Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Kuvassa näkyy aitojen ympäröimä konsulaattirakennus.

Tilapäinen sulkeminen vaihtui lopulliseksi – Venäjä ilmoitti lakkauttavansa Suomen konsulaatin toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa

Venäjän ulkoministeriö kertoi sulkevansa myös Venäjän suurlähetystön Lappeenrannan konsulaatin. Syyksi kerrotaan Suomen harjoittama vastakkainasettelu.

Suomen Moskovan-suurlähetystö.

Venäjä on jäädyttänyt Suomen edustustojen pankkitilit, Suomi teki asiasta nootin – Haavisto: Kiusantekoa

Venäjältä ei ole saatu virallista vastausta noottiin, sanoo ulkoministeri Pekka Haavisto.

Venäjän suurlähetystön kyltti portilla.

Venäjän ulkoministeriö: Viisumien kumoamiset ovat yksittäistapauksia

Venäjän ulkoministeriö on kommentoinut suomalaismatkailijoiden maahantulon epäämisiä Ria Novostille.

Ukrainan värejä Venäjän konsulaatin edustalla Maarianhaminassa

Suomi sai nootin Venäjän konsulaatin ilkivallasta Ahvenanmaalla – maaneuvos: ”Olen pahoillani tapauksesta”

Ahvenanmaan maaneuvos Veronica Thörnroos ja Ahvenanmaan reserviläisyhdistys tuomitsevat ilkivallan Venäjän konsulaatissa.

Ihmiset seisovat kadulla linja-auton vieressä.

Ekhlas Osman otti Suomessa lopputilin ja lähti hoitamaan äitiään Khartumiin – ”Äiti pitää syöttää ja hänelle pitää vaihtaa vaippa”

Suomensudanilainen Ekhlas Osman yrittää saada sairaan äitinsä ulos taisteluiden keskeltä Sudanista. Ulkoministeriön evakuointiin äitiä ei oteta, koska hänellä ei ole Suomen passia.

henkilö menossa sisään evakuointilentokoneeseen, sotilaat viressä ohjeistavat.

Evakuoinnit Sudanista jatkuvat – 10 suomalaista on jo saatu turvaan, mutta ammuskelut ja sähkökatkos Khartumissa ovat vaikeuttaneet operaatiota

Ulkoministeri Pekka Haavisto sanoi, että eilen illalla ja yöllä evakuoitiin eri reittejä pitkin kymmenen suomalaista. Maassa on yhä viisi Suomen kansalaista, joiden evakuointia kaaos haittaa.

Venäjän tiede- ja kulttuurikeskuksen seinään on kirjoitettu Slava Ukraini.

Helsingissä sijaitsevan Venäjän kulttuurikeskuksen väliaikainen jäädytys peruttiin – Venäjä vaati Suomelta selvitystä

Venäjän tiede- ja kulttuurikeskusta koskeva väliaikaistoimi peruttiin keskiviikkona, sillä omaisuuden takavarikointiin ei Ulosottolaitoksen selvitysten mukaan ole perustetta.

Suomen ulkoministeri Pekka Haavisto ja Viron ulkoministeri Margus Tsahkna astuvat ovesta sisään.

Viron ulkoministeri Margus Tsahkna Helsingissä: ”Putin on saatava vastuuseen sotarikoksista, Venäjän jäädytetyt varat käytettävä Ukrainan jälleenrakennukseen”

Ulkoministeri Pekka Haavisto sanoi, että Nato-maana Suomi tulee kantamaan osan vastuusta Viron ilmatilan valvonnassa.

Naton sotilashelikopteri harjoituksessa.

Suomi on pian Natossa – lue helpot vastaukset, mitä tapahtuu seuraavaksi

Nato-jäsenyys tuo Suomelle oikeuksia ja velvollisuuksia.

Kotkan satama.

Venäläinen lannoitelasti saa lähteä Suomesta – ministeriö myönsi poikkeusluvan

Lannoitteet ovat matkalla EU:n ulkopuoliseen maahan Atlantin toiselle puolelle.

Thai-poimijat keräävät mustikkaa Luumäellä 2018.

Marjanpoimintajärjestelyissä taas nytkäys eteenpäin – Ulkoministeriö ilmoitti, että thaipoimijoille voidaan myöntää viisumeita ensi kesälle

Ulkoministeriö perui marraskuisen päätöksensä viisumien myöntämisen keskeyttämisestä. Nyt tehdyn päätöksen mukaan jokainen viisumi tutkitaan erityisen tarkasti.

Otsalamppu, tulitikut, radio, vesikanisteri ja ruokaa.

Tiistai 7.2.2023 (radio)

Turkissa ja Syyriassa maanjäristyksen uhriluku kasvaa. Suomi lähettää apua järistysalueelle. Suomen ja Ruotsin ulkoministerit keskustelivat Nato-jäsenyydestä. Tänään oli ensimmäinen valtakunnallinen varautumispäivä. Säätiedot.

Ulkoministeriön Merikasarmi iltavalaistuksessa.

Ulkoministeriö tyrmää idean pääministerin uudesta turvallisuuspolitiikan neuvonantajasta

Ulkoministeriö harkitsisi pääministerin uuden neuvonantajan ja turvallisuuspolitiikan yksikön perustamista vasta sitten, kun Suomen Nato-jäsenyydestä on saatu kokemuksia.

Nainen katsoo kameraan, vieressä kyltti eri kielillä: suomeksi, englanniksi ja venäjäksi: "Lapin kauppakamari, Lapland Chamber of commerce, Торговая палата Лапландии"

Suomen konsulaatin sulku Murmanskissa vaikuttaa lappilaisyrityksiin vain vähän

Murmanskissa on ollut viime vuosina vain vähän suomalaisyrityksiä. Suomi irtisanoi konsulaatin kiinteistön vuokrasopimuksen ja toiminta loppuu maaliskuun loppuun mennessä.

Helsingin keskustassa Sofiankatu 4:ssä sijaitseva kiinteistö.

Ulkoministeriö teki KRP:lle tutkintapyynnön YK:n rahojen väärinkäytöstä – löysi puutteita myös muista Suomen rahoittamista YK-järjestöistä

Ulkoministeriö on tehnyt tutkintapyynnön Helsingissä toimineen YK-järjestön toimintaan liittyen. Ulkoministeriön mukaan Suomen varojen väärinkäyttöä ei ole voitu poissulkea.

Kuvassa näkyy aitojen ympäröimä konsulaattirakennus.

Ulkoministeriö sulkee toimipisteen Murmanskissa

Ulkoministeriön arvion mukaan Suomella ei ole toistaiseksi tarvetta ylläpitää toimipistettä Murmanskissa, sillä toimipisteen ydintehtävät ovat merkittävästi vähentyneet.

Suomen Moskovan-suurlähetystö joutui naamioituneiden henkilöiden leka-iskun kohteeksi

Suomen Moskovan-suurlähetystö joutui naamioituneiden henkilöiden lekaiskun kohteeksi

Ulkoministeriö vahvisti tiedon ja kertoi, että teosta ei aiheutunut suurlähetystölle henkilö- tai aineellisia vahinkoja.

Venäjän viisumi ja leimoja passissa.

Ulkoministeriön viisumipalvelukeskuksen yt-neuvottelut ohi Kouvolassa – 17 henkilöä lähtee

Neuvottelut koskivat viisumihakemuksia käsitteleviä virkailijoita.

Suojelupoliisin erikoistutkija Veli-Pekka Kiviemäki Helsingissä 22. marraskuuta 2022.

Ruotsi ja Norja ovat kertoneet kiinni jääneistä vakoojista, Suomi ei – ulkoministeriö: Todennäköistä, että täälläkin toimitaan valeidentiteeteillä

Ruotsissa ja Norjassa on paljastunut useita epäiltyjä vakoojia, jotka ovat toimineet Venäjän hyväksi. Suojelupoliisin mukaan Venäjä vakoilee aktiivisesti kaikkia Pohjoismaita.

Liput liehuvat Naton päämajan edessä Brysselissä 25. toukokuuta 2017.

Suomen tuleva Nato-päätös keräsi yli tuhat kannanottoa – lausuntokierroksella olivat äänessä erityisesti Nato-jäsenyyden vastustajat

Hallituksen esitys Nato-jäsenyyteen liittyvien sopimusten hyväksymisestä tulee eduskunnan käsiteltäväksi, kun kaikki Nato-maat ovat hyväksyneet Suomen Nato-jäsenyyden.

Pietari viisumikeskus

Foreign Ministry: Sharp decline in Russians' view of Finland

The proportion of Russians with a positive view of Finland has fallen from 68 percent to 51 percent since last year, according to a ministry survey.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö 242. maanpuolustuskurssin avajaisissa Säätytalossa Helsingissä 7. marraskuuta 2022

”Tarkan tiedon saaminen nyt ensiarvoisen tärkeää” – näin presidentti Niinistö ja suomalaisministerit reagoivat Puolan tapahtumiin

Ulkoministeri Pekka Haaviston kerrotaan olleen yhteydessä Varsovan edustustoon ja ulkoministerikollegoihin. Tarkempia tietoja Puolasta odotetaan, Suomen ulkoministeriö tviittaa.

Ensimmäiset Suomen lahjoittamat  tilapäiset asunnot valmistuvat Irpinissä, Ukrainassa.

Finland delivers temporary housing for displaced in Ukraine

Once completed, the effort will provide accommodations for around 200 people.

Nokian kontteja

Venäläinen RBK: Nokia on kysynyt lupaa Yhdysvalloista ja Suomesta toimittaakseen laitteita Venäjälle

Verkkolaiteyhtiö Nokian tarkoitus on RBK:n lähteen mukaan toimittaa varaosia, jotta verkko toimisi vielä kolmen vuoden ajan.

Saudi-Arabian kauppaministeri.

Miksi Suomi ja Saudi-Arabia tapaavat toisiaan nyt viikon välein? Kysyimme, miksi maa kiinnostaa Suomea juuri nyt

Saudi-Arabian kauppaministeri on parhaillaan vierailulla Suomessa ministeri Ville Skinnarin kutsusta. Myös Skinnari oli vähän aikaa sitten Saudi-Arabiassa.

Pekka Haavisto.

UIkoministeri Haavisto ja puolustusministeri Kaikkonen: Suomen tavoitteena ei ole saada ydinaseita maahan

Hallitus julkaisi torstaina esitysluonnoksen Suomen Nato-jäsenyydestä. Luonnoksessa ei oteta kantaa ydinaseisiin, mutta ministerit pitävät niiden sijoittamista Suomeen epätodennäköisenä.

Ulkoministeriön konsulipäällikö Jussi Tanner kommentoi viisumiasioita Ylelle.

Al-Holin leirillä olleiden palauttaminen Suomeen on maksanut noin 560 000 euroa

Leirillä olleiden suomalaisten palauttamisesta on kertynyt matkustamisesta ja turvallisuusjärjestelyistä.

Lapsia al-Holin leirillä.

Suomalaislapsilla on edessä neljäs talvi al-Holin leirillä – YK:n mukaan lapset pitää kotiuttaa Syyriasta, Suomen mukaan se on mahdotonta

Osa Al-Holin leirin suomalaisten lasten omaisista selvittää mahdollisuuksia saada Suomen valtiolta korvauksia. Mutta miten Suomi voisi auttaa leirillä yhä olevia, jos äidit eivät tahdo palata?

En ensam kvinna står med två skyltar framför det stora ryska konsulatet.

Turun pormestarin lausunto Venäjän konsulaatin sulkemisesta kirvoitti kipakan kommentin Venäjän ulkoministeriöstä

Ulkoministeri Pekka Haaviston mukaan todennäköinen vastaus konsulaatin sulkemiseen olisi Suomen Pietarin konsulaatin sulkeminen.

Venäjän Suomen-suurlähettiläs Pavel Kuznetsov Paasikivi-Seuran kokouksessa joulukuussa 2018

Ulkoministeriö puhutteli Venäjän suurlähettilästä Itä-Ukrainan alueiden pakkoliitoksista

Puhuttelu pidettiin maanantaina aamupäivästä. Aiheena oli neljän alueen ”kansanäänestykset” ja pakkoliitokset osaksi Venäjää.

Venäjältä Suomeen tulevaa liikennettä Vaalimaan raja-asemalla perjantaina 23. syyskuuta 2022.

Suomi on löytämässä perustelun venäläisten turistimatkojen rajoittamiselle – venäläisten tulo heikentää kansainvälisiä suhteita

Venäläisten tuloa Suomeen rajoitettaisiin entistä voimakkaammin vetoamalla kansainvälisten suhteiden heikkenemiseen.

Syytetty peittää kasvonsa oikeussalissa, asianajaja istuu vieressä.

Irakilaismiehen valekuoleman lavastamiseen osallistunut tytär: "Olin pieni ja tosi peloissani" – syyttäjä vaatii yhä ehdotonta vankeutta

Käräjäoikeus tuomitsi kuolleeksi väitetyn irakilaismiehen tyttärelle ja ex-vävylle liki kaksi vuotta vankeutta. Suomi sai huijauksen vuoksi langettavan tuomion Euroopan ihmisoikeustuomioistuimelta.

Lapsia ja naisia al-Holin leirillä.

Poliisi keskeytti ulkoministeriön al-Hol-asiakirjojen tietovuotoa koskevan tutkinnan

Poliisin mukaan vuodettujen tietojen salassapidettävyydestä ei saatu selvyyttä.

Mies istuu YLEn studiossa.

Pekka Haavisto Ykkösaamussa: Venäjän voitto olisi pelottavaa – "Venäjä voi laskea sen varaan, että länsi väsyy auttamaan Ukrainaa"

Ulkoministeri Haavisto on tyytyväinen siihen, että jo 24 Nato-maata on ratifioinut Suomen jäsenhakemuksen. Haavisto oli Ykkösaamun vieraana lauantaina aamupäivällä.

Pietarista tulleen linja-auton matkustajia Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

EU ei pysäytä venäläistä matkailua, mutta poistaa houkutteet – tämä unionin tuoreesta viisumiratkaisusta tiedetään

Venäläiset joutuvat maksamaan viisumista paljon aiempaa enemmän ja käsittelyaika pitenee. Täyskiellon EU:n ulkoministerit torjuivat.

Pekka Haavisto puhumassa Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa Pikkuparlamentissa.

Ulkoministeri Pekka Haavisto Nato-neuvotteluista Turkin kanssa: Tiedossani ei ole uusia vaatimuksia

Suomi, Ruotsi ja Turkki ovat perjantaina aloittaneet Nato-neuvottelut. Ulkoministeriö on vaiennut neuvottelujen yksityiskohdista turvallisuuteen vedoten.

Mevlut Cavusoglu ja Pekka Haavisto kättelevät. Taustalla mm. Recep Tayyip Erdogan.

Suomen ja Ruotsin Nato-neuvottelut Turkin kanssa jatkuvat perjantaina Suomessa

Virkamiestasolla järjestettävässä kokouksessa pyritään poistamaan tärkein este Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden tieltä.

Pekka Haavisto puhumassa Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa Pikkuparlamentissa.

Venäjän hyökkäys Ukrainaan mullisti maailman ja Nato-hakemus muokkasi lisää – suurlähettiläät kokoontuivat pohtimaan muuttunutta työtään

Ulkoministeri Pekka Haavisto selvitti suurlähettiläille perusteita hakea Nato-jäsenyyttä. Suomen Turkin-suurlähettiläs Ari Mäki ei halua ennustaa, milloin Turkki ratifioi Suomen jäsenyyden.

Autoja jonottamassa illalla tulliin Narvassa Virossa

Hallitus pohtii ensi viikolla venäläisten viisumien rajoittamista – tutkijoiden mukaan yhteisen EU-ratkaisun löytäminen on vielä epävarmaa

Pakotteiden laajentaminen koskemaan tavallisten venäläisten matkailua vaatisi EU-maiden yksimielisen päätöksen. Ainakaan vielä sitä ei löydy.

Helsingin telakka, nostureita

Helsingin telakka saattaa saada luvan rakentaa jäänmurtaja venäläisyhtiölle pakotteista huolimatta

Jättimäinen laivahanke työllistäisi toteutuessaan yli 2 000 ihmistä. Helsingin telakan omistaa kyproslainen yhtiö, jonka pääomistaja on Kremlin luottomieheksi väitetty Vladimir Kasyanenko.

Pietarista tulleen linja-auton matkustajia Helsinki-Vantaan lentoasemalla

Ulkoministeriö: Venäläiset käyttävät Suomea kauttakulkumaana Välimeren lomilleen – viisumien myöntämistä vähennetään, ei lopeteta

Ulkoministeriö seuraa, kuinka laajasti venäläiset alkavat käyttää Suomea kauttakulkumaana. Viisumien myöntämistä aletaan rajoittaa vähentämällä Venäjällä hakemusten vastaanottoaikoja.

Pietarista tulleen linja-auton matkustajia Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

Suomella on kuusi tapaa, joilla venäläisten lomamatkailua voisi rajoittaa – yksi niistä on tehokas, mutta saisi aikaan poliittisen myrskyn

Venäläiset ovat päässeet taas matkustamaan Suomeen sen jälkeen, kun viimeiset koronarajoitukset rajoilta poistettiin heinäkuun puolessa välissä.

Naton päämaja Brysselissä.

Naton esikuntiin tarvittaisiin ainakin sata suomalaista – Upseeriliiton mukaan ongelmana ovat pula upseereista ja työehdot

Upseeriliiton mukaan pelkästään Naton esikuntiin ulkomaille tarvitaan arviolta ainakin sata henkilöä, valtaosin upseereita. Liiton mukaan Suomessa on pulaa upseereista.

Al-Holissa edelleen kymmeniätuhansia naisia ja lapsia. Video: Ivar Heinmaa / Yle

Viisi minuuttia al-Holissa: Tappouhkaus, kiviä ja kananmunia – levottomassa leirissä on myös suomalaisia, mutta on epäselvää, haluavatko he enää Suomeen

Valta on ainakin osittain siirtynyt vartijoilta vartioitaville leirissä, jossa pidetään ääriliike Isisin alueella oleskelleita naisia ja lapsia.

Iranin karkottamia afganistanilaispakolaisia palaamassa Afganistanin puolelle.

Uutinen yli tuhannen afgaanipakolaisen siirrosta Suomeen aiheutti viestitulvan – Iranin-suurlähettiläs joutunut oikomaan tietoja

Suomi ei ole tehnyt uusia päätöksiä pakolaisista. Noin 1 100 afgaanipakolaisesta osa on kiintiöpakolaisia ja loput odottavat Iranissa päätöstä perheenyhdistämisestä.

Ulkoministeriön kehityspoliittisen osaston osastopäällikkö Titta Maja.

Skandaalin keskiöön joutunut Suomi pysäytti noin 70 miljoonan euron tuet YK-järjestöille – vaatii jokaisen järjestön tarkastusta ennen tuen jatkamista

Suomi on toistaiseksi keskeyttänyt maksatukset lukuisille YK-järjestöille Helsingin ohjelmatoimiston johtoa koskevan väärinkäytösepäilyn vuoksi. Ulkoministeriön arvion mukaan kyse on noin 60–70 miljoonan euron rahoituksesta loppuvuodelle.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle