Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Jätepussi Näätämön kierrätyspisteellä

Jäteöljyä levisi sekajätteen joukkoon Sodankylässä – puhdistuskustannukset pitää kattaa jätemaksutuloilla

Vaarallisia jätteitä, kuten jäteöljyjä, ei saa hävittää muiden jätteiden seassa, vaan ne tulee toimittaa luvanvaraiseen keräykseen.

Raaseporissa torjutaan edelleen torstaina 31. elokuuta 2023 sattuneesta öljyvuodosta aiheutuneita vahinkoja. Ilmakuvassa näkyy alue, jolla päästöjä on.

Raaseporissa mereen vuotaneen öljyn siivoaminen on työlästä ja vie ainakin vielä viikon

Mereen valui Pohjankurun satamassa viime torstaina huomattava määrä kevyttä polttoöljyä. Sen poistaminen jatkuu edelleen.

Raaseporissa torjutaan edelleen torstaina 31. elokuuta 2023 sattuneesta öljyvuodosta aiheutuneita vahinkoja. Ilmakuvassa näkyy alue, jolla päästöjä on.

Raaseporissa valui mereen huomattava määrä öljyä – video näyttää päästön laajuuden

Työt satama-alueella jatkuvat ainakin viikonlopun yli, arvioi pelastuslaitos. Rajavartiolaitos ei kommentoi keskeneräistä tutkintaa.

Paloauto

Raaseporin Pohjankurun satamassa on valunut mereen huomattava määrä kevyttä polttoöljyä

Öljyntorjuntatoimien arvellaan kestävän useamman päivän. Pelastuslaitos ja merivartiosto ovat rajoittaneet öljyn leviämistä puomittamalla satama-altaan.

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen logo paloaseman seinässä.

Sata litraa hydrauliikkaöljyä valui Oulujokeen

Öljy on peräisin kaivinkoneesta. Alueella rakennetaan parhaillaan uutta Hartaansiltaa ja kunnostetaan venesatamaa.

Kuvassa tuulivoimala wpd:n Mäkikankaan tuulipuistossa Pyhäjoella

Rikkoutuneesta tuulivoimalasta roiskui hydrauliikkaöljyä luontoon satojen metrien alueelle Pyhäjoella

Öljyn tarkempi määrä selviää huoltotöiden alettua, mutta arvio on muutamasta kymmenestä litrasta sataan litraan. Pelastuslaitoksen mukaan öljypisaroita voi olla myös marjoissa ja sienissä.

Läheltä

Hydrauliikkaöljyt levisivät maastoon rikkoutuneesta koneesta Pyhäjärvellä

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuurelle öljyntorjuntatehtävälle Pyhäjärven Asematielle torstaina iltapäivällä.

Keskellä kuvaa on pieni, sameavetinen oja. Veden pinnalla näkyy likaa, mahdollisesti öljyä. Ojaa reunustavat erilaiset kasvit.

Maastoon valunut jäteöljy pääsi leviämään ojissa kilometrien matkalle Tampereella – poliisi tutkii tapahtunutta ympäristön turmelemisena

Pirkanmaan pelastuslaitos on kerännyt öljyä keräyspuomien avulla. Öljy on sotkenut mennessään ojien reunoja sekä tierumpuja ja levittänyt ympäristöön pahaa hajua.

LKAB:n tehdas Kiirunassa.

NSD: Pohjois-Ruotsissa epäillään, että kaivosyhtiö LKAB:lta vuotanut suuri määrä öljyä on päätynyt vesistöön

Öljyä yritetään siivota pois vesistöistä. Kaivoksen vesijärjestelmät ovat monimutkaisia, joten öljyä voi purkautua Tornionjokeen, Kalixjokeen ja Rautasjokeen.

Hius- ja karvakuiduista tehtyja öljynimeytysmattoja Saimaan rantavedessä Lappeenrannan Joutsenossa.

Saimaan öljyntorjuntatöihin otettiin avuksi hiuksista ja koirankarvoista tehdyt imeytysmatot

LAB-ammattikorkeakoulussa kehitetyt kuitumatot olivat ensimmäistä kertaa käytössä todellisessa tilanteessa.

WWF vapaaehtoiset putsaavat Kemiran öljyvuodon vahinkoja Saimaan rannalla Joutsenossa

Ympäristöjärjestön vapaaehtoiset saapuivat Saimaalle puhdistamaan öljyvuotoa

Saimaaseen valui kevyttä öljyä 1100 litraa Kemiran tehtaalta Joutsenossa. Öljyä on vedessä ohut kalvo.

Kemiran Joutsenon tehdas

WWF avuksi Joutsenon Kemiran tehtaan öljypäästön torjuntaan

Lappeenrannan Joutsenon Kemiran tehtaalta Saimaaseen päässeen öljyn määrä on arvioitu vähäiseksi, mutta ohut kalvo on havaittavissa.

Vedessä lossi, jonka kyydissä henkilöautoja. Lossin lastausalusta ja alhaalle laskettu puomi.

Paalasmaan lossista pääsi kevyttä polttoöljyä Pieliseen

Öljy karkasi veteen lossin tankkauksen yhteydessä.

Pelastulaitoksen työntekijät siirtävät öljyntorjuntapuomia ilmatyynyaluksella jäällä Viljakanlahdella Joutsenossa.

Veneily Kolarinlahden alueella toistaiseksi kielletty – pohjoistuuli vaikeutti öljypäästön puhdistustöitä Saimaalla

Kemiran lipeätehtaan öljyvuoto havaittiin Lappeenrannan Joutsenossa reilu viikko sitten maanantaina. Etelä-Karjalan pelastuslaitos on jatkanut öljyntorjuntatoimia alueella.

Pelastulaitoksen työntekijät siirtävät öljyntorjuntapuomia ilmatyynyaluksella jäällä Viljakanlahdella Joutsenossa.

Jää petti pelastajien alta – öljypäästön puhdistustyöt jatkuvat Saimaalla

Lappeenrannan seudun ympäristötoimen mukaan Saimaan järvivettä voi käyttää, jos vesi näyttää ja tuoksuu normaalilta.

WWF:n vapaaehtoinen harjoittelemassa öljyntorjuntaa.

Huonokuntoiset öljytankkerit uhkaavat herkkää Itämerta – WWF:n meriasiantuntija pelkää pahinta mahdollista

WWF:n vapaaehtoiset harjoittelivat perjantaina öljyonnettomuuksiin varautumista Kotkassa.

Kemiran Joutsenon tehdas

Jäät hidastavat öljyvuodon siivoamista – lipeätehtaalta pääsi Saimaaseen 2 000 litraa öljyä

Pelastuslaitoksen mukaan ei vielä ole varmaa, miten laajalle öljyä on levinnyt.

Tehdasrakennuksia Äänekoskella.

Metsä Fibre selvittää Äänekosken öljyvuodon syytä: tuhansia litroja öljyä vuosi maahan, vesistöpäästö rajattu puomein

Maahan vuosi lähes 6000 litraa dieselpolttoöljyä. Osa siitä kulkeutui ojaa pitkin tehdasalueen läheiseen vesistöön.

Öljytankkeri

Suomenlahdelle on ilmestynyt jopa satoja ”haamutankkereita” – tästä on kyse

Meriliikenteen professorin mukaan on melko varmaa, että laivastojen takana on venäläisiä tahoja.

Palomiesten varusteita.

Pelastuslaitos kaivaa metsästä pois öljyn tahrimaa lunta Rautjärvellä

Perjantaina illalla metsätyökoneesta meni hydrauliikkaa rikki ja maastoon valui noin 200 litraa öljyä.

Kaksi laivaa Itämerellä keräämässä öljyä vuonna 2019 juhannuksena.

Oikeus tuomitsi kaksi italialaista sakkoihin Itämeren isosta öljypäästöstä – Utön lounaispuolelle valui mineraaliöljyä jopa 39 000 litraa

Italian lipun alla purjehtivasta aluksesta päästettiin hätäpoistoventtiilien kautta mineraaliöljyä Itämereen Utön lounaispuolelle kesällä 2019. Oikeus tuomitsi aluksen päälliköitä ympäristörikoksesta.

Punasininen tankkeri vedessä.

Romutettavaksi aiottu tankkeri kuljettaa öljyä Suomenlahdella – päätyi suomalaisomistuksesta Liberian lipun alle

Öljyntorjuntavalmius Suomenlahden rannikolla uhkaa heikentyä samalla, kun Venäjä kuljettaa öljyä yhä vanhemmilla tankkereilla. Mukana öljyrallissa on myös entinen Nesteen tankkeri, joka oli jo tarkoitus romuttaa.

Kymenlaakson pelastuslaitoksen auton kylki, jossa lukee KY101.

Öljykontti putosi nosturilta asfaltille Hietasen satamassa Kotkassa

Pelastuslaitos sai ilmoituksen öljyvahingosta perjantaina iltapäivällä.

Yleinen hätänumero 112 teipattuna pelastuslaitoksne mustan kumiveneen kylkeen.

Jyväskylässä Palokankaan alueella on päässyt öljyä tielle – pelastuslaitos kehottaa autoilijoita varovaisuuteen

Keski-Suomen pelastuslaitos sai tiedon öljyvahingosta keskiviikkona iltapäivällä.

Rekka on ojassa tien vieressä.

Pöljän polttoainevuodon torjuntaa jatketaan ainakin järvien jäätymiseen saakka – dieseliä pääsi vuotamaan aiempaa arviota vähemmän

Onnettomuuspaikan maaperässä on tutkimusten mukaan pilaantumista, mikä vaatii maaperän puhdistamista tienvarsiojassa ja tieluiskassa. Onnettomuus tapahtui viime kuun lopulla valtatie 5:llä.

Uponneen hinaajan nostotyöt Kemin satamassa.

Kemin Ajoksen satamassa uponnut hinaaja on saatu nostettua – veteen vuotanut öljy rajattu puomilla

Öljy ei ole vaarassa levitä satama-altaasta. Hinaajan uppoamisen syy voi olla kyljestä löydetty reikä, mutta tapauksen tutkinta jatkuu yhä.

Kemin Sauvosaaren urheilukenttä.

Kemin Sauvosaaren urheilupuistossa öljyvuoto viikonloppuna – poliisi tutkii

Viikonloppuna Kemin Sauvosaaren urheilupuistossa on sattunut öljyvahinko ja polttoöljyä on vuotanut säiliöstä asfaltille ja maastoon.

Työasussa pelastusliivein varustettu mies hymyilee aluksen kannella.

Vuotava hylky ja öljyn siirtoa aluksesta toiseen – vuoden ainoa kansainvälinen öljyntorjuntaharjoitus käynnissä Raumalla

Rauman edustan öljyntorjuntaharjoituksen kuvitteellista ongelmahylkyä tutkivat nyt myös sukeltajat. Näin aikaisemmassa harjoituksessa esitetty toive toteutui.

Paloauto sininen hälytysvalo päällä.

Öljyvahinko voi aiheuttaa liukkautta Voimatien ja Keksikadun välillä Hämeenlinnassa

Pelastuslaitoksen mukaan liikenne sujuu alueella normaalisti. Mahdollisesta liukkaudesta varoitellaan kuitenkin kaikkia tielläliikkujia.

Läheltä

Ranuan-Rovaniementiellä kymmenien kilometrien öljyvana – liikenne pysäytetään ajoittain

Pelastuslaitos imeyttää öljyä turpeeseen. Tie tullaan lopuksi vielä pesemään.

Satakunnan pelastuslaitoksen johtoauto.

Öljyä valunut tielle VT2:lla Kokemäen ja Porin välillä – tie voi olla liukas

Pelastuslaitos sai tiedon öljyvahingosta aamuyhdeksän jälkeen.

Paloauton kyljessä ESPL:n teksti.

Savonlinnan matkustajasatamassa poistettiin veteen levinnyttä polttoainetta

Ohikulkija oli havainnut veteen levinneen polttoaineen, joka myös haisi.

Järvimaisema Saimaalla toukokuussa 2021. Etualalla kalliota.

Suuri ympäristövahinko Savonlinnan Vääräsaaressa: tuhat litraa kevytpolttoöljyä veteen

Pelastuslaitos on asettanut veteen rajoituspuomit ja öljyn imeytys on käynnissä. Poliisi ei epäile asiassa rikosta.

Kuluntalahden öljyvahingon alueella öljypuomi vedessä, lähikuva.

Kevyttä polttoöljyä jokeen Huittisissa – vuoto Kivikylän tehtaalla

Laiterikko aiheutti kevyen polttoöljyn vuodon Kivikylän tehtaalla Huittisissa viime yönä. Pelastuslaitos sai tiedon tapahtumista aamulla ja aloitti Loimijoen puomittamisen.

Paloautoja teollisuusalueella Kuopion Kelloniemessä.

Joroisten Vättiläntiellä öljyvahinko: puhdistustöiden takia toinen kaista suljettuna

Traktorin hydrauliikkaöljyä valui tielle noin 300 metrin matkalle. Palokunta on imeyttänyt öljyä pois, ja lisäksi paikallinen urakoitsija tulee pesemään tien vielä harjakoneella.

Paloautoja tallissa Seinäjoen paloasemalla.

Kauhavalla valui 10 tonnia polttoöljyä jokeen

Onnettomuuden aiheutti farmarisäiliöstä irronnut letku. Ympäristövahingon suuruutta ei vielä osata arvioida.

Paloauto tikkaineen

Öljyauto teki toimituksen väärään taloon Jalasjärvellä – omakotitalon kellariin valui 1500 litraa öljyä

Omakotitalossa oli aiemmin ollut öljylämmitys, joka oli poistettu käytöstä. Imuautolla kellarista saatiin vajaa 500 litraa öljyä pois ja ympäristövahinkoja korjataan kaivinkoneilla.

Kevyen liikenteen silta Pielisjoen yli Joensuussa.

Pielisjokeen valunut öljy on peräisin hulevesiviemäristä – alkuperäinen päästölähde jää mysteeriksi

Hulevesiviemäri kokoaa sadevedet laajalta alueelta, joten alkuperäisen päästölähteen jäljittäminen on vaikeaa.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Kuusamossa Oulangan tutkimuskeskuksesta valui öljyä jätevedenpuhdistamoon – Oulankajokeen asti öljy ei kulkeutunut

Öljy oli päässyt vuotamaan Oulangan tutkimusaseman lämmitysjärjestelmästä.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Öljyä valui Kymijokeen Stora Enson Anjalankosken tehtaiden läheisyydessä

Öljyn on peräisin tehtaiden puukentän sulamisvesistä.

En brandbil på brandstationens gård en dag med mycket snö.

Noin tuhat litraa öljyä valui maastoon ja puroon Espoossa

Pelastuslaitoksen mukaan öljyvuoto oli suuri, mutta ei uhkaa pohjavesiä, järviä tai muita vesialueita. Vuoto on nyt saatu tukittua.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Kiteellä valunut puutavararekasta dieseliä maahan, paikalla laajat vahingontorjuntatyöt

Valtatiellä 6 Kiteellä tapahtunut öljyntorjuntatyö on sulkenut toisen tien kaistoista.

Pelastaja rannalla ja kaksi veneessä asettelemassa öljypuomia.

Hämeenkyrön Pappilanjoella havaittu isoja öljylauttoja – vuoto ilmeisesti Metsä Boardin tehtaan konerikosta

Hälytys tuli tiistaina aamupäivällä puoli kymmenen aikaan. Pappilanjoen 3-tien puoleiseen päähän sekä tehtaan ympäristöön on laitettu öljypuomeja.

Öljy on saastuttanut Kalifornian rannikkoa 37 kilometrin matkalta.

Kalifornian öljyvuoto on pahin lähes 30 vuoteen – unelmarannikon öljynporauslautat ovat tikittävä aikapommi

Kaliforniassa ympäristön ja merieläinten toipuminen viikonlopun öljyonnettomuudesta voi kestää vuosia, varoittaa ympäristöjärjestö. Los Angelesin eteläpuolella sijaitsevat rannat ovat suljettuina arviolta pari kuukautta puhdistustöiden ajan.

Syksyinen maisema. Vesi virtaa ojasta Sukuranlahteen.

Luontoon valui säiliöautollinen öljyä, kaupunki hidasteli jälkitorjunnassa – järveen laskevat ojat puhdistettiin vasta vuosi onnettomuuden jälkeen

Heinolan kaupungilla kesti kuukausia ottaa sille kuuluva vetovastuu öljyvahingon jälkisiivouksessa. Kuntien kaksoisrooli ympäristölupaviranomaisena ja vahinkojen jälkitorjunnan vastuutahona voi aiheuttaa sekaannuksia vastuukysymyksissä.

Öljyn tahrima lintu on stressaantunut – eläinlääkäri joutuu päättämään, kuka pelastetaan

Erikoinen lintujen hoitoyksikkö testissä onnettomuusharjoituksessa – Korkeasaaren eläinlääkärin iso toive: "Toivottavasti sitä tositilannetta ei koskaan tule"

Kotkassa on tänään tiistaina ollut iso onnettomuusharjoitus, jossa yhtenä osana on lintujen ja muiden eläinten pelastaminen öljystä. Oikeassa tilanteessa pelastettavaksi voi tulla satoja lintuja. Silloin eläinlääkärin on päätettävä, millä linnulla on paras mahdollisuus selvitä.

Öljyä Jyväsjärvessä

Itäisellä Suomenlahdella alkaa tänään kansainvälinen jättiharjoitus – kuvitteellisessa tilanteessa mereen pääsee vaarallista kemikaalia ja öljyä

Rajavartiolaitoksen johtamaan harjoitukseen osallistuu joukkoja Kymenlaakson ja Helsingin pelastuslaitoksilta, WWF:stä, Merivoimista, Suomen Punaisesta Rististä ja muita toimijoita Itämeren rannikkovaltioista.

Päijät-Hämeen käräjäoikeuden sisäänkäynti Lahdessa

Öljyvuoto lämpökeskuksesta järveen johti syytteeseen törkeästä ympäristön turmelemisesta

Lämpökeskuksen säiliöstä pääsi vuotamaan öljyä Heinolan Ruotsalaiseen vuoden 2018 alussa. Syyttäjä vaatii laitoksen omistavan kaukolämpöyhtiö Loimuan operatiiviselle johtajalle ehdollista vankeutta.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle