Uusimmat artikkelit
Katso Suomen huippuartistien tähdittämä Classical Trancelations -konsertti – vuoden vaihtumista juhlitaan DJ PartaMatin, katsojien terveisten ja upean musiikin parissa
Vuosi 2021 otetaan vastaan Ylen Vuosi vaihtuu -lähetyksessä TV1:llä kello 22.30 alkaen. Lähetystä voi seurata jutun pääkuvaa klikkaamalla.
Chisu säkenöi kuin discopallo ja Jesse Markin räppää suomalaisen jättihitin – uudenvuoden tv-konsertti rikkoo taiteen ja viihteen rajoja
Yle TV1:ssä ja Areenassa nähtävässä Classical Trancelations -konsertissa Helsingin kaupunginorkesteri, Ahjo Ensemble -kuoro ja vaihtuvat artistit tekevät uusia tulkintoja elektronisen musiikin kappaleista.
Chisu, Jesse Markin, Darude... Vuosi vaihtuu huippuartistien ja Classical Trancelations -konsertin parissa – lähetä terveisesi tai kuva juhlahumusta lähetykseen
Yle juhlii vuotta 2021 huippuartistien kanssa.
Tuottaja-muusikko Jori Sjöroos joutui televisiossa "kuulusteluun" – muusikkovaimo Chisun antama lempinimi paljastui
Sjöroos kertoi Puoli seitsemän -ohjelmassa myös, miten puolison kanssa työskennellessä välillä "egot" törmäävät.
Tanssisali Lutakko saanut sovittua melkein kaikille peruuntuneille keikolle uudet ajat syksyyn
Suurelle osalle Lutakon kevään peruuntuneista keikoista on löydetty uusi ajankohta syksyn kalenterista.
Porin Iskelmä Festivaaliin uusia artisteja: Apulanta, Vesala, Elastinen ja Chisu
Festivaali järjestetään ensimmäistä kertaa Porissa. Iskelmä raikaa juhannuksen jälkeisenä viikonloppuna myös Himoksella Jämsässä.
JVG:lle neljä Emmaa, Lauri Tähkälle kolme, metalli-Emman sai Battle Beast
Viime vuoden menestyneimpiä artisteja ja musiikintekijöitä palkittiin Emma-gaalassa Helsingin areenassa.
Nämä ovat vuoden 2019 tärkeimmät levyt
Vuonna 2019 ilmestyi monta mielenkiintoista albumia.
YleX Nosteessa: Alma Une on lastenkirjoista inspiroituva dreampoppari, joka tähtää kunnianhimoisesti ulkomaille
Nosteessa-osiossa esitellään viikottain tuore artisti.
Soundin kysely: PMMP:n albumi 2000-luvun paras
60 musiikkitoimittajaa listasi parhaat albumit.
YleX Nosteessa: Karu innostuu ruman kauniista arjesta, pop-koukuista ja rakkaudesta laululyriikkaan
Nosteessa-sarjassa esittelyssä Karu.
Juha Itkosen kolumni: Kun ajattelen Chisun musiikkia, huomaan itse asiassa ajattelevani Suomea
Luovuuden lähteillä Chisun kanssa kirjailija Juha Itkonen
Viikon 42 vinkit: Uutuussarja Minun musiikkini alkaa – Syysloman iloksi myös uusi dekkari ja Pirjon uusia jaksoja!
Ylen parhaan ohjelmavinkit viikolle 42.
Kirjailija kohtaa biisintekijät – Juha Itkosen uusi sarja Minun musiikkini
Syviä keskusteluja ja intiimejä musiikkiesityksiä.
Festarikeikat ovat näyttävämpiä kuin ennen, koska ihan ok ei enää riitä: “Yleisö on ymmärtänyt alkaa vaatia enemmän”
Keikat ovat olennainen osa artistin imagoa.
Popsensaatio nousee Ilosaarirockin lavalle
Popduo The Chainsmokers esiintyy Ilosaarirockissa.
Herätys: Työntekijöiden mielenterveysongelmat kasvussa, brexitille lisäaikaa huhtikuulle, keväistä keliä koko maahan
Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.
"Mun oli pakko tappaa vanha Chisu" – muusikko päivitti itsensä, kun oma elämä ja maailma ympärillä muuttuivat
Suomen menestyneimpiin artisteihin kuuluva Chisu julkaisee uutta musiikkia tauon jälkeen uudella tavalla.
Provinssirockista Provinssiin – huippuhetkiä Eppujen vuodesta kahdeksanviis, Himin kuuskuuskutosten kautta Ultra Bra -karaokeen
Haastatteluita, biiseja ja kokonaisia keikkataltioita
Ylen Jalkapallokierros – kolme ottelua, kolme vierasta
Perjantai-ilta on Yle Puheella jalkapalloilta, kun ohjelmassa on kolme Veikkausliigan ottelua. PS Kemi jatkaa vielä evakossa. Voittaako Ilves taas? Entä häviääko SJK taas? Jalkapallokierros seuraa tapahtumia.
Emma-palkinnon 30 vuoteen mahtuu iskelmä-Suomi, metallimörköjä ja naisten voittokulkua
Musiikkiala palkitsee tänään perjantaina vuoden menestyjät 30. kerran. Vuosikymmenten aikana suomalaisten musiikkimaku on muuttunut iskelmästä heavyyn. Nykyään kuuntelemme kotimaista rappia ja naisartisteja.
Karsinta 3 // Väliaikaesityksenä Chisun mykistävä Tipitii ja Tähdet
Chisu esiintyi UMK:n Karsinta 3:ssa
Karsinta 3 // Parhaat some-palat!
Keräsimme yhteen #UMK16-sometusten helmiä.
Henkilökuva: Carla Ahonius – koulukiusatusta tytöstä Cheekin manageriksi
Carla Ahonius ilmoitti 10-vuotiaana, että hänestä tulee Madonnan manageri. Nyt, 38-vuotiaana, hänen manageroitaviinsa kuuluu Suomen ykkösartisteja: Cheek, Chisu ja Jenni Vartiainen. Mitä tapahtui?
Chisu ja JVG kahmivat eniten Emma-ehdokkuuksia
Molemmat ovat ehdolla kuuden Emma-palkinnon saajaksi. Musiikkialan palkintojuhla Emma Gaala täyttää tänä vuonna 30 vuotta.