuorten mielenterveyspalveluita pitäisi parantaa Keski-Pohjanmaalla
Kaksivuotisen hankkeen aikana tehdään kuusi eri teemaista kyselyä. Nuorten lisäksi kartoitetaan myös ruotsinkielisen väestön, ikäihmisten sekä vammaisten palveluita alueella.
Veteli tarjoaa kahta vaihtoehtoa eläinlääkäreiden toimitiloiksi – käyttöönotto ei tapahdu käden käänteessä
Keski-Pohjanmaan ympäristöterveyshuoto sijoittaa Perhonjokilaakson eläinlääkärit jatkossa Veteliin. Kunta on esittänyt kahta vaihtoehtoa sijoituspaikaksi. Kumpikaan ei ole käytössä heti.
Työttömyysluvut synkistyivät huhtikuussa Pohjanmaan ely-keskuksen alueella
Työttömyys kasvoi Pohjanmaan elyn alueella huhtikuussa runsaat 7 %, kun lukuja vertaa edellisvuoden vastaaviin.
Pelastusjohtaja Marko Hottinen on ollut virassa runsaan kuukauden – pelastuslaitoksen niukka rahoitus huolestuttaa
Marko Hottinen on hypännyt huhtikuun alussa mukaan vuodenvaihteessa aloittaneen Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen ja sen pelastuslaitoksen toimintaan. Hän näkee toiminnan järjestelyissä haasteita.
Kokkolalaiset pärjäsivät liikunta- ja terveystottumuksia mitanneessa tutkimuksesta
Etenkin alle 35-vuotiailla liikuntasuositukset toteutuvat hyvin. Kokkolalaiset ovat tyytyväisiä liikuntaolosuhteisiin.
Esson suurpalo 50 vuotta sitten oli show, jota tultiin katsomaan kaukaakin – Arto Junttila istui pöllipinon päällä ja söi makkaraa
Miljoonia litroja polttonesteitä savusi taivaalle Kokkolassa 23.5.1973 alkaneessa öljyvarastopalossa. Se oli sadoille miehille iso urakka, mutta tuhansille show, joka hakee yhä vertaistaan.
Selvitys: kunnallisen viemärin vieminen Rödsön alueelle maksaisi yli miljoona euroa
Kokkolan vesi on kaupunginvaltuuston aloitteesta selvittänyt viemärin ralentamista Perhonjoen itäpuolelle.
Biojätteet on laitettava Ekoroskin alueella jatkossa paperipusseihin – jäteyhtiö neuvoo, miten pussit kestävät
Ekorsokin mukaan lajittelua on parannettava, että biokaasulaitokset ottavat jätettä vastaan.
Kristiinankaupunki mukana merkitsemässä maailman pohjoisinta pyhiinvaellusreittiä
Pyhän Olavin pyhiinvaellusreittiä on kehitetty vuodesta 2019 alkaen. Kokkolan ja Kristiinankaupungin välisen osuuden on määrä valmistua vuoteen 2030 mennessä.
Kokkolan kaupunginjohtajaksi uudelleen valittu Stina Mattila murtui tuloksen jälkeen kyyneliin – kisa Kruunupyyn kunnanjohtajan kanssa tiukka
Kokkolan kaupunginjohtajaksi valittiin maanantai-iltana istuva kaupunginjohtaja Stina Mattila. Puheensa aikana Mattila murtui kyyneliin kertoessaan huhuista, joita johtajakisan aikana on liikkunut.
Laittomat mopomiitit työllistivät poliisia viikonloppuna Kokkolassa – koolla oli yli sata mopoilijaa
Mopolijat kokoontuivat muun muassa Tapahtumapuistossa ja Kemirantiellä. Poliisi sai myös kiinni keskustassa 100 km/h kaahailleen rattijuopon.
Sosiaalinen luototus käynnistyy Keski-Pohjanmaalla – tavoitteena on ehkäistä ylivelkaantumista ja taloudellista syrjäytymistä
Sosiaalityöntekijän myöntämä laina voidaan myöntää esimerkiksi velkakierteen katkaisemiseen tai asumisen turvaamiseen.
Pietarsaaren seutukunat punnitsevat vaihtoehtoa toimia itsenäisesti kun TE-toimistojen toiminta lakkaa vuonna 2025
Vaihtoehtona on tehdä yhteistyötä Vaasan suuntaan, josta kaavaillaan alueen vastuukaupunkia. Työllisyyspalveluiden uudistushanke toteutuu tammikuussa 2025.
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue on asiakasmaksuissaan maan keskikastia – osa maksuista on pudonnut rajusti
Hyvinvointialueen startti toi asiakasmaksuihin joitain suuria pudotuksia Keski-Pohjanmaalla.
Nopeudet laskevat valtatie kahdeksalla Kokkolassa kaupungin pohjois- ja eteläpuolella
Ely-keskuksen mukaan syynä on liikenneturvallisuus. Nopeudet laskevat myös kesäajaksi.
Kokkolan kaupunginjohtajan paikka on kolmen kauppa – näin he itseään kuvailevat
Kokkolan kaupunginvaltuusto valitsee tänään kaupunginjohtajan 7-vuotiskaudelle. 12 hakijan joukosta loppusuoralle on edennyt kolme.
Veneilyn suosio jatkuu ja laituripaikkojen kysyntä kasvaa Kokkolassa
Veneilyinto näkyy myös kurssien kasvaneena osallistujamääränä.
Ylivieskan koulupuukotuksesta nostettu syyte – 16-vuotiasta oppilasta syytetään tapon yrityksestä
Syyte on nostettu 16-vuotiasta nuorta vastaan nuorena henkilönä tehdystä tapon yrityksestä.
Valtaosa ruotsinkielisistä hätäpuheluista ohjautuu Vaasan hätäkeskukseen
Vaasan henkilöstöstä 60 prosenttia työskentelee sekä suomeksi että ruotsiksi. Vaasan hätäkeskuksessa on avoinna tällä hetkellä useita työpaikkoja.
Keskipohjalaiskunnille yli 250 000 euron potti nuorten tukemiseen
Kunnat palkkaavat etsivän nuorisotyön ammattilaisia avin myöntämillä avustuksilla.
Kokkolan ampumatapauksen murhatutkinta etenee syyteharkintaan – kahta miestä epäillään murhasta ja kolmesta murhan yrityksestä
Lisäksi molempia epäillään useista lievemmistä rikoksista, kuten rattijuopumuksesta ja ampuma-aserikoksesta. Molemmat epäillyt ovat edelleen vangittuina.
Ison työllisyysuudistuksen nopea toteuttaminen huolestuttaa – rahoista ja työntekijöistä neuvottelut vielä kesken
TE-palvelujen siirto kunnille on edessä kahden vuoden päästä. Kesän ja kevään aikana Keski-Pohjanmaalla neuvotellaan rahoituksesta ja palveluiden järjestämismallista.
Pohjalaismaakunnissa otetaan enää vähän koronanarokotteita
Riskiryhmäläisille ja ikäihmisille suositellaan edelleen tehosterokotteita. Suuren yleisön rokotusinto hiipui jo kolmannen rokotteen aikana.
Katternö-konserni teki viime vuonna ennätystuloksen – sähköä tuotettiin kovalla tahdilla
Neljän pohjalaismaakunnan alueella toimiva energiakonserni kasvatti sekä liikevaihtoaan että tulostaan viime vuonna.
Ympäristöterveydenhuolto ja sen mukana eläinlääkintä saavat vihdoin uudet tilat Kokkolassa
Kaupunki ryhtyy vuokralaiseksi kiinteistöön, joka rakentuu Mottiseen.
Korpelan Voiman hallitus suunnittelee toimitusjohtajan erottamista – esitys tilapäisestä valiokunnasta
Energiayhtiön hallitus esittää yhtymävaltuustolle, että perustetaan toimitusjohtajan erottamista valmisteleva tilapäinen valiokunta.
Huonekalujätti Ikean sijoitusyhtiö sijoittaa 30 miljoonaa Pohjanlahden merituulivoimahankkeisiin
Kauppa menee seuraavaksi kilpailuviranomaisten käsittelyyn.
Kyläläiset perustivat oman tankkausaseman – euroja toivotaan myös viereisten tuulivoimapuistojen työntekijöiltä
Sykäräisen kylältä käytiin vuoden verran tankkaamassa muualla, mutta nyt parin viikon ajan asiointi on sujunut omalla kylällä. Tavoite on pysäyttää asemalle myös ohikulkulikenne.
Litiumin tuotanto alkaa Kokkolassa tuontirikasteella, vaikka mineraalia olisi saatavilla alle 50 kilometrin päässä – syynä valitukset
Keliber aloittaa Kokkolassa akkulaatuisen litiumin tuotannon omasta malmista ensimmäisenä Euroopassa.
Pietarsaari tarjoaa kaupunkilaisille ja matkailijoille sähköisiä yhteiskäyttöautoja
Päivisin autoja käyttävät kaupungin työntekijät, muuna aikana niitä voi vuokrata vapaasti.