Uusimmat artikkelit
Oma Häme palkkaa lääkäreitä vakinaiseksi varahenkilöstöksi
Ensimmäiset virat tulevat haettavaksi huhtikuussa.
Terveyskeskuslääkärille yli viikon jono, leikkausaika yli puolen vuoden päähän – THL:n raportti Keski-Suomesta on karua luettavaa
Terveyskeskuslääkärin vastaanotolle ja kiireettömään erikoissairaanhoitoon joutuu Keski-Suomessa odottamaan pidempään kuin maassa keskimäärin. Vammaispalveluissa hiertää se, ettei niitä ole tarpeeksi.
Keski-Pohjanmaan terveyskeskusten lääkärivaje on maan pahimpia
Perusterveydenhuoltoon tarvittaisiin 15 lääkäriä maakunnan terveyskeskuksiin. Myös yhteispäivystyksen ruuhkat jatkuvat.
Lääkäriliitto: Pohjois-Karjalaa vaivaa maan pahin lääkäripula
Maakunnassa oli lokakuun 5. päivänä vuonna 2022 hoitamatta 35 prosenttia lääkärin tehtävistä.
Sote-järjestö moittii hyvinvointialueiden kalliita asiakasmaksuja: ”Estävät terveyskeskukseen pääsyn”
Kireän talouden kanssa kamppailevat hyvinvointialueet aikovat veloittaa terveyslääkärin vastaanottokäynnistä sallitun enimmäismäärän eli 20,90 euroa.
Varsinais-Suomessa peritään lääkärikäynnistä ensi vuonna korkeinta hintaa
Terveyskeskuslääkärin vastaanotolla käynti maksaa Varsinais-Suomen hyvinvointialueella vuoden alusta 20,90 euroa.
Terveyskeskuslääkärille pääsy maksaa uudella hyvinvointialueella lain salliman maksimihinnan
Vuodenvaihteessa toimintansa aloittavat Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde sekä Kainuun hyvinvointialue perivät lääkärikäynneistä lain salliman kalleimman maksun.
Pohjalaiset hyvinvointialueet laskuttavat lääkärikäynnistä korkeimman mahdollisen taksan
Suurin osa vuoden alusta toimintansa aloittavista hyvinvointialueista perii lääkärikäynneistä korkeimman mahdollisen maksun.
Lääkäreistä on pulaa jopa niissä kaupungeissa, joissa heitä koulutetaan – silti opiskelijamääriä ei aiota lisätä
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien pääekonomistin Juho Ruskoahon mukaan Suomeen tarvittaisiin vähintään 3 000 lääkäriä lisää.
Lääkäripula vaivaa Savonlinnan seudulla – terveyskeskuksesta puuttuu lähes puolet lääkäreistä
Tällä hetkellä Savonlinnan pääterveysasemalla ei ole saatavilla kiireettömiä lääkäriaikoja ollenkaan.
Rovaniemellä pidetään kiinni 30 uudesta sote-virasta
Rovaniemen hyvinvointilautakunnan mukaan kaikille uusille viroille on perusteet. Niillä muun muassa turvataan hoitotakuu, ja vahvistetaan lasten ja nuorten mielenterveyspalveluita.
Rovaniemi perustaa 30 uutta virkaa ja tointa sote-palveluihin – vakanssit siirtyvät ensi vuonna Lapin hyvinvointialueelle
Rovaniemen hyvinvointilautakunta perustelee uusia vakansseja Rovaniemen palvelutarpeen kasvulla. Tarkoituksena on muun muassa tukea lasten ja nuorten mielen hyvinvointia ja ikäihmisten toimintakykyä.
Hallitus jätti terapiatakuun pois hoitotakuuesityksestä, vaikka se toisi terapian hyvin toimeentulevien luksushoidosta kaikkien ulottuville
Terapiatakuussa esitettiin esimerkiksi psykoterapian aloittamista neljän viikon sisällä hoidon tarpeen arvioinnista. Nyt terapiaan pääsylle ei ole luvassa mitään aikarajaa.
Salon Perniöön löytyi sittenkin lääkäri – terveysasema uhkasi jäädä ilman lääkäriä syksyllä
Perniön terveysaseman viimeinen lääkäri ilmoitti lähdöstään aikaisemmin keväällä. Salo ehti esittää jo tuhannen euron rekrytointilisää saadakseen asemalle lääkäreitä.
Oululaisprofessorin mukaan hoitotakuun kiristäminen vaatii lisää lääkäreitä ja hoitajia
Oululaisasiantuntijan mielestä hallituksen esitys nykyisen hoitotakuuajan lyhentämisestä kolmesta kuukaudesta viikkoon vaatii lisää lääkäreitä ja hoitajia
Perniö on jäämässä ilman lääkäriä – Salo aikoo tarjota tonnin lisää palkkaa
Perniön terveysaseman viimeinen lääkäri on lähdössä heinäkuussa. Tuhannen euron palkanlisä maksettaisiin rekrytointipalkkiona vuoden loppuun.

Siun soten uusi terveyskeskuslääkärien malli saa jatkoa – lääkäreille tarjotaan viikoittaisia koulutuspäiviä ainakin ensi vuoden loppuun
Viime vuoden lopussa aloitettu malli on kerännyt paljon kehuja ja kiitosta Pohjois-Karjalan terveyskeskuslääkäreiltä. Lääkärit ovat kertoneet muun muassa heidän jaksamisensa parantuneen.
“Lääkärinä vihaa kuolemaa”
Neljäs jakso kertoo terveydenhuollon torstaipäivästä.
Keuruulle houkutellaan lääkäreitä töihin tuhansien eurojen palkanlisällä – lisän saa vain tietyin ehdoin
Keuruulle tuleville terveyskeskuslääkäreille on tarjolla määräaikainen sitouttamislisä. Lääkärivajeen takia kiireetöntä lääkärin hoitoa ei pystytä Keuruulla toistaiseksi järjestämään entiseen tapaan.
Lappi vetää lääkäreitä puoleensa: valkotakit kyselevät matkailukuntien työpaikkoja jopa parin vuoden päähän
Lääkäriliiton kyselytutkimus kertoo, että Lappiin on paljon helpompi löytää sijaisia ja terveyskeskusten lääkärivaje on pienempi kuin useimmilla muilla alueilla.
Kuopioon palkataan viisi uutta terveyskeskuslääkäriä – virkoja lisätty viimeksi lähes 20 vuotta sitten
Viisi uutta terveyskeskuslääkärin virkaa aiotaan perustaa jo helmikuun alusta lähtien. Taustalla on väestönkasvu, ikääntyminen ja seudun suuri sairastavuus.
Forssassa ratkotaan lääkäripulaa rekrytointipalkkiolla
Lääkäripula on aiheuttanut Forssan seudulla ongelmia hoitoon pääsyssä.
Perusturvaliikelaitos Saarikan lääkäritilanne huononee keväällä – myös maalaislääkäri Tapani Kiminkinen lopettaa vastaanoton
Kahta terveyskeskuslääkäriä haetaan parhaillaan Saarijärvelle. Myös viime syksynä Karstulaan haettiin kahta terveyskeskuslääkäriä, mutta saatiin vain yksi hakemus.
Nora Tarvus lähti Pohjois-Karjalaan, koska lääkäri saa koulutuspäivän joka viikko – hoitajille tarjotaan jopa yli 500 euron rekrytointilisää
Pohjois-Karjalassa jouduttiin kesällä jopa sulkemaan terveysasemia, kun henkilökuntaa ei kerta kaikkiaan ollut. Nyt Siun sote tarjoaa lääkäreille koulutuspäiviä ja hoitajille määräaikaisia palkanlisiä työvoimapulan korjaamiseksi.
Lääkäreiden sijaispula vaikuttaa terveyskeskusten jonotusaikoihin Kanta-Hämeessä
Ei-kiireellisissä tapauksissa Hämeenlinnassa saattaa joutua odottamaan lääkärille pääsyä pitkälle yli kuukauden. Myös Janakkalassa lääkärille pääsyä joutuu jonottamaan. Syitä on paljon, mutta päällimmäisenä on pula sijaisista.
Terveyskeskuslääkäri avautuu työnsä rankasta todellisuudesta: "Syöpiäkin olisi voitu parantaa, jos hoito ei olisi myöhästynyt koronan takia"
Terveysasemien puhelinpalvelut ovat ruuhkautuneet eri puolilla maata, mutta myös lääkärit työskentelevät äärirajoilla. Turkulainen terveyskeskuslääkäri Päivi Slama kirjoitti hätähuutonsa sanomalehden mielipidesivulle ja kertoo työstään nyt Ylelle.

Forssan seudulla on pulaa terveyskeskuslääkäreistä
Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymä yrittää purkaa hoitohenkilökunnan työkuormaa virkajärjestelyin.
Lääkäriliiton selvitys: Lääkärivaje Länsi-Pohjan alueen terveyskeskuksissa maan pienimpiä
Lääkäriliitto on toteuttanut vastaavan kyselyn jo yli 30 vuoden ajan. Tutkimuksessa ei ole mukana ulkoistettuja osuuksia.
Nyt trendaa #avantouinti – kolmekymppinen harrastaja: "Avantouinti on kuin käänteinen ryyppyreissu"
Mitä tapahtui entiselle vanhusten lajille? Takaisin Pasilaan -podcast hyppäsi avantoon
Säkylän lääkäripula ei hellitä – taas irtisanoutumisia
Kahden lääkärin lisäksi nyt irtisanoutuu myös sosiaalityön päällikkö.

Euran lääkäritilanne parantunut – terveyskeskukseen halutaan pestata vielä yksi uusi lääkäri
Seitsemäs terveyskeskuslääkäri auttaa kuntaa luopumaan ostopalveluista.
Marita Räsänen Eksotelta on Vuoden yleislääkäri
30 vuotta lääkärinä työskennellyt Räsänen pitää ammattiaan mitä parhaimpana uravalintana.
Nuoria lääkäreitä tulee nyt töihin itärajan terveyskeskuksiin, joissa kiireettömän hoidon jonot ovat maan pisimmät: " Hyvin olen viihtynyt"
Valmistuvalle lääkärille palkka ei ole tärkein asia työpaikan valinnassa.
Lapualla edelleen hyvä lääkäritilanne – Seinäjoen läheisyys vaikuttaa
Kaupungilla on kymmenen lääkärin virkaa ja ne ovat olleet lähes koko ajan täytettynä.
Ylitornio joutui supistamaan vuodeosaston paikkamäärää työntekijäpulan vuoksi
Rekrytointi on osoittautunut haasteelliseksi. Töitä on tarjolla terveyskeskuslääkärille, hammaslääkäreille ja useille hoitajille.

Sisko Savonlahden kolumni: Sijoittaminen saattaa olla hyvinvointitrendi – mutta vain niille, jotka voivat jo valmiiksi hyvin
Pitkän aikavälin suunnitelmat jäävät tekemättä, jos arki on pelkkää selviytymistä, kirjoittaa kirjailija Sisko Savonlahti.
Kunnallislehti: Saattohoitotapauksessa epäilty lääkäri työskenteli Paimiossa terveyskeskuslääkärinä
Lääkäri on tällä hetkellä pidätetty virantoimituksesta.

Sotkamon terveysasemalla puhelin soi tauotta, jono lääkäriin on pitkä – vertaa Ylen Jonokoneesta, miten oma terveysasemasi hoitaa potilaat
Sotkamon terveysasemalla kiireetöntä hoitoa pitää odottaa pitkään. Syynä on monille kunnille tuttu lääkäripula.
Lääkäripulan vaivaaman Rovaniemen on ostettava vastaanottoaikoja yrityksiltä jatkossakin – hoitotakuun tiukentaminen viikkoon olisi suuri haaste
Kiireettömään hoitoon pitää nyt päästä kolmessa kuukaudessa, mutta hallitus haluaisi laskea rajan viikkoon.
Helsingin terveyskeskuslääkäreille 1 250 euroa lisää kuussa – "Houkutellaan tekijöitä maakunnista"
Helsinki pyrkii helpottamaan lääkärivajettaan muun muassa lääkärien palkkoja korottamalla.
Uusi selvitys: Terveyskeskuslääkäri on vain puolet työajastaan potilaiden kanssa
Enempi potilastyö voisi syödä tehtävän vetovoimaa, THL:n ylilääkäri arvioi.
Pakko, lisäkoulutus vai tutkimustyö terveyskeskuksiin? 4 syytä, miksi perusterveydenhuollon lääkärivaje ei ole yksinkertaista matematiikkaa
Lääkäriliiton mukaan terveyskeskusten lääkäripula ei ratkea lääkärien koulutusmääriä lisäämällä.

Vantaan terveyskeskuksia vaivaa lääkäripula – uupumus ajaa lääkäreitä pois eikä rankka työ houkuttele tulijoita
Lääkärien työpäivät ovat venyneet kasvavan väestömäärän ja Apotti-tietojärjestelmän käyttöönoton takia.
”Rakastaa ja tehdä työtä” on lääkäri Kiminkisen resepti hyvinvointiin – Lue myös vinkit muistisairauksien ehkäisyyn
Kehnoja elintapoja parantamalla voi pienentää muistisairauksien riskiä.

Kunnanlääkärit lopettaa toimintansa Ylä-Savossa: "Olisimme kovasti halunneet jatkaa, mutta se ei ollut enää mahdollista"
Päätös johtuu yritysten mukaan palvelusta maksettavan korvauksen alentamisesta sekä palvelusetelien hyvin lyhyestä jatkoajasta.
Kainuu on pärjännyt lääkäripulassaan, mutta miten käy uuden hoitotakuun kanssa?
Suuresta lääkäripulasta huolimatta hoitotakuut eivät ole ylittyneet Kainuussa.

THL: Suurin osa suomalaisista maksaa lääkärikäynnistä korkeimman mahdollisen asiakasmaksun
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos selvitti terveyskeskusten asiakasmaksujen määrää ja keräystapaa vuosilta 2013–2018.
Mistä hallitus aikoo saada terveyskeskuksiin tuhat uutta lääkäriä? "Vaikka työnantaja joustaisi, nuoret lääkärit eivät halua tänne töihin"
Esimerkiksi Hämeenkyrössä terveyskeskusvirkoja ei saada täytettyä. Asiantuntijat kyseenalaistavat uuden hoitotakuun.

Hallitus lupaa terveyskeskuksiin lisää lääkäreitä – pieniin kuntiin heitä voi silti olla lähes mahdoton saada
Esimerkiksi Sallaan on vaikea saada lääkäreitä. Puolet neljästä vakanssista on nyt täyttämättä.

Erityisesti pojissa on paljon lihavia ja ylipainoisia – Terveyskeskuslääkäri huolissaan: "Ongelmaan puututtava riittävän ajoissa"
Pohjois-Savossa pojista noin kolmannes ja tytöistä viidennes on ylipainoisia.