Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Nainen lastenrattaiden kanssa saamassa ruoka-apua Helsingin Myllypuron elintarvikejakelussa

Yhä useampi lapsi näkee nälkää Suomessa – kerro meille kokemuksesi

Köyhän perheen lapsi tai vanhempi, onko perheessäsi ollut riittävästi ruokaa? Kerro jutun lopusta löytyvän lomakkeen kautta kokemuksistasi. Yle tekee aiheesta juttua.

Andre ja Sofia Oliveira kävelevät ulkona.

Kuusi nuorta haastaa 32 maata oikeuteen ilmastonmuutoksen torjunnasta

”Euroopan valtiot eivät pysty suojelemaan meitä. Olemme ilmastonmuutoksen eturintamassa”.

Vauva istuu äidin sylissä.

Perheentalo etsii esteettömiä tiloja Joensuun keskustasta

Taitokorttelissa sijaitseva Perheentalo on avoinna kaikille alueen lapsiperheille ja toiminta on osallistujille maksutonta.

Kaisa Katajisto ja Marjo Holopainen lapsi sylissään.

Vapaaehtoisista tukihenkilöistä on jatkuva pula – kynnys on tehty perheille matalaksi

Joensuun seudulla lapsiperheiden arkea auttaa noin 50 vapaahetoista tukihenkilöä. Jonossa jatkuvasti noin 15–20 lasta.

Lähikuva pienestä laihasta somalialaisesta vauvasta, jonka rintakehää lääkäri kuuntelee stetoskoopilla aliravitsemusklinikalla

Täällä ilmastonmuutoksen pahimmat seuraukset tapahtuvat jo nyt – Mana, 7, kuoli äitinsä viereen pakolaisleirin majassa

Afrikkalaiset ovat vähiten syypäitä ilmastonmuutokseen, mutta kärsivät siitä kaikkein eniten. Baidoan kaupungissa Somaliassa sadat tuhannet ilmastopakolaiset odottavat apua ja surevat kuolleita lapsiaan.

Kuva nallekarhusta.

Pelastakaa lapset -järjestölle raportoitu ennätysmäärä materiaalia lapsiin kohdistuvasta seksuaaliväkivallasta

Nettivihje-palveluun on tehty tänä vuonna yli 30 000 ilmoitusta kuvista ja videoista, joissa epäillään lapsen olevan seksuaalirikoksen kohteena.

Jordgubbstårta med violer.

Pelastakaa lapset -järjestö täyttää 100 vuotta – Itä-Suomessa järjestetään lauantaina lastenjuhlia

Pelastakaa lapset -järjestön tavoitteena on, että syntymäpäiväjuhliin osallistuu lauantaina valtakunnallisesti jopa 10 000 lasta. 

Nainen selaa puhelintaan.

Näin Suomi torjuu lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa – STM julkaisi uuden toimintasuunnitelman

Toimintasuunnitelma on osa Lanzaroten ihmisoikeussopimusta. Vuosina 2022–2025 toteutettava suunnitelma sisältyy pääministeri Sanna Marinin hallitusohjelmaan.

Ylioppilaskunnan laulajat: Finlandia

Apua Ukrainaan -konsertissa kerätty lähes kuusi miljoonaa euroa sodan uhreille

Rahat menevät sekä Ukrainaan että naapurimaihin, jonne ihmisiä on paennut sodan keskeltä.

Aikuisia ja lapsia kävelee maantiellä.

800 000 lasta on lähtenyt Ukrainasta muualle Eurooppaan, ja osa on suuressa vaarassa – adoptio ei kuitenkaan ole oikea keino auttaa

Suomalaisten halu auttaa ukrainalaisia on tärkeää, mutta se tulisi kanavoida lapsille ja perheille kansainvälisten avustusjärjestöjen kautta.

Kolme naista seisoo vierekkäin ja muodostaa käsillään sydämen. He ovat mikkeliläiset Sini Tarikka, Emmi Nykänen ja Pauliina Hokkanen.

Mikkeliläinen kaveriporukka auttaa vähävaraisia perheitä, eivätkä he ole ainoita – järjestöjen keräystulos jäänee silti viime vuoden ennätyksestä

Suomalaisten avustusinto oli jo ehtinyt laantua, mutta koronan aiheuttama hätä nosti joulukeräysten tuoton ennätyslukemiin viime vuonna. Tänä jouluna tuskin päästään yhtä suuriin lukemiin.

Tyttöporukka Tikkurilan rautatieasemalla.

"Ostan minulle, siskolleni ja äidilleni ruoan ja pesuaineet" – vähävaraisissa perheissä myös lapset saattavat osallistua perheen kuluihin

Pelastakaa lapset ry:n kyselyn mukaan moni lapsi kantaa huolta vanhempiensa jaksamisesta ja haluaa kantaa kortensa kekoon. Lähes puolet vastanneista arvioi, että perheellä oli vaikeuksia kulujen kattamisessa.

Kuvassa on maahan piirtyviä varjoja Helsingin keskustassa elokuussa 2020.

Covid crisis increasing Finland's child poverty rate, experts say

Finland had some 121,000 children living in low-income families in 2019, a figure that specialists say has likely increased during the pandemic.

Susanna Lankinen vapaaehtoistyöntekijä, Pelastakaa lapset Ry.

Ruoka-apua koronan aikana jakanut vapaaehtoinen Susanna Lankinen: "On merkityksellistä kuulla, että perheellä on ainakin hetken asiat hyvin"

Lapsiperheköyhyys on pandemian aikana lisääntynyt ja aiempaa useampi on joutunut turvautumaan ulkopuoliseen apuun. Pelastakaa lapset ry on jakanut perheille ruokalahjakortteja yli miljoonan euron edestä.

Nuoret hengailee kauppakeskuksessa

Save the Children: Extremist groups recruiting youth via social media, gaming

Radical movements are actively attracting young people in Finland online, says Pelastakaa Lapset, the Finnish branch of Save the Children.

Nuoret hengailee kauppakeskuksessa

Pelastakaa Lapset: Ääriliikkeet houkuttelevat nuoria mukaan toimintaansa erityisesti verkossa

Suomalaisia ja Suomessa asuvia nuoria rekrytoidaan ääriliikkeisiin muun muassa verkkoviestinnän, sosiaalisen median, videopelialustojen ja fyysisten kohtaamisten keinoin, kertoo järjestön tuore raportti.

Nuori käyttää puhelinta.

Yle selvitti: Lasten seksuaalinen hyväksikäyttö somessa on hälyttävän yleistä – mitä se tarkoittaa ja miten ongelmaa voidaan torjua?

Moni lapsi vastaanottaa seksuaalissävytteisiä viestejä aikuiselta, mutta tapaukset päätyvät hyvin harvoin vanhempien tai viranomaisen tietoon. Tilanteessa on asiantuntijoiden mukaan paljon korjattavaa.

Maan pohjoisista osista Talibania paenneita perheitä leiriytyneenä puistoon Kabulissa, Afganistanissa 14. elokuuta 2021

Suomi jäädytti Afganistanilta avun ja Pelastakaa Lapset painui maan alle – Unicef kertoo kuitenkin saaneensa Talibanilta pyynnön jatkaa toimintaansa

Afganistan on elänyt vuosikymmeniä kansainvälisen avun varassa. Vallanvaihdon jälkeen on epäselvää, milloin ja miten toiminta jatkuu.

Pirkkalan terveyskeskuksen julkisivu ja kyltti

Pirkkalan ylilääkäri pisti nimensä rokotevastaiseen vetoomukseen ja tyrmistytti kunnanjohdon – allekirjoittajissa myös Helsingin kaupungin lääkäreitä

Pirkkalan kunnan ylilääkärin Tuomas Jukkolan nimi löytyy Pelastetaan lapset -nimisen ryhmän verkkosivuilta, joilla vastustetaan lasten ja nuorten koronarokotuksia. Sivusto kerää allekirjoituksia terveydenhuollon työntekijöiltä.

koulureppuja naulakossa

Etelä-Savossa kerättiin vähävaraisille lapsille kesällä reilut 160 koulureppua

Osuuspankki Suur-Savo keräsi reppuja yhteistyössä Hope Mikkelin, Pieksämäen Pelastakaa Lapset ry:n ja MLL Savonlinnan yhdistyksen kanssa.

Yksinäinen koulureppu roikkuu luokassa tuolin selkänojasta.

Etelä-Savossa kerätään jälleen koulureppuja vähävaraisille

Reppu joka selkään -kampanja toteutetaan yhteistyössä Hope Mikkelin, Pieksämäen Pelastakaa Lapset ry:n ja Mannerheimin Lastensuojeluliiton Savonlinnan yhdistyksen kanssa. Keräykseen voi lahjoittaa uusia reppuja, penaaleja ja koulutarvikkeita.

Pelastakaa Lapset ry:n logo

Survey: 8 out of 10 children have experienced grooming online

The survey by Save the Children found that one in ten encountered sexually explicit behaviour online on a weekly basis.

Sabina Paavilainen sai perhekuntoutusyksikkö Tyrskystä apua pahimman hädän keskellä.

Sabina Paavilaisen perhe joutui odottamattomaan kriisiin ja äiti romahti totaalisesti – apu löytyi perhekuntoutuslaitoksesta

Kuka tahansa voi kohdata yllättävän kriisin ja tarvita apua itselleen sekä lapsilleen.

Lapsi keinuu.

Perheiden avuntarve kasvanut Lapissa – toisaalta korona on lisännyt ihmisten auttamishalua

Koronan myötä myös lasten ja nuorten usko omiin mahdollisuuksiin on selvitysten mukaan heikentynyt.

Pelastakaa Lapset ry:n logo

NGO receives nearly 3,000 suspected online child sex abuse alerts

Save the Children Finland says parents should actively talk to kids about staying safe online.

Kirpputori  Siison Nokia

50 000 perhettä on tippunut tänä vuonna avuntarvitsijoiden joukkoon, ja lasten joulumieli on entistä useammin lähimmäisenrakkauden varassa – "Monta itkua olen itkenyt"

Some on synnyttänyt niin sanotun neljännen sektorin, joka jakaa vähävaraisille apua erilaisten tempausten keinoin.

Läheltä

Kemiläiset Päivi ja Pekka Koskela on palkittu lasten hyväksi tehdystä työstä

Koskeloita kiitetään rakkaudella ja vilpittömällä pyyteettömyydellä tehdystä työstä paikallisten lasten hyväksi.

Kolme lasta pitää käsiään toistensa hartioilla.

Pelastakaa Lapset: Viisi lasta tapettu tai haavoitettu joka päivä viimeisten 14 vuoden aikana Afganistanissa

Afganistanin apukonferenssi alkaa tänään Genevessä. Suomi on yksi järjestäjistä.

Gif-animaatio lapsista katsomassa hämentävää materiaalia puhelimesta.

Mitä teet, kun pieni koululainen kertoo nähneensä pornoa kaverin puhelimesta? Testaa pelissä, miten selviydytte vaikeasta paikasta yhdessä

Ylen chattibotti haastaa sinut puhumaan pienen lapsen kanssa vaikeista asioista. Kokeile, miten keskustelu etenee. Saat palautetta asiantuntijoilta.

Kuvakombossa ovat Aaron Paul ja Karen Gillan.

Kuusi kiinnostavaa juttua lauantai-iltaan: Tampereesta Hollywood-leffan näyttämö, soluasujan ankea arki ja neulomiseen hurahtanut mies

Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle viikon kiinnostavimpia juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.

Nuori henkilö kiipeää portaita.

Lapsuutensa köyhyydessä elänyt Johanna Mäkinen: Nolostuin, kun vein ystäväperheen mökille perunasäkin tuliaiseksi, ja sille naurettiin

Vähävaraisten perheiden lapset kokevat muita useammin köyhyydestä aiheutuvia kielteisiä kokemuksia, kuten ahdistusta, huonommuutta ja stressiä.

Koronapandempia on heikentänyt lasten elinoloja kymmenissä maissa, kertoo Pelastakaa Lapset -järjestö. Intiassa koronavirus on vaikeuttanut muun muassa lasten koulunkäyntiä.

Pelastakaa Lapset: Sadat miljoonat ahdingossa elävät lapset jääneet koronapandemian aikana ilman lisätukea

Järjestö ehdottaa ratkaisuksi yleisiä lapsilisiä kaikkialla maailmassa, jotta lasten riski joutua esimerkiksi lapsityöhön tai varhaiseen avioliittoon vähenee.

Anna, Saga ja Jarmo Juustovaara haravoivat lehtiä Porvoossa

Kymmenet adoptiolapset odottavat Suomeen pääsyä lastenkodeissa – Koronarajoitukset estävät Juustovaaroja hakemasta poikansa kotiin

Pelastakaa lapset -järjestö on yhteydessä adoptoimaiden viranomaisiin viikoittain. Vain muutamat vanhemmat ovat päässeet hakemaan lapsensa kotiin.

Ruokakassi

Koronakriisi on näkynyt myös lapsiperheiden taloudellisena ahdinkona – ruokalahjakortteja jaettu kymmenillä tuhansilla euroilla pohjoisessa

Pelastakaa Lapset ry:n Pohjois-Suomen aluetoimisto on jakanut kortteja, samoin osa paikallisyhdistyksistä.

Kertakäyttöiseen kasvomaskiin pukeutunut nuori.

Moni nuori kantaa korona-aikana huolta vanhempiensa jaksamisesta ja perheen toimeentulosta – vähävaraisten perheiden nuorilla hankalinta

Yli puolet Pelastakaa Lapset -järjestön kyselyyn vastanneista 13–17-vuotiaista nuorista kokee poikkeusolojen lisänneen yksinäisyyttä.

Kahden lapsen siluetit kadulla. Lapsilla on käsissään tikkarit.

Moni lapsi kärsii ahdistuksesta ja väsymyksestä koronakriisin vuoksi, varoittaa Pelastakaa Lapset

Lähes neljäsosa koronarajoitusten kohteeksi joutuneista lapsista Suomessa ja maailmalla kertoo kokevansa ahdistusta kriisin vuoksi.

Juri Petrov kävelee portaita.

Lukiossa opiskeleva Juri Petrov aikoo tehdä kahta työtä, jotta rahat riittävät ruokaan – monia opiskelijoita painavat nyt rahahuolet

Lukiolaisten liitto on huolissaan nuorten jaksamisesta. Nuorten kesätöitä on peruttu koronan vuoksi.

Nuori odottamassa bussia Kuopiossa

Kyselytutkimus: Nuoret kokevat huonoa omaatuntoa kännykän käytöstä ja pelkoa kaverisuhteiden kestävyydestä korona-aikana

70 prosenttia nuorista kokee, että korona on tuonut huolia ja ongelmia arkeen – erityisesti ahdistusta. Toisaalta puolet uskoo, että koronasta on koitunut myös jotakin hyvää.

Kivimurskaa maassa, keskellä kivipölyn harmaannuttama koulukirja.

Pelastakaa Lapset: Yli puolet Syyrian Idlibin kouluista on käyttökelvottomia

Luoteis-Syyriassa on viime vuoden alusta alkaen hyökätty kouluihin 92 kertaa. 

Koulukirjoja kaupan hyllyllä.

Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa yli 200 lasta sai tukea harrastuksiin ja oppimateriaaleihin – avustusta jaettiin Suomessa aiempaa enemmän

Pelastakaa Lapset ry:n mukaan kaikkia tukea tarvitsevia vähävaraisia perheitä ei pystytty auttamaan.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle