Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Jokereiden logo

Helsingin Jokerit nähdään elokuussa Pitsiturnauksessa

Järjestyksessään 30. Pitsiturnaus järjestetään 4. elokuuta.

Jokerit

Jokerien paluulle sinetti – pelaa ensi kaudella Mestiksessä

Helsingin Jokerit palaa kotimaan kaukaloihin ja pelaa ensi kaudella jääkiekon Mestiksessä. Heinolan Peliitat jäi ilman lisenssiä.

Atte Ohtamaa Kärppien paidassa.

Oulun Kärpät teki pelaajakiinnityksiä: viime kauden kapteeni Atte Ohtamaalle jatkokausi SM-liigajoukkueessa

Ohtamaan sopimus on vuoden mittainen. Kärpät otti hoiviinsa kahden vuoden sopimuksella myös tšekkiläispuolustaja Martin Jandusin.

Joel Harkimo.

Jokereiden taustayhtiön omistus varmistui – ainoa omistaja on Joel Harkimo

Team Jokerit Oy:n omistukset salattiin kuukausien ajan, mutta nyt yhtiö on siirretty Jokereiden entisen omistajan Hjallis Harkimon pojan nimiin.

Tapparan Jori Lehterä on yksi jääkiekkoliigan nimekkäimmistä paluumuuttajista.

Näin korkeita palkkoja SM-liigan suurimmat tähdet tienaavat – seurojen pelaajabudjetit ovat nousseet miljoonilla euroilla

Miesten jääkiekkoliiga on mielenkiintoisempi ja tasokkaampi kuin aikoihin. Kotimaista kiekkokuumetta nostattavat nimekkäät paluumuuttajat ja pääosin KHL:stä tulleet vahvistukset.

Jokerien osaomistaja ja GM Jari Kurri seuraamassa ottelua.

Kommentti: Kirje Jari Kurrille, lapsuuteni sankarille, joka näyttää pitävän Jokereita panttivankinaan

Jari Kurri, mistä sinulle pitäisi maksaa, kysyy toimittaja Jussi Paasi. 

Teemu Selänne ja Jokereiden logo jäässä

Teemu Selänteen edustama yhtiö on ulkona Jokerien mahdollisesta SM-liigahankkeesta

Jokerien tuotemerkin omistava Helsingin Jokerit ry on päättänyt neuvottelut muun muassa Keijo Säilynojan ja Teemu Selänteen edustaman Naurava Narri Oy:n kanssa.

Ossi Väänänen on Jokerien puolustajalegenda.

Jokerien puolustajalegendalta Ossi Väänäseltä suoraa puhetta kiekkoväen luottamuksesta venäläispäättäjiin: "Hävettää itseänikin"

Ossi Väänänen muistaa innostuksen tunteen, jonka Jokerien siirtyminen KHL:ään aikoinaan synnytti. Sittemmin silmät ovat hänen mukaansa avautuneet ja tilalle on tullut järkytys.

Lauri Kerminen.

Suomen tähtilibero pohtii jatkoa Venäjällä – asiantuntijalta tiukka mielipide: "Kertoo, minkä puolen on valinnut"

Lentopalloliitto hyllytti Lauri Kermisen, joka saattaa jatkaa uraansa Venäjällä. Jääkiekkoliiton puheenjohtajan Harri Nummelan mukaan Olympiakomitealta ei ole jaettu erityisiä ohjeita Venäjällä pelaavien suhteen.

Leo Komarov värmer upp.

KHL:stä lähtenyt Leo Komarov etsii uutta seuraa – asetti tiukan ehdon: yksikin kysymys Venäjästä päättäisi haastattelun

35-vuotias konkarihyökkääjä katkaisi sopimuksensa SKA Pietarin kanssa tämän kauden päätteeksi. Sen jälkeen hän on pyöritellyt vaihtoehtoja tulevaisuuden suhteen. Eikä päätöstä vieläkään ole tehty.

Jääkiekkokaukalon jäällä pelaajat polviasennossa ryhmässä katsovat kun mies neuvoo

Pelicansin tulevan kauden liigajoukkue alkaa muotoutua – pelaajasopimusrintamalta odotetaan uutisia lähipäivinä

Kotimaiseen jääkiekkoliigaan on tarjolla poikkeuksellisen paljon laadukkaita pelaajia, kun muun muassa suomalaispelaajat poistuivat hyökkäyssodan aloittaneen Venäjän KHL-liigasta.

Sami Kauhanen fotograferas.

Sami Kauhanen jättää Jokerit ja loikkaa Jääkiekkoliiton toimitusjohtajaksi – "Toimintaympäristö muuttui totaalisesti"

Jokerien toimitusjohtajana työskennellyt Sami Kauhanen on valittu Suomen Jääkiekkoliiton toimitusjohtajaksi.

Jokerien pääomistaja Jari Kurri kuvassa.

Voiko Jari Kurri jatkaa omistajana? SM-liigalta tiukat ehdot Jokerien paluulle

SM-liiga tiedottaa, että Jokerien on katkaistava kaikki taloudelliset ja omistukselliset kytkökset KHL-projektiin, jotta paluu kotimaan kaukaloihin on mahdollinen.

202-senttinen Ivan Fedotov.

NHL-seuran maalivahti lähetetty pahamaineiseen armeijakasarmiin – tämä tiedetään Suomessa syntyneen Ivan Fedotovin mystisestä tilanteesta

Philadelphia Flyersin kanssa äskettäin NHL-sopimuksen tehneen venäläismaalivahdin Ivan Fedotovin pidätys Pietarissa ja mystinen kohtelu puhuttavat ainakin Pohjois-Amerikassa ja länsimaissa. 

Marko Anttila iloisena haastattelussa Slovakia-puolivälierän jälkeen MM-kisoissa 2022.

SM-liigassa jysähti kaksi hurjaa siirtouutista! Tässä ovat liigaseurojen nimekkäimmät pelaajahankinnat

Torstaina uutisoitiin, että Marko Anttila pelaa ensi kaudella Kärpissä ja Jori Lehterä palaa Tapparaan. SM-liigassa nähdään ensi kaudella monta paluumuuttajaa, kun pelaajavirta on kääntynyt poispäin KHL:stä.

Marko Anttila vilkuttaa katsomoon voitetun MM-finaalin jälkeen.

Marko "Mörkö" Anttila vuoden sopimuksella Oulun Kärppiin

Kaksinkertainen maailmanmestari ja olympiakultamitalisti Marko Anttila on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen seuran kanssa.

Andrei Karejev loisti päättyneellä SM-liigakaudella TPS:n maalilla. SM-kultaan se ei ihan riittänyt.

TPS:ssä loistanut maalivahti Andrei Karejev päätti palata Venäjälle ja avaa nyt ratkaisuaan Ylelle: "Ei mitään tekemistä politiikan kanssa"

SM-hopeajoukkue TPS:n ehdottomiin avainpelaajiin kuulunut venäläisvahti Andrei Karejev päätti siirtyä KHL-seura Salavat Julajev Ufaan. Maalivahti kertoo Yle Urheilulle, miten päätyi palaamaan kotimaahansa.

Lähikuva miehestä joka katsoo suoraan kameraan. Miehellä sininen Suomi-takki. Mies on U 20 jääkiekkomaajoukkueen uusi päävalmentaja  lahtelainen Tomi Lämsä kuvattuna Lahden satamassa.

Nuorten Leijonien uusi päävalmentaja Tomi Lämsä ottaa vastuulleen tulevaisuuden tähdet: "Se on kiitollinen tehtävä"

Alle 20-vuotiailla kiekkoleijonilla on edessään kahdet MM-kisat ennen vuodenvaihdetta. Kisoihin osallistuvat kaikki tulevaisuuden tähtipelaajat. Elokuussa vastuun ottaa uusi päävalmentaja Tomi Lämsä.

Tomi Lämsä valmensi viisi kautta Ufassa.

Tomi Lämsä Nuorten Leijonien päävalmentajaksi – aloittaa tehtävässä elokuun MM-kisojen jälkeen

KHL:ssä viimeiset viisi kautta valmentanut Tomi Lämsä siirtyy Nuoriin Leijoniin.

Sakari Manninen firar guld.

Pelaako Leijonien MM-kultajoukkueen sankari ensi kaudella NHL:ssä? Agentti kertoo tiukasta ehdosta – asiantuntijan prosentit Euroopan puolella

MM-kotikisoissa Leijonien paidassa loistaneella Sakari Mannisella riittää ottajia ensi kaudeksi. NHL-joukkueet ovat olleet yhteydessä finaalin ratkaisseen Mannisen agenttiin.

Mikko Lehtonen (vas.) ja Hannes Björninen juhlivat Tampereella Suomen jääkiekkohistorian neljättä MM-kultaa.

"Vetivätkö tuomarit suomalaiset korvista kultaan?" – Venäjän mediassa kritisoitiin rajusti Leijonien MM-voittoa

Venäjän urheilumediat arvostelivat jääkiekon MM-finaalin tuomarityöskentelyä, KHL:n jättäneitä suomalaispelaajia ja sitä, ettei jääkiekon suurmaalla ollut asiaa Suomen MM-turnaukseen. Jukka Jalonen sai kuitenkin tunnustusta.

MM-Torikokous.

Asiantuntija: Kari Jalonen teki KHL:ssä jotain, joka muutti koko sarjaa – "Kojolla on sellainen taika!"

MM-torikokous nostaa jokaisena kisapäivänä esiin MM-turnauksen kuumimmat puheenaiheet paikan päältä. Huumoria unohtamatta. Kuuntele audiosarjan uusin jakso tästä jutusta.

Vladimir Putin och René Fasel under VM-finalen 2016.

Onko lämpimistä Venäjä-suhteistaan tunnettu Rene Fasel tervetullut Suomeen jääkiekon MM-kisoihin? Suomalaispomo paljasti kulissien takaisen vihjauksen

Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Matti Nurminen kommentoi Yle Urheilulle Rene Faselin tilannetta. Nurmisen mukaan Faselille on vihjattu, että Suomeen saapumisesta kannattaisi käyttää vakavaa harkintaa.

Juha Metsola spelar i KHL.

Kommentti: Venäläisjoukkue julkaisi suomalaisia hämmentäneen tiedotteen – taustalla on iso ongelma, johon kiekkojohtajien pitää puuttua heti

Useampi suomalainen jääkiekkoilija on tehnyt tulevia kausia koskevan pelaajasopimuksen Venäjälle ennen kuin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24. helmikuuta, kirjoittaa Yle Urheilun Joska Saarinen.

Juha Metsola.

Kolmen suomalaiskiekkoilijan sopimus Venäjälle julkaistiin – Juha Metsolan agentti kertoo Ylelle, että sopimus allekirjoitettiin tammikuussa

Avtomobilist tiedottaa sopimuksista kolmen suomalaispelaajan kanssa. Juha Metsola, Jyrki Jokipakka ja Miro Aaltonen siirtyvät venäläisseuraan. Metsolan pelaaja-agentti Jarmo Kork ei usko, että pelaajat lähtevät Venäjälle.

Mikko Lehtonen SKA Pietarin paidassa keväällä 2022.

IL: Mikko Lehtonen olisi halunnut lähteä Venäjältä heti helmikuussa, mutta hinnaksi ilmoitettiin kaksi miljoonaa euroa – IIHF:ltä ei herunut apua

Mikko Lehtonen ja hänen pelaaja-agenttinsa Mika Rautakallio kertoivat Iltalehdelle, että sopimus SKA Pietarin kanssa on viimein purettu. Lehtonen kuvailee pelaamista sodan aloittaneessa maassa vastenmieliseksi.

Joonas Kemppainen SKA Pietarin paidassa joulukuussa 2021.

Suomalaisjääkiekkoilijan loukkaantuminen ei ollut totta, kun hän lähti Venäjän mahtiseurasta – Joonas Kemppainen puolustaa Pietariin jääneitä ex-joukkuetovereitaan

Joonas Kemppainen siirtyy ensi kaudeksi Oulun Kärppiin. Takana on mielenkiintoisia käänteitä venäläisessä jääkiekkoliiga KHL:ssa.

Gennadi Timtšenko, Harry Harkimo ja Roman Rotenberg Jokerien KHL-siirtoa koskeneessa lehdistötilaisuudessa. Myös venäläis-suomalainen Timtšenko on Yhdysvaltain asettamalla pakotelistalla.

Ulosottolaitos takavarikoi oligarkki Gennadi Timtšenkon omistukset entisessä Hartwall-areenassa – syynä pakotteet

Venäläisten oligarkkien hallinnoima areenayhtiö sai 1,6 miljoonan euron koronatuet veronmaksajilta.

Mikko Lehtonen och Lars Johansson.

Jääkiekkopomo kommentoi suomalaisten KHL-pelaajien sopimuksia: "Yleinen lähtökohta on se, että kun sopimuksia tehdään, ne ovat sitovia"

KHL-kautensa loppuun asti pelanneen Mikko Lehtosen nimeäminen Leijoniin on aiheuttanut keskustelua. Seurasta lähteminen tai siellä pysyminen ei kuitenkaan välttämättä ole pelaajan käsissä.

Mikko Lehtonen och Lars Johansson.

Venäjällä kauden loppuun pelannut Mikko Lehtonen liittyy Leijonien leiriryhmään: "Olemme käyneet hänen kanssaan keskustelut ja tiedämme faktat"

Leijonien GM Jere Lehtinen toivottaa KHL:n pudotuspeleissä Pietarin SKA:n paidassa pelanneen Mikko Lehtosen "lämpimästi tervetulleeksi Leijonien matkaan".

Heikki Hiltunen.

SM-liigan puheenjohtaja listasi tukun ehtoja Jokerien paluulle – näin hän kommentoi Jari Kurrin omistusta: "Olen varma, että kuvio muuttuu"

Jääkiekon SM-liigapaikkaa hamuavalta Jokereilta vaaditaan useita konkreettisia asioita, jotta se saisi liigalisenssin. Liigan puheenjohtajan mukaan Jokereille ei ole tehty ohituskaistaa suljettuun sarjaan.

TPS-spelare firar mål.

HIFK on SM-liigan jättiläinen, mutta mestaruutta ei euroilla vieläkään voitettu – urheilujohtaja Salmelainen puolustaa pelaajahankintojaan

Suurin odotuksin kauteen lähtenyt HIFK oli lennossa jouluun saakka, mutta kevät oli murheellinen. Ville Peltosen debyyttikausi HIFK:n peräsimessä jätti ilmoille kysymysmerkkejä. Pelaajabudjetin suuruuden ja menestyksen välillä on karu ristiriita.

Helsingin keskustassa käytettiin kasvomaskeja 25. tammikuuta 2022.

Torstai 14.4.2022 (radio)

THL luopuu maskisuosituksesta. Kunta-alaa uhkaa suurlakko vapun jälkeen. Ulkomaalaisten opiskelijoiden Suomeen tuloa helpotetaan. Maanteitä kunnostetaan aiottua vähemmän. Jari Kurri ostaa Jokerit. Sää.

Markus Hännikäinen Jokereiden paidassa.

Pelaajat saivat tietää Jokereiden KHL-lähdöstä vain minuutteja ennen tiedotteen julkaisua – Markus Hännikäinen olettaa sopimuksensa purkautuneen

Jokereiden pelaajat eivät ole saaneet seurajohdolta tietoja siitä, miten kulissien takana on viime viikkoina puhuttu. Saksaan siirtynyt hyökkääjä Markus Hännikäinen ymmärtää asiassa seuraa ja toivoo paluuta SM-liigaan.

Jokeritspelarna lyssnar på Lauri Marjamäki

KHL:n puheenjohtaja kommentoi Jokerien lähtöä ja kertoi, että liiga yrittää laajentua "muihinkin maihin"

KHL:ään ilmoittautui pelaamaan ensi kaudeksi 22 joukkuetta. Puheenjohtaja Aleksei Morozovin mukaan he eivät saaneet hakemuksia Jokereilta tai Dinamo Riialta. Morozov sanoo, että joukkuemäärää on aikomus vielä kasvattaa.

Juha Metsola Salavat Julajev Ufan maalilla.

Jääkiekkoilijoiden tulva pois Venäjältä sähköistää Euroopan pelaajamarkkinat: Moni joutuu tinkimään palkastaan ja Sveitsin sarjan merkitys korostuu

KHL:n valtit ulkomaalaispelaajien houkuttelemiseksi ovat vähissä. Uusi avaus on palkkojen maksaminen dollareina ja euroina ruplien sijaan.

Läheltä

Helsinki Halli suunnittelee henkilökunnan lomauttamista

Kaikki Jokerien entisen kotihallin tapahtumat on peruttu.

Maalivahti Frans Tuohimaa.

Venäjältä vauhdilla lähtenyt Frans Tuohimaa kertoo, millaisissa vaikeuksissa maahan jääneet suomalaispelaajat saattavat olla – "Ei voi tehdä mitään"

Moni Leijonien olympiasankareista palasi kultajuhlien jälkeen KHL-seuroihinsa Venäjälle, mutta maan hyökkäys Ukrainaan muutti kaiken. Sopimuksestaan vaivoin irti päässyt Frans Tuohimaa kertoo, miksi kaikki suomalaiset eivät ole lähteneet seuroistaan.

René Fasel anställd av ishockeyligan KHL.

Rene Fasel väittää, ettei ole tehnyt sopimusta KHL:ään – on silti huolissaan Venäjän kiekkosarjasta: "Tuhansia työpaikkoja vaakalaudalla"

Sveitsiläinen urheiluvaikuttaja Rene Fasel on kertonut torstaina sveitsiläismedialle, että hän ei ole tehnyt työsopimusta jääkiekkoliiga KHL:n kanssa. Aiemmin venäläismedia uutisoi Faselin pestistä KHL:ään.

Leijonat juhlii olympiakultaa Pekingissä.

Osa Leijonien MM-kisaehdokkaista on kuukausia pelaamatta – Jukka Jaloselta selkeä ukaasi: "Yllättävää, jos joku tulisi huonossa hapessa"

MM-kotikisojen runko muodostuu Pekingin kultajoukkueesta. Leijonat aloittaa MM-kisaleirityksen 10. huhtikuuta. Useampi kisajoukkueeseen tyrkyllä oleva suomalaispelaaja on ollut jo pitkään pelaamatta.

Pasi "Pave" Mähönen luo tiukan katseen Jokerien tulevaisuuteen

Jokereita yli 40 vuotta kannattaneelta "Pave" Mähöseltä voimakas vetoomus seuran pelastamiseksi – "Me tarvitsemme joukkueemme takaisin!"

Jokerien tulevaisuus KHL:ssä näyttää mahdottomalta, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Seurauskollinen kannattaja Pasi "Pave" Mähönen on perustanut adressin seuran olemassaolon takaamiseksi.

Harri Säteri Leijonien maalilla Pekingin olympialaisissa.

Suomeen palannut KHL-vahti ja olympiavoittaja Säteri: "Vaikenemisen kulttuuri on vahva Venäjällä"

Seurajohto ymmärsi suomalaisten ratkaisun. Tilanne ei ollut kaikissa KHL-joukkueissa yhtä hyvä.

Jukka Jalonen puhuu KHL:n pelon ilmapiiristä ja vaikenemisen kulttuurista

Venäjällä valmentanut Jukka Jalonen puhuu maan pelon ilmapiiristä ja vaikenemisen kulttuurista: "Fiksutkin ihmiset ovat hiljaa"

Venäjän KHL-sarjassa Pietarin SKA:ta ja Jokereita valmentanut Jukka Jalonen oppi tuntemaan vuosien saatossa venäläisen kulttuurin. Jalosen mukaan on erittäin vaikeaa nähdä Jokereiden jatkavan KHL:ssä.

Frans Tuohimaa torjuu kiekkoa.

Suomalaispelaajien virta pois Venäjältä jatkuu – pelaaja-agentti arvioi, että KHL voidaan jopa sulkea ulkomaalaisilta

Frans Tuohimaa pääsi viimeisimpänä suomalaispelaajana lähtemään KHL-seurastaan. Pelaaja-agentti Tomi Haula veikkaa, ettei KHL:ssä nähdä välttämättä lainkaan ulkomaalaispelaajia tulevilla kausilla.

Marko Anttila kiekossa.

Miten koronan kurittamilla liigaseuroilla oli varaa hankkia KHL:stä lähteneitä pelaajia? Kärkiseuroissa hyvin erilaiset tilanteet

Jääkiekon SM-liigassa tehtiin rutkasti siirtoja ennen siirtorajan sulkeutumista. Moni KHL:n pudotuspelien ulkopuolelle jättäytyneistä Jokereiden pelaajista löysi uuden osoitteen.

Harri Säteri piti Suomea pystyssä Slovakiaa vastaan.

Nyt myös Harri Säteri ja Jyrki Jokipakka lähtevät KHL:stä – ainakin nämä seitsemän suomalaispelaajaa ovat jättäneet venäläisseuransa

Useampi suomalaispelaaja on pyrkinyt lähtemään KHL-joukkueestaan sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

Salavat Julajev Ufan maalivahti Juha Metsola torjuu.

Suomalaispelaajien joukkopako KHL:stä kuohuttaa venäläismediassa – maasta vaikea päästä pois: "Pelaajayhdistys on ollut yhteydessä ulkoministeriöön"

Juha Metsola, Teemu Hartikainen, Sakari Manninen, Jussi Olkinuora, Harri Säteri ja Jyrki Jokipakka ovat lähdössä Venäjältä.

Frans Tuohimaa Suomen olympiajoukkueen harjoituksissa Pekingissä.

KHL-seura ei päästä ulkomaalaispelaajiaan pois – Leijonien maalivahti on jumissa Venäjällä: "Tuntuu väärältä olla täällä"

Jääkiekkomaalivahti Frans Tuohimaa haluaisi poistua Venäjältä, mutta Neftehimik Nizhnekamskin seurajohto ei ole päästänyt häntä lähtemään kesken KHL:n pudotuspelien. Sen lisäksi, että etäisyydet ovat pitkiä, luvatta poistumisesta seuraisi Tuohimaan mukaan isot sakot.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle