Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Samuli Putro tupakoi.

Samuli Putro kirjoittaa rakkauslaulun päivässä, mutta itse toivoo ja pelkää totaalista hullaantumista

Kulttuurivieras muusikko Samuli Putro on haavainen ihminen, ja siksi kuulijan on helppo samaistua hänen lauluihinsa.

Koostekuva kansainvälisistä musiikkidokumenteista joita Teemalla ensiesitetään loppukeväästä 2023, mukana Sinéad O'Connor, Dinosaur Jr, KLF, CCR ja Abba.

Sinéad O'Connor, KLF, CCR, Abba, Dinosaur Jr, K-poppia, soulia ja tietokoneita – Teeman ja Areenan musiikkidokumenttien kevät soi moniäänisenä

Miksi KLF poltti saarimökin takassa miljoona puntaa? Kuinka Abban ”tauko” sujui? Puhuvatko Dinosaur Jr:n jäsenet toisilleen lavalla? Mitä Sinéad O’Connorille tapahtui paavin kuvan repimisen jälkeen? Esittelyssä Teeman ja Areenan kevään musiikkidokumentit.

Chisu

Chisu heittää jäähyväiskeikkojaan: ”Elämäni upeimpia kokemuksia”

Laulajan 15-vuotisen uran summaavia keikkoja on varjostanut isän kuolema.

Mariska ravintola Kosmoksen aulassa.

"Tuntuu vaikealta lähteä sieltä pois" – laulaja Mariskan toinen koti on nyt itärajan tuntumassa

Kesällä sanoituksistaan palkittu laulaja-lauluntekijä Mariska julkaisi uuden Mäihä-albuminsa lokakuun puolivälissä.

KAhden kuvan kooste, toisessa ikääntynyt miesrokkari on kusella, toisessa nuori nainen kuvaa itseään.

Pandemian piti mullistaa musiikkibisnes, mutta palasiko kaikki lopulta ennalleen? Nuori poptähti ja rockvaarit kohtasivat eristyksen eri tavoin

Miten elektropopin nuori maailmantähti Charli XCX ja rockin kehäraakit Backstreet Girls selvisivät pandemiasta? Antti Lähde kirjoittaa kahdesta musiikkidokumentista, jotka katsovat korona-aikaa muusikon näkökulmasta, mutta vastakkaisista vinkkeleistä.

Laulajalegenda Jukka Kuoppamäki kitara olalla.

Laulajalegenda Jukka Kuoppamäki on monen ikimuistoisen klassikkokappaleen tekijä

Jukka Kuoppamäki on säveltäjä, sanoittaja ja laulaja.

Helsinkiläisartisti Mariska on palannut lookissaan takaisin punk-henkiseen tyyliin

Punkista tangoon, tangosta rappiin – vaihtuvien tyylien taitaja Mariska: "Rap on laululyriikan kuninkuuslaji"

Reino Helismaa -sanoittajapalkinnolla huomioitu Mariska keskittyy nyt omaan soolouraansa. Uutta musiikkia on tulossa albumillinen syyskuussa.

Laulaja-lauluntekijä Eereka eli Eerika Hänninen.

Musiikilla on voimaannuttava vaikutus, sanoo Eereka, joka teki ylistyslaulun heinäkuulle

Oululainen laulaja-lauluntekijä Eerika Hänninen huomasi, että laulujen tekeminen antaa voimaa ja energiaa.

Olli Halonen.

Olli Halonen yritti menestyä muusikkona piilottelemalla savolaisuuttaan – Pohjola-jättihitti syntyi vasta, kun hän lakkasi esittämästä “stadijätkää”

Kulttuurivieras Olli Halonen kuvaa Pohjola-kappaleella suomalaisuutta vastakkainasettelujen kautta. Biisin saama suosio osoittaa, että isänmaallisuuden korostaminen vetoaa suomalaisiin.

Sting på scenen med sin elbas

Sting saapuu Suomeen – konsertti Tampereen areenalla maaliskuussa

Edellisen kerran esiintyjä nähtiin Suomessa vuonna 2019.

Litku Klementti esiintyy Kesärauha-festivaalilla Turussa.

Kuhmolaislähtöiselle Litku Klemetille tunnustusta – Aleksis Kiven Seuran Eskon puumerkki myönnetään sinnikkyydestä ja itsepäisyydestä

Klemetin saama palkinto on vuodesta 1975 alkaen annettu vuosittain henkilölle, joka on osoittanut Nummisuutarin Eskolle kuuluvia luonteenpiirteitä. Aleksis Kiven Seuran johtokunnan mukaan Litku Klemetin uutta luova ja rosoinen musiikki kohottaa elämämme korkeuksiin.

Ed Sheeran

Ed Sheeran to return to Helsinki after record-breaking 2019 shows

The singer-songwriter drew Finland's biggest ever crowds the last time he performed in Helsinki in 2019

ed sheeran.

Ed Sheeran esiintyy Helsingin olympiastadionilla ensi kesänä

Sheeran on ensimmäinen uudistetulle Olympiastadionille toistaiseksi julkaistu ulkomainen esiintyjä. 

Muusikko ja väitöskirjatutkija Astrid Joutseno (Swan)

Astrid Joutsenon väitöstutkimus: Blogikirjoittaminen haastaa äitiyden normit – digitaalisesta yhteisöstä saatu vertaistuki tärkeää

Joutsenon mukaan äitien elämäkirjoitus netissä voisi auttaa myös esimerkiksi erilaisten tukimuotojen löytämisessä erilaisille äideille.

Sari Kaasinen

Harvinainen hetki: Sari Kaasinen palaa perustamansa Värttinän kanssa lavalle vuosikymmenten tauon jälkeen

Yhtyeen perustajajäseniin kuuluva Sari Kaasinen liittyy maailmanmusiikkiyhtyeen riveihin ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1996.

Ed Sheeran

Ed Sheeranista tuli isä ja hän täytti 30 – mullistavan vuoden kokenut supertähti kertoo Ylelle, miten bileet jäivät vähemmälle ja musiikkityylikin muuttui

Maailman suosituimpiin artisteihin kuuluva Sheeran aikoo lähteä ensi vuonna kiertueelle ja haluaa palata konsertoimaan Suomen kesäyöhön. Intohimoisena jalkapallofanina tunnettu artisti sanoo Englannin menestyksen EM-kisoissa yhdistäneen Brexitin jakamaa Iso-Britanniaa.

Laulaja-lauluntekijä Knipi kotikulmillaan Helsingin Laajasalossa.

Monien suomalaisten huippuartistien biisien juuret ovat tällä saarella – lopulta lauluntekijä Knipi kirjoitti rehellisen oodin kotikulmilleen

Muun muassa Irinalle ja Jenni Vartiaiselle musiikkia kirjoittanut laulaja-lauluntekijä on asunut Laajasalossa lähes koko ikänsä. Sami Yaffan shakkiruutuiset housut herättivät nuoressa muusikon alussa rock-unelman.

Laulaja-lauluntekijä Yona esiintyy Allas Sea Poolin konsertissa

Festarit ovat vain laastaria musiikkialan ahdinkoon – lavoille nousevat samat isot nimet, ja muut muusikot odottavat yhä pääsyä keikoille

Musiikkialalla oli ennen juhannusta vielä toiveikas olo, mutta jalkapallofanien koronatartunnat synkistivät tunnelman. Monella muusikolla on jo takana todella pitkä työttömyysputki.

Missä suomalaiset viettävät pääsiäistä?

Ylen aamu tänään: Kansalaisia on kehotettu pysymään kotikulmilla – uskaltautuvatko ihmiset silti pääsiäisenä reissuun? Katso lähetys tästä

Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtajan rahankäyttöä selvitetään nyt tarkalla kammalla. Vieraana myös muusikko Yona.

The Weeknd uppträder på Super Bowl.

The Weeknd laittoi miljoonia dollareita omaa rahaa Super Bowlin väliaikaohjelmaan – spektaakkelia ei kuitenkaan nähty

Esityksessä nähtiin valkoisiin siteiisiin naamansa käärineitä tanssijoita, joilla artisti kritisoi ulkonäkökeskisyyttä.

Antti Ketonen: "Haaveilu on hyvästä"

Laulaja Antti Ketonen uskoo haaveilun voimaan: "Silloin saa asioita tapahtumaan kun haaveilee"

Iskelmätähteä ei haittaa olla myöskään haaveilun kohteena.

Miksi niin monella on piikkikammo?

Ylen aamu tänään: Wallstreetbets-nettifoorumi heiluttaa osakemarkkinoita – kenellä on oikeus keinotella pörssissä? Katso lähetys tästä

Arvioiden mukaan joka kymmenes suomalainen kärsii piikkikammosta. Kirjailija Juha Itkonen kohtaa jälleen suomalaisia muusikoita Minun musiikkini -ohjelmassaan.

Osmo Ikonen Sibelius-akatemian kahvilassa.

Osmo Ikonen oli vauhdikas lapsi, ja meno vain kiihtyi aikuisena: koko kansan tv-muusikko hallitsee kuusi soitinta, eivätkä taidot jää siihen

Korona pysäytti kulttuurivieras Osmo Ikosen. Muiden biisien sovittajana ja esittäjänä tunnettu muusikko keskittyy nyt omaan uraansa.

Weeknd MTV Video Music Awards 2020 -show'ssa.

Kritiikki viihdealan palkintogaaloja kohtaan kasvaa – kanadalaisartisti The Weeknd syyttää Grammy-palkintokomiteaa korruptiosta

Viihdealan palkintoihin vaaditaan läpinäkyvyyttä ja tasapuolisuutta kaikkialla maailmassa.

Muusikko Sari Kaasinen istuu studiossa

Muusikko Sari Kaasista ajaa eteenpäin asenne, jossa aina vastataan "Joo" ja "Tehhään vaan"

Muusikko Sari Kaasinen muistetaan kansanmusiikkiyhtye Värttinästä. Nyt hän luotsaa Saimaa-ilmiö 2026 -hanketta.

Suomalainen laulaja ja lauluntekijä Evelina, Universal Music, Helsinki, 28.9.2020.

Laulaja Evelina, 25, saa osakseen tytöttelyä – pahimmat kommentit ovat tulleet mieskollegoilta

Kulttuurivieraan mielestä tyttöjä voimaannuttanut girl power -iskulause pitäisi päivittää tähän aikaan sopivaksi.

Saimaa-ilmiön sytyttäjät Sari Kaasinen, Jani Halme ja Saimi Hoyer.

Taiteilija Sari Kaasinen Saimaa-ilmiön johtoon

Itäsuomalainen Saimaa-ilmiö pyrkii nostamaan Savonlinnan Euroopan kulttuuripääkaupungiksi.

Olavinlinna

Sari Kaasinen valittiin Saimaa-ilmiön projektijohtajaksi

Saimaa-ilmiön tavoitteena on saada Savonlinna Euroopan kulttuuripääkaupungiksi vuonna 2026. 

Vexi Salmi

Läheiset muistelevat Vexi Salmen tolkutonta työtahtia: Kassu Halosen faksi lauloi aamuseitsemästä alkaen

Sanoittajalegendan entiset työtoverit kuvailevat Salmea viimeiseksi mammutiksi ja synnynnäiseksi tekstintekijäksi.

Jason Derulo

Huippusuosittu poptähti ja nyt vielä Tiktokin kuningas – näin amerikkalainen Jason Derulo onnistui kääntämään korona-ajan edukseen

Artisti kertoo Ylen haastattelussa uusimmasta kappaleestaan, jonka yksi tekijöistä on suomalaismuusikko Teemu Brunila.

Missä päin Suomea tehdään eniten henkirikoksia?

Ylen aamu tänään: Henkirikosten määrä on kääntynyt keväällä nousuun – Missä päin Suomea tehdään eniten henkirikoksia? Katso lähetys tästä

Anu Vehviläinen on viides nainen eduskunnan puhemiehenä. Suomalaisten uimataidossa on yhä parantamisen varaa. Vieraana myös Nelli Matula.

Arttu Wiskari.

Arttu Wiskari teki kansanmiesimagostaan hitin ja hetkeksi suosio meni päähän: "Rahaa oli kuin rakennusmestarilla, sitten tuli herääminen"

Kulttuurivieraan musiikki tuo monelle lohtua korona-aikaan, vaikka hän ei omaa musiikkiaan juuri nyt kuuntelisikaan.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle