Uusimmat artikkelit
SAS:n lentäjien lakkouhka varjostaa lomakautta Pohjolassa – voisi vaikuttaa jopa 45 000 matkustajan lentoihin päivittäin
Toistaiseksi on epäselvää, mihin lentoihin lakko toteutuessaan vaikuttaisi. Asiantuntija arvioi mahdollisen lakon vaikutuksia yhtiölle katastrofaalisiksi.
Ruotsi käynnistää tutkinnan kansainvälisistä adoptioista – taustalla epäilyt vakavista väärinkäytöksistä
Tutkinta kohdistuu erityisesti Chilestä ja Kiinasta adoptoituihin lapsiin. Ruotsiin on adoptoitu viimeisen 70 vuoden aikana kaikkiaan arviolta 60 000 lasta.
Poliisi aloittanut Göteborgin räjähdyspaikan tutkinnan, yksi loukkaantunut yhä tehohoidossa
Poliisi epäilee räjähdystä tahalliseksi. Räjähdyspaikalla ei voitu aiemmin aloittaa teknistä tutkintaa, koska räjähdyksen sytyttämät palot riehuivat kerrostalossa pitkään.
RSO:n Fagerlund-levylle kiitosta
Levyllä on sellokonsertto ja orkesteriteos Water Atlas.
“Poliitikkojen hyökkäykset mediaa kohtaan vahingoittavat sananvapautta myös Pohjoismaissa", sanoo Dagens Nyheterin päätoimittaja
Peter Wolodarski pelkää, että presidentti Trumpin käynnistämä tiedotusvälineiden kritisoiminen kaventaa uutisointia ja hivuttaa Puolan kaltaisen kehityksen myös Pohjoismaihin. Hän puhuu Ylen 95-vuotisjuhlaseminaarissa torstaina.

Lapsia on varastettu äitiensä sylistä ja myyty adoptoitaviksi ulkomaille – Ruotsi pesee likapyykkiään, myös Suomeen on voinut päätyä lapsia laittomasti
Ruotsiin on adoptoitu 60 000 lasta 1960-luvulta lähtien, Suomeen todennäköisesti noin 5000.

Uudet luvut – Näin koronavirustilanne eteni viikossa Euroopassa
Euroopan tartuntatautivirasto ECDC julkaisi koronan tuoreet luvut torstaina iltapäivällä.
YK:n edustajat vaativat kymmeniä maita hakemaan kansalaisensa al-Holista ja vastaamaan kysymyksiin DNA-testeistä, Suomi mukana listalla
Aikuisia ja lapsia on pakotettu leirillä DNA-testeihin ja myös Suomelta kysytään, hyväksyykö se leirillä olevien kartoitukset.

Dagens Nyheter: Ericssonin toimitusjohtaja painosti hallitusta ja uhkasi yhtiön lähtevän Ruotsista, jos Huawein porttikielto jää voimaan
Yhtiö pelkää ongelmia tärkeillä Kiinan markkinoilla.

Dagens Nyheter: Ruotsi ei saa kaikkia kaavailtuja koronarokotteita tammikuussa
Syy on rokotevalmistaja Pfizerin ennakoitua hitaampi rokotteiden tuotanto.

Ruotsin suurin sanomalehti on tänään ilmastoaktivisti Greta Thunbergin päätoimittama – "Tämä on fakta, eikä mielipide"
Sanomalehden sunnuntainumerosta on omistettu ilmastokriisille 58 sivua.
Poikansa vapaudenriistosta epäilty äiti on päästetty vapauteen Ruotsissa – erikoisen tapauksen tutkinta jatkuu, rikosta epäillään yhä
Dagens Nyheterin mukaan mies on ollut vuosien mittaan tekemisissä viranomaisten kanssa.

Dagens Nyheter: Jos Suomi valitsee Gripen-hävittäjät, nousevat Ruotsin puolustusmenot
Suomi asettaa Ruotsia korkeampia vaatimuksia hävittäjän elektronisen sodankäynnin suorituskykyyn, lehti kirjoittaa.

Päätöksiä kuolemaan valmistavasta hoidosta on tehty ilman potilaan tapaamista – Ruotsissa hoivakotien koronahoidosta löydettiin vakavia puutteita
Hoidon ja hoivan tarkastuslaitoksen IVO:n mukaan joka viides vanhus on jäänyt vaille lääkärin tekemää hoitoarviota.

DN: Iran teloittamassa ruotsalaisen lääkärin – sai soittaa viimeisen kerran vaimolleen
Iranilaistaustaista miestä syytetään vakoilusta.

Yhdysvaltain erikoisjoukkoja harjoittelemassa Ruotsissa – Eurooppaan sijoitettu eliittiyksikkö kiertää eri maissa
Ruotsilla ja Yhdysvalloilla on meneillään yhteinen sotaharjoitus.
Analyysi: Nato-kumppanuus hyödyttää Suomea nyt suoremmin kuin alkuvuosina
Nato-harjoituksista on tullut Suomelle aiempaa tärkeämpiä, kirjoittaa Ylen politiikantoimittaja Maria Stenroos.
DN: Nato-kenraali lupaa Ruotsille melko varmasti apua pyydettäessä, myös Suomi on "ei-saa-ylittää-rajan" sisäpuolella
Nato haluaa myös tiivistää yhteistyötä Ruotsin kanssa, kenraali Jörg Vollmer sanoo.

Lehti paljastaa jo toisen "valeupseerin" Ruotsin puolustusvoimista: väitti olevansa brittiveteraani ja taistelleensa Irakissa
MIehen tehtävänä oli analysoida Ruotsin puolustuksen vahvuuksia ja heikkouksia.
Ruotsista pääsee taas itänaapuriin – Ruotsalaiset ilahtuivat Suomeen matkustamisen helpottumisesta
Sukulaisia, ystäviä ja työpaikkoja sekä kauppa- ja yritystoimintaa on paljon molemmilla puolilla rajaa.

Ruotsissa poliisilaitokset arvostelevat poliisipäällikön lausuntoa ulkomaalaisista rikollisklaaneista – Liioiteltu ja yleistävä
Poliisit ovat kuitenkin tyytyväisiä, että ongelma nostetaan esiin.

DN: Venäläiset maihinnousualukset seilasivat Gotlannin itäpuolella, Ruotsi kohotti valmiuttaan Itämerellä
Venäjän koko viikon kestävä harjoitus on syy valmiuden nostolle.
Ruotsinsuomalainen Päivi Rissanen Dagens Nyheterissä: Ruotsi-vihan takia en usko pystyväni enää matkustamaan Suomeen
Suomen koronakirjoittelua seurannut Rissanen sanoo pettyneensä vanhaan kotimaahansa.

Kansainvälinen yleisurheiluliitto suhtautuu kilpailujen järjestämiseen suopeasti – Antti Pihlakoski: "Ruotsi-ottelun suunnitelmat tuntuvat poikkeuksellisen hyvältä"
Kansainvälinen yleisurheiluliitto toivoo urheilijoille paljon kilpailumahdollisuuksia koronaviruksen sallimissa rajoissa.

Dagens Nyheter: Ruotsin yleisurheiluliitto vaatii maansa hallitusta vetoamaan suomalaispoliitikkoihin maaottelun turvaamiseksi
Ruotsi-ottelu on tarkoitus käydä Tampereella 5.-6. syyskuuta, mutta sen järjestäminen on epävarmaa, sillä ruotsalaisilla on voimassa matkustuskielto Suomeen koronaviruspandemian vuoksi.

Sabotaasipuheet eivät tehonneet – ruotsalaiselle menestyspainijalle neljän vuoden dopingpanna
Jenny Franssonin positiivisesta dopingnäytteestä kerrottiin helmikuussa.

Kirjailija Maj Sjöwall on kuollut – loi Martin Beckin hahmon yhdessä miehensä kanssa
Sjöwall oli 84-vuotias.

DN: Pakolaisia kuljetettu Turkissa Kreikan rajalle
Ylen tietojen mukaan rannikolla olevien pakolaisten määrä on kuitenkin pieni verrattuna helmikuun tilanteeseen.

Ruotsissa koronaan kuolleita suhteessa kymmenkertaisesti Suomeen verrattuna, valtionepidemiologi pohtii syitä: "Vanhainkotimme ehkä haavoittuvampia"
Tukholmassa koronaan kuolleista 30 prosenttia on asunut vanhainkodeissa.

Ruotsalaisille joukko uusia ohjeita: Liikkukaa kodin ulkopuolella mahdollisimman vähän, pitäkää turvavälit
Ruotsissa koronaan on kuollut 239 ihmistä ja vahvistettuja tartuntoja on lähes 5 000.

Lukiolaispoika katosi lähes 40 vuotta sitten – isä Ruben Högbom on etsinyt poikaansa herkeämättä siitä lähtien
18-vuotias Olle Högbom nähtiin Sundsvallissa viimeisen kerran kello 22.15 keskiviikkona 7. syyskuuta 1983.

Jo kolmas dopingtapaus Ruotsissa lyhyen ajan sisällä – yleisurheilija polttopisteessä
Ruotsista kantautuu jälleen dopinguutisia. Nimeltä vielä mainitsematon, maan yleisurheilumestaruuskisojen mitalisti on käyttänyt vilppikonsteja.
Ruotsalaissyyttäjän kova neuvo al-Holin leiriltä omaisiaan kotiin kaipaaville: "Tehkää lapsistanne sotarikosilmoitus"
Suomen apulaisvaltakunnansyyttäjä pitää mahdollisena, että suomalaiset ovat syyllistyneet sotarikoksen tunnusmerkistön mukaiseen tekoon, mutta automaattista kotiinpääsyä siitä ei seuraisi.

Ruotsalaiset ampumahiihtäjät eivät olleet tervetulleita – joutuivat vaihtamaan hotellia ensi viikon MM-kisoihin
Ampumahiihdon MM-kisat alkavat ensi viikolla Anterselvassa.

Positiivisen dopingnäytteen antanut ruotsalaispainija uskoo, että vesipullo riittää todisteeksi "sabotaasista" – leirillä mukana ollut pullo lähetetään analysoitavaksi
Jenny Fransson kiistää käyttäneensä kiellettyjä aineita.

Ruotsalainen painin maailmanmestari ja Rion olympiapronssinainen antoi positiivisen A-näytteen – syyttää sabotaasia: "Joku samassa harjoitustilassa on tehnyt tämän"
Ruotsalainen olympiamitalisti Jenny Fransson, 32, on antanut positiivisen dopingnäytteen anabolisiin steroideihin kuuluvasta aineesta.

DN: Ruotsalainen valeupseeri kävi useissa tapaamisissa Venäjän turvallisuuspalvelun kanssa – "Yhteydet FSB:hen ovat muodostaneet vaaran"
Mies työskenteli Ruotsin merivartiolaitoksessa vuosina 2016–2018. Hän osallistui ainakin kolmeen tapaamiseen Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n kanssa

DN: Ruotsalainen valeupseeri yleni ja sai huipputehtäviä vuosien ajan – Suomen puolustusvoimat: Uskomaton juttu
Henkilö oli väärentänyt muun muassa upseerikurssin todistuksensa.

DN: Ruotsin turvallisuuspoliisi tehnyt lastensuojeluilmoituksia Isis-leireillä olevista lapsista
Turvallisuuspoliisi Säpo haluaa muun muassa, että kunnat varautuvat lasten paluuseen.

Kokosivun Hongkong-ilmoitus HS:ssä herättää ihmetystä – Mediaprofessori: Kökköä, mutta rehellistä mainontaa
Professori Heikki Luostarinen näkee mainoksen sovittelevana ja irtiottona Kiinan perinteisestä propagandalinjasta

Ruotsin ulkoministeri Margot Wallström eroaa
Ruotsin ulkoministeri Margot Wallström kertoo Dagens Nyheter -lehdelle eroavansa perhesyistä.

DN: Ruotsin huumeongelma pahenee – rikolliset perustavat maahan amfetamiinitehtaita
Kaksi miestä oli valmistanut lyhyessä ajassa jopa 300 kiloa vahvaa huumetta.

Ruotsalaiset sytyttävät maastopaloja kertakäyttögrilleillään, joten kauppaketjut eivät pian myy niitä – Suomessa kaupat luottavat grillaajiin
Päätösten taustalla ovat Ruotsin valtavat metsäpalot viime kesänä.

Kiina aikoo lähettää 10 miljoonaa kaupunkilaisnuorta elävöittämään maaseutua – "Tieteen ja teknologian hallitsevat uudistavat käytäntöjä"
Nuoret vapaaehtoiset lähetetään kehityksestä jälkeen jääneille syrjäseuduille vuoteen 2022 mennessä.

DN: Ruotsin turvallisuuspoliisi saa 1,2 miljoonaa euroa terrorismirikosten torjuntaan
Syynä on viime aikoina kasvanut terroriuhka.

Dagens Nyheter -lehti: Venäläisvakooja soluttautui tutkivan journalismin kurssille Ruotsissa
Lehden selvityksen mukaan agentin tehtävänä oli urkkia muita venäläisiä kurssilaisia.

Ruotsalaista öljy-yhtiötä syytetään vakavista ihmisoikeusrikkomuksista Sudanissa
Öljy-yhtiö Lundin Petroleumin toimitusjohtajaa ja puheenjohtajaa on epäilty rikkomuksista jo vuodesta 2016 lähtien.

Ruotsin akatemian kriisiin ajanut kulttuuriprofiili vastaa oikeudessa raiskaussyytteisiin
Ruotsissa kullttuurieliittiin kuuluva Jean-Claude Arnault on yksi tunnetuimmista #metoo-kampanjan esiin nostamista nimistä.

Oppituntien rauhattomuus selittää ainakin osittain Ruotsin koululaisten heikkoa Pisa-testimenestystä
Vain 58 prosenttia Ruotsin yläkoululaisista pitää keväällä julkistetun tutkimuksen mukaan koulujen opiskelurauhaa riittävänä.

#Metoo-kampanjan jälkimainingeissa: Ruotsin kokoomuksen nuorisojärjestöä syytetään seksuaalisesta häirinnästä ja kiusaamisesta
Ruotsin #metoo-kampanja rohkaisi nuoren naisen tekemään rikosilmoituksen raiskauksesta nuorisojärjestön vanhempaa jäsentä vastaan.