Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Hervannan Kampus. Tampereen yliopisto.

Tampereen yliopisto mukana suunnittelukeskuksessa, jolla lisätään huippuelektroniikan tuotannon omavaraisuutta

Erittäin pienten elektroniikan osien tuotannossa tavoitellaan 20 prosentin osuutta maailmanmarkkinoista.

Tampereen yliopisto, Hervannan kampus.

Osa korkeakouluun hakevista on hyväksytty virheellisesti kouluun – ongelman laajuus ei ole vielä tiedossa

Opetushallituksen palvelussa on havaittu tekninen vika. Korkeakoulujen vastuulla on päättää jatkotoimista, jos hakija on jättänyt menemättä valintakokeeseen Opintopolun virheen takia.

Pääsykoesali juuri ennen pyrkijöiden sisääntuloa.

Valmennuskurssit ovat nyt tasa-arvoisempia opiskelijoille ja siitä voi kiittää koronapandemiaa

Suuri tasa-arvoistaja koronapandemia liikautti liki kaiken valmennuskurssitoiminnan verkkoon, ja se on iso muutos.

Nuori, vaaleahiuksinen nainen katselee kameraa kohti. Opiskelija Ilona Hiidenmaa.

Korkeakouluhakua uudistettiin, jotta nuorilla olisi helpompaa – se ei toiminut, ja nyt suunnitteilla on uusi muutos

Yliopistot ovat havahtuneet uuden pääsykoejärjestelmän valuvikaan. Nyt ne valmistautuvat uusimaan jo kertaalleen uusittua järjestelmää.

Pyrkijöitä luentosalissa odottamassa kokeen alkua.

Pitkän matikan ja luonnontieteiden ”pakolla pänttääminen” loppuu tulevaisuudessa, kun pisteytyksiä muutetaan

Aiemmin parhaat pisteet yliopistoihin hakiessa tulivat niistä aineista, joista on paljon kursseja. Tämä muuttuu muutaman vuoden päästä.

Tampereen yliopiston tietojenkäsittelytieteen professori Pekka Abrahamsson.

Voiko tekoäly auttaa kevään pääsykokeissa? ”Olisi hullua olla hyödyntämättä”, sanoo professori

Vasta muutaman kuukauden käytössä ollut Chat GPT on jo nyt mullistanut tietojen saannin. Maksuton ja helppokäyttöinen ohjelma luo muutamassa sekunnissa tiiviin vastauksen kysymykseen kuin kysymykseen.

Jyväskylän yliopiston päärakennus.

Neljä hakijaa eteni jatkoon Jyväskylän yliopiston rehtorihaussa – Tampereen yliopistoa johtanut Mari Walls ei ole heidän joukossaan

Jatkoon etenivät Piia Björn, Marko Hakovirta, Jari Ojala ja Saara L. Taalas. Mari Walls vetäytyi prosessista hakuajan päättymisen jälkeen.

Ylioppilaslakkinen joukko on Turun yliopistoston mäelle. Takana näkyy päärakennus, jonka seinään on heijastettu yliopiston logo, siipisoihtu.

Suomalaisten yliopistojen sijat putosivat kansainvälisessä yliopistovertailussa – vain Turun yliopisto pystyi parantamaan sijoitustaan

Vuosittain tehtävässä CWUR-yliopistovertailussa selvisi, että suomalaisten yliopistojen suorituskyky on heikentynyt ulkomaisiin kilpakumppaneihin verrattuna.

Tampereen yliopisto, Hervannan kampus.

Suomen ylioppilaskuntien liitto vastustaa maksullista oikopolkua yliopistoon – opiskelupaikan voi nyt saada reilulla 5 000 eurolla

Aalto-yliopistossa ja Tampereen yliopistossa on yli 5 000 euroa maksavia täydennyskoulutuksia, joiden kautta voi päästä opiskelijaksi. Suomen ylioppilaskuntien liitto pitää toimintaa lainvastaisena.

Nuoria kävelee Nordean pankin ohi.

Student loan burden triples in a decade

The average student loan debt for graduate students is now 22,600 euros.

Nuoria kävelee Nordean pankin ohi.

Opiskelijoiden lainataakka on kasvanut merkittävästi, ja sillä voi olla vaikutuksia oman asunnon ostoon

Etsimme haastateltavaksi ihmisiä, joiden opintolaina on muuttanut asunnonostosuunnitelmia. Kerro kokemuksestasi Ylelle.

Luentosalin tuoleja ja pöytiä sekä niiden seassa opiskelijoiden jalkoja alhaalta kuvattuna.

Opintojen keskeyttäminen ei ole Kaakkois-Suomen korkeakoulujen mielestä ongelma

Kaakkois-Suomen korkeakoulut tarjoavat opiskelijoilleen monipuolista tukea, jotta opinnot valmistuvat työ- ja perhe-elämän keskelläkin.

Tero Reunanen katsoo kohti kameraa, taustalla näkyy puita.

IT-alan opiskelijoille esitetään valmistumisrauhaa Turussa – töihin saatetaan kiskoa jo toiselta vuosikurssilta

Moni saa opinnot viittä vaille valmiiksi, mutta opinnäytetyö jää puuttumaan. Turun AMK suunnittelee yrityksille kampanjaa, jolla taattaisiin valmistumisrauha opiskelijoille.

Nuori, parrakas ja silmälasipäinen mies seisoo kadulla ja katsoo kameraan.

Iikka Kokkoniemi, 25, on opiskellut vuosia alaa, jolta ei aio valmistua

Opinnot jäävät kesken useimmiten tietojenkäsittely- ja tietoliikennealalla sekä luonnontieteissä. Syinä on muun muassa se, että työpaikka löytyy kesken opiskelujen tai ala osoittautuukin itselle vääräksi.

Kaksi punahiuksista naista istuu tuoleilla ja selaa puhelintqa. Naisilla on opiskelijahaalarit, jotka ovat täynnä kangasmerkkejä.

Ammattikorkeakoulun opiskelija perehtyi istumiseen ja järkyttyi: ”Ei sieltä mitään kivaa ole selvinnyt”

Tuoreen tutkimuksen mukaan 41 prosenttia opiskelijoista istuu vähintään 12 tuntia päivässä. Eniten istumiseen kuluu aikaa koulussa tai töissä.

Pyrkijöitä luentosalissa odottamassa kokeen alkua.

Korkeakouluissa on aloja, joista vain harva tekee tutkinnon loppuun asti – koulutuspaikkojen lisääminen ei auta, jos opiskelijat eivät valmistu

Suomi on paininut jo 20 vuotta sen kanssa, että koulutustaso ei nouse. Samaan aikaan korkeakouluissa on aloja, joista vain murto-osa opiskelijoista valmistuu.

Kuningatar Silvia kättelee professori Mika Mänttäriä ja professori Mika Sillanpää katsoo heitä keskellä.

Yksi Suomen kuuluisimmista professoreista kanteli 17 kertaa hyvän tieteellisen käytännön loukkaamisesta – rikkoikin käytäntöä itse

Lappeenrannan–Lahden teknillinen yliopisto LUTin vuonna 2019 irtisanottu professori kanteli nuorista tutkijoista ja rehtorista. Selvitystyön mukaan kyse oli tieteellisestä ilkivallasta.

Mari Käyhkö istuu nojatuolissa kotonaan, Joensuussa.

Keskiluokkainen ajatusmalli jyrää työläistaustaisten lasten unelmat, sanoo tohtoriksi väitellyt talonmiehen tytär

Omalla taustalla on suuri merkitys lapsen koulumenestykseen. Yliopistonlehtori on huolissaan siitä, että työläisperheiden lapset jäävät herkästi yksin kouluvalintoja tehdessään.

Sähköauton akku.

Yliopiston tutkija varoittaa: kierrättäminen ei yksin riitä kasvavaan akkujen kysyntään, pakko keksiä jotain uutta

LUT-yliopisto hankkii uuden laboratorion, jonka avulla akkumateriaaleista ja niiden kierrättämisestä saadaan uutta tietoa.

Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto etsii uutta rehtoria – tällaiset vaatimukset tehtävään on

Nykyinen rehtori Keijo Hämäläinen aloittaa Tampereen yliopiston rehtorina kesäkuun alussa.

Lukiolainen Joonas Turku nojaa kaappeihin Kimpisen lukion käytävällä Lappeenrannassa.

Katso Ylen yhteishakukoneesta, mitkä opiskelupaikat kiinnostivat eniten tänä keväänä – näin Joonas Turku valitsi hakukohteensa

Abiturientti Joonas Turku haluaisi pysyä kotikaupungissaan Lappeenrannassa. Siksi hän on hakenut ensisijaisesti kotikaupunkinsa yliopiston uusiin koulutusohjelmiin.

Seminaarin päärakennuksen julkisivu

Opettajankoulutus palaa Kajaaniin syksyllä 2024 ainakin vähäksi aikaa

Kainuun ja Ylä-Savon erityisopettajajien, varhaiskasvatusopettajajien, varhaiskasvatuksen erityisopettajajien puutteeseen etsitään lääkettä Oulun yliopiston koulutuksesta.

Teemu Närvä ja yliopiston kokoelmaan ensimmäisenä hankittu Wayne Gretsky's 3D Hockey -kone.

Vaasan yliopistolla on ainutlaatuinen retropelien kokoelma – ”Mikään hieno ei tule helpolla”, huokaisee kokoelman koonnut Teemu Närvä

Tuhansittain kävijöitä houkutteleva Vaasa Game days -tapahtuma on yliopistolle keino olla näkyvillä yhteiskunnassa. Teemu Närvä on koonnut yliopistolle suuren, harvinaisen pelikonekokoelman.

Alaviistosta kuvattu Seminarium-rakennus Jyväskylän yliopiston kampusalueella Seminaarinmäellä.

Jyväskylän yliopisto alkaa etsiä uutta rehtoria ripeällä aikataululla

Jyväskylän yliopiston nykyinen rehtori Keijo Hämäläinen valittiin eilen Tampereen yliopiston uudeksi rehtoriksi.

Energilaboratoriet på Brändö i Vasa.

Vaasan yliopisto hankki omistukseensa EnergyLab-kiinteistön Palosaaren sillan kupeesta

Yliopisto kertoo hankkineensa rakennuksen tulevaisuuden tarpeita ja lisätilaa ajatellen.

 Venäläinen opiskelija Katja Marchenko kuvattu Otaniemessä Espoossa

Opiskelijat haluaisivat opetusta suomeksi, mutta Aalto-yliopisto ei kuuntele heitä – vararehtori: ”Nuoret osaavat englantia varsin hyvin”

Oikeuskanslerilla on jälleen käsittelyssä kantelu englannin kielen ylivallasta Aalto-yliopistossa, vaikka asiasta huomautettiin jo kymmenen vuotta sitten.

Stefan Lindström pitää puhetta konferenssisalissa. Selin kameraa kohti istuva yleisö seuraa esitystä.

Osallistujien määrällä mitattuna Vaasa on Suomen viidenneksi suurin kansainvälisten kongressien kaupunki

Vuonna 2022 Vaasassa pidettiin yhteensä 25 kansainvälistä kongressia, mikä on yli kaksi kertaa enemmän kuin tätä edeltävänä vuonna.

Lasiseinässä lukee valkoisella tekstillä Tampereen yliopisto.

Tampereen yliopiston rehtorihaku tiivistyy – kärkiehdokkaita jäljellä nyt kaksi

Kärkiehdokkaiksi valittiin LUT-yliopiston vararehtori Jari Hämäläinen ja Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen.

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun Kouvolan toimipiste.

Kaakkois-Suomen korkeakoulut saivat valtiolta ylimääräisen rahapotin – silti se ei helpota Itä-Suomen tilannetta nopeasti

Rahoitus lämmittää Kaakkois-Suomen korkeakoulujen rehtoreiden mieltä, vaikka rahaa olisi heidän mielestään voinut tulla enemmänkin.

Intialainen Simonelle Dsouza opiskelee LUT-yliopistossa Lappeenrannassa.

Ulkomaalaiset yliopisto-opiskelijat hehkuttavat Suomea ja suunnittelevat jäämistä – juuri sitä Suomi kipeästi haluaa

Suomi toivoo ulkomaalaisista opiskelijoista paikkaajia työvoimapulaan. Tällä hetkellä heistä noin puolet työllistyy Suomeen.

Poika laittaa mopokypärän päähän ja kiristää kaularemmin.

15-vuotias Iikka Kokko tylsistyi tunneilla – nyt hän tenttii peruskoulun, käy lukion vuodessa ja opiskelee yliopistossa kvanttifysiikkaa

Laki sallii lahjakkaiden nuorten edetä koulumaailmassa omaa tahtiaan. Iikka Kokko valmistuu tänä keväänä peruskoulusta ja saa kasaan filosofian perusopinnot yliopistosta.

Oulun yliopiston käytävillä ihmisiä

Oulun yliopisto hakee taas uutta kampusratkaisua kaupungin kanssa – edellinen yritys kaatui kaupungin päättäjien vastustukseen

Yliopisto haluaa siirtää kampuksen Linnanmaan alueelta pois. Aiempi yritys kampuksen siirtämisestä Raksilaan epäonnistui, kun kaupunginhallitus päätti keskeyttää kampuksen suunnittelun.

LUT-yliopiston Lappeenrannan kampuksen pääsisäänkäynti.

18 tutkijaa Suomen yliopistoista pääsi maailman huippujen listalle, mutta listaa on helppo lukea väärin

Kaupalliset toimijat laittavat yliopistoja ja tutkijoita paremmuusjärjestykseen. Listalle pääsy voi tuoda hyötyä, mutta listaustavat myös suosivat tiettyjä tahoja.

Tampereen yliopiston opiskelija ja Treyn hallituksen jäsen Aaro Haikonen.

Tampereelle on tulossa jo kolmas kampuskeittiö, jossa voi kokata ja keittää kahvia – Aaro Haikonen: ”Illalla ei tarvitse lähteä himaan”

Tampereen yliopiston tiloihin rakennetaan keväällä kolmas opiskelijoille tarkoitettu keittiö. Kampuksella kokkaustilaa riittää usein enemmän kuin pienessä opiskelija-asunnossa.

Ina Lehtola, psykologian opiskelija, Tampereen yliopisto

Ina Lehtola kirjoitti pitkästä matematiikasta laudaturin ja pääsi psykologian koulutukseen: ”Ei korreloi hyödyn kanssa mitä opintoihin sai”

Lyhyestä matematiikasta voi olla enemmän hyötyä psykologian opinnoissa, sillä siellä käsitellään tilastotiedettä hieman eri näkökantilta. Todistusvalinnan uudesta pisteytyksestä päätetään ensi kesänä.

Tampereen yliopiston lääketieteen opintojen luentosali.

Opiskelijoiden työssäkäynti yleistynyt, mutta Pohjois-Karjalassa vähäisintä koko maassa

Tilastokeskus on selvittänyt opiskelijoiden työssäkäyntiä vuosina 2019-2021. Eniten opintojen ohessa työskentelevät Ahvenanmaalla, Pohjanmaalla ja Uudellamaalla opiskelevat, vähiten Pohjois-Karjalassa.

Tampereen yliopiston lääketieteen opiskelijat Emilia Tapio ja Saara Huusko.

Lääketieteen opetuksessa arvosanat ovat turhia, mutta vain Tampereella niitä ei anneta – opiskelija: ”Tämä on tosi hyväksi meille”

Tampereen lääketieteellisessä tiedekunnassa kurssit joko hylätään tai hyväksytään. Samaan malliin siirtymistä pohditaan myös Itä-Suomessa ja Helsingissä. Kaksi yliopistoa haluaa pitää kiinni arvosanoista.

Lääketieteen opiskelija Arno Niiranen opiskelijatovereiden kanssa.

Kolmekymppiset Itä-Suomessa ovat nyt vähemmän koulutettuja kuin vuosikymmen sitten

Korkeakoulutettujen osuus 30-39-vuotiaista on vähentynyt kymmenessä vuodessa. Ikäryhmästä on yliopiston tai ammattikorkeakoulun käyneitä Savo-Karjalassa selvästi vähemmän kuin vuonna 2011.

Yliopiston pääsisäänkäynti.

Itä-Suomen yliopisto toteutti ensimmäisenä suomalaisena yliopistona mainekyselyn omalle henkilöstölleen

Henkilöstölle toteutetusta kyselytutkimuksesta käy ilmi, että he työskentelevät Itä-Suomen yliopistossa mielellään ja suosittelisivat sitä työpaikkana myös muille.

Keijo Hämäläinen poserar utomhus.

Jyväskylän yliopiston rehtori etenee haastatteluun Tampereen yliopiston rehtorinhaussa

Tampereen yliopiston rehtorin virkaa hakeneista yli puolet on saanut haastettelukutsun, joukossa Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen.

Uudessa asiantuntijaroolissa aloittanut Taina Cooke yliopistolla.

Taina Cookella on työ, jota Suomessa ei vielä monella ole – hän haluaisi muun muassa kasvattaa naisprofessorien määrää

Taina Cooken työt alkoivat vuoden alussa. Hänet palkattiin yliopistoon kehittämään monimuotoisuutta.

Opiskelijaruokassa ihmisiä. Alempana sisääntuloaula, jossa ihmisiä.

LUT-yliopiston uusi tiedekunta saa henkilökuntaa myös ulkomailta – syksyn opinto-ohjelma julkistetaan pian

Maaliskuun yhteishakuun ensimmäistä kertaa avautuva LUT-yliopiston yhteiskuntatieteellinen tiedekunta on kansainvälinen.

Betoniruiskutetun luolan seinä on valaistu sinisellä värillä ja siihen heijastettu Mikkelin kaupungin ja BEM-osaamiskeskuksen logot.

Mikkelissä alkavaan LUTin vesiteknologian diplomi-insinöörikoulutukseen yli sata hakijaa

Syksyllä alkava koulutus on LUT-yliopiston ensimmäinen maisteriohjelma Mikkelissä.

Vaasan yliopisto.

Vaasan yliopisto oli pitkään Suomessa ja maailmalla pieni sekä näkymätön – nyt uusi rehtori toivoo yliopistosta maailmanpelastajaa

Suomen viidenneksi pienin yliopisto aikoo panostaa tulevaisuudessa muun muassa globaalien ongelmakohtien tutkimukseen, kansainvälisen osaamisen rekrytoimiseen sekä yrittäjyyteen.

Käsi näppäimistöllä, ruudulla lukee ChatGPT.

Googlea taitavampi tekoäly voi ajaa oppilaitokset pulaan – ”Viidessä minuutissa minulla oli kiitettävä vastaus”, sanoo yllättynyt opettaja

Chat GPT -tekoäly on koulutettu valtavalla tietomäärällä. Vaikka se pystyy vastaamaan lähes mihin tahansa kysymykseen, välillä pätevältäkin vaikuttava vastaus paljastuu hölynpölyksi.

Nokia Areena, Tampereen yliopiston tila

Yliopisto vuokrasi ison tilan paraatipaikalta Tampereen areenalta – samaan aikaan se karsii muita tiloja säästösyistä

Tampereen yliopisto on vuokrannut tilan seuraavaksi viideksi vuodeksi. Kampuskehitys-hankkeen johtajan mukaan säästötoimet ja uuden tilan vuokraaminen eivät vaikuta toisiinsa.

Itä-Suomen yliopiston opiskelijoita koulun pihakäytävällä.

Itä-Suomen yliopisto varautuu sähkökatkoihin – laati käytännön ohjeet

Itä-Suomen yliopisto ei rajoita henkilöstön ja opiskelijoiden tilojen käyttöä sähkökatkon aikana.

Lapin yliopiston rehtori Antti Syväjärvi

Lapin korkeakoulurehtorit eivät tyrmää lukukausimaksuja – Antti Syväjärven mielestä asiaa pitäisi selvittää

Valtiovarainministeriö väläyttää jälleen korkeakouluopiskelijoiden lukukausimaksua.

Pyrkijöitä luentosalissa odottamassa kokeen alkua.

Korkeakoulujen rehtorit voisivat harkita lukukausimaksuja, mutta ”halpakouluja” ei haluta

Valtiovarainministeriö ehdottaa muistiossaan, että korkeakouluille voitaisiin antaa mahdollisuus periä lukukausimaksuja.

Tamk.

Unelmien työharjoittelupaikka voi jäädä haaveeksi, jos arpaonni ei suosi – katso, miten eri yliopistot tukevat opiskelijoita rahallisesti

Harjoittelutukikäytännöt vaihtelevat merkittävästi eri yliopistojen välillä. Tuen saaminen voi vaikuttaa opiskelijan mahdollisuuteen saada tavoittelemansa harjoittelupaikka.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle