Uusimmat artikkelit
Verohallinnon ja Suomen Pankin verkkosivuille kohdistuu palvelunestohyökkäyksiä
Venäjämielinen hakkeriryhmä on ilmoittanut olevansa hyökkäysten takana. Sama ryhmä kertoi tehneensä palvelunestohyökkäyksiä useille suomalaisille verkkosivuille viimeksi lokakuussa.
Several Finnish websites report cyber-attacks
Several sites reported slowness or shutdowns after a Russian hacker group said it was launching denial-of-service attacks.
Turun Sanomat ja useita muita verkkosivuja palvelunestohyökkäyksen kohteena – venäläinen hakkeriryhmä väittää olevansa iskun takana
Muun muassa Turun Sanomat ja Salon Seudun Sanomat ovat verkkohyökkäyksen kohteena. Hakkeriryhmä kertoi Telegram-kanavallaan ottavansa vastuun palvelunestohyökkäyksistä.
Suomen talouskasvu jää myös ensi vuonna olemattomaksi
Inflaatio hidastuu Suomen Pankin mukaan ensi vuonna jo 1,0 prosenttiin.
Covid-era boom in holiday home sales over
This summer, borrowing for the purchase of holiday homes dropped by nearly a third compared to last year, and below pre-pandemic levels.
Suomessa asuvat venäläiset hyötyvät nyt melkoisesti – täällä tienatulla eurolla saa Venäjällä entistä enemmän
Suomen Pankin mukaan Venäjän rupla on ollut yhtä heikko viimeksi maaliskuussa 2022.
Suomen Pankin Rehn: Emme ota vastaan ohjeita miltään taholta, edes Suomen hallitukselta
Hallitusohjelman kirjaus keskuspankeista on Olli Rehnin mukaan lainvastainen. Riippumattomuus ja itsenäisyys ovat keskuspankin keskeisiä periaatteita, hän muistuttaa.
Bank of Finland: Inflation rate rises to slow down this year
But "the fight against inflation is not over yet," the central bank says.
Inflaatio hidastuu selvästi jo tänä vuonna, ennustaa Suomen Pankki
Ensi vuonna inflaatio hidastuu 1,3 prosenttiin, kun kireä rahapolitiikka alkaa purra ja energian hinnat laskevat, ennusteessa arvioidaan.
Suomen Pankki onnistui talouden ennustamisessa kaikista parhaiten
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu myönsi vuoden 2022 talousennustajapalkinnon Suomen Pankille.
Niko, 25, auttoi veljeään ja otti kymmenien tuhansien kulutusluoton: “Ei ole mitään toivoa, että saisin rahoja takaisin”
Vakuudettomia kulutusluottoja nostettiin huhtikuussa kymmenen prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Kuluttajaluottojen korkoihin pyritään pian vaikuttamaan myös lakimuutoksella.
Suomen Pankki haluaa Suomeen vähemmän jättivelallisia ja kaipaa lainojen ottajille nykyistä tiukempaa velkakattoa
Kotitaloudet ovat velkaantuneempia kuin koskaan aiemmin korkojen noustessa, Suomen Pankki kertoo huolestuneena. Silti lainojen takaisinmaksu sujuu pankkien asiakkailta yhä ongelmitta.
High interest rates may weaken economy more than expected, Bank of Finland warns
Loans taken when rates were low "can turn out to be excessively large, even where a household's financial standing ought to be sufficient for managing repayments," the central bank's deputy governor says.
Suomen Pankki varoittaa korkojen nousun seurauksista, talous voi heikentyä odotettua enemmän
Kotitalouksien velanotolle tulisi asettaa yläraja.
Housing loans hit 20-year low
The last time so few mortgages were drawn was in 2003, the Bank of Finland said.
Suomessa ja Euroopassa pankkikriisin uhka on melko vähäinen – ja kiitos siitä kuuluu pankkien kiristetylle talutusnuoralle, sanoo pääjohtaja Olli Rehn
EKP nosti torstaina korkoja 0,5 prosenttiyksiköllä orastavasta pankkikriisistä huolimatta. Suomea EKP:ssä edustava Rehn sanoo, että EKP huomioi kriisitilanteen tarkasti ja keskusteli Sveitsin keskuspankin kanssa.
Bank of Finland: Finnish economy in hibernation
The central bank says that it will take some time before the effects of inflation are fully felt in the economy.
Suomen Pankin väliennusteen mukaan talous on talvihorroksessa
Taantuman odotetaan jäävän lyhyeksi ja lieväksi, sanoo Suomen Pankki.
”Kiinnostus on ollut runsasta ruuhkaksi asti” – Talletuksille maksetaan nyt tuntuvaa korkoa, mutta inflaatio vie ison siivun välistä
Kysyimme kymmeneltä pankilta, millaista korkoa ne maksavat nyt vuoden määräaikaistalletuksille. Jutusta näet myös, miten inflaatio iskee talletukseen.
Miten paljon asuntolainojen korot voivat vielä nousta? Euroopan keskuspankki nostaa tänään taas korkoja ja linjaa korkopolitiikkaa
Euroopan keskuspankki aikoo nostaa korkoja iltapäivällä. Asuntolainoista pitää maksaa jo lähes 3,5 prosentin korkoa, ja lukema voi yltää neljän prosentin tuntumaan.
Valtion korkomenot kasvavat, ja iso osa velasta on Suomen pankille – miksi korkoihin pian hupenevat miljardit eivät palaa valtion kassaan?
Suomen velkarahan hinta pysyy kohtuudessa, jos velanotto ei ole suurempaa kuin muilla, sanoo eläkejätin sijoitusjohtaja.
Kotitalouksien velkaantumiselle rajat: Asuntolainan maksuaika rajataan 30 vuoteen, taloyhtiölainan lyhennysvapaita kiristetään
Taloyhtiölaina voi olla korkeintaan 60 prosenttia asunnon velattomasta hinnasta. Velkakattoa ei ole tulossa.
Taantuma peruttu, ennustaa pankkijätti euroalueesta – arviot kohenevat, koska talouden isossa kuvassa on kaksi suurta muutosta
Vasta marraskuussa Goldman Sachs ennusti euroalueen taloudelle 0,1 prosentin supistumista. Nyt se odottaakin talouden kasvavan 0,6 prosenttia.
Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn Ykkösaamussa: Taantuma leikkaa keskivertosuomalaisen elintasoa noin neljä prosenttia
Olli Rehnin mukaan isossa kuvassa olisi parempi, että hallitukset eivät tekisi liian laajoja elvytyspaketteja. Ne voivat ruokkia inflaatiota entisestään, Rehn sanoo.
Suomen Pankki ennustaa inflaation hidastuvan ensi vuonna viiteen prosenttiin
Talouteen pankki ennustaa lievää taantumaa ensi vuodelle.
Ykkösaamussa Olli Rehn – mitä haluat kysyä Suomen Pankin pääjohtajalta?
Energiakriisi, inflaatio, taantuma – ja kaiken takana Ukrainan sota. Talouden saralla on tulossa kylmä talvi suomalaisille ja yrityksille.
Euroalueen taantuma olisi Suomessa enemmänkin riesa kuin romahdus, arvioi Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn
Energiakriisin kärjistyminen on kasvattanut taantumariskiä sekä Suomessa että euroalueella, ja inflaatio on jatkunut ennustettua nopeampana.
Suomen Pankki kehottaa hankkimaan rahaa varastoon – 19-vuotias Robert Kykkänen kertoo, ettei mene minnekään ilman käteistä
Asiantuntija muistuttaa, että käteinen raha on tärkeä osa kotivaraa. Sitä olisi hyvä olla esimerkiksi sen varalta, että maksujärjestelmissä ilmenisi häiriöitä.

Torstai 29.9.2022 (radio)
Suomi sulkee rajan venäläisturisteilta. Suomi on vahvistanut Balticconnector-kaasuputken turvatomia. Koronatartuntojen määrä kasvaa taas. Suomen Pankissa on avomet ovet. Perjantain sää.
Suomen Pankin Olli Rehn: EU:n on saatava rivinsä järjestykseen energiakriisissä – inflaatiokierre johtaisi rujoihin työttömyyslukuihin
Energian hintojen nousu on ratkaisevassa asemassa euromaiden ennätysinflaatiossa. EKP aikoo laittaa hintojen nousun kuriin yhä jatkuvilla koronnostoilla, jotta hintojen ja palkankorotusten nousukierre ei käynnisty.
Olli Rehnin opit Kreikan ja Suomen talouskriiseistä: Taloutta on hoidettava vastuullisesti ja pitkällä jänteellä
EU:n komissio lopettaa Kreikan talouden erityistarkkailun. Talouskomissaarina Kreikan velkakriisin keskelle joutunut Olli Rehn linjaa, että jokaisen euromaan on huolehdittava itse omasta taloudestaan.
Summer cottage loans down in Finland
There were still more new holiday home loans issued in June than the same month in 2019, before Covid.
Asunto- ja mökkilainojen nostaminen väheni selvästi kesäkuussa
Mökkilainojen kysyntä alkoi lisääntyä voimakkaasti keväällä 2020 koronaepidemian alkaessa. Tänä keväänä innostus on alkanut hiipua.
Central bank chief: Russia's isolation will particularly hit economy in eastern Finland
Economic and business impacts of the "new Iron Curtain" will be particularly felt around eastern Finland, Olli Rehn tells Yle.
Suomen Pankki: Venäjän sota taittaa Suomen talouden elpymisen
Suomen talous kasvaa ennusteen mukaan tänä vuonna vielä 1,7 prosenttia, mutta ensi vuonna kasvu hidastuu 0,5 prosenttiin. Taantuman uhkaa ei voida sulkea pois, jos sota pitkittyy.
Tämän talon rakentamisessa ei ole rahassa säästelty – Suomen Pankin vanhassa konttorissa on graniittia, messinkiä ja lämmitettävä sisäpiha
Aiemmin yleisöltä suljettu rakennus valmistuu uuteen muotoonsa suunnitelmien mukaan vuonna 2025. Rahan linnake muuttuu konserttisaliksi ja kodeiksi.
Suomen Pankin mukaan kotitalouksien velkaantumiselle pitää asettaa rajoja: ehdottaa lainanhakijan tuloihin suhteutettua velkakattoa
Yhä useampi asuntolaina on aiempaa suurempi ja 25 vuoden laina-aikaa pidempi.

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn inflaation torjunnasta: "Energian hintoihin ei rahapolitiikalla juurikaan pystytä vaikuttamaan"
Rehn ei hätiköisi nostamalla korkoja, sillä se voisi tehdä hallaa talouskasvulle. Korkojen nousua voi Rehnin mukaan odottaa aikaisintaan loppuvuonna.
Suomen Pankki: Ukrainan sota heikentää Suomen talouskasvua ja nostaa etenkin energian hintoja
Suomen Pankin mukaan Ukrainan sota voi aiheuttaa sen, että raaka-aineiden ja energian hinnat pysyvät pitkään korkeina, mikä vaikuttaa vielä enemmän Suomen talouteen.
Suomen Pankin Rehn: "Työllisyystoimet oikeansuuntaisia"
Ylen Ykkösaamussa vieraillut Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn katsoo hallituksen toimien painopisteen siirtyneen julkisen talouden tasapainottamisen kannalta tärkeiden rakenteellisten uudistusten suuntaan.
Suomen Pankki alentaa arviotaan ensi vuoden talouskasvusta
Suomen Pankin ennustepäällikön mukaan uuden virusmuunnoksen leviäminen on tuonut talouteen epävarmuutta.
Kaupat Suomen pankin vanhasta Kotkan-konttorista syntymässä vuoden vaihteen tienoilla – myyjä: "kiinnostusta on ollut ja tarjouksia tullut"
Kotkan oikeustalonakin tunnetun kivitalon ostotarjoukset piti jättää lokakuun lopussa. Ostajaehdokkaita on ilmaantunut.
Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn valittiin LUT-yliopiston hallitukseen: "LUT on suurten ratkaisujen yliopisto"
LUT-yliopiston hallitukseen on valittu kaksi uutta jäsentä: Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja Ilmastorahaston johtaja Pia Erkinheimo.
Suomen pankin haarakonttorina toiminut kivitalo on pantu myyntiin Kotkassa – arkkitehtuuriltaan uniikki rakennus
Entinen Suomen pankin kiinteistö on näyttävä kivirakennus aivan Kotkan keskustassa. Tarjouskilpailu kiinteistöstä on käynnistynyt torstaina.

Kiinteistöjätti Evergranden kriisi lopettaa Kiinan superkasvun ajan ja antaa samalla maailmalle viisi opetusta
Jättimäiset velat keränneen rakennusyhtiö Evergranden loru on lopussa, sanoo Kiinan taloustutkija Iikka Korhonen. Kriisi on merkki myös siitä, että Kiinan superkasvun ei anneta nojata enää vain rakentamiseen. Suomelle se voi olla hyvä uutinen.
Suomen talouskasvun kiihtyminen yllätti Suomen Pankin: Nopeaa kasvua odotetaan ensi vuodeksikin
Suomen talouden toipuminen koronakriisistä on yllättänyt kaikki talousasiantuntijat. Kova kasvu jatkuu myös ensi vuonna, kun talouden kaikki mittarit näyttävät ylöspäin.
Suomi velkaantuu vauhdilla, mutta asiantuntijoiden mukaan äkkijarrutukselle ei ole tarvetta – "Parempi elvyttää vähän liikaa kuin liian vähän"
Suomen Pankin Meri Obstbaum ja työelämäprofessori Vesa Vihriälä korostavat, että ikääntymisestä johtuva kestävyysvaje on Suomen todellinen tulikoe.
Bank of Finland economist warns of a decline in cost competitiveness
Finland's competitiveness began to slip before the pandemic, and could fall further in the next few years due to costly labour, a central bank economist says.
Suomen Pankki varoittaa Suomen kustannuskilpailukyvyn heikkenemisestä
Jo pandemiaa edeltäneinä vuosina kustannuskilpailukyky hiipui, mutta kehitys ei kriisin aikana ole ollut yhtä heikkoa kuin euroalueella keskimäärin. Nyt edessä on kuitenkin eron tasoittuminen, arvioi johtokunnan neuvonantaja.
Korona-aika on vain kiihdyttänyt käteisrahan käytön alamäkeä – mobiilimaksaminen voi olla seuraava trendi
Vaikka iso osa suomalaisista on vähentänyt viime aikoina käteisen käyttöä tai jopa luopunut siitä kokonaan, on käteinen edelleen ensisijainen maksuväline sadoille tuhansille suomalaisille.