Uusimmat artikkelit
”Alvar Aallon tuotannossa on humaani puoli”, sanoo nykyarkkitehti – Katso miltä näyttää uudisrakennus, joka yhdistää kaksi Aallon suunnittelemaa museota Jyväskylässä
Kaksi Alvar Aallon suunnittelemaa museoa yhdistävä Aalto2-museokeskus avautuu yleisölle lauantaina. Keskus muodostuu peruskorjatuista Keski-Suomen museosta ja Alvar Aalto -museosta ja pienestä laajennuksesta.
Kansalaisjärjestöt pettyivät Seinäjoen kaupungin toimintaan Sedun tonttikiistassa
Alvar Aalto -yhdistys Alvariania ja Etelä-Pohjanmaan kotiseutu- ja museoyhdistys pitävät surullisena prosessia, joka käytiin Sedun Kirkkokadun tontista. Yhteistyö kaupungin kanssa ei toiminut.
Aalto-maljakon ensiesittely Pariisissa aiheutti hämmennystä – nyt outo vaasi on maailman tunnetuimpia lasiesineitä
Aalto-maljakon tie suomalaisen lasimuotoilun keulakuvaksi maailmalla oli kivinen. Alvar Aallon ystävä piti huonosti myyvän maljakon puoliväkisin tuotannossa pitkät hiljaiset vuosikymmenet.
Alvar Aalto suunnitteli satoja rakennuksia, mutta vain yhden huonokulkuisen veneen – tänään se paljastettiin kaikelle kansalle
Kukaan ei ole profeetta omalla maallaan, sai ainoa Aallon suunnittelema vene nimekseen.
Uniikki Alvar Aallon vene paljastetaan pian Jyväskylässä – Maailmankuulu arkkitehti suunnitteli veneen omaan käyttöönsä 1950-luvulla
Jyväskylän kaupunki odottaa veneestä ja sen yhteyteen tulevasta pienoisnäyttelystä hyvää vetonaulaa kaupungin Aalto-kohteiden joukkoon.
Alvar Aallon suunnittelema hotelli oli mennä pilkkahintaan nettihuutokaupassa
Ulosottolaitos ei hyväksynyt 2 500 euron suuruista korkeinta tarjousta. Haminassa sijaitseva asuntohotelli on päässyt rapistumaan pahasti.
Alajärvi valittiin Alvar Aalto -kaupunkien yhteistyöverkoston johtoon
Valinta toi mukanaan myös ensi vuoden Aalto-viikon järjestämisvastuun. Kaupunki uskoo puheenjohtajuuden lisäävän kaupungin tunnettavuutta.
Kotkan Sunila on vahvoilla Vuoden kaupunginosa -kilpailussa – ”Mielettömän hieno puistomainen kokonaisuus”
Myös Katariina ja Tiutinen keräävät ehdotuksia Kotiseutuliiton toukokuussa ratkeavassa kilpailussa.
Sedun tontti Seinäjoen Kirkkokadulla on tyhjillään vielä vuosia – kaavoitusarkkitehti: ”Rakennushankkeista tällä hetkellä ehkä Suomen vaativin”
Entisen Etelä-Pohjanmaan keskusammattikoulun rakennukset purettiin vuonna 2020. Kaavoitusarkkitehti toivoo arkkitehtehtuurikilpailusta ratkaisua uudisrakentamisen pattitilanteeseen.
Osapuolet syyttelivät toisiaan Sedun tonttikeskustelussa – huutia saivat niin tilaisuuden järjestäjät kuin Seinäjoen kaupungin edustajat
Keskellä Seinäjoen kaupunkia rakentamista odottavasta ammattikoulun tontista käytiin kiivas keskustelu keskiviikkoiltana. Keskusteluyhteyteen päästiin vasta yli kahden tunnin kiistelyn jälkeen.
Kulttuurikeskus vai ammattikoulu? Sedun Kirkkokadun tontin tulevaisuudesta keskustellaan tänään
Sedun Kirkkokadun tontin tulevaisuudesta ja arkkitehtuurista keskustellaan tänään Seinäjoella. Junalakko siirsi edellistä suunniteltua keskustelua, mutta tänään se toteutuu.
Aino ja Alvar Aallon suunnittelema Villa Mairea suojellaan
Suojelupäätös koskee Villa Maireaa piharakennuksineen, puutarhaa sekä saapumisteitä. Koko rakennus suojellaan ulkoasuineen ja sisätiloineen, kiinteine sisustuksineen ja puutarhoineen.
Finlandia-talossa voi ihan pian myös yöpyä – tällainen on ikonisen maamerkin uusi suojakuori muutostöiden jälkeen
Uudistettu Finlandia-talo avataan yleisölle alkuvuonna 2025. Väistötila Pikku-Finlandialle on haettu viiden vuoden jatkoa.
Rovaniemi aikoo korjata kaupungintalon ilman ilmanvaihtoremonttia: Esityksen mukaan sisäilmariskit ovat hallittavissa
Rovaniemen kaupungin tilajaosto kokoontuu tiistaina puimaan, millä tavoin kaupungintalon peruskorjauksen seuraava vaihe toteutetaan. Lopullisen päätöksen tekee kaupunginvaltuusto.
Kiinalaisomisteisen autoyhtiön massiivinen lumirakennus puhuttaa Rovaniemellä
Rovaniemen kaupunginjohtajan mukaan Polestarin massiivisen lumikuution rakentamista Alvar Aallon rakennusten edustalle valmisteltiin puolitoista vuotta – kaupunkilaisille asia tuli yllätyksenä ja rakentamiseen hankittiin lupa jälkijunassa.
Näiden rakennusten suojelu sai sinetin – joukossa Alvar Aallon suunnitelemat museot ja yksi kirkko
Ympäristöministeriö on vahvistanut Keski-Suomen Ely-keskuksen aiemmin antamat suojelupäätökset.
Alvar Aallon suunnittelema helmi Kotkan Sunilassa on kunnostettu – ”Tämä oli villiviinin valtaama vihermökki”
Sunilan asuinalue on osa Alvar Aalto -rakennuskokonaisuutta, jota Suomi esittää Unescon maailmanperintökohteeksi. Nyt valmistunut tehtaanjohtajan asunnon kunnostus on askel kohti tavoitetta.
Jyväskylän satamaan lipui autokyydillä todellinen veneharvinaisuus – Alvar Aallon suunnittelema paatti on pian kaiken kansan nähtävillä
1950-luvulla rakennetulle veneelle on valmistumassa sataman kärkeen vaja, jonka isoista ikkunoista yleisö pääsee aikanaan venettä tarkastelemaan. Rakennukseen tulee myös pieni veneestä kertova näyttely.
Arkkitehdeista on Suomessa huutava pula, ja päätöksiä tehdään usein talouden ja tekniikan ehdoilla
Suomeen kaivataan lisää arkkitehteja, mutta koulutus ei pysy kysynnän perässä. Yli puolet Suomen kerrostaloista oli jo 1990-luvulla muiden kuin arkkitehtien suunnittelemia.
Rovaniemen kaupungintalosta peruskorjataan "maailman hienoin ja modernein toimistorakennus" – se aiotaan avata kuntalaisille iltaisin
Peruskorjaus alkanee kesällä. Hankkeen budjetti on 20 miljoonaa euroa, ja sillä saadaan rakennukselle ainakin 20 lisävuotta.
Kolmen ristin kirkko sai 132 000 euron avustuksen yllättäviin lisäkorjaustöihin – arvorakennus ollut käyttökiellossa jo lähes kaksi vuotta
Alvar Aallon suunnittelema kirkko Imatralla rapistuu käsiin. Keväällä arvioitiin, että kirkon remonttiin tarvittaisiin yhteensä 3–4 miljoonaa euroa.
Alvar Aallon suunnittelemia pöytäryhmiä viety ruukinpuiston Jokisaunalta Eurassa
Pöytäryhmät hävisivät Jokisaunan terassilta maanantain ja tiistain välisenä yönä.
Hyvän korjauksen tunnustuspalkinto Kotkaan – Sunilan pirtti muuttui "rappiorakennuksesta eläväksi kyläkeskukseksi" 18 vuodessa
Sunilan pirtti sai tunnustuksen korjauksestaan
Viikon Tuukka: Suomalainen design huutaa uusia nimiä ja uutta ajattelua
Suomalainen muotoilu oli ehdotonta kansainvälistä huippua etenkin viime vuosisadan puolivälin jälkeen. Minne ovat muotoilutähdet kadonneet? Mitä muotoilussa nyt tapahtuu?
Alvar Aallon ylistetty helmi, Säynätsalon kunnantalo täyttää tänään 70 vuotta – yrittäjä: "Toivottavasti rakennus voitaisiin pitää jatkossakin yleisölle avoinna"
Alvar Aallon suunnittelemalla kunnantalolla juhlitaan tänään rakennuksen pyöreitä vuosia. Korona ja sota ovat vaikuttaneet maailmalla tunnetun rakennuksen asiakaskuntaan.
Muotoilusta palkittu ja ovista parjattu kirjasto juhlii kymppisynttäreitä Seinäjoella – kiinnostaa jopa enemmän kuin viereinen Aalto-keskus
Apila-kirjastoa Alvar Aallon rakennusten kyljessä Seinäjoella on suitsutettu yhdeksi viime vuosien hienoimmista julkisista rakennuksista. Samalla sen toistuvasti rikkoontuvista ovista on riittänyt puhetta.
Alvar Aallon suunnitteleman kirkon kunnostamisrahoille keräyslupa – yhdistyksen tavoitteena on kerätä arvorakennukselle vähintään 200 000 euroa
Pro Kolmen ristin kirkko Imatra saa kerätä rahaa kirkon kunnostamiseen Manner-Suomessa. Yhdistyksen tavoitteena on kerätä 200 000–300 000 euroa, mikä kattaisi pienen osan korjauskustannuksista.
Sadat ihmiset elävät arkeaan keskellä Alvar Aalto -nähtävyyttä – yksi alueen helmistä kunnostetaan nyt
Julkisivun kunnostamisen lisäksi vanhassa tehtaanjohtajan talossa Kantolassa Kotkan Sunilassa rakennetaan pergoloita uusiksi. Ne rakennetaan alkuperäisten piirustusten mukaan.
Kolmen ristin kirkon kannatusyhdistys avaa kontaktejaan Yhdysvaltoihin – rahankeräysluvan saaminen on viivästynyt
Lupa-asioiden käsittelyn viiveen takia imatralainen Pro Kolmen ristin kirkko -yhdistys odottaa yhä rahankeräysluvan saamista. Jäseniä yhdistyksessä on noin sata.

Etelä-Pohjanmaan kulttuurikartalle lisättiin uusia kohteita, paikkansa saivat muun muassa Alvar Aallon suunnittelema kellotapuli Lapualla ja Topi Sorsakosken muistomerkki Ähtärissä
Tapahtumista kartalle nostettiin esimerkiksi Isonkyrön 1700-luvun markkinat, NuermoFest Seinäjoella sekä festivaali Soinillinen Soinissa.
Rosvot veivät kirkon kappelista lähes tuhat kiloa kuparia – pari päivää myöhemmin poliisi onnistui palauttamaan saaliin takaisin omistajalle
Kupariverkkojen arvo on vähintään satatuhatta euroa. Kuparivarkauksia on kohdistunut kevään mittaan myös Aalto-yliopistoon ja Alvar Aallon suunnittelemiin arvotaloihin.
Mätäsvaaran ainutlaatuinen ulkokonserttipaikka saattaa saada sittenkin jatkoa – metsät hakannut Tornator ja lieksalaiset tapaavat
Metsäyhtiö Tornator hakkasi metsät Mätäsvaaran kaivosnäyttämön ympäriltä turvallisuuteen vedoten. Kulttuuriväki tyrmistyi työn jäljestä. Nyt mietitään voidaanko tilanne vielä korjata.
Seminaarinmäen kampusalueesta on valmistunut kaavaluonnos – Jyväskylän kaupunki selvittää mahdollisuuksia rakentaa alueelle opiskelija-asuntoja
Opiskelija-asuntojen ohella alueelle voitaisiin rakentaa myös lisää opetustiloja.
Urheiluseura remontoi lahonnutta hökkeliä 18 vuotta: "Kukaan normaali ihminen ei olisi ikinä lähtenyt tähän" – lopputulos hivelee silmää
Vielä 20 vuotta sitten Kotkassa sijaitseva Sunilan pirtti oli irvistelevä röttelö, joka oli jo käytännössä purkua vailla. Urheiluseura kunnosti rakennuksen, ja nyt se on kaunotar, joka huokuu arvokkuutta.
Rosvot tuhoavat Alvar Aallon arvorakennuksia – Otaniemen kampuksen taloista on varastettu jo yli 1 000 kiloa kuparia
Aalto-yliopiston rakennuksista on ryövätty kuparia jo pari vuotta eikä ilmiö ota loppuakseen.
Seminaarinmäki Jyväskylässä sai Euroopan kulttuuriperintötunnuksen ensimmäisenä Suomessa
Jo vuonna 1863 aloittaneen opettajien koulutuksen myötä kampus muistuttaa koulujärjestelmästä tasa-arvoisen ja demokraattisen yhteiskunnan perustana.
Kuvataiteilija pukeutui univormuun – Pilvi Takala opiskeli vartijaksi ja ryhtyi valvomaan kauppakeskusta
Takalan videoteos Close Watch edustaa Suomea Venetsian nykytaidebiennaalissa. Takala pohtii, millaisilla eväillä kevyen koulutuksen saaneet vartijat puuttuvat ihmisten perusoikeuksiin julkisissa tiloissa.
Kotiseutuliitto on myöntänyt avustuksia seurantalojen korjauksiin – Sunilan Pirtin omistavalle urheiluseuralle lohkesi 18 000 euroa
Seurantalo Sunilan Pirttiä on remontoitu Kotkassa jo lähes 20 vuoden ajan. Huonoon kuntoon päässeen talon kunnostustyöt ovat loppusuoralla.
Torstai 7.4.2022 (radio)
Puoluekannatus. Maakaasu. Teleoperaattorit. Finlandia-talo. Sää.
Finlandia-talon 2700 valaisinta entisöidään Hollolassa – ajan patina saa näkyä uniikeissa lampuissa
Alvar Aalto suunnitteli Finlandia-taloon useita uniikkeja valaisimia. Päärakennuksen mittava perusparannus alkoi helmikuussa 2022. Valaisinten entisöinti kestää pari vuotta.
Aino Aalto suunnitteli Savoy-ravintolan sisustuksen, mutta myös paljon muuta – miehensä varjoon jääneen muotoilijan työt saavat oman näyttelyn
Kotkan Sunilan tehtaanjohtajan asunnossa Kantolassa nähdään kesällä keräilijä Pertti Männistön yksityiskokoelmaan kuuluvia esineitä, kuten huonekaluja ja valaisimia.
Virpi Suutarin Aalto-dokumentti saa jatkoa – Alvar ja Aino Aallon inspiroima arkkitehtuurikokonaisuus Teemalla
Dokumentteja arkkitehdeista Teemalla maaliskuussa 2022.
Suomalaisen arkkitehtuurin arvorakennus ränsistyy, eikä rahaa sen korjaamiseen ole: "Tämä ei ole vain harmi, tämä on pyhäinhäväistys"
Alvar Aallon suunnittelema Kolmen ristin kirkko Imatralla sai japanilaisilta ystäviltään 13 000 euroa, mutta silläkään ei saa kuin muutaman metrin uutta räystäskourua.
Jyväskylässä Ruusupuiston museokeskus sai nimen – avajaiset näillä näkymin kesällä 2023
Jyväskylässä Ruusupuiston museokeskuksen muodostavat arkkitehti Alvar Aallon suunnittelemat Alvar Aalto -museo ja Keski-Suomen museo. Rakennukset yhdistetään uudisosalla.
Alvar Aallon suunnitteleman kirkon remonttiin ei löytynyt rahaa, ja nyt joukko faneja aikoo pelastaa sen – Japanissa hattu kiertää jo
Uuden yhdistyksen tavoitteena on kerätä rahaa, jotta Imatralla sijaitseva kirkko saadaan remontoitua sekä seurakunnan käyttöön että matkakohteeksi.
Terhi Lindholm kehitti flippauksesta oman version – ostaa, kunnostaa ja vuokraa Alvar Aallon suunnittelemia asuntoja
Alvar Aallon suunnittelemista kohteista yksi suurimmista on Kotkan Sunilassa sijaitseva sellutehdas ja sen asuinalue. Terhi Lindholmin harrastus on ostaa Aallon suunnittelemia yksiöitä.
Jokioisilla tehty Pikku-Finlandia valmis – akustiikka on hieno ja puu tuoksuu
Finlandia-talon väistötilan on urakoinut Jokioisilla toimiva FM-Haus. Pikku-Finlandia tehtiin pääosin Jokioisten talotehtaalla. Finlandia-talo Oy:stä kiitetään toimivuutta.
Liput liehuivat tänään Alvar ja Aino Aallon sekä suomalaisen arkkitehtuurin ja muotoilun kunniaksi – Rovaniemi sai Aallolta paljon
Rovaniemen kaupungin tunnetuimmat rakennukset ovat Alvar Aallon suunnittelemia.
Rossellinit, Aalto, Belushi... keväällä entistäkin enemmän kulttuuridokumentteja Teemalla!
Kulttuuria joka viikko torstaisin ja lauantaisin.