Uusimmat artikkelit
Media: Arlandasta Vaasaan lähdössä ollut lentokone evakuoitiin pommiuhkauksen takia
Lennolla mukana ollut henkilö on uhannut pommittaa lentokonetta, minkä vuoksi kone evakuoitiin.
Vaasassa siilojen purku on käynnissä – näyttävimmän purkutyön on määrä alkaa ensi viikolla
Ylähuoneesta on löytynyt muun muassa asbestia, jota siivotaan parhaillaan. Purkutyössä käytettävä erikoiskalusto tuodaan paikalle tämän viikon lopulla.
Jätehuoltoyhtiö Stormossenin laskutus on jumissa – Vaasan kaupunginhallitus hyväksyi yhtiölle miljoonan euron lyhytaikaisen lainan
Poltettavan jätteen käsittelymaksun laskuttaminen siirtyi vuoden alusta Stormossenille. Asiasta on tehty valitus, joka pysäyttää laskuttamisen määrittelemättömäksi ajaksi.
Tosissaan urheilevan nuoren aika ei aina riitä kesätöihin vaikka haluja olisi
Omasta fysiikasta ja kunnosta on pidettävä huolta myös kesällä. Urheilevat lukiolaiset yrittävät sovittaa harrastuksen ja kesätyön yhteen. Harjoittelusta sovitaan työnantajan kanssa.
Vaasa lähtee mukaan Fiksusti kouluun -ohjelmaan, tavoitteena lisätä nuorten liikkumista – varsinkin 8-luokkalaisten poikien tulokset ovat huolestuttavia
Vaasa on yksi kuudestatoista uudesta paikkakunnasta jotka ovat mukana ohjelmassa. Ohjelmassa pyritään myös muun muassa lisäämään koulumatkojen liikenneturvallisuutta.
Luksusristeilijä toi turistit Vaasaan – yli 16 000 euron lipulla näkee auringonlaskun Merenkurkussa
Englannista lähteneen risteilyn uskotaan olevan ensimmäinen, joka pysähtyy keskellä saaristoa. Valassaarilla matkustajat siirtyvät pienempiin veneisiin kokemaan kesäillan taikaa.
Pienissä kunnissa pohditaan, voisiko lukio ollakin useamman kunnan yhteinen – opetusministeriöön on tehty jo kyselyjä
Suomessa oli tänä keväänä 28 lukiota, joihin oli alle 10 hakijaa. Tulevien vuosien aikana nuorten määrä vähenee tuhansilla.
Hämeenkyrönväylän viimeiset päällystystyöt alkoivat – valtatien 3 parannus on loppusuoralla
Kesän päällytystöiden ajaksi liikenne ohjataan vanhalle valtatielle. Uuden väylän on määrä valmistua syksyllä.
Pohjanmaan poliisilaitoksen alueella useita omaisuusrikoksia – varkaiden mukaan muun muassa yli 3500 kiloa kuparia
Varkauksia on tapahtunut muun muassa Vaasassa ja Soinissa ja Pohjanmaan poliisilaitos pyytääkin nyt vihjeitä omaisuurikoksiin liittyen. Myös huijausviestejä on liikkeellä.
Pitkä kesäloma on lapsiperheiden ikuisuusongelma – psykologi kehottaa harjoittelemaan yksinoloa pienten koululaisten kanssa
Ylen joukkoistukseen vastanneista kaksi kolmasosaa kokee lasten kesälomahoidon järjestämisen joko hankalaksi tai jopa mahdottomaksi. Psykologi kehottaa harjoittelemaan lapsen yksinoloa.
Pintakäsittelylaitoksessa roihahti Vaasassa, vapaa-ajan asunto tuhoutui palossa Kristiinankaupungissa
Kaksi tulipaloa työllisti Pohjanmaan pelastuslaitosta lauantaina aamupäivällä. Paloista aiheutui merkittäviä taloudellisia haittoja, mutta henkilövahingoilta säästyttiin.
Wasa Station -hankkeen tulevaisuus näyttää epävarmalta – loppuomistajien tarjouksia on neuvoteltu läpi kevät, mutta vielä tuloksetta
YIT:n aluepäällikkö Mikael Snellmanin mukaan Wasa Stationin loppuomistajaa on hankala löytää korkojen tason ja epävarman taloudellisen tilanteen vuoksi.
Jätehuoltoyhtiö julisti biojätteille paperipussipakon – pian roskikseen ei saa laittaa edes biojätepussia
Pohjalaisen Ekoroskin alueella tulee kesällä voimaan määräys, jonka mukaan biojätteiden joukossa ei saa olla yhtään muovia, eivätkä edes biojätepussit kelpaa. Kuluttajia kielto on myös ärsyttänyt.
Vanhassa Vaasassa on nähty karhu – poliisi kehottaa välttämään alueella liikkumista
Poliisin mukaan karhu on todennäköisesti poistunut alueelta.
Tampereella maan elinvoimaisin kaupunkikeskusta, Helsinki ja Turku vanavedessä – ”ihmelapsi” Pietarsaari nousi neljänneksi
Raitiotie, tunneli ja uusi areena nostivat Tampereen elinvoimaisuusvertailun kärkeen, mutta kaupunkikeskustojen kehityshankkeissa on onnistuttu muuallakin.
Vaasassa Rantakadun siilojen purku aiheuttaa liikennejärjestelyjä – purkutyötä voi seurata turvallisesti livelähetyksen kautta
Livelähetys siilojen purkamisesta löytyy Vaasan kaupungin sivuilta. Livelähetyksen toivotaan edistävän turvallisuutta, kun purkua voi seurata kotisohvalta.
Vaasassa osa Kauppapuistikkoa suljetaan liikenteeltä yöaikaan – syynä ravintolan edessä lisääntynyt häiriökäyttäytyminen
Pohjanmaan poliisin lausunnon mukaan viime vuonna hälytyksiä kyseiselle alueelle oli satakunta. Tänä vuonna tilanne on pahentunut entisestään.
Pohjalaiskaupunkien talousjohtajien huoli: valtiontalouden sopeutustoimet maksetaan kunnissa ja kuntien palveluissa
Kolmen kaupungin talousjohtajat ovat huolissaan hallitusneuvottelujen viestistä, joka painottaa talouden sopeuttamista. Pelkona on, että kunnat ja kuntalaiset joutuvat maksajaksi.
Liftin kesäaikataulu astuu voimaan 5. kesäkuuta – aikataulumuutokset nähtävillä jo nyt
Aikatauluja sekä reittejä pääsee tarkemmin katsomaan Vaasan kaupungin Digitransit-reittioppaasta, sekä Vaasan kaupungin nettisivuilta.
Vaasassa on vireillä hanke, jossa tuotetaan biokaasua siistimällä rannikkovesistöjä
Kaksivuotisen hankkeen kustannukset ovat noin 200 000 euroa. Kaupunkiympäristölautakunnan mukaan hankkeen avulla toteutuu kaksi kaupungille tärkeää asiaa.
Pohjanmaa on elinvoimainen nyt ja tulevaisuudessa, arvioivat yrittäjät – Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla enemmän haasteita
Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa arvioitiin varsin elinvoimaisiksi, kun yritykset saivat arvioida oman maakuntansa elinvoimaa Suomen Yrittäjien ja Taloustutkimuksen kyselyssä.
Primo Finland avasi uuden tehtaan Vaasaan – rahoittaja, tanskalaismiljonääri Fleming Grunnet korostaa paikallismarkkinoiden merkitystä
Muoviprofiileja valaisimien kosketinkiskoihin valmistava tehdas tulee lisäämään vientiä myös Vaasan satamassa. Uudella tehtaalla on tällä hetkellä noin seitsemänkymmentä työntekijää.
HBL: Kristiinankaupungin valtuuston puheenjohtajaa epäillään pahoinpitelystä
Pohjanmaan RKP:n piirin puheenjohtajana toimiva Henrik Antfolk sanoo tapauksen olevan monimutkainen.
Wärtsilän vanhasta tehdasalueesta tulee Konepajanranta – rakennusoikeuden määrää halutaan lisätä kolmanneksella
Kaupunkiympäristölautakunta käsittelee luonnosvaihtoehtoja kokouksessaan 24.5. Kolme vaihtoehtoa sisältävät myös ranta-alueen suunnittelun. Viisi rakennusta alueella suojellaan.
Mustasaaren kunta ei halua satamatietä Sulvan läpi – kunnan mielestä Vaasan läpi kulkevat vaihtoehdot ovat edelleen mahdollisia
Mustasaaren kunta käsittelee kesäkuussa satamatien reittivaihtoehtoja. Samalla uusi ympäristövaikutusten arviointi julkaistaan. Kunta ei ole poissulkenut sillan tai tunnelin rakentamista vaihtoehdoista.
Kesä supistaa Pohjanmaan hyvinvointialueen osastoilla paikkamäärää, mutta osastoja ei tarvitse sulkea
Sairaalan uudessa H-talossa osastot ovat niin isoja, ettei niitä tarvitse sulkea kesällä kokonaan. Myös maakunnassa terveysasemien vuodeosastot pysyvät kesällä auki.
Yksi työntekijä kerää joka päivä Vaasasta roskia - piiripuutarhuri: “Roskaaminen on iso ongelma”
Tiistai-illalla Ylen Strömsön väki ja Vaasan kaupunki kokoontuvat yhteistuumin puhdistamaan viheralueita Hietalahden kaupunginosassa. Paikalle toivotaan useita vapaaehtoisia.
Mustasaaren kunta on vaikean päätöksen edessä – ely-keskus toivoo päätöstä uudesta satamatiestä ennen kesälomia
Vaasan kanta on, että uusi satamatie vedettäisiin niin sanottua Vikby-reittiä pitkin. Mustasaaressa hiertää ajatus siitä, että tie kulkisi viljelysmaiden yli.
Vaasan 23 000 kesäkukkaa ilmestyvät pian katukuvaan – kesäkukilla vuosittain oma teema
Tänä kesänä kukkaistutusten värimaailma on keltainen ja sinivioletti. Värien valinnan teemana on ajateltu Ukrainaa. Kukkaistutuksista tulee kaupungille vuosittain paljon palautetta.
Kakat pussiin ja pussi puunoksalle – koirankakkakeskustelun uusi ilmiö kuumentaa tunteita
Koirankakkapussin kuljettaminen taskussa on herättänyt tänä keväänä kiivasta keskustelua erityisesti Seinäjoella. Jätöspusseja jätetään kuntopolkujen varrelle ja puun oksille lenkin ajaksi.
Bändimaraton kokoaa vaasalaisbändit yhteen
Toista kertaa järjestettävässä Feasta Band Maratonissa kuullaan paikallista musiikkia monesta eri genrestä.
Arboretumin ruusutarha suljetaan viherrakentamistöiden takia Vaasassa
Osa ruusujen istutusalueista perusparannetaan. Ruusuja puistossa löytyy toistasataa lajiketta.
Pohjalaiskunnille 465 000 euron potti nuorten tukemiseen
Kunnat palkkaavat etsivän nuorisotyön ammattilaisia aluehallintoviraston myöntämillä avustuksilla.
Valtaosa ruotsinkielisistä hätäpuheluista ohjautuu Vaasan hätäkeskukseen
Vaasan henkilöstöstä 60 prosenttia työskentelee sekä suomeksi että ruotsiksi. Vaasan hätäkeskuksessa on avoinna tällä hetkellä useita työpaikkoja.
Vaasassa paljon vanhoja arvopuita – satoja vuosia vanhan puun kaataminen on riipaiseva toimenpide
Vaasassa on runsaasti vanhoja, arvokkaita puita. Vanhoja arvopuita löytyy muun muassa kaupungin keskustasta ja Vanhasta Vaasasta.
Musiikki raikaa jälleen ympäri Vaasaa – Kuorofestivaali järjestetään jo 29. kerran
Festivaaleilla esiintyy loppuviikon aikana yli 80 kuoroa, yhtyettä ja orkesteria.
Vaasan vastaanottokeskuksen toiminta jatkuu toistaiseksi, vaikka Pohjanmaan maahanmuuttokeskus voitti Migrin kilpailutuksen
Migrillä ja Vaasan vastaanottokeskuksella on voimassa oleva sopimus, jonka irtisanomisaika on 6 kuukautta. Kaupunki haluaa kuitenkin neuvotella jatkosta Migrin kanssa.
Museoihin pääsee tänään torstaina ilmaiseksi Vaasassa
Museoissa voi vierailla maksutta kansainvälisen museopäivän kunniaksi.
Saksalainen tuulivoimayhtiö avaa aluetoimiston Vaasaan
Kyseessä on yhtiön ensimmäinen aluetoimisto sen Suomen päätoimipaikan sijaitessa Helsingissä.
Pohjanmaan hyvinvointialue on avannut Seniorilinjan – neuvontanumero palvelee aluksi vaasalaisia ja laihialaisia ikäihmisiä
Kokemusten perusteella linjaa kehitetään palvelemaan ikäihmisiä koko hyvinvointialueella. Seniorilinja palvelee tällä hetkellä yli 65-vuotiaita vaasalaisia ja laihialaisia.
Duell aloittaa muutosneuvottelut – yhtiö tavoittelee konsernissa noin miljoonan euron vuotuisia lisäkustannussäästöjä
Duell-konserni arvioi henkilöstövähennystarpeeksi yhteensä enintään 20 henkilöä. Henkilöstövähennysten lisäksi yhtiöllä saattaa toteuttaa toteuttaa myös lomautuksia.
Pohjalaismaakunnissa otetaan enää vähän koronanarokotteita
Riskiryhmäläisille ja ikäihmisille suositellaan edelleen tehosterokotteita. Suuren yleisön rokotusinto hiipui jo kolmannen rokotteen aikana.
Pienoisautoilijat kokoontuvat Laihialle kisaamaan MM-titteleistä
Tänään käynnistyviin MM-kisoihin osallistuu yli 40 pienoisautoilijaa kahdeksasta eri maasta.
Upouusiin kahvilatiloihin ei ole löytynyt yrittäjää Vaasan Onkilahdessa – pahimmassa tapauksessa tänä kesänä ei puistossa myydä jäätelöä
Vaasan kaupunki sai yhden tarjouksen, jonka se joutui hylkäämään. Nyt monimutkaisesta hankintamenetelmästä on luovuttu. Toiminnasta kiinnostuneet kutsutaan neuvottelemaan ehdoista kaupungin kanssa.
Tältä näyttää pinnan alla yhdessä Suomen saastuneimmista järvistä, jossa kaloja ei pitänyt enää olla
Vaasan kaupungin ympäristötoimi päätti koekalastaa muutaman kalan tutkimuksia varten, kun selvisi, että Pukinjärveen oli ilmestynyt jälleen kaloja. Laboratoriotutkimusten tulos ei ollut yllätys.
Rankan rikostaustan omaava vaasalaismies toimii tällä kertaa oikeudessa asianomistajana: uuden syytteen mukaan hänet tuomittiin viime kesänä väärän ilmiannon perusteella
Syytteen mukaan uhriksi ilmoittautunut nainen oli väkivalloin pakotettu soittamaan hätäkeskukseen ja valehtelemaan raiskauksesta ja pahoinpitelystä.
Vaasan kaupunki on tyytyväinen Epsilonin anoditehtaan suunnitelmiin
Kaupungin mukaan arviointiohjelmassa on kuvattu arvioitavat vaikutukset ja arviointimenetelmät selkeästi.
Herättäjäjuhlat järjestetään ensi vuonna Vaasassa
Vaasan kaupunki toivoo Herättäjäjuhlien tuovan kaupungille näkyvyyttä ja taloudellista hyötyä.
Vaasassa vietetään tiistaina esteettömyyspäivää
Esteettömyyskävelyllä voi kokeilla liikkumista erilaisilla apuvälineillä, kuten pyörätuolin, rollaattorin tai valkoisen kepin kanssa. Mukana ennalta suunnitellulla reitillä on Vamian opiskelijoita saattajina.
Riitta Pääjärvi-Myllyaho sai kokea viisuhuumaa Liverpoolissa, kun Matti-poika tanssi Käärijän esityksessä
Vaasalainen Riitta Pääjärvi-Myllyaho tuskin arvasi aiemmin, millaiseen euroviisuhuumaan pääsisi, kun poikansa Matti Myllyaho tuli lupautuneeksi mukaan Käärijän taustatanssijaksi tuuraamaan yhtä puuttuvaa paikkaa.