Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Jukka Ollikainen.

Jukka Ollikainen joutui hyvästelemään asemansa ja työkaverinsa selkävaivojen takia – sitten hän onnistui siinä, mitä piti itsekin mahdottomana

Työterveyslaitoksen mukaan tuki- ja liikuntaelimistön sairaudet ja kiputilat ovat merkittävimpiä väestön työkykyyn vaikuttavia tekijöitä mielenterveyden häiriöiden ohella.

Fysioterapiassa käytettävä pallo ja käsi.

Osa Turun Mäntymäen fysioterapiayksiköstä muuttaa remontin alta Käsityöläiskadulle

Fysioterapiayksikkö aloittaa toiminnan väistötiloissa 5. syyskuuta. Osa toiminnoista jatkuu Mäntymäessä.

Urheilufysioterapeutti Peter Halén tutkii seiväshyppääjä Urho Kujanpään käsien hermotusta.

Janakkalan terveyskeskus purki puhelinjonoja yksinkertaisella keinolla, asiakas ohjataan heti oikean asiantuntijan puheille

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen Janakkalan toimipisteen kokeilussa asiakas voi kartoittaa omaa hoidon tarvettaan yksinkertaisesti ja saada siten suoran yhteyden oikealle asiantuntijalle.

Mariko hymyilee.

Hermosärky kasvoi henkiseksi kivuksi ja toi Kwan-yhtyeestä tutun Marikon elämään myös yksinäisyyttä

Kun keho lakkasi tottelemasta, Mariko Pajalahden oli viimein opeteltava olemaan ystävällinen itselleen.

Jani Saarinen nojaa seinään silmät kiinni

Tasapaino paremmaksi helpolla treenillä – aivovamman saanut Jani teki huimia tuloksia vain kahdessa kuukaudessa

Jani Saarisen tasapaino parani treenillä niin, että hän pystyy jälleen hiihtämään. Tasapaino vaikuttaa liikkumiseen ja heikkenee etenkin iän myötä. Katso, kuinka sinäkin voit parantaa tasapainoasi.

Eksoten ravitsemusterapeutti Iida Niemi tietokoneen ääressä pitämässä etävastaanottoa.

Etelä-Savon hyvinvointialueella laajennetaan Fysioterapeutin suoravastaanottoa

Etävastaanoton tavoitteena on tarjota Etelä-Savon hyvinvointialueen asukkaille yhdenvertaiset ja asuinpaikasta riippumattomat mahdollisuudet päästä fysioterapeutin suoravastaanotolle.

Ilveksen kiekko Nokia Arenassa.

Fysioterapeutti Eveliina Markovaara sai idean ja perinteikäs tamperelaisseura innostui – Ilves käynnistää parajääkiekkotoiminnan

Vuoden urheiluseurana palkittu Ilves kasvattaa jääkiekkoperhettään. Uutena mukaan tulevat Special Hockey ja parajääkiekko.

Kirvesmies Niko Metsälampi kantaa säkkiä Skanskan työmaalla Turussa.

Kirvesmies Niko Metsälampi, 26, kokeili, miten tukiliivi auttaa raskaissa töissä – kuormitus väheni yli kolmanneksen

Suomessa tuki- ja liikuntaelinsairaudet vaivaavat joka viidettä työikäistä. Tukirankoja ja apuvälineitä tuodaan koko ajan lisää eri aloille. Kuormitusta pystytään myös mittaamaan.

Eksoten ravitsemusterapeutti Iida Niemi tietokoneen ääressä pitämässä etävastaanottoa.

Janakkalassa alkaa kokeilu: yhteys fysioterapeuttiin ilman välikäsiä

Tavallisesti hoitaja tekee hoidon tarpeen arvioinnin, mutta Janakkalan pilotissa fysioterapeuttiin saa suoran yhteyden.

Punahiuksinen nainen pitelee parivuotiasta nauravaa lasta korkealla ilmassa käsillään.

Äitien virtsankarkailu on yleistä, mutta hoitoa ei saa – 24-vuotias Tuulia Rikkola jumppasi itsensä kuntoon omin neuvoin

Virtsankarkailu voi olla tuttu vaiva, mutta sen hoitokeinot eivät. Synnyttänyt saa Suomessa hyvin vaihtelevasti neuvolasta tietoa virtsankarkailusta ja lantionpohjan lihasten treenaamisesta.

Teija Kangasvieri hymyilee kättään heiluttaen. Hänen hiuksensa ovat saparoilla.

Teija Kangasvieri sai massiivisen aivoverenvuodon ja melkein kuoli - vaikka osa aivoista on tuhoutunut, hän väitteli tohtoriksi

Verenvuodosta jäi aivoihin kermapurkin kokoinen musta aukko, joka vei Kangasviereltä puhe- ja liikuntakyvyn. Sinnikkään kuntoutuksen ansiosta hän on kyennyt palaamaan töihin.

Naisen paljaat solisluut

Solisluiden asento paljastaa totuuden ylävartalon lihaskunnosta – näillä liikkeillä moni niska-hartiaseudun vaiva helpottuu

Monet niska- ja hartiaseudun ongelmat eivät johdukaan lihasjumeista vaan heikosta lihaskunnosta. Silloin hartiat pääsevät laskeutumaan liian alas aiheuttaen monia ongelmia.

Maija Maulaheimo treenaa painosäkin kanssa korkeassa polviasennossa kotipihallaan.

Fysioterapeutti Maija Maulaheimo kärsi vuosia pahoista selkäkivuista, kunnes oppi hoitamaan niitä omalla tavallaan

Maija Maulaheimon ura jalkapalloerotuomarina katkesi, kun hän nosti leikillään kaveriaan ja selästä kuului naks. Alkoi vuosien piina kipujen kanssa. Lopulta Maija löysi itselleen sopivat hoitokeinot.

Nainen pitelee käsillä poskiaan ja pitää silmiä kiinni.

Yleinen haitallinen tapa aiheuttaa päänsärkyä ja kireyttä kasvoissa – tämä yksinkertainen niksi kannattaa ottaa haltuun

Leuan lepoasento on yksinkertainen harjoitus, joka ohjaa leuan ja suun neutraaliin asentoon.

Valkoinen rakennus sinistä taivasta vasten. Rakennuksen edustalla seinässä Karelia Ammattikorkeakoulun logo. Myös Karelia AMK:n lippu tangossa.

Karelia ammattikorkeakouluun haki syksyllä yli 950 hakijaa

Joensuuhun ammattikorkeakouluun hakeneista noin kolmasosa on pohjoiskarjalaisia.

Ylen kolumnisti Roopen Lipasti henkilökuvassa.

Roope Lipastin kolumni: Kolmekymmentäviisi vuotta selkäkipuja on opettanut, että liike auttaa

Selkäkipujen kanssa on ollut viisasta vain opetella elämään, kirjoittaa Lipasti.

Kuntosalin jumppasali, jossa on iso lattia, peilejä ja kuntopyöriä.

Ilmajokelainen Fysio 2000 siirtyy osaksi valtakunnallista Fysios-ketjua

Fysio 2000:n palveluja ja kuntosaleja on eri puolilla Etelä-Pohjanmaata, myös Vaasassa ja pääkaupunkiseudulla. Toiminta jatkuu yritysjärjestelyjen jälkeen normaalisti.

Plastiikkakirurgi Patrik Lassus korjaa potilaan nenän leikkauksella.

“Elämälle kiitos”

Viides jakso kertoo terveydenhuollon perjantaipäivästä.

Lähikuva vanhuksesta joka pelaa tasapainopelia fysioterapeutin avustuksella.

Enonkoski jakaa vanhuksille palveluseteleitä – varat Kyllikki Östringin suuresta perinnöstä

Edesmenneen kuntalaisen miljoonaomaisuudesta riittää rahaa vanhusten virikkeelliseen toimintaa. Palvelusetelit voi käyttää esimerkiksi kulttuuriin tai fysioterapiaan.

Karelia-ammattikorkeakoulun kyltti rakennuksen seinässä.

Karelia-ammattikorkeakoulun syksyn yhteishaku kiinnosti viime vuotta enemmän

Suosituimpia olivat fysioterapeutin ja sosionomin koulutusohjelmat. Myös ensimmäistä kertaa haussa ollut geronomikoulutus kiinnosti hakijoita, ammattikorkeakoulun tiedotteessa kerrotaan.

Kalasataman terveys- ja hyvinvointikeskus, sisäkuva, lääkärin vastaanotto

Lääkäri, hoitaja, fysioterapeutti ja farmaseutti samassa paketissa – tiimimalli käynnistyy Asikkalan, Padasjoen ja Salpakankaan sote-asemilla

Tiimimalli on toimintatapa, jossa lääkäri, hoitaja sekä muut sosiaali- ja terveydenhoidon ammattilaiset työskentelevät tiiviisti yhdessä potilaan parhaaksi.

Carita Vuorenpää ja Lotta Lantto leikkausalihoitajat Jorvin sairaalan Anestesia- ja leikkausosasto K:n leikkaussalissa.

Potilasjärjestöt kohdistaisivat rahaa sairauksien ennaltaehkäisyyn, fysioterapeutti voi kuitata vuosipalkkansa estämällä yhden pahan lonkkamurtuman

Syöpäjärjestö toivoo kansallista ohjelmaa, joka yhtenäistäisi hoitokäytäntöjä Suomessa. Muistiliitto sekä Tuki- ja liikuntaelinliitto ohjaisivat terveydenhuollon rahat ennaltaehkäisyyn.

Tabletilla kirjoitetaan

Sosteri kokeilee etähoivaa – 35 tabletin avulla asiakkaat saavat yhteyden hoitajaan, fysioterapeuttiin tai omiin läheisiin

Sosterin pilottihankkeessa kotihoidon asiakkaalle on viety kotiin tabletti, jonka kautta asiakas saa etäyhteyden hoitajaan tai fysioterapeuttiin. Käytössä on hankkeen puitteissa 35 tablettia.

Etätyöntekijä venyttelee hartioita.

Vuosi etätöissä alkaa nyt näkyä lääkäreiden vastaanotolla: oikeanlaisen liikunnan puute on voinut johtaa vaikeisiin selän ja niskan vaivoihin

Koronan aiheuttamat tuki- ja liikuntaelinvaivat näkyvät etätöissä olevilla ihmisillä, jotka ovat sisäliikunnan varassa. Liikunnalla kurissa pysyneet oireet ovat saattaneet provosoitua, kun ei ole päässyt esimerkiksi salille huoltamaan itseään.

Nuori laskee matematiikan tehtäviä.

Kotiväen kannustus painaa kun tyttö harkitsee teknistä alaa – Hanna ja Jenni Pyöriä jatkavat insinööriperheen perintöä

Tekniikan alalle pääsisi helpostikin ja palkkaus on hyvä, mutta ala ei edelleenkään kiinnosta naisia.

Selkäjumppa tarralapulla.

Etätyö jähmetti suomalaiset kotiin – tällä selkäkoneella avaat lihasjumit 4 helpolla liikkeellä

Selkäkone auttaa sinua jaksamaan, jos et muuten malta lähteä liikkeelle.

Motoriikkakerhon lopuksi rentoudutaan

Opiskelijoiden harjoittelupaikat ovat olleet kiven alla korona-aikana: suurin osa pääsi harjoitteluun, mutta alojen väliset erot ovat isot

Muun muassa fysioterapian ja matkailualan opiskelijoilla on ollut harjoittelujen kanssa vaikeaa korona-aikana.

Lääkäri mittaa verenpainetta

Kristiinankaupungin terveyspalvelut ensi vuonna uusissa käsissä

Uudistus ei aiheuta muutoksia toiminnassa, vaan palvelut ja puhelinnumerot säilyvät ennallaan.

Minimani Yhtiöt Oy:n toimitusjohtaja Heikki Tynjälä, Rovaniemen Minimanin johtaja Rovaniemi Harri Kalla ja tuoretiskiä pitävä ravintolayrittäjä Kami Abdeh

Kami Abdeh valittiin Rovaniemen vuoden yrittäjäksi – kolmen ravintolan omistaja ollut yrittäjänä jo 17 vuotta

Koronakriisin keskellä Abdeh avasi uuden ravintolan Rovaniemen Minimanin tiloihin.

Susanne Ojaniemi opettaa luokkaansa etäyhteyden välityksellä.

Monessa kotikonttorissa ergonomia tökkii ja askeleet jäävät vähiin – "Etätyö nosti pintaan vaivoja, joista päästiin jo 2000-luvulla"

Huonot asennot ja liikunnan väheneminen näkyvät työfysioterapeutin vastaanotolla, vaikka osa etätyöläisistä onkin havahtunut ergonomiaan ajoissa.

Maisema sillalta kohti Kumpusaarentietä.

Kuopioon tulossa uusi kuntosaliketju – aikoo rakentaa tilat keskustan tuntumaan

Yhtiö rakentaa Kuopion Kumpusaarentielle uudet kuntosalitilat.

Kemin uusi terveyskeskus

Kemin uuden terveyskeskuksen puitteet ovat valmiit – tavoitteena on saada muutettua tiloihin syyskuun aikana

Kahdeksan kuukautta kestäneiden korjaustöiden aikana kiinteistöön on rakennettu tilat muun muassa terveysasemalle ja neuvolalle.

Elsa Pekkala 91 vuotta istuu kotipihassaan keinussa.

Lehdestä löytynyt tutkimus muutti 91-vuotiaan Elsa Pekkasen elämän — ennen "mummo ei päässyt tuolilta ylös", nyt hän käy päivittäin metsälenkillä

Ikääntymisen ei automaattisesti tarvitse tarkoittaa muiden avun varassa olemista. Fysioterapiatutkimus paransi vuodessa yli sadan vanhuksen elämänlaatua. 

Lähikuva: mies kirjoittaa kannettavalla tietokoneella.

Lisääntynyt etätyö näkyy myös lappilaisten fysioterapeuttien vastaanotoilla

Puutteellinen työergonomia etätyössä näkyy muun muassa niska- ja hartiaseudun ongelmina.

Äidin ja lapsen paljaat jalat pihamaalla

Kuljitko läpi loman huonoissa kengissä ja nyt jalkoja pakottaa? – Jätä kengät kotiin, vaikutus näkyy koko kehossa

Paljain jaloin kävelystä voi olla enemmän hyötyä jalan lihaksille kuin kengät jalassa kävelystä, kunhan muistaa aloittaa kävelyn rauhallisesti ja varoa maastoa.

Laura Honkanen puhuu asiakkaalle etäyhteyden kautta puhelimella.

Laura Honkanen vaihtoi osan fysioterapeutin työstä hoitotyöksi – kaikki eivät ole saaneet tehdä valintaa vapaaehtoisesti

Työt vähenivät, sillä osa hoivakodeista tulkitsee fysioterapeutit ulkopuolisiksi vierailijoiksi, vastoin ministeriön ohjeita.

Kuvassa fysioterapeutti Tomi Räisänen

Mitä kehossasi tapahtuu kun hengität? – testaa tietosi minuutissa

Tietoisesta hengityksestä voi saada apua muun muassa stressin hallintaan.

Äitiysfysioterapeutti opastaa asiakasta liikkeen tekemisessä

Äitiä tarkkaillaan raskauden aikana, mutta kun vauva syntyy, äiti unohtuu – sektioarpi vei Hanna Poskiparran äitiysfysioterapiaan

Äitiysfysioterapiaa halutaan lakisääteisesti kaikille synnyttäneille jälkitarkastuksen jälkeen.

Vauva älupotkupuku päällään.

Uusi älypotkupuku mittaa vauvan jokaisen liikkeen ja auttaa näin tunnistamaan neurologisen poikkeavuuden

Mitä aiemmin poikkeavuudet havaitaan, sitä varhaisemmassa vaiheessa lapsen kuntouttaminen päästään aloittamaan.

Kotkalainen entinen viulisti Lisa Kallström-Jokipii katsoo vanhaa soitintaan.

Viulisti soitti niin paljon viulua, että kädet eivät enää kestäneet – ei pystynyt vuosiin käymään konserteissa: "Itkin vain takapenkissä"

Viulisti Lisa Kallström-Jokipiin pitkä ura katkesi olkapäävaivoihin. Orkesterimuusikoilla tuki- ja liikuntaelinsairaudet ovat erittäin yleisiä.

Koulufysioterapeutti tutkii kahdeksasluokkalaisen tytön hartioita.

"Millaista elämäsi oikeasti on?" kysyy Sirkka Ruokonen niskasärystä kärsivältä oppilaalta – fysioterapeutti olisi tarpeen joka koulussa

Suomen ensimmäinen koulufysioterapeutti on hoitanut yläkoululaisia nyt jo viisitoista vuotta. Hän on yhä harvinaisuus.

Suomen hiihtojoukkueen hieroja Kerttu Helynen käsitteli Krista Pärmäkoskea. Arkistokuva.

Hiihtoliitto korvasi hiihtäjien hieronnan fysioterapialla ja vei työt kiitetyltä hierojalta

Matti Heikkisen mitalivireeseen hieronut Kerttu Helynen perää korvausta menetetyistä tuloista.

Trukki purkaa rekka-auton kuormaa.

Herätys: Palkka-ale ei ole yrittäjien ykköstoive, työfysioterapeutille pääsy helpottuu, Sanna Marin Ykkösaamun vieraana

Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Hoitaja vastaa puheluun Lastensairaalan ensiavussa

Pääsy työfysioterapeutin vastaanotolle helpottuu – lähetettä ei jatkossa aina tarvita

Perusterveydenhuollosta tutun käytännön toivotaan leviävän myös työterveyshuoltoon.

Ihmisiä istumassa sairaalan aulassa.

Riihimäen seudun terveyspalvelut paranevat vuodesta 2020 alkaen

Kiireettömään hoitoon palkataan vuosien 2020–2023 aikana lisää lääkäreitä, sairaanhoitajia ja fysioterapeutteja.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle