Uusimmat artikkelit
Jyväskylä päätti Pitkäkadun rakentamisesta mielenosoituksesta huolimatta – päätös jakoi mielipiteet valtuustosalissa ja sen ulkopuolella
Kiistellylle Pitkäkadun alueelle saa rakentaa pienkerrostaloja. Päätös oli pettymys mielenosoittajille, jotka halusivat vielä kerran haastaa valtuutetut keskusteluun kaavaesityksestä.
Jyväskyläläisiltä jyrkkä ei nuorisopalveluiden ja perusopetuksen säästöille – katso, mistä asukkaat olisivat valmiita tinkimään
Säästökohteita koskeneen kyselyn vastausaika päättyi Jyväskylässä viime viikon lopulla.
Jere Penttilä on Joensuun uusi kaupunginjohtaja – valtuustolta vankka kannatus
Joensuun kaupunginjohtajuus oli lopulta kahden miehen kisa. Valtuusto päätti maanantai-iltana, että Kari Karjalaisen seuraaja on Jere Penttilä. Hän sai vaalissa 43 ja Ramses Malaty 15 ääntä.
Moni pienempi tie on Keski-Suomessa jatkossa entistä reikäisempi – ainakin nämä pätkät saavat uutta pintaa kesän mittaan
Kesän päällystystyöt ovat Keski-Suomen teillä alkamassa.
Ilmaisella kulttuuritapahtumalla on yhä iso imu – Jyväskylässä Yläkaupungin Yö liikutti jälleen kymmeniä tuhansia ihmisiä
Yläkaupungin Yö on yksi Suomen pitkäikäisimmistä ja suurimmista kaupunkifestivaaleista.
Ilman lähetettä ostettavien laboratoriotestien kysyntä kasvaa kohisten – moni nuori kasvissyöjä testaa, saako tarpeeksi hivenaineita
Moni yksityinen terveyspalveluyritys on tarjonnut ilman lääkärin lähetettä hankittavia laboratoriotestejä jo vuosia. Viime aikoina kysyntä on kuitenkin kasvanut voimakkaasti.
Retkikeitin paloi parvekkeella Jyväskylässä
Asukkaat tekivät palosta hätäilmoituksen.
Ravintoloitsijan mielestä lounaspaikoissa tarjotaan jopa ala-arvoista kasvisruokaa: ”Ikävä todeta ammattikunnan puolesta, ettei siihen haluta panostaa”
Kasvisruokaa pidetään hankalana, ja sitä lähdetään valmistamaan helpoimman kautta, uskoo ravintoloitsija Maija Silvennoinen. Ruokatuotannon lehtorin mukaan kysyntään ei aina pystytä vastaamaan.
Ikea-professori vai yhdysvaltalaisten käytäntöjen tuoja? Neljä rehtoriehdokasta kohtasi sopuisassa paneelissa Jyväskylän yliopistossa
Jyväskylän yliopiston rehtoriehdokkaitten paneelikeskustelussa nähtiin vain vähän yhteenottoja, mutta kuultiin kyllä paljonkin puhetta yliopiston tilanteesta ja sen tulevaisuudesta.
Yksi henkilö kuoli Jyväskylässä Nelostiellä Kankaan ja Holstin kohdalla
Poliisi vahvistaa, että paikalla on kuollut yksi henkilö. Onnettomuus tapahtui noin kello 16.30.
”Alvar Aallon tuotannossa on humaani puoli”, sanoo nykyarkkitehti – Katso miltä näyttää uudisrakennus, joka yhdistää kaksi Aallon suunnittelemaa museota Jyväskylässä
Kaksi Alvar Aallon suunnittelemaa museoa yhdistävä Aalto2-museokeskus avautuu yleisölle lauantaina. Keskus muodostuu peruskorjatuista Keski-Suomen museosta ja Alvar Aalto -museosta ja pienestä laajennuksesta.
Kansalaisadressi vaatii Jyväskylää luopumaan lisärakentamisaikeesta Mäki-Matissa – kaupunki haluaa lisätä keskusta-alueen asuntotarjontaa
Jyväskylän kaupunki on kaavoittamassa Pitkäkatu 25:n vanhalle tontille pienkerrostaloja. Kaavan vastustajat haluaisivat, että aluetta kehitettäisiin kulttuuri- ja matkailukäyttöön.
Ruuhkaisimman Linkki-linjan 25 vuoroväli tihenee Jyväskylässä
Linja on ollut kaupunkiliikenteen ruuhkaisin ja jatkossa sitä operoidaan iltapäivisin kello 13–18 15 minuutin vuorovälillä nykyisen 20 minuutin sijaan.
Poliisi kaipaa tietoja valkoisesta katumaasturista, jonka epäillään törmänneen alaikäiseen pyöräilijään Jyväskylässä
Poliisi kertoo, että törmäyksessä pyöräilijä lensi auton konepellin kautta maahan. Valkoisen katumaasturin kuljettaja jatkoi pysähtymättä matkaansa.
Metsät tutkitaan laserilla Jyväskylässä ja Kivijärvellä, metsänomistajille uutta tietoa
Metsien inventointi tehdään lentokoneesta laserkeilauksella ja ilmakuvauksilla sekä maastossa koealamittauksin.
Jyväskylässä tehdään tekstiiliä brasilialaisesta puusta, ja se on ympäristöystävällisempää kuin puuvilla
Uuden tehtaan takana ovat suomalainen Spinnova ja brasilialainen Suzano. Tällä hetkellä kuitua voidaan tuottaa noin 1 000 tonnia vuodessa.
Älyroskis tiivistää roskat ja ilmoittaa itse tyhjennyksen tarpeesta – Jyväskylä testaa onko niissä järkeä
Älyroskikset ovat koekäytössä viisi kuukautta. Tämän jälkeen päätetään, hankitaanko Jyväskylään lisää älyroskiksia vai tavallisia roska-astioita.
Puolustusvoimain lippujuhlaa vietetään pian Jyväskylässä – tämän vuoden erikoisuutena on lentokalusto ulkomailta
Juhlaa vietetään perinteisesti 4. kesäkuuta. Tavoitteena on, että ensi viikon sunnuntaina myös Hawkeilla voisi lentää.
”Välittäjä sanoi, ettei mitään ole tehtävissä” – Nette Jalkanen jäi jättivelan kanssa kahden asunnon loukkuun
Minja Revonkorpi ja Nette Jalkanen tietävät, millaista elämä on, kun kukaan ei halua ostaa asuntoa, mutta se olisi aivan pakko saada myydyksi.
Järjestäjä perui metallifestivaalin Himoksella, koska festariliput ovat kallistuneet ja kävijöillä on muutakin ostettavaa
Suomen suurimpiin festivaalijärjestäjiin kuuluvan Nelonen Media Liven mukaan halvimmat liput kesän festareille myytiin jo ennen joulua.
Monella työ pyörii päässä koko ajan ja haittaa muuta elämää – nyt tutkijat tarttuvat työriippuvuuteen ja juuri sinä saatat olla avuksi
Psykologian apulaisprofessori toivoo, että työriippuvuus nähtäisiin yksilöä laajempana ongelmana.
Henkilöauto törmäsi kaiteeseen Nelostiellä Jyväskylässä lähellä Tikkakosken liittymää
Törmäyksestä aiheutuu haittaa muulle liikenteelle alkuillasta, kertoo päivystävä palomestari.
Yritys Hyvä -kilpailu toi menestystä keskisuomalaisille
Tämän vuoden kilpailuun saapui 430 kilpailutyötä, joista tuomaristo valitsi voittajiksi 26 työtä ja 21 kunniamaininnan saajaa.
Poliisi lähti Muurameen neljän partion voimin – uhkailu tehtiinkin leikkiaseella
Poliisi sai hälytystehtävän, jossa epäiltiin nuoren henkilön uhkaavan asunnossa muita ihmisiä aseella.
Kolmevuotias Fionn jäi kotiin, kun lakko sulki päiväkodin – ero samaa työtä tekevien palkoissa tuntuu erikoiselta, sanoo äiti
Yksityisen sosiaalipalvelualan kaksipäiväinen lakko sulkee päiväkoteja ja aiheuttaa hoitojärjestelyjä monissa perheissä. Jyväskyläläisessä Murphyn perheessä kolmevuotiaan Fionnin kanssa kotiin jäi isä.
KRP epäilee: viisi henkilöä väärensi lähes 500 litraa Koskenkorvaa – tapaus ensimmäinen laatuaan Suomessa
Tutkinnanjohtaja pitää tapausta poikkeuksellisena. Poliisi takavarikoi aiemmin epäillyn rikoksen yhteydessä noin 470 litraa laitonta alholia. Esitutkinnan mukaan alkoholi on valmistettu teollisesti.
Jyväskylän Savelassa voi lähiviikkoina olla höyryä ja hajua
Energiayhtiö Alva aloittaa tänään öljysäiliön puhdistuksen Jyväskylän Savelan voimalaitoksella, minkä vuoksi alueella voi havaita höyry- ja hajupäästöjä. Päästöt eivät aiheuta vaaraa ulkopuolisille.
Kampuksen Dynamo hakee jo viidettä perättäistä futsalin SM-kultaa Jyväskylään
KaDy:lla on kaksi ottelupalloa viikonloppuna, kun se kohtaa FC Kemin. Jyväskyläläiset johtavat ottelusarjaa voitoin 2-1, kun mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Ilma-aseella ammuskellut säikäytti Jyväskylän Pupuhuhdassa
Poliisi kävi tarkistamassa tilanteen useiden partioiden voimin. Parvekkeella ammuskellut selvisi rikesakolla.
Jukka Jalonen vihitään kunniatohtoriksi Jyväskylän yliopistossa – sen jälkeen hän matkustaa helikopterilla Tampereelle
Promootiossa vihitään yhteensä 15 kunniatohtoria. Lauantaina Jyväskylässä järjestetään juhlakulkue, jota myös yleisö pääsee seuraamaan.
Runsas ruutuaika kipeyttää jo kouluikäisten niskat ja hartiat, kertoo väitöstutkimus
Tutkimuksen mukaan 10–15-vuotiaille lapsille kertyi ruutuaikaa noin viisi tuntia päivässä. Tutkija muistuttaa, että aikuisten tehtävä on näyttää esimerkkiä ruutujen terveyttä edistävästä käytöstä.
Jyväskylän Taulumäelle tulossa uusi vesitorni – Harjun vesisäiliö poistuu käytöstä
Taulumäelle kaavaillun vesitornin ulkoasusta järjestetään arkkitehtuurikilpailu. Vesisäiliö sijoittuisi virkistysalueelle nykyisen koirapuiston paikkeille.
Roskapussien sisältöjä selvitetään jälleen Keski-Suomessa – viime kerralla sekajätteestä lähes neljäsosa oli biojätettä
Tutkimus toteutetaan Mustankorkean ja Sammakkokankaan alueilla alkukesästä. Edellisen kerran sekajätettä tutkittiin vuonna 2021.
Alvar Aalto suunnitteli satoja rakennuksia, mutta vain yhden huonokulkuisen veneen – tänään se paljastettiin kaikelle kansalle
Kukaan ei ole profeetta omalla maallaan, sai ainoa Aallon suunnittelema vene nimekseen.
Hoitotakuun tiukentuminen ja henkilöstömitoituksen kiristyminen huolestuttavat Keski-Suomen hyvinvointialuetta
Kiireettömään hoitoon on syyskuusta alkaen päästävä aiempaa selvästi nopeammin. Ikääntyneiden palveluiden henkilöstömitoitus kiristyy joulukuussa.
Talvi-Erkin rahanväärennöstarina toi jyväskyläläistutkija Sofia Kotilaiselle Vuoden Tiedekynä -palkinnon
Koneen Säätiö myöntää 25 000 euron Tiedekynä-palkinnon vuosittain tieteellisestä kirjoituksesta, jossa suomen kieltä on käytetty erityisen ansiokkaasti. Kotilainen saa palkinnon tänään Helsingissä.
Jyväskylän yliopisto siirtyi sähköisiin tutkintotodistuksiin – aiemmin jokainen todistus on allekirjoitettu mustekynällä käsin
Valmistunut saa halutessaan myös paperisen kopion tutkintotodistuksestaan.
”On kysytty, onko tästä tarpeen puhua julkisesti” – Rosa Ihalaisen, 19, mukaan kuukautisköyhyyttä vähätellään Suomessa
Planin teettämä kyselytutkimus osoittaa, että erityisesti työelämän ulkopuolella olevat ja nuoret kokevat Suomessa kuukautisköyhyyttä.
Suomessa lasten lukutaito on laskenut, ja osaamiserot ovat kasvussa
Neljäsluokkalaisten lukutaitoa tarkasteltiin jälleen viiden vuoden välein toteutettavassa tutkimuksessa. Vaikka taso on laskenut, kansainvälisesti tarkasteltuna se on edelleen korkea.
Neljä hakijaa eteni jatkoon Jyväskylän yliopiston rehtorihaussa – Tampereen yliopistoa johtanut Mari Walls ei ole heidän joukossaan
Jatkoon etenivät Piia Björn, Marko Hakovirta, Jari Ojala ja Saara L. Taalas. Mari Walls vetäytyi prosessista hakuajan päättymisen jälkeen.
Keuruulla pudonnut Hawk-hävittäjä tuhoutui täysin – ”Edes tutkintaryhmän käyttöön ei ole oikein ehjää osaa”, sanoo tutkintaryhmän johtaja
Ilmavoimien Hawk-hävittäjä putosi eilen Keuruulla kesken ilmataisteluharjoituksen. Lentäjät pelastautuivat heittoistuimilla.
Junaliikenne Pieksämäen ja Hankasalmen välillä palautumassa normaaliksi – sähköratavaurio saatu korjattua
Yöllä havaittu sähköratavaurio esti junien liikennöinnin Hankasalmen ja Pieksämäen välillä noin neljän tunnin ajan.
Kirrin eritasoliittymän korjaus vie liikennettä kiertoreiteille Nelostien molemmin puolin
Kirri-Tikkakoskin -välin urakka jatkuu Nelostien varrella Kirrin eritasoliittymän uusimisella. Ensimmäinen kiertotie alueella tulee käyttöön tänään tiistaina.
Jyväskylässä pitkään suunniteltu Tourujoen kunnostus tyssäsi taas – kaupunginhallitus palautti asian uudelleen valmisteluun
Nykyisten laskelmien ja suunnitelmien mukaan joen kunnostuksen hintalappu olisi lähes 9 miljoonaa euroa.
Jyväskylässä maastopalo on saatu sammutettua – palosta aiheutui runsaasti savua ympäristöön
Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen maastopalosta Rajaharjuntiellä noin puoli kolmen aikaan iltapäivällä. Paikalle hälytettiin useita pelastusyksiköitä. Silminnäkijän mukaan alueella on ollut runsaasti savua.
Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkopalvelut laajenevat – chat-asioida voivat pian myös entisen Seututerveyskeskuksen asiakkaat
Tunnistautumista vaativat hyvinvointialueen verkkopalvelut avautuvat kesäkuun aikana entisen Seututerveyskeskuksen kuntiin. Muuramessa ja pohjoisessa Keski-Suomessa joudutaan vielä odottamaan.
Autoiletko päivittäin Kuokkalan siltaa Jyväskylässä? Lähiviikkoina suositellaan käyttämään kiertotietä
Kaukolämpökaivon saneeraus voi aiheuttaa ruuhkaa Kuokkalan sillalla. Autoilijoille suositellaan kiertotietä Survontien kautta.
Chat-sairaanhoitajien pesteihin tuli hakijatulva Etelä-Savossa – palvelujohtaja: "Kuin hoitajapulaa ei olisikaan”
Hyvinvointialueet kehittävät digitaalisia palveluitaan 100 miljoonan euron rahoituksella. Esimerkiksi chat-palvelut lisääntyvät vauhdilla. Etelä-Savossa digihoitajapestit houkuttelivat hakijoita pääkaupunkiseutua myöten.
Viisi ihmistä pelastettiin tulipalon alta parvekkeilta Jyväskylän Heinälammella
Asuinkerrostalossa aamuyöllä syttyneen huoneistopalon epäillään saaneen alkunsa saunasta, jossa kiukaan yllä oli ollut palokuormaa.
Lenkkisauna on hyväksi terveydelle, kertoo nyt myös tutkimus
Jo pelkkä saunominen alensi tutkittavien verenpainetta, mutta liikunnan harrastaminen ennen saunaa tehosti vaikutusta vielä lisää.