Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Porvoon tori ja linja-autoasema

Mielenosoitukset Porvoossa ja Tammisaaressa HUSin säästöpakettia vastaan

Suomen ruotsalainen kansanpuolue järjestää mielenilmauksen Porvoon torilla lauantaina kello 10 alkaen ja Tammisaaren torilla kello 13.

Jalofoodsin toimitusjohtaja Jouko Riihimäki yhtiön Tammisaaren tehtaan pihalla.

Ruoka kallistuu aina vain, mutta yksi on pysynyt ennallaan, nimittäin tofu – tofutehtaan johtaja epäileekin, että osa korottaa hintoja yli tarpeen

Kuluttajaliitto muistuttaa hintatietoisuuden tärkeydestä ostovoiman hiipuessa. Ainakin yhden proteiinin lähteen hinta on pysynyt toistaiseksi ennallaan, mutta tuleva on vielä hämärän peitossa.

Tammisaaressa rakenteilla oleva Chappe nykytaidemuseo.

Tammisaareen nousee uusi taidemuseo, jonka suunnitteli huippuarkkitehti – taustalla syöpätutkijan perustama varakas säätiö

Tammisaaren merkitys matkailukohteena kasvaa, kun rakenteilla oleva nykytaiteen museo Chappe avaa ovensa keväällä 2023. Museon rakennuttaa yksityinen säätiö.

Pallo maalin katolla.

Ykkösen nousutaistoon uusi käänne – TPS joutui tyytymään tasapeliin

TPS ja EIF pelasivat tasapelin Ykkösen ylemmässä loppusarjassa. Tulos mutkisti TPS:n paluuta Veikkausliigaan.

Niin sanotusta juorupeilistä voi tarkkailla katujen ja kujien tapahtumia huomaamatta sisätiloista. Tammisaaren Liinakankurinkadun vanhimmat talot ovat 1700-luvun lopusta.

Tammisaaren suojeltu puutaloalue on Suomen vanhimpia, ja nyt sen edustalle suunnitellaan moderneja kelluvia huviloita – vastustajat: "Tuhoaa alueen hengen"

Raaseporin kaupunki on myöntänyt kelluvien talojen suunnitteluvarauksen Tammisaaren vanhan kaupungin edustalle. Vanhan kaupungin historiaa vaaliva yhdistys tyrmää rakentamisajatuksen.

Valdrin Rashica

Jalkapalloilija vietiin ambulanssilla pois kesken ottelun Tammisaaressa – vierestä seurannut manageri kertoo järkyttävästä päivästä, joka päättyi hyvin

Jalkapallon Ykkösessä Ekenäs IF:n pelaaja Valdrin Rashica pääsi sunnuntaina illalla kotiin, vaikka hänet oltiin viety ambulanssilla ensiapuun aiemmin samana päivänä.

Hangon ja Hyvinkään välisen junaradan sähköistäminen alkaa

Lukuisia vaarallisia tasoristeyksiä poistuu Hangon ja Hyvinkään väliltä, kun rata sähköistyy – Näin muutos vaikuttaa asukkaiden arkeen

Vuosia rataosuudelle toivottu sähköistys pienentää junaliikenteen ympäristöpäästöjä ja laskee kustannuksia. Kunnissa odotetaan sähköistyksen tuovan radalle jopa uutta henkilöliikennettä.

Kuvassa näkyy Jukolassa olevaa yleisöä. Suurimmalla osalla on kasvomaskit.

Koronatestaaja yllättyi laiskasta testi-innosta Jukolassa – osallistuja pitää koronaturvallisuutta hyvänä

Parin päivän aikana Jukolan tapahtuma-alueella olevassa testauspisteessä on käynyt viitisenkymmentä ihmistä. Lauantai-iltapäivänä ei ollut tiedossa olevia koronatartuntoja

Jaana Pinola

"On tuntunut turvalliselta lähettää lapsi tänne", sanoo Jaana Pinola, joka taisteli vuosia pienen, nyt lakkautettavan kyläkoulun olemassaolosta

Raaseporissa on osin sen historiasta johtuen paljon kouluja. Nyt kiinni on menossa pieni Klinkbackan koulu. Taustalla palvelujen supistamisessa ovat myös talousvaikeudet, joiden kanssa kunta on paininut perustamisestaan lähtien.

Poliisitunnus hihamerkkinä.

Matkustaja kuoli henkilöauton ulosajossa Tammisaaressa – myös kuljettajalle vakavia vammoja

Turma tapahtui Tenholantien ja Böningintien risteyksessä Tammisaaren keskustasta hieman Salon suuntaan noin kello 12.40. Poliisin mukaan tapauksen tutkinnan rikosnimikkeet ovat törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kuolemantuottamus.

neljä jalkapalloa kentällä

Mikkelin Palloilijoiden kausi starttasi tasapelillä - ensimmäinen kotipeli edessä helatorstaina

Kauden ensimmäinen peli pelattiin Rovaniemellä ROPSia vastaan. Ensimmäisessä kotipelissä vastaan asettuu EIF.

Tallink Star satamassa Jätkäsaaressa talvella.

Wednesday's papers: New border regulations in force, falling ice and snow, newspaper readership

Stricter entry restrictions are now force in Finland, allowing only essential commuter traffic for the next 30 days.

Händer håller upp tomtebloss

Uudellamaalla pääosin rauhallinen uudenvuodenyö – Tuusulassa oli rivitalopalo

Poliisilla oli Uudellamaalla vuodenvaihteessa pääosin järjestyksenvalvontaa.

Ilmakuva Kuhmoisten keskustasta talvella.

Suomalaisten into kuntaliitoksiin laskee laskemistaan, maakuntien rajat sen sijaan siirtyvät nyt ennätyksellisesti

Ensi vuoden alussa tapahtuu vain yksi kuntaliitos, mutta viisi kuntaa vaihtaa kokonaan maakunnasta toiseen.

Kymmen kaurista ruokailemassa pellolla.

Vain aidoilla pystytään kunnolla estämään kauriiden pääsy pihoihin ja puutarhoihin eteläisessä Suomessa – metsästys ei enää riitä rajoittamaan kannan kasvua

Kauriiden määrä on lisääntynyt voimakkaasti viimeisen kymmenen vuoden aikana, vaikkei tarkkaa lukumäärää pystytäkään kunnolla arvioimaan.

Veijo Baltzar

Prosecutors charge Baltzar with human trafficking, sexual offences

The theatre figure's crimes are alleged to have taken place over a period of 15 years in cities across Finland.

Mats Lagerstam seisoo Tammisaaren Stallörinpuiston viereisellä venelaiturilla.

Tämä tie vei ylikomisario Mats Lagerstamin työkyvyn – yksi Etelä-Suomen tärkeimmistä valtateistä on mutkainen, kapea ja mäkinen, mutta parannuksia ei silti ole tehty

Kuntien mukaan valtatie 25 ja kantatie 55 Hangosta Porvooseen muodostavat kunnostuksen jälkeen viidennen kehätien Uudellemaalle.

AC Oulun logo

AC Oulu jatkaa pelejä – Jalkapallon Ykkösen kausi pyritään pelaamaan loppuun marraskuussa

Palloliiton hallitus päätti, että viimeinen ottelu pelataan 8. marraskuuta. AC Oulu pelaa tuolloin MP:tä vastaan Oulussa.

Haarapääsky rakentaa pesää.

Kuva haarapääskyn pesänrakennuspuuhista kotiutti vuoden luontokuvatittelin

Rakentaja-kuva on otettu Vuosaaressa Helsingissä.

Raaseporin sairaalan päivystysovi pysyy kuunvaihteesta lähtien kiinni ilman ennakkosoittoa.

Vanha aluesairaala menettää laajemman päivystyksen, ja se huolettaa johtavaa lääkäriä: osaavatko potilaat hakeutua hätätilanteessa muualle?

Raaseporissa on ollut päivystävä sairaala yli sadan vuoden ajan. Nyt erikoissairaanhoidon päivystys loppuu.

Veijo Baltzar kuvattuna kesäkuussa 2012.

Investigators: Minors among suspected theatre predator's victims

Theatre figure Veijo Baltzar’s alleged sex and aggravated human trafficking offences involved seven victims, police say.

Veijo Baltzar kuvattuna kesäkuussa 2012.

Poliisi epäilee kulttuurineuvos Veijo Baltzaria törkeästä ihmiskaupasta ja useista seksuaalirikoksista – valmistunut esitutkinta: seitsemästä uhrista osa alaikäisiä

Kulttuuripiireissä tunnetun Veijo Baltzarin uhriksi joutui poliisin epäilyn mukaan seitsemän 1980–2000-luvulla syntynyttä naista.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Tie 25 Hangon ja Tammisaaren välillä on suljettu liikenteeltä ajoneuvopalon vuoksi

Tapahtumapaikalla on käytössä kiertotie Koverharintien, Tvärminnentien ja Taktomintien kautta.

Luonnonsatama Modermagan Tammisaaren saariston kansallispuistossa Raaseporissa.

Itämeren kansallispuistot ovat merihädässä – "Vesiensuojelussa pitää juosta kovempaa, jotta pysyttäisiin edes paikallaan"

Sinivalkoisen Suomen värit ovat alkaneet harmaantua, ja se näkyy merellisissä kansallispuistoissamme. Toivoa kuitenkin on.

Kulttuurineuvos Veijo Baltzar

Fourth human trafficking suspect in theatre predator case

Theatre luminary Veijo Baltzar is suspected of aggravated rape and aggravated human trafficking.

Poliisimoottoripyöriä ja poliisin maija

Amfetamiinia, ajokieltoja ja sakkoja – Poliisi valvoi mopoliikennettä Länsi-Uudellamaalla ja pitää tuloksia huolestuttavana

Useamman tunnin valvontajakson tuloksena ajokieltoon määrättiin kahdeksan mopoilijaa, sakkoja tai rikesakkoja kirjoitettiin 44 kappaletta.

Handelsbankenin logo.

Handelsbanken sulkee konttorinsa Rovaniemellä

Viisi henkilöä menettää työnsä, mutta pankki on tarjonnut heille uusia töitä muualla Suomessa.

Tammisaaren maineikas ravintola Knipan on myynnissä

Nykyinen omistaja haluaa ravintolasta liki puoli miljoonaa euroa.

Jörn Donner

Author, director and politician Jörn Donner dies at 86

Long-time MP and MEP Donner also served as a consul general and was the only Finn to win an Oscar award.

Läkare undersöker patient med stetostop.

Lohjalla todettu 18 hinkuyskätapausta parin kuukauden sisällä – tapauksia myös muualla Länsi-Uudenmaalla

Apulaisylilääkärin mukaan hinkuyskästä on vaaraa lähinnä alle kuuden kuukauden ikäisille vauvoille ja viimeisillään raskaan oleville naisille.

Helene Schjerfbeckin

Tammisaaren kaduilta voi bongata elävän Helene Schjerfbeckin – Elämysopas Anne Ingman: "Välillä tuntuu, että juttelen hänen kanssaan"

Tunnetun ihmisen nahkoihin hyppääminen vaatii perusteellista pohjatyötä. Tammisaarelainen opas perehtyi mestarimaalarin elämään ja taiteeseen.

Valkohiuksinen nainen mustassa pitkässä mekossa istuu maalaustelineen ääressä puistossa.

Helene Schjerfbeck -kierrokset, Tammisaari

Koe Tammisaari Helene Schjerfbeckin seurassa.

Veijo Baltzar

New abuse, sexual assault suspicions swirl around alleged theatre predator

The internationally renowned cultural figure has denied all of the allegations against him.

unakaarti ampumaharjoituksissa Siltalan talon pihassa, 1918

"Kuva sisällissodasta on nyt entistäkin raaempi" – päivitetty sotasurmatietokanta sisältää 1 700 uutta kuolintapausta

Uutta tietoa on löytynyt muun muassa Tammisaaren ja Hennalan punavankien kohtalosta.

Nick Victorzon, ravintoloitsija, YLP.

Maailman Michelin-keittiöitä kolunneen kokin vitsi omasta pizzeriasta muuttui todeksi: "Meillä on Suomessa raaka-aineita, joista täytyy olla ylpeitä"

Nick Victorzon teki kovassa paineessa gourmetruokaa Michelin-tähtiä saaneiden ravintoloiden keittiöissä, mutta halusi lopulta jotain aivan muuta.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Hus varautunut jo ennakkoon mahdolliseen postilakkoon: jonossa olevien varauksia purettu, lakon alkaessa tietoa potilaille puhelimitse

Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU:n lakko vaikeuttaa myös Husin lähete- ja ajanvarauskirjeiden toimittamista.

Läheltä

Tammisaari Knipanin uimarannan vesi on nyt erinomainen

Raaseporin kaupunki aloitti Knipanin rannan kunnostamisen viime kesänä.

Estonian onnettomuuspäivä on painunut lähtemättömästi hankolaisen Susann Blomqvist-Söderlingin mieleen.

Terveydenhoitaja sai Estonialta käsittämättömän onnekkaita, mutta pahoin kylmettyneitä ja kiukkuisia potilaita

Pieneen terveyskeskukseen saapui 25 vuotta sitten hiljaisia potilaita: Estonia-autolautta oli uponnut edellisenä yönä. Näin terveydenhoitaja muistelee tapahtunutta.

Espanjalainen Gabriel Garcia Xatart on PEPO Lappeenrannan uusi valmentaja.

PEPO Lappeenranta sai uuden valmentajan – Gabri Xatartilla on kokemusta Espanjasta, Virosta ja Suomesta

PEPO Lappeenrannan uusi valmentaja Gabri Xatart on luotsannut viimeksi tammisaarelaista EIF:ää.

Läheltä

Raasepori myy vanhan kaupungintalon nettihuutokaupassa

Yli satavuotias talovanhus jäi tyhjilleen kaupungin johdon muutettua uusiin tiloihin.

Uudenmallinen nopeusvalvontakamera Nelostiellä Sysmän Onkiniemessä.

Poliisi paljasti: Näille teille tulevat uudet 150 superpeltipoliisia

Ensimäinen moderni liikennevalvontakamera on tänään otettu käyttöön Kuutostiellä Kouvolassa. Lisää tulee kovalla vauhdilla.

Läheltä

Tammisaareen 3000 paneelin aurinkovoimala

Voimalan tuotto riittää laskennallisesti noin 500 kerrostaloasunnon tai 1 000 kesämökin tarpeisiin.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle