Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Opiskelija, jolla on päässään virtuaalilasit.

Siilinjärven lukiolle eurooppalainen innovatiivisen opetuksen palkinto

Palkinto myönnettiin Suomessa yhteensä neljälle oppilaitokselle. Siilinjärven lukiossa toteutettiin hanke, jossa ideoituja menetelmiä käytetään eri oppiaineissa.

Turun Steiner-koulun rakennus Turussa.

Turku kummeksuu Steinerkoulun älähdystä yllätyksestä – kiinteistön vuokrasopimuksen irtisanomisesta kerrottiin jo helmikuun alussa

Turun kaupunginhallitukselle esitetään ensi maanantain kokouksessa, että Steinerkouluyhdistyksen vuokrasopimus osoitteessa Mestarinkatu 2 irtisanotaan. Steinerkoulu kertoi asian tulleen yllätyksenä.

Kuoppanummen koulukeskus Vihdin Nummelassa, pihalla polkupyöriä sikinsokin.

Suomalainen koulu voi olla pian miljardin euron arvoinen vientihitti – asiantuntija selittää, mikä opetuksessa maailmalla kiinnostaa

Suomen koulutusviennin arvo on yli tuplaantunut viiden vuoden aikana. Alalle asetettu miljardin euron tavoite näyttäisi toteutuvan vuoteen 2030 mennessä, vaikka korona on kasvua hieman hidastanutkin.

Minna Haring, Mika Mononen ja Ulla Saastamoinen avoimessa oppimistilassa.

Nämä opettajat vetävät 83 oppilaan ryhmää yhdessä tilassa eivätkä vaihtaisi entiseen – nyt he kumoavat 5 sitkeää myyttiä nykykoulusta

Tulliportin normaalikoulussa Joensuussa toteutuvat nykykoulun uudet trendit. Kaikki nelosluokkalaiset käyvät koulua samassa tilassa, ja perinteisiä oppiaineita on vain vähän. Tässä jutussa opettajat kertovat, miten homma saadaan toimimaan.

Pontuksen päiväkotikoulu

Pontuksen koulu joutui kohun silmään modernien opetusmenetelmiensä vuoksi – muutti opetustapaa perinteisempään suuntaan

Oppilaat antavat nyt palautetta kännykällä opetuksesta koulupäivän jälkeen.

Paula Takio

Paula Takion kolumni:  Etäopetus on oma taiteenlajinsa 

Etäopetus vaatii paljon sekä opettajalta että opiskelijalta, kirjoittaa Paula Takio.

Sari Salo

Luokanopettaja Sari Salo on ollut toiminnallisen oppimisen edelläkävijä ja pisti lapset liikkumaan myös etäkoulussa: "Kun pelataan ja juostaan, ajan kulua ei huomaa"

Eteläpohjalaisopettaja tunnetaan toiminnallisista opetusmenetelmistään. Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö palkitsi hänet tänä keväänä stipendillä saavutuksistaan.

Palanut Steiner -päiväkoti

Palaneella Lappeenrannan steinerpäiväkodilla on vaikeuksia löytää sopivat tilat – nyt etsitään uusia väliaikaistiloja

Lappeenrannan palaneen steinerpäiväkodin väki tähtää tässä vaiheessa uusiin väliaikaistiloihin, sillä steinerkoulu tarvitsee päiväkodille lainaamansa tilat takaisin itselleen.

Kulttuurineuvos Veijo Baltzar

Ministry paid €180K to probe alleged theatre predator, gave €120K in funding

The culture ministry bankrolled the thespian’s cultural activities to the tune of 126,000 euros after a critical report.

Veijo Baltzar

Ex-ministerit ihmettelevät, miksi eivät kuulleet Baltzarin toiminnasta – ohjaajan metodeja tutkinut opettaja Ylelle: Siinä oli riskejä

Tutkijoiden mukaan Baltzarin pedagogiikkaan liittyi vaaroja, mutta opetus- ja kulttuuriministeriön tilaama raportti ei johtanut mihinkään.

Tammelan vaakuna kunnantalon seinässä

Tammelasta viedään suomalaista opetusosaamista Kiinaan

Riihivalkaman ja Tammitarhan edustajat Tammelasta ovat parhaillaan viiden päivän mittaisella vierailulla Pekingissä.

Koululainen tekee matematiikan tehtäviä.

Opetushallitus vastaa arvosteluun: Yksittäisissä kouluissa ylilyöntejä, opetussuunnitelma ei ole ongelma – "Koulu ei ole retuperällä"

Pääjohtaja Olli-Pekka Heinosen mukaan yksittäisissä kouluissa on tapahtunut ylilyöntejä uusien opetusmenetelmien käytössä.

Oppilas ja opettaja luokassa.

"Sieltä tullaan nyrkin kanssa, että sinähän et minua määrää" – näin opettajia lyödään ja kiusataan kouluissa

Aineenopettajana peruskoulussa toimiva Erja on tottunut siihen ajatukseen, että väkivalta on osa hänen työtään.

Pontuksen koulu Lappeenrannassa.

Parents file complaints over "failure" of new school

Attempts to implement Finland's new core curriculum in Lappeenranta have lead to children switching schools.

Sauli Rautiainen virtuaalilasit päässä.

Virtuaalilasit saavat katsojan tuntemaan kehossaan sodan raakuuden: "Näistä puhutaan jopa empatiakoneina"

Tampereen yliopistolla tutkitaan, miten historian visualisointi auttaa ymmärtämään tapahtumia paremmin.

"Näytä minulle työväline ja toista perässä" – Välkky-robotti jaksaa opettaa suomea

"Näytä minulle työväline ja toista perässä" – Välkky-robotti jaksaa opettaa suomea

Robotti voi ehkä aikanaan opettaa myös työprosesseja, vaikka vessan siivouksen.

lapsi rukoilee

Opettaja sai nuhteet uskonnollisista aamunavauksista – siirretään toiseen kouluun

Klamilan koulun opettajan ja lasten vanhempien välit ovat tulehtuneet Virolahdella.

Saksan oppikirja avoinna pulpetilla.

Vanhahtavaa kieltä ja virheellisiä tilastoja – osa oppilaista haluaa eroon oppikirjoista

Oppikirja on yleensä käytössä 5–7 vuotta. Säästöjen ja kierrättämisen takia oppilaitoksissa voi olla käytössä vanhoja kirjoja.

Koululainen tekee kotiläksyjä.

Saudi-Arabia osti koulutusta viidellä miljoonalla – yli sata opettajaa saapuu Suomeen

Suomi ja Saudi-Arabia ovat tehneet yhteistyötä ennenkin, mutta eivät vielä näin laajasti.

Meri-Rastilan ala-asteen ekan luokan oppilaita.

Lähes ummikot maahanmuuttajat ja suomenkieliset samalla luokalla – Pienten lasten valmistavat luokat lopetetaan Helsingissä

Helsingin opetusvirasto on päättänyt luopua 1.-2.-luokkalaisten valmistavista ryhmistä syksyllä. Uutta mallia kokeillaan jo Meri-Rastilan koulussa. Näin se toimii.

Muistikuva.

Onko sinulla matikka- vai kielipää? Harjoittelemalla voit saada molemmat

Matemaattinen lahjakkuus ei sulje pois kielellistä lahjakkuutta, vaikka monet usein niin luulevatkin.

Maggie McDonnell on valittu maailman parhaaksi opettajaksi vuonna 2017. Kuva: Varkey Foundation

Maailman paras opettaja työskentelee eristäytyneessä inuittikylässä

Kanadalainen Maggie McDonnell valittiin maailman parhaaksi opettajaksi Dubaissa sunnuntaina järjestetyssä palkintoseremoniassa.

Sormi osoittaa kannettavan tietokoneen ruutua.

Tutkijat: Koulujen digiloikan oppimisvaikutuksista vähän näyttöä – Pahimmillaan vain kirjojen siirtämistä nettiin

Suomalaisten vahva usko koulutukseen ongelmien ratkaisijana näkyy tavassa, millä uuden tieto- ja viestintäteknologian käyttöä halutaan lisätä kouluissa.

Hoitaja pitelee vanhuksen kättä.

Hoitajaopiskelijoita koulutetaan näyttelijöiden avulla – ainutlaatuista Suomessa

Lapin ammattikorkeakoulussa koulutetaan simulaationäyttelijöitä hoitotilanteiden harjoittelua varten. Näyttelijöillä on takanaan puolen vuoden koulutus tehtävään.

Ilmajoen Palonkylän koulun nuorimmat oppilaat talvella 2017.

Ilmajoen koulupilotti hylkäsi perinteiset luokat: Eskarit ja ekaluokkalaiset ryhmiin taitojensa perusteella

Menetelmä on niin yksilöllinen, ettei kukaan voi pudota kelkasta, sanoo Palonkylän koulun rehtori Jarmo Kuoppala.

Luokkakaveri Eeko Valoa hieman jännittää, miten Lari Köykkä osaa käsitellä sirppiä.

Yllätys maatilalla: "Keväällä ei ollut yhtään mitään, mutta nyt täällä on ihan sairaasti kaikkea"

Loppukesän sateet ovat hidastaneet sadonkorjuuta. Latva-Kivistön tilalla pääsivät steinerkoululaiset kuitenkin jo leikkaamaan itse kylvämänsä viljan.

Grafiikka

Peruskoulun uusi opetussuunnitelma voimaan – näin lapsesi koulu muuttuu

Tänä syksynä peruskouluissa otetaan käyttöön uusi opetussuunnitelma. Se tuo kouluun asennemuutoksen: oppilaasta tulee aktiivinen tiedonetsijä, joka ottaa itse selvää asioista.

Uutisvideot: Suosikkinäyttelijät muistelevat Jouko Turkkaa

Kurkistus Turkan opetusmenetelmiin: "Jos harjoitukset kestivät neljä tuntia, niin koko ajan oltiin hiessä" – video

Näyttelijä Martti Suosalo kuvailee heinäkuussa kuollutta teatteriohjaajaa Jouko Turkkaa intohimoiseksi taiteilijaksi ja neroksi. Turkka oli keskeinen vaikuttaja suomalaisessa teatterikentässä 1980-luvulla.

Jouko Turkan ohjaama tv-sarja "Seitsemän veljestä". Kuvassa  ohjaaja Jouko Turkka (vas.), näyttelijä Jarmo Mäkinen (Tuomas) ja tunnistamaton henkilö.

Seitsemän veljestä, rankka näyttelijäkoulutus... – Jouko Turkka Ylen arkistoissa

Kiisteltyjä ja kiiteltyjä opetusmetodeja sekä kohua herättäneitä ohjauksia. Yle kokosi viisi tallennetta Jouko Turkasta Ylen Elävästä arkistosta.

Steinerkoulun tulipaloa epäillään tuhopoltoksi

Lappeenrannan Steinerkoulun pihalla oleva ulkorakennus syttyi palamaan torstai aamuna viiden jälkeen. Rakennuksessa ei ole sähköjä eikä mitään muutakaan, mikä olisi voinut sytyttää palon.

Pyöräilytreensuta Oulun steinerkoulun pihalla 11.5.2016

Pyöräily vaatii tasapainoa, tarkkuutta ja ketteryyttä – onnistuuko sinulta? –video

Liikenneturvan alakoululaisille julkaisemaa pyöräilyn taitorataa testattiin keskiviikkona Oulun steinerkoululla. Kaikkein hankalimmaksi osoittautui ajaa pienelle korokkeelle asetetun keinulaudan yli.

Maire Jinabo ja Lotta Kuusela pääsivät kylvämään omin käsin hernettä ja kauraa sekä traktorin kyydissä vehnää.

Siemenet maahan ja multaa päälle – myös koululaisten kylvöt jäävät nyt säiden armoille

Eteläpohjalaisilla tiloilla kevätviljoista on kylvetty jo noin puolet. Jalasjärveläisellä Latva-Kivistön tilalla toukotyöt etenivät tänään loppusuoralle, kun apujoukotkin olivat parhaasta päästä. Steinerkoululaisten viljat on nyt kylvetty ja satoa odotellaan syksylle.

Letkun koulu

Vastaisku kyläkoulun sulkemiseen: Steinerkoulu Letkun kylälle?

Tammelan Letkun kyläläiset ovat sitä mieltä, että on paha lähteä perustelemaan, miksi kylään halutaan tavallinen yksityinen alakoulu. Jos kylään perustettaisiin erikoiskoulu, vaikkapa steinerkoulu, sillä sen sijaan olisi jo nostetta. Kyläläiset joka tapauksessa suunnittelevat yksityistä koulua, koska Tammelan kunta aikoo sulkea Letkun kyläkoulun.

Pekka Peura ja Markus Humaloja istuvat nojatuoleissa

Kysy Koulukorjaamon opettajilta juuri nyt: Jos opettaja ei enää luennoi, mitä tilalle?

Mikä on opettajan rooli yksilöllisen oppimisen mallissa – entä oppilaan saama vastuu? Yksilöllisen oppimisen pioneerit, vantaalaisopettajat Pekka Peura ja Markus Humaloja vastaavat yleisön kysymyksiin uudesta oppimismallista klo 22.30 asti Ylen livechatissa alla.

Mikko Ojanaho ja Ari Kunnari Lapin yliopiston vuoden opettajiksi

Lapin yliopiston ylioppilaskunta on valinnut vuoden opettajiksi Mikko Ojanahon ja Ari Kunnarin. Ylioppilaskunnan valintaperusteluissa heitä luonnehditaan nerokkaiksi, reiluiksi ja helposti lähestyttäviksi opettajiksi, jotka kehittävät jatkuvasti opetusmenetelmiään.

Maarit Rossi.

Suomalaisopettaja on lähellä voittaa miljoonapalkinnon – enää kymmenen mittelee voitosta

Kirkkonummella matematiikkaa opettava Maarit Rossi on valittu maailman parhaiden opettajien joukkoon. Rossi on kehittänyt metodin, jolla oppilaat saadaan kiinnostumaan matematiikasta. Maaliskuussa selviää kuka ehdokkaista lopulta voittaa arvokkaan opetusalan "Nobelin".

Jesse P räppää suomeksi ja ruotsiksi

Osa 1: Jesse P räppää ruotsiksi ja suomeksi

Jesse P räppää ruotsiksi ja suomeksi.

Antti Pennanen Jukka Jalonen

Jalosesta povataan seuraavaa eurooppalaista päävalmentajaa NHL:ään – ”Osaamisesta siirto ei jäisi kiinni”

Ensi kaudeksi Jokereiden päävalmentajaksi siirtyvän Jukka Jalosen nimi on noussut kuumaksi puheenaiheeksi.

Steiner-nukke Steiner

Steinerkoululaiset Rovaniemellä samoihin tiloihin matkailuopiskelijoiden kanssa

Rovaniemen Steinerkoulu aloittaa torstaina kevätlukukautensa uusissa tiloissa. Koulu muutti joululoman aikana Ounasvaaralta Viirinkankaalle samaan rakennukseen Matkailun tutkimus- ja koulutusinstituutin kanssa.

Önne Kankainen opettaa maahanmuuttajille suomen kieltä

Suomen kielen oppiminen voi käydä ihan leikiten

Maahanmuuttajat oppivat suomea leikkimällä

Steinerkoulu lopettaa lukionsa Porissa taloussyistä

Porin steinerkoulu sulkee lukionsa, kertoo Radio Pori. Syynä on oppilasmäärien väheneminen ja valtionavun supistuminen.

Grafiikka suomalaisesta koulutusviennistä.

Saudi-Arabiasta Kolumbiaan: Katso kartalta esimerkkejä suomalaisesta koulutusviennistä maailmalla

Opettajankoulutusta Kolumbiassa ja Indonesiassa, Suomi-kouluja Persianlahdella, ammatillisen koulutuksen kehittämistä Aasiassa. Klikkaa kartta auki ja katso esimerkkejä, mihin Suomi vie koulutusosaamista tällä hetkellä.

kuva kansakoulusta

Vanhat tavat romuksi – kouluissa on opetettu väärin

1900-luvulla ihanneoppilaana pidettiin hiljaa ja liikkumatta pulpettinsa äärellä istuvaa, opettajaa kuuntelevaa tyttöä tai poikaa. Työterveyslaitoksen uudet tutkimukset osoittavat, että opetusmetodi on ollut väärä.

Ulkokuva normaalikoulun rakennuksesta Jyväskylässä.

Satavuotias Jyväskylän normaalikoulu on virkeä uudistaja

Jyväskylän normaalikoulu juhlii tällä viikolla pyöreitä vuosiaan. Tasan sata vuotta sitten perustettiin Jyväskylän Suomalainen Yhteiskoulu. Tänä päivänä normaalikoulu on valtion harjoittelukoulu, jossa muun muassa kehitetään uusia opetusmenetelmiä.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle