Uusimmat artikkelit
Yli kaksi promillea puhaltanut mies törmäsi pakettiautoon perjantaina Kiuruvedellä
Molemmat autot vaurioituivat kolarissa. Poliisi määräsi miehen väliaikaiseen ajokieltoon.
Iisalmeen ja Kiuruvedelle lisää influenssa- ja koronarokotusaikoja joulukuulle
Uusia rokotusaikoja on tarjolla joko ilman ajanvarausta tai ajanvarauksella.
Metsästäjä lopetti kissoja poliisin pyynnöstä, sitten tuli kutsu käräjille – nyt luottamusta viranomaisiin yritetään palauttaa
Kiuruvedellä ollaan valmiita neuvottelemaan uudestaan suurriistavirka-avun antamisesta. Riistanhoitoyhdistys irtisanoi avunantosopimuksen luottamuspulan vuoksi aiemmin tänä vuonna.
Savossa on erityinen suo, jolla tehtävän DNA-tutkimuksen avulla saatetaan pian tunnistaa uusia hyönteisiä
Ítä-Suomen yliopisto sai lahjoitusrahoilla ostettua itselleen suon vuonna 2020. Koska kyseessä on suojelukohde, tutkimuslaitteisto piti viedä perille ilman teitä tai pitkospuita.
Kiuruveden metsästäjät valmiita uusiin neuvotteluihin viranomaisten kanssa, sopimuksen ehtona kattavampi oikeusturva
Kiuruveden riistanhoitoyhdistyksen jäsenet ovat helpottuneita hovioikeuden kumottua metsästäjien tuomiot eläinsuojelurikoksesta. Irtisanotusta SRVA-sopimuksesta ollaan nyt valmiita neuvottelemaan.
Metsästäjät ampuivat kissoja poliisin pyynnöstä – käräjäoikeus tuomitsi metsästäjät rikoksesta, mutta hovioikeus päätti toisin
Hovioikeuden mukaan ei voitu osoittaa, että kissoja oli kohdeltu julmasti. Talon pihapiirissä oli kymmeniä kissoja, jotka metsästäjät lopettivat ampumalla.
Ruokavirasto on hyväksynyt yläsavolaisen muurinpohjaletun nimisuojahakemuksen
Lopullisen päätöksen suojatusta maantieteellisestä merkinnästä tekee Euroopan komissio. Nimen suojaamishakemuksen perusteena on muurinpohjaletun maine perinteisenä yläsavolaisena herkkuna.
Röntgenpalvelut supistuvat marraskuussa monella pohjoissavolaisella paikkakunnalla
Röntgenpalveluita on tarjolla useissa toimipisteissä kerran tai kaksi viikossa. Lähetteen saanut voi toisaalta valita, missä hyvinvointialueen röntgenissä haluaa asioida.
Hovioikeus kumosi entisen karjatilallisen talousrikostuomion – suurtilan konkurssiin liittyvä vyyhti palaa käräjäoikeuden käsittelyyn
Itä-Suomen hovioikeuden mukaan on mahdollista, että kiuruvetisen miehen lausuntoja syytteiden myöntämisestä tulkittiin käräjäoikeudessa väärin.
Hallinto-oikeus kumosi Ylä-Savon jätehuoltolautakunnan päätöksen sekajätteiden keräilystä
Hallinto-oikeuden mukaan lautakunnan päätös kiinteistökohtaisen jätteenkuljetussopimusten jatkamisesta on laiton. Hallinto-oikeus totesi, että päätös tehtiin miltei perustelematta.
Poliisi epäilee: tunnettu tubettaja ja striimaaja yritettiin pahoinpidellä kotonaan kesken suoran lähetyksen
Tubettaja Jouko Kärkkäinen vahvistaa Ylelle joutuneensa epäillyn rikoksen uhriksi. Poliisi kaipaa yleisöltä vihjeitä epäillyn törkeän pahoinpitelyn yrityksen tekijästä.
Perhe totesi, ettei aurinkopaneeleita kannata asentaa katolle – paras paikka löytyi sontasäiliöstä
Sähkön kohonnut hinta ja 50 prosentin investointiavustus ovat lisänneet maatilojen halua käyttää aurinkoenergiaa. Yhä useampi aurinkopaneeli asennetaan maatilalla kuitenkin katon sijasta maahan.
Kiuruvedellä tapahtui vakava rikos – poliisi pyytää havaintoja
Kiuruvedellä tapahtui syyskuussa vakava rikos, jonka selvittämiseksi poliisi haluaa tavoittaa kuvassa olevan henkilön.
Valion ja St1:n yhteisyritys suunnittelee uusia biokaasulaitoksia Sonkajärvelle, Lapinlahdelle ja Nurmekseen
Suomen Lantakaasun kolme uutta laitosta tuottavat paineistettua biokaasua. Sitä kuljetetaan Kiuruvedelle rakennettavaan suurempaan laitokseen, jossa kaasu nesteytetään.
Kiuruvedellä hurja ylinopeus sunnuntaina aamuyöllä: poliisi mittasi 17-vuotiaan kuskin nopeudeksi 167 km/h
Henkilöauto tuli poliisipartiota vastaan kovaa vauhtia Pielavedentiellä tieosuudella, missä nopeusrajoitus on 60 km/h. Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.
Pohjois-Savon hyvinvointialue jatkaa röntgenin toimintaa Kiuruvedellä
Asiasta päätettiin aluehallituksen kokouksessa maanantaina. Kiuruvedellä kerättiin röntgenin puolesta lähes 2700 nimen adressi.
21-vuotias mies menehtyi henkilöauton ulosajossa Kiuruvedellä lauantaina iltapäivällä
Henkilöauto ajautui tieltä syvälle metsään ja törmäsi useisiin puihin. Autoa kuljettanut mies menehtyi onnettomuuspaikalle.
Säästöpankki Optia muuttaa yhtiömuotoaan, osa tilikauden voitosta ohjataan säätiölle
Pankin liiketoiminnasta vastaa osakeyhtiö, jonka omistaa säätiö. Se saa liiketoiminnan voitoista osinkoja, joista jaetaan avustuksia ja lahjoituksia.
Itä-Suomessa vähenevät sekä asukkaat että kuntien rahat
Kaikissa Pohjois-Savon ja -Karjalan yhteensä 32 kunnassa laaditaan nyt talousarvioita ensi vuodelle. Luvassa on niukkuutta, kun kuntataloutta on sopeutettava valtionosuuksien ja verotulojen laskuun.
Sähkökatkoja voi sattua Pielavedellä ja Kiuruvedellä lähiviikkoina tavallista herkemmin
Hetkellisen katkoherkkyyden syynä on Pielaveden sähköaseman saneeraus, jonka takia sähköä ohjataan varayhteyden kautta.
Influessarokotteita odottelee jo pakasteessa Itä-Suomessa, mutta vielä ei rokoteta
Hyvinvointialueilla sekä Pohjois-Karjalassa että Pohjois-Savossa valmistaudutaan jo talven influenssakauteen. Kuopioon rokotteita on jo alkanut saapua, Joensuussa THL:n toimitusta vielä odotellaan.
Kiuruvetiselle miehelle sakkotuomio ja eläintenpitokielto nautojen huonosta hoidosta
Käräjäoikeuden mukaan tilalla kohdeltiin nautoja julmasti ja aiheutettiin niille tarpeetonta kärsimystä, kipua tai tuskaa. Osalla kymmenistä naudoista oli paksu kerros lantaa eivätkä ne saaneet tarpeeksi vettä ja ravintoa.
Kiuruvesi miettii jatkotoimia häirikköautoilun -ja mopoilun hillitsemiseksi
Kaupunki on ollut asian tiimoilta yhteydessä Itä-Suomen poliisiin ja jo menneenä kesänä esimerkiksi omaa vartiointia lisättiin ja järjestettiin tapaaminen poliisijohdon kanssa.
Kiuruvesi ei aloita tuulivoimakaavoitusta Pökkiperän alueelle
Tuulivoimayhtiön hakema kaavoitus sijoittuu alueelle, jolle on jo tekeillä toisen yhtiön hakema tuulivoimaosayleiskaava.
Kiuruvedelle esitetään perusmaksua myös jätevedelle
Jäteveden perusmaksulla katetaan kiinteitä kustannuksia. Maksu perustuu mittarikokoon.
Savo-Karjalan kansanedustajat eivät halua haudata itäradan suunnittelua
Yle kysyi kansanedustajilta, pitäisikö itäradan suunnittelusta luopua. Yksikään kyselyyn vastanneista Savo-Karjalan vaalipiirin edustajista ei kannattanut ratahankkeen hylkäämistä.
Yläsavolaiselle muurinpohjaletulle haetaan EU:n nimisuojaa
Nimisuojaa haetaan, koska muurinpohjaletulla on maine perinteisenä yläsavolaisena erikoisherkkuna. Varhaisin julkaistu resepti on vuodelta 1933.
Tukkirekka kaatui Kiuruveden keskustassa tiistaina
Kuorma levisi viereiselle pyörätielle ja jokeen.
Puolet Savo-Karjalan kansanedustajista kävi tutustumassa pohjoiskarjalaisiin yrityksiin
Pohjois-Karjalan Yrittäjien järjestämiin yritysvierailuihin osallistuvat elokuussa yhtä lukuunottamatta kaikki saman alueen kansanedustajat. Savon puolelta päiväksi ehti mukaan vain kaksi edustajaa.
Kiuruvesi aikoo ostaa yksityishenkilöltä maata biokaasulaitosta varten
Maa-alueen kauppahinta on 350 000 euroa.
Kiuruvedellä ja Rautalammilla kulotetaan metsää alkuviikon aikana
Kulotuksissa poltetaan uudistushakkuualueiden hakkuutähde sekä alueille jätetyt säästöpuuryhmät.
Jos puinnit onnistuvat, viljasadot yltävät kuivasta alkukesästä huolimatta tavanomaisiksi sekä Pohjois-Savossa että Pohjois-Karjalassa
Karjanrehuksi päätyvä ohra on ylivoimaisesti eniten viljelty vilja Savo-Karjalassa. Ruista sen sijaan saa nyt pelloilta etsiä. Jos lämmin sää jatkuu, viljojen puinnit alkavat parin viikon kuluttua.
Kiuruveden biokaasulaitoksen sijainnista on tehty päätös – laitosta kaavaillaan Pyhäsalmentien eteläpuolelle
Valittu tontti sijaitsee noin 4 kilometrin päässä Kiuruveden keskustasta. Tontin valinnassa on huomioitu ely-keskuksen ympäristövaikutusten arvioinnin johtopäätökset. Myös alueen asukkaita on kuultu.
1000 litraa rehunteossa käytettävää AIV-happoa valui maahan Kiuruvedellä
AIV-hapon varastointisäiliöön oli tullut siirrettäessä reikä. Suurin osa haposta ehti imeytyä maahan.
Kansallispuisto suositteli retkeilijöitä pitämään puhelimet piilossa – syntyi kansainvälinen hitti
Itäisen Suomenlahden kansallispuiston kokeilu innostaa ja kiinnostaa retkeilijöitä myös Suomen rajojen ulkopuolella.
Sinilevätilanne Pohjois-Savossa rauhoittunut – levää havaittu kahdessa paikassa
Ely-keskus totesi sinilevää Kiuruveden Niemisjärvellä ja Siilinjärven Kevättömällä.
Kiuruvedelle suunnitellun Suomen suurimman biokaasulaitoksen valmistelu etenee – jo lähes tarvittava määrä lannantuottajia mukana
Valion ja St1:n yhteisyritys Suomen Lantakaasu on saanut biokaasulaitoskokonaisuuttaan varten kasaan jo 80 prosenttia tarvittavasta lannan määrästä.
Kiuruveden Iskelmäviikko on jo Tangomarkkinoita suositumpi tapahtuma
Iskelmäviikon kokonaiskävijämäärä oli 65 000, jossa on 15 000 kävijän lisäys aiempaan ennätykseen.
Ely-keskus ei löytänyt puutteita Kiuruvedelle suunnitellun biokaasulaitoksen ympäristövaikutusten arvioinnista
Ympäristövaikutuksista esiin ovat nousseet melu, haju sekä liikenne. Ely-keskus haluaa, että haitallisten vaikutusten lieventämisen keinoja tarkennetaan vielä.
Lämmin sää on lisännyt sinilevähavaintojen määrää
Pohjois-Savossa sinilevää on havaittu runsaasti yhdessä paikassa, Kallaveden Puutossalmessa.
Mökkiläisten remontit näkyvät ekopisteillä – sääntöjä noudatetaan pääosin, mutta jo yksi väärä kuorma tuo harmeja
Kesämökkikausi näkyy etenkin pienempien kuntien ekopisteillä. Kun käyttäjiä on talvikautta enemmän, pisteet saattavat täyttyä arvioitua nopeammin.
Poliisin auttaminen toi tuomion eläinsuojelurikoksesta – jo kaksi riistanhoitoyhdistystä irtisanonut yhteistyön viranomaisten kanssa
Kiuruveden ja Espoo-Kauniaisten riistanhoitoyhdistykset ovat päätyneet irtisanomaan SRVA-sopimuksensa poliisin kanssa. Poliisia huolettaa lakkoilun mahdollinen leviäminen.
150 vuotta täyttävästä Kiuruveden kaupungista kuvataan heinäkuussa tv-dokumentti
Dokumenttia kuvataan Kiuruvedellä Iskelmäviikkojen aikaan. Televisiossa ensiesitys on elokuussa.
Pohjois-Savon Pro metsä -palkinnot teollisuusneuvos Ilkka Kylävainiolle ja metsänomistaja Ari Kumpulaiselle
Pro metsä -palkinnolla kiitetään ja kannustetaan metsien ja metsäalan hyväksi tehdystä työstä maakunnissa.
Kiuruveden riistanhoitoyhdistyksen suurriistavirka-apusopimus Itä-Suomen poliisin kanssa päättyy
Kiuruveden riistanhoitoyhdistys irtisanoi sopimuksen maaliskuussa. Irtisanomisaika oli kolme kuukautta.
Kiuruveden Lapinsalon turvetuotantoalueella syttyi palo sunnuntaina
Palo näytti ensin pahemmalta, mutta tuli saatiin rajattua parin hehtaarin alalle.
Vesistöjen kevättulvat kääntymässä laskuun
Kallaveden pinnan nousu on pysähtynyt, monilla muilla järvillä tulva on kääntynyt jo laskuun.
Sähköpylväs paloi poikki ja sytytti heinikon palamaan Kiuruvedellä
Sähkölinjassa ollut eristevika sytytti maastopalon Kiuruvedelle keskiviikkona, pelastuslaitos kertoo. Palamaan syttynyt ja katkennut sähköpylväs sytytti alla olevan ojanvarren heinikon palamaan.
Traktori peruutti Kiuruvedellä polttoöljysäiliöihin – 2000 litraa polttoöljyä maaperään
Pelastuslaitos on paikalla suorittamassa torjuntatoimia. Tapahtumasta ei aiheudu vaaraa ympäristölle.
Talli syttyi palamaan Kiuruvedellä, hevoset sattuivat olemaan ulkona
Noin 90 neliön suuruinen tallirakennus syttyi palamaan Kiuruvedellä perjantaina alkuiltapäivällä. Rakennus tuhoutui palossa, mutta ihmisiä tai eläimiä ei loukkaantunut palossa.