Uusimmat artikkelit
Uponnutta laivaa yritetty nostaa koko alkuviikko Kotkassa – ei irtoa: "Emme joutaisi täällä pitkään olemaan"
Alusta on yritetty nostaa maanantaista lähtien. Seuraava yritys on perjantaina.
Pyhtäällä Huuhtjärven koulussa kolme koronatartuntaa kolmessa eri luokassa
Kolme luokkaa on asetettu karanteeniin.
Yleisötilaisuuksia koskevat tiukat rajoitukset jatkuvat Kymenlaaksossa helmikuun loppuun – tartuntojen määrä nuorilla kasvanut
Kymenlaakso on edelleen koronaviruksen leviämisvaiheessa.
Eskolanmäen ja Mansikkamäen kouluissa korona-altistuksia Kouvolassa – useita kymmeniä asetettu karanteeniin
Eskolanmäen koulussa karanteenissa on kaksi luokkaa.
Jäljet johtavat veteen, mutta eivät takaisin – 40-vuotiasta kadonnutta naista etsitään Kouvolassa
Hätäkeskus sai ilmoituksen veteen johtavista jalanjäljistä tiistaina.
Karjalan prikaatissa jälleen uusia koronavirustartuntoja: yhteensä 38 varusmiestä sairastunut – 50 karanteenissa varuskunnassa ja useita kymmeniä kotikaranteenissa
Karjalan prikaatissa on todettu kaksi erillistä tartuntaketjua.
Koululaiset saivat maksuttomat harrastukset koulupäivän päätteeksi: "On tämä kivaa. Kun ensin on opiskellut, niin sitten saa heti liikuntaa"
Suomesssa 112 kuntaa pääsi mukaan kokeiluun, jonka tarkoituksena on mahdollistaa jokaiselle lapselle ja nuorelle mieluisa ja maksuton harrastus koulupäivän päätteeksi.
Erikoisjoukkojen koulutukseen Uttiin halutaan nyt vain naisia – miehet joutuneet rauhanturvaajina tilanteisiin, joissa naiset eivät ole saaneet puhua heille
Naisten koulutus alkaa heti huhtikuussa pidettävän valintatilaisuuden yhteydessä.
Kymi Sinfoniettan kevätkausi alkaa tänään verkkokonsertilla – yleisö pääsee paikan päälle koronatilanteen rauhoituttua
Orkesterin konsertit vetivät syyskaudella salit täyteen koronarajoitusten sallimissa rajoissa.
Keskiviikon koronaluvut: 8 uutta koronavirustartuntaa, sairaalahoidossa 8 koronapotilasta
Sairaalahoidossa olevien määrä on kasvanut tiistaista.
Tänään voimaan astuneet uudet maahantulorajoitukset ovat tehonneet – Helsingin satamassa matkustajamäärät romahtaneet
Rajaliikennettä rajoitetaan ja testaamista lisätään Ruotsin ja Norjan maarajojen lisäksi lentoasemilla ja satamissa. Hallituksen tavoitteena on pysäyttää koronavirusmuunnokset rajoille.
Hätäkeskus sai tiistaina ilmoituksen Kymijokeen johtavista jalanjäljistä – pelastuslaitoksen etsinnöissä ei löytynyt ketään
Poliisi jatkaa mahdollisesti kadonneen etsimistä.
12 metrin korkeuteen rakennettu uusi kävelysilta vauhditti kansallispuiston kävijäennätykseen – parkkialueet Repovedellä ruuhkautuivat tienvarsia myöten
Suomen kansallispuistoissa käytiin viime vuonna lähes neljä miljoonaa kertaa.
Lauttarannan kotiutusyksikön koronatartuntaryppäässä 13. kuolema Kouvolassa – tilanne silti rauhoittumassa, sanoo johtajaylilääkäri
Enää kuusi yksikön asiakasta on eristyksessä koronaviruksen takia.
Vihreistä eronnut Juha Huhtala ryhtyy Liike Nytin kuntavaaliehdokkaaksi Kouvolassa
Huhtala erosi syksyllä vihreistä erilaisten sananvapausnäkemysten takia.
Kymenlaakson koronarokotukset hidastuvat toimitusvaikeuksien takia – joukkorokotuspisteitä jo suunnitteilla Kouvolaan, Kotkaan ja Haminaan
Kymsote saa lähiviikkoina 2 000 rokotetta suunniteltua vähemmän.
Tiistain koronaluvut: 11 uutta koronatartuntaa, 7 koronapotilasta sairaalahoidossa
Potilaiden määrä sairaalahdossa on vähentynyt.
Lehdet: Kaakon Viestintä saanut yt-neuvottelunsa päätökseen – kymmenen irtisanotaan
Neuvottelut käynnistettiin joulukuussa, jolloin henkilöstövähennysten tarve oli enintään 17 henkilötyövuotta.
Uzbekistanista ei sittenkään tule lukiolaisia Virolahdelle – kunnanhallitus torppasi suunnitelmat
Tarkoituksena olisi ollut ottaa Uzbekistanista vastaan 20 alaikäistä opiskelijaa, jotka olisivat suorittaneet lukion kokonaisuudessaan Virolahdella.
Kotka panostaa Karhulaan lähivuosina yli 55 miljoonaa euroa – uusi alakoulu aiotaan rakentaa jäähallin viereen
Kotkan kaupunginvaltuusto perehtyi Karhulan lähitulevaisuuden suunnitelmiin maanantaina pidetyssä tiedonantokokouksessa.
Kouvola ei hae uutta erä- ja luontokulttuurimuseota kaupunkiin – esteeksi nousi liian korkea hinta
Uuden museon sijaintia ei ole vielä päätetty. Aiemmin Kouvola on ollut kiinnostunut museon saamisesta kaupunkiin.
Uponnutta laivaa yritetään nostaa Kotkassa – laiturin ylläpitäjä raivoissaan, kun omistaja katosi maisemista: "Voit hylätä aluksen ja lähteä kävelemään"
Aluksen nosto saattaa kestää jopa viikon. Kotkan kaupunki teettää nostotyöt omaan piikkiinsä, mutta kulut aiotaan periä aluksen omistajalta.
Puolet kieltäytynyt koronatestistä Venäjän rajalla, ja vain harva on esittänyt negatiivisen testituloksen: "Huolestuttavaa, että määrä on noin suuri"
Etelä-Karjalan raja-asemilla täytettyjen yhteystietolomakkeiden määrä yllätti.
Liike Nyt mukaan Kouvolan kuntapolitiikkaan – perustaa paikallisosaston
Perustamiskokous pidetään tiistaina.
Sadat lintubongarit ympäri Etelä-Suomen lähtivät katsomaan harvinaista lokkia Kouvolaan: "Viimeksi myöhästyin"
Ohotanlokki on viihtynyt lauantaista saakka Kuusankoskella Kouvolassa. Itä-Aasiassa majailevan lajin edustajat ovat erittäin harvinainen näky koko Euroopassa.
Älä mene nyt meren jäälle Suomenlahdella – tai jos menet, varaudu putoamaan jäihin
Kotkan merivartiosto ei ole joutunut viime aikoina pelastamaan veden varaan joutuneita, vaikka pilkkijöitä jäällä onkin näkynyt.
Viikonlopun koronaluvut: 32 uutta koronavirustartuntaa Kymenlaaksossa, sairaalahoidossa 9 koronapotilasta
Lauantaina todettiin 19 koronatartuntaa.
Vihdoin se tapahtuu – Kotkan Kantasatamaan toissa vuonna uponnut purjelaiva nostetaan pois merestä
Mary Ann-niminen alus jätettiin Kantasataman vierasvenelaituriin kesäkuussa 2019, ja elokuussa se upposi.
Kouvolassa kolmessa koulussa altistumisia koronalle – 100 ihmistä karanteeniin
Kouvolan kaupungin turvallisuuspäällikkö Johanna Franzén pitää Kymenlaakson koronatilannetta erittäin vakavana.
Rajanylittäjien koronatestaaminen käynnistyy torstaina Nuijamaalla
Nuijamaalla koronatestaaminen on tarkoitus aloittaa rajavartiolaitoksen tiloissa.
Röntgenhoitaja ryhtyi levittämään uutta kotonavirusta: "Tässä voi tehdä historiaa"
Mauno Kinnunen on ollut ideastaan yhteydessä kaupunkeihin, poliitikkoihin ja mediaan. Tavoitteena on kahden viikon spurtti koronaviruksen torjunnassa.
Hamina sai 200 000 euroa valtiontukea Mannerheimintien kevyen liikenteen parantamiseen
Kevyen liikenteen parannustyöt tehdään tämän vuoden aikana.
Koirahoitolan yrittäjä luki lehdestä, että Lapin työttömiksi jääneet huskyt ovat pulassa – haluaa tuoda valjakkoajelut etelään
Tavoitteena olisi rakentaa muutaman kilometrin mittainen reitti koiravaljakkoajeluja varten.
Kouvolassa Kymintehtaan koululla uusi koronatartunta – kaksi luokkaa asetettu karanteeniin
Karanteenissa on 40 henkilöä.
Korkeakoulut Xamk ja HAMK selvittävät yhdessä keinoja kilpailukykynsä parantamiseksi
Korkeakoulut perustelevat yhteistä selvitystä muun muassa sillä, että koulutuspoliittinen selonteko on menossa lähiaikoina eduskunnan käsittelyyn.
Noin 4000 hoitajaa, lääkäriä ja hoivakodissa asuvaa vanhusta on saanut koronarokotteen Kymenlaaksossa – Kymsote alkaa valmistautua iäkkäiden joukkorokotuksiin
Sote-henkilöstön ja hoivakotien asukkaiden rokotukset jatkuvat.
Karjalan prikaatissa 9 uutta koronavirustartuntaa – 80 henkilöä asetettu karanteeniin
Sairastuneet ovat olleet eristettyinä.
7 uutta koronaan liittyvää kuolemantapausta Kymenlaaksossa – tapaukset liittyvät tartuntaketjuihin kotiutusyksikössä ja hoivakodissa
Kouvolassa Lauttarannan kotiutusyksikön tartuntaryppääseen liittyy nyt 12 kuolemantapausta. Myös Kotkassa Hovinsaaren hoivakodissa on menehtynyt yhteensä kaksi henkilöä.
Koronavuosi sai eteläsuomalaiset villiintymään moottorikelkkailusta – urilla rikottu ennätyksiä: "Ei viime vuosina tällaista ole koettu"
Uudenmaan kelkkakauppa kasvoi viime vuonna viidenneksellä.
Perjantain koronaluvut: 18 uutta koronatartuntaa Kymenlaaksossa, sairaalahoidossa 9 koronapotilasta
Kymenlaaksossa on tällä viikolla todettu yhteensä 64 koronatartuntaa.
Kotkassa kahdessa päiväkodissa ja Karhuvuoren koulussa korona-altistumisia
Altistumiset koskettavat yhteensä neljää päiväkotiryhmää Utumetsän ja Hovinpuiston päiväkodeissa.
Teittiset haluavat muuttaa, mutta sopivaa taloa ei löydy — kokosimme syyt, miksi asuntokaupassa myydään nyt ei-oota
Keväällä ostajat eivät uskaltaneet asuntonäytöille, mutta nyt myytävistä asunnoista on jo pulaa. Moni ostaja kaipaa pihaa ja tilaa.
Kymenlaaksolaiset luottavat päättäjiin aiempaa enemmän – luottamus kuitenkin yhä heikolla tasolla
Valtaosa kymenlaaksolaisista ei luota kotikuntansa ja maakunnan päättäjiin.
Taksi, henkilöauto ja rekka kolaroivat valtatiellä 15 Kouvolassa – henkilöauton kuljettaja loukkaantui
Paaritaksissa oli onnettomuushetkellä kyydissä makuuasennossa matkustava asiakas.
Kulttuurivaikuttajat huolestuivat entisen kotikaupunkinsa säästöpaineista – Elina Knihtilä: "Mahdollisuus harrastaa taidetta ja kulttuuria ovat hyvän elämän edellytyksiä"
Tutkijan mielestä Kouvolan kulttuurisäästöjen hinnaksi voi muodostua ihmisten heikentynyt hyvinvointi.
Suomea uhkaa hidas nuorisokato – Angry Birds -pelin kehittäjä alkaa tuoda nuoria pieniin kuntiin ulkomailta: ''Vaihtoehto on, että lukiotoiminta loppuu''
Peter Vesterbacka on huolissaan ennusteista, joiden mukaan lukioikäisten määrä vähenee tulevaisuudessa.
Koronan saaneen vanhuksen hoitajat määrättiin testien jälkeen takaisin töihin hoivakotiin Kotkassa – pian selvisi, että virus oli tarttunut
Hoitajien ei katsottu altistuneen koronavirukselle, koska he olivat käyttäneet kirurgisia suu-nenäsuojuksia.
Keskussairaalan uuden F-talon rakentaminen alkaa helmi-maaliskuussa – rakentajaksi valikoitui YIT
Rakennusurakan hintalappu on noin 60 miljoonaa euroa.
Nopea 5G-mobiiliverkko jää osassa Suomea vain haaveeksi – tukiasemia ei saa rakentaa, koska ne häiritsevät venäläisten yhteyksiä
Mobiiliverkon rakentajat lupaavat parantaa nykyistä 4G-verkkoa.