Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Vladimir Putin.

Etyj-raportti: Venäjän lapsikaappauksissa viitteitä rikoksesta ihmisyyttä vastaan

Paine Venäjää vastaan kasvaa tänään julkaistun Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön raportin vuoksi.

Mies katsoo kameraan

Vilhelm Junnila jatkaa Etyjin Suomen valtuuskunnan puheenjohtajana

Suomesta tulee Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin puheenjohtaja vuonna 2025.

Kuvissa F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjä.

Tanska tekee arviointikäynnin Lapin lennostoon – rutiinitarkastus perustuu kansainvälisiin sopimuksiin

Arvioinnin tarkoituksena on todentaa, että Suomen vuotuisessa sotilaallisessa tiedonvaihtoilmoituksessa raportoimat tiedot täsmäävät.

Ihmisiä pimeällä kadulla Kiovassa.

Tiistai 22.11.2022 (tv)

Ukrainan sähköt. TET-harjoittelu. Selkouutiset 30 vuotta: Johanna Halonen. Sää.

Punaiseen paitaan pukeutunut mies seisoo aurinkoisella Joensuun torilla.

Paniikinomainen pelko sodan leviämisestä Ukrainan naapuriin on hälvennyt, arvioi Moldovassa asuva Etyjin suomalaisasiatuntija

Ukrainan sodan vaikutukset tuntuvat maan naapurissa Moldovassa. Sota on tuonut maahan tuhansia pakolaisia ja vaikeuttanut Transnistrian konfliktin ratkaisemista.

Jaakko Iloniemi

Ministeri Jaakko Iloniemi: Venäjän hyökkäys Eurooppaan antoi Suomelle ainutlaatuisen mahdollisuuden hakea Naton jäsenyyttä

Sekä kansan että eduskunnan mielipiteen radikaali muutos lyhyessä ajassa Naton kannalle yllätti Jaakko Iloniemen. Pitkän linjan ulkopolitiikan asiantuntija oli Ykkösaamun vieraana lauantaina aamulla.

Ukrainalaisella sotilaalla roikkuu kaulassa sydänriipus, jossa on Ukrainan lipun värit.

Ukrainassa on sodittu nyt 60 päivää – kolme keskeistä uutista illalta ja yöltä

Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyj kertoo, että sen kansainvälisiä sotilastarkkailijoita on otettu kiinni Ukrainassa. Järjestö kertoo käyttävänsä kaikkia kanavia tarkkailijoiden vapauttamisen eteen.

Vladimir Putin, Francois Hollande, Petro Poroshenko ja Angela Merkel kävelevät rinnakkain.

Minskin sopimuksen piti ratkaista Itä-Ukrainan sota, mutta toisin kävi – tutkija: "Sopimuksen kohdat ovat ristiriidassa maalaisjärjen kanssa"

Venäjän uhan voimistuessa Ukrainassa esille ovat nousseet Minskin kaksi sopimusta, jotka solmittiin Itä-Ukrainan sodan alussa vuosina 2014 ja 2015. Venäjä on sopimusten suurin hyötyjä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes.

Under tisdagens presskonferens talade Putin för första gången på flera veckor om Ukrainakrisen.

Mitkä turvatakuut, mikä etupiiri, mikä nootti? Kreml–suomi-sanakirja

Kun Venäjä puhuu turvatakuista, se puhuu oikeasti vaatimuksesta estää vallankumous Venäjällä.

Sergei Lavrov istuu etualalla tummanharmaassa puvussa, kravatti kaulassaan. Taustalla näkyy Venäjän lippu.

Venäjän ulkoministeriö julkisti useille Etyj-maille lähetetyn kirjeen – lue tästä Sergei Lavrovin viesti kokonaisuudessaan

Kirjeessä vedotaan Etyjin periaatteeseen, että valtio ei saa vahvistaa turvallisuuttaan toisten valtioiden turvallisuuden kustannuksella. Venäjä katsoo sotilasliitto Naton laajenemisen rikkovan tätä periaatetta vastaan.

Ulkomininisteri Pekka Haavisto (vihr.) A-studiossa.

Ulkoministeri Haavisto: "Kaikki uhkatekijät, jotka kohdistuvat Eurooppaan, kohdistuvat myös Suomeen"

Ulkoministeri Haaviston mielestä Venäjän lähettämä kirje ei liity Suomen mahdolliseen Nato-jäsenyyteen.

Pekka Haavisto puhuu.

Tiistai 1.2.2022 (radio)

Sosiaali- ja terveysalan rokotuspakko. Venäjän kirje Etyj-maille. Eduskunnan puhemies. Opiskelijoiden remontti. Sääennuste.

Pekka Haavisto puhuu.

Russia sends security letters to Finland, other EU and Nato countries

Russia asked Finland and other EU and Nato members whether they plan to comply with commitments "not to strengthen their security at the expense of the security of others."

Kuvassa marssii Bosnia-Hertsegovinan serbitasavallan poliisijoukkojen sotilaita mustissa asuissa. Sotilailla on käsissään rynnäkkökiväärit.

Ammuskelua moskeijoiden liepeillä ja sotarikollisten ylistämistä: serbinationalistien provokaatiot yleistyneet viime päivinä Bosniassa

Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyj varoittaa Bosnia-Hertsegovinan jännitteistä. Järjestön suurlähettiläs sanoo Ylelle, että poliitikkojen kovat puheet ja serbitasavallan vuosipäivän juhlinta ovat lietsoneet ihmisiä provokaatioihin.

Mika Aaltola.

Diplomatian superviikko takana: Mitä haluat kysyä Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltolalta?

Viikko on ollut huippudiplomatian aikaa. Venäjä, Yhdysvallat, Nato ja Eurooppa ovat yrittäneet sovitella ristiriitoja. Mitä jäi käteen? TV1:n ja Yle Radio 1:n Ykkösaamun vieraana on lauantaina 15.1. kello 10.05 Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola.

Kuvassa Puolan ulkoministeri Zbigniew Rau.

Diplomatian superviikko jatkuu Wienin Etyj-kokouksessa – Suomi valmistautuu käyttämään puheenvuoron Ruotsin kanssa

Ylen tietojen mukaan Suomi ja Ruotsi valmistelevat yhteistä puheenvuoroa Euroopan turvallisuudesta. Taustalla ovat Venäjän kovat vaatimukset estää Naton laajeneminen.

Mika Aaltola.

Ulkopoliittisen instituutin Aaltola USA:n ja Venäjän neuvotteluista: Hyvä uutinen on se, että ei päädytty saman tien umpikujaan

Ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan mukaan on lupaavaa, että ensimmäisen neuvottelupäivän päätteeksi sotilaallisilla toimilla uhittelu oli laantunut. Venäjä kertoi, että sen aikomuksena ei ole hyökätä Ukrainaan.

Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Yhdysvaltain presidentti Joe Biden tapasivat kasvotusten Genevessä kesäkuussa.

Yhdysvallat ja Venäjä neuvottelevat Ukrainan kriisistä ja ydinaseista tammikuussa

Suurvaltojen väliset jännitteet ovat kasvaneet erityisesti Ukrainan kiristyneen tilanteen vuoksi. Tammikuussa Ukrainasta neuvottelevat Venäjän kanssa myös Nato ja Etyj.

Sergei Lavrov ja Antony Blinken.

Lavrov ja Blinken neuvottelivat Ukrainan kriisistä Tukholmassa: Putinin tiedottaja varoitti samaan aikaan uuden konfliktin vaarasta

Venäjän ja Yhdysvaltain ulkoministerit yrittivät löytää ratkaisuja kiristyneeseen tilanteeseen. Länsimaat pelkäävät Venäjän hyökkäävän Ukrainaan.

Ulkoministeri Pekka Haavisto kommentoi medialle Afganistanin tilannetta eduskunnassa 18. elokuuta.

Suomesta Ety-järjestön puheenjohtajamaa juhlavuonna 2025 – ulkoministeri Haavisto vahvisti tiedotustilaisuudessa

Vuonna 2025 tulee kuluneeksi 50 vuotta Helsingin turvallisuus- ja yhteistyökonferenssista, joka loi pohjan nykyiselle Ety-järjestölle.

Presidentti Sauli Niinistö allekirjoitti vieraskirjan vieraillessaan Saksan liittopresidentin Frank-Walter Steinmeierin luona Berliinissä.

President Niinistö confirms Finland bid for OSCE 50th anniversary chair

In Berlin, Niinistö once again lauded the so-called 'Helsinki spirit'.

Niinistö työvierailulla Saksassa

Presidentti Niinistö hehkutti Helsingin henkeä Saksassa – Suomi hakee Etyj-puheenjohtajuutta juhlavuonna 2025

Niinistö tapaa työvierailullaan myös Saksan liittopresidentin ja puhuu opiskelijoille Berliinin Humboldt-yliopistolla.

Georgialaiset äänestivät lauantaina kunnallisvaaleissa

Poliittinen umpisolmu tiukentui Georgian kunnallisvaaleissa – ex-presidentti pidätettiin, vaaleja väitetään vilpillisiksi

Valtapuolue Georgialainen unelma on saanut 46,7 prosenttia äänistä Georgian kunnallisvaaleissa. Vaalitarkkailijat kertovat mahdollisesta uhkailusta, painostamisesta ja vilpistä vaaleissa.

Suomen F-18 Hornet, Rissalan lentokentällä

Venäjä tekee arviointikäynnin Karjalan lennostoon

Kyseessä on ETYJin Wienin asiakirjan mukainen arviointi, jonka tarkoituksena on lisätä luottamusta ja turvallisuutta.

Presidentti Sauli Niinistö Ykkösaamun vieraana 28 elokuuta.

Presidentti Niinistö Ykkösaamussa: Suomalaisjoukkojen lähettämistä ulkomaille tulisi helpottaa – Haavisto kannattaa ehdotusta

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö pitää ristiriitaisena sitä, että Suomi voi lähettää joukkoja kriisialueelle nopeammin muiden pyynnöstä kuin omia kansalaisia auttamaan. Hän ehdottaa lakimuutosta. Ulkoministeri Pekka Haavisto kertoi Yle Uutisten haastattelussa kannattavansa ehdotusta.

Sauli Niinistö vieraili Pasilassa Ylen Ykkösaamussa 29. toukokuuta.

Presidentti Niinistö maalailee yhdysvaltalaislehdessä kuvaa huippukokouksesta Helsingissä vuonna 2025 – presidentti haluaa elvyttää "Helsingin hengen"

Niinistö avaa Foreign Policy -lehden kirjoituksessa näkemyksiään lähes 50 vuotta sitten Helsingissä järjestetyn Euroopan turvallisuus- ja yhteistyökonferenssin (ETYK) tulevasta juhlavuodesta.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on yksi johtavista poliitikoista, jotka kertovat sarjassa koronan herättämistä tunnoistaan.

Niinistö proposes 2025 Helsinki summit to tackle climate and security issues

The Finnish president suggests that climate concerns could bring major powers together on other issues as well.

Svjatlana Tsih’anouskaja, Valko-Venäläisen opppositioliikkeen politiikko.

Valko-Venäjän oppositiojohtaja pyytää kansalta tukea anonyymillä äänestyksellä

Svjatlana Tsihanouskajan mukaan YK ja Etyj ovat valmiita toimimaan sovittelijoina neuvotteluissa Valko-Venäjän nykyhallinnon kanssa.

Sanna Marin ja Svetlana Tsihanouskaja

Suomi ei ryhdy välittäjäksi Valko-Venäjän kriisissä – maan opposition kärkihahmo Svjatlana Tsihanouskaja sai silti lähes valtiovieraan vastaanoton

Tsihanouskaja tapasi tasavallan presidentti Sauli Niinistön, pääministeri Sanna Marinin ja ulkoministeri Pekka Haaviston.

Mallinukke tuhoutuneessa kaupassa.

Armenia väläyttää neuvotteluja tulitauosta Vuoristo-Karabahissa – raskaat taistelut jatkuneet tänäänkin

Armenian mukaan sillä on todisteita siitä, että Turkki aseistaa Azerbaidžania.

Vuoristo-Karabahin maisemia.

Armenian ja Azerbaidžanin vanhalla kiista-alueella leimahti jälleen – Vuoristo-Karabahin yhteenotot kasvattavat sodanuhkaa

Osapuolet syyttelevät toisiaan ja sanovat yhteenotoissa kuolleen siviilejä. Azerbaidžan ilmoitti vallanneensa armenialaisten hallussa olleita kyliä.

Mustissa asuisssa olevat poliisit ympäröivät naisia, jotka pitävät toisiaan kädestä kiinni. Naisten takana seisoo yksi mies.

Foreign Minister Haavisto meets Belarus opposition leader in Vilnius

Haavisto says he hopes a high-level meeting between EU and Belarusian officials can be arranged in Minsk.

Presidentti Sauli Niinistö suurlähettiläspäivillä

President Niinistö: Lack of trust in Belarus' political system sparked "dangerous circle"

"When the trust in the system collapses, the security may also be at risk," Niinistö said.

Suuri joukko ihmisiä seisoo aukiolla. Kuva-alan keskellä näkyy patsas. Aukion laidalla on laatikkomaisia vaaleita kerrostaloja.

Ranskan presidentti tarjosi EU:n välitysapua Valko-Venäjän kriisiin

Protestit Valko-Venäjällä jatkuivat torstaina jo 12. päivää.

Andrzej Duda osallistuu virkaanastujaisiin yhdessä vaimonsa Agata Konrhauser-Dudan kanssa.

Puolassa vietettiin presidentti Dudan virkaanastujaisia – opposition kansanedustajat pukeutuivat sateenkaaren väreihin

Oppositio on ilmoittanut tutkivansa väitteitä vaalivilpistä heinäkuun presidentinvaaleissa.

Nainen tiputtaa äänestyslipukkeen äänestysastiaan presidentinvaalin toisen kierroksen äänestyksessä Puolassa 12. heinäkuuta.

Puolan oppositio valittaa presidentinvaalituloksesta korkeimpaan oikeuteen

Istuva presidentti Andrzej Duda peittosi täpärästi vaalin toisella kierroksella vastaehdokkaansa Rafał Trzaskowskin.

Puolan istuva presidentti Andrezj Duda tähtää toiselle kaudelle. Duda kampanjoi vielä ennen vaaleja Debicassa 10. heinäkuuta 2020.

Puolan vaaleja leimasivat vaalitarkkailijoiden mukaan vihamielinen kampanjointi ja valtiollisen median puolueellisuus

Tarkkailijat kritisoivat Puolaa jo kesäkuussa siitä, että valtion tv-kanava oli näkyvästi istuvan presidentin puolella.

Kuvassa on hengityssuojainta käyttävä Viktor Babariko.

Valko-Venäjä nujertaa oppositiota ennen elokuun presidentinvaaleja – kymmeniä mielenosoittajia otettu kiinni

Presidentti Aljaksandr Lukašenkan vahvinta haastajaa kampitetaan talousrikossyytöksillä.

Kuva Boris Nemtsovista ja Venäjän lipusta

Mies haudan takaa antaa äänen Venäjän oppositiolle – Boris Nemtsovin murhasta viisi vuotta

Etyjin parlamentaarisessa yleiskokouksessa Venäjää vaaditaan selvittämään murhan tilaaja.

Vankien vaihdosta neuvoteltiin valtionpäämiesten kesken Pariisissa 9. joulukuuta. Kuvassa Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi (2. vasemmalta) ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron (3. vasemmalta).

Ukraina ja Venäjän tukemat separatistit sopivat vankien vaihdosta

Vaihto on tarkoitus toteuttaa ennen vuodenvaihdetta.

Ihmisiä muistamassa Pavel Šeremetin murhaa vuosipäivänä 20. heinäkuuta 2019.

Ukrainan poliisi on pidättänyt epäiltyjä vuoden 2016 journalistimurhasta

Sisäministeri kertoi asiasta Twitterissä. Toimittaja Pavel Šeremet murhattiin autopommilla Kiovan keskustassa.

Valkovenäläiset äänestysuurnilla pääkaupungissa Minskissä.

Valko-Venäjällä äänestetään taas vaaleissa, joiden voittajat tiedetään etukäteen

"Vaaleista on tullut pelkkä rituaali, kuten Neuvostoliitossa oli", sanoo Viasna-ihmisoikeusjärjestön johtaja.

Ukrainan armeijan sotilas pitää lepotaukoa Bohdanivkan kylässä Itä-Ukrainassa.

Ukrainan armeija: Joukkojen vetäminen pois idän sota-alueilta on alkanut

Kauan odotettu vetäytyminen on ehto Venäjän ja Ukrainan johtajien tapaamiselle.

Miinakenttä

Ukraina aloittaa joukkojensa vetämisen Donetskin alueelta huomenna

Ukraina, Venäjä, kapinalliset ja Etyj sopivat lokakuun alussa askelmerkeistä Itä-Ukrainan pitkittyneen aseellisen konfliktin lopettamiseksi.

Miinakenttä

Ukrainan ja kapinallisten joukkoja on vedetty osalta Itä-Ukrainan rintamaa – askel sodan lopettamiseksi

Vetäytyminen on osa Ukrainan hallinnon ja Venäjän tukemien kapinallisten välisiä neuvotteluita.

käsi läppärin näppiksellä

Suomi saa uuden digiturvaosaajan: Kyberturvallisuusjohtaja torjuu bittimaailman uhkia tietokonetumpeloinnista trollaamiseen

Päivitetty kyberturvallisuusstrategia pyrkii torjumaan rikollisuutta, vakoilua ja hybridivaikuttamista.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tiedotustilaisuudessa tiistaina 1.10.

Ukraina suostuu järjestämään paikallisvaalit maan itäosan separatistialueilla

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan Venäjää tukevien joukkojen pitää poistua alueelta ennen kuin vaalit voidaan järjestää. 

Pia Kauma

Edustaja Pia Kauma Etyj-kokouksessa: Isis-alueilta palaavat saatettava oikeuden eteen

Kauma uskoo, että Syyriaan lähteneet ja sittemmin al-Holin pakolaisleirille päätyneet naiset tiesivät, minne lähtivät.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle