Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Kimalainen Isotähtiputkessa.

”Tämä pallo pyörii ötökkävoimalla”, muistuttaa biologi – kesän korvalla on hyvä muistaa tukea pölyttäjien puuhia

Kimmo Saarisen neuvo kotipuutarhureille on monimuotoisuus. Ampiaiskuningattaren tappaminen voi pelastaa suuremmalta yhdyskunnalta.

Ryhmä kyykäärmeitä lämmittelee sulan kiven päällä Rovaniemellä keväällä 2021

Kyypakkauksesta on apua lähinnä ampiaisen pistoihin – nyt on aika päivittää mökin lääkekaappi

Mökin keväthuollon yhteydessä kannattaa tarkastaa myös lääkekaappi. Perusvarustukseen kuuluu tuore kyypakkaus, jonka oikeampi nimi voisi olla pistiäispakkaus. Kyyn puremasta on aina käytävä lääkärissä.

Lapsia ja yksi aikuinen ulkona, Launeen perhepuiston ulkoalueella. pöydän ääressä. Pöydällä hyönteishotelleja, vieressä iso, radiomastoa muistuttava rakennelma.

Hyönteisille järjestetään Lahdessa asuntoesittelyt: Olivia, 5, sisusti pesän, jonne ötökät pääsevät tekemään poikasia

Esikoululaiset rakensivat pölyttäjähyönteisille keinopesiä. Ötököiden asuntoja esitellään myös yleisölle. Ihmisten tekemiä hyönteisasumuksia tarvitaan, koska pölyttäjien pesimispaikat ovat vähentyneet.

Ampiainen

Missä ovat pörriäiset? Tutkija kertoo, mistä ampiaisten määrän vaihtelu johtuu – ero edelliseen vuoteen voi olla valtava

Hyttysiä ja paarmoja on tänä kesänä ollut runsaasti, mutta ampiaisia vähän. Vasta loppukesästä selviää, uhkaako ampiaiskantaa romahdus tänä vuonna.

Ampiainen.

Huomasitko sinäkin, ettei ikkunoista pyri tänä syksynä ampiaisia tavalliseen tapaan? – syy voi olla kevään viileydessä tai kesän kuumuudessa

Normaalistikin parittomina vuosina ampiaisia on vähemmän kuin parillisina, mutta vuorovuosivaihtelu ei yksistään riitä selittämään tämän kesän ampiaiskatoa. Taustalla voi olla useita syitä.

Hunajaa valuu ilmastointikanavan luukusta

Uunin lämmittäjälle kävi jättiyllätys – keittiön seinästä alkoi valua litrakaupalla hunajaa: "Sitä on tullut jo monta litraa"

Laura Kanerva luuli aluksi, että keittiön hormiin on asettunut ampiaisyhdyskunta. Hän yritti häätää niitä savulla, mutta ilmastointihormista alkoikin valua hunajaa pitkin keittiön seinää.

Animaatio mehiläisistä ja ampiaisista erilaisissa kehyksissä

Nyt on paras hetki rakentaa muodikas ötökkähotelli, mutta asuuko niissä oikeasti hyönteisiä? – Katso, millaisia asukkaita hotellissamme majailee

Ylen pörriäiskampanja on saanut suomalaiset hankkimaan hotelleja kymmenille maamme erilaisille hyönteislajeille. Omassa hyönteishotellissamme asuu heistä kiinnostavimmat tapaukset.

Kuvan etualalla parvekkeella kukkiva hajuherne, taustalla näkyy kaupunkimaisema.

Katso lukijoiden upeat kuvat ja ideat – Näin parvekepuutarhuri hellii pörriäisiä

Parvekepuutarhuri hellii pörriäisiä istutuksilla.

Punaherukka.

Hyönteishotelli parantaa marjasatoa – "Täällä on hyvä mahdollisuus saada marjasatoa paremmaksi"

Ensilän palstaviljelytilalla on luvassa suuri herukkasato, kylmästä keväästä huolimatta.

Ampiainen.

Rikollinen pakeni samaan aikaan poliisia ja ampiaisia – saatiin kiinni lasten kahluualtaasta

Sekä poliisit että kiinniotettu joutuivat lääkärinhoitoon ampiaisten pistosten takia.

Pieni ampiaispesä lintupöntön katossa.

Ampiaispesiä alkaa hiljalleen ilmestyä pihapiireihin

Hyönteistorjujan mukaan tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että ampiaiskesästä on tulossa viime vuotta rauhallisempi.

Hyönteispyydys Ärjänsaaren rannan tuntumassa.

Hellekesä toi Kainuuseen yhdeksän uutta perhoslajia

Ärjänsaaresta havaittiin sisämaan ensimmäinen dyynisukkulakoiden esiintymä.

Donald Trump ja Vladimir Putin tapasivat Helsingissä 16. heinäkuuta.

Elokuva-alan kuohut, Trumpin ja Putinin tapaaminen sekä sukupolvikone kiinnostivat vuonna 2018 – lue Yle Uutisten suosituimmat jutut uudestaan täältä

Kymmenen luetuimman jutun joukkoon mahtuu laaja kirjo elämää arjen pulmista maailmanpolitiikkaan.

Lutikoita tekstiilissä.

Tampereen kaupunki varautuu tuhohyönteisiin

Koulukeittiön tai päiväkodin nurkkiin voi huonolla tuurilla pesiytyä lutikoita tai ampiaisia - ison kiinteistömassan hallinnoijan pitää varautua niihinkin.

Ampiainen.

Ampiainen autossa sai aikaan ulosajon

Henkilöauton naiskuljettaja hätisti ampiaista kasvoiltaan ja ajoi ulos moottoritieltä Janakkalassa sunnuntaina.

Apulaisprofessori Jouni Sorvari Itä-Suomen yliopisto

Ampiaistutkija murtaa myytin: vettä täynnä oleva muovipussi ei sittenkään pidä pörriäisiä loitolla

Itä-Suomen yliopiston apulaisprofessori järjesti kokeen, jossa kesän puhutuimman ampiaiskarkottimen toimivuus testattiin tieteellisesti.

Ampiainen.

Ampiaisen pistot ovat huolestuttaneet Keski-Pohjanmaalla

Ampiaisten poikkeuksellisen suuri määrä näkyy Soiten lastenpäivystyksessä.

Erilaisia hunajapurkkeja pöydällä.

Hunajasato korjattu Pohjois-Savossa: "Neljään vuoteen paras sato"

Karhuista ei ole ollut kiusaa mehiläistarhaajille, mutta ampiaisista on tullut soittoja, kertoo Kuopion seudun mehiläishoitajien puheenjohtaja.

Pieni ampiaispesä lintupöntön katossa.

Helteinen ampiaiskesä tuo työruuhkan tuholaistorjujille

Pirkanmaalla neljä tehtävää viidestä liittyy ampiaisiin.

Ampianen perhosbaarissa.

Ampiaisenpistot työllistävät hoitohenkilökuntaa ja ampiaistilanne vielä pahenee loppukesällä – Allergikoille elintärkeiden adrenaliinikynien saatavuudessa ongelmia

Aikuisille tarkoitetut Epipen-kynät ovat osittain loppuneet apteekeista. Korvaavaa valmistetta on saatavilla kaikkina vahvuuksina.

Riitta Piironen testasi Espanjasta oppimaansa niksiä ampiaisten häätöön. Yksinkertaisuudessaan muovipussiin laitetaan vettä ja koko komeus aurinkoon. Piirosen yllätykseksi niksi tuntui toimivan.

Vesipussi auringossa – voiko näin yksinkertainen kikka toimia ampiaisten häätämiseen?

Luontoillan asiantuntijan, biologi Jaakko Kullbergin mukaan ampiaiset saattavat vieroksua veden heijastuksia.

Ampiainen.

Lapsi astui vahingossa ampiaispesän päälle – päiväkodin luontoretkelle jouduttiin hälyttämään ambulanssi

Ampiaiset pistivät kuutta lasta ja yhtä päiväkodin työntekijää Lappeenrannassa.

Robotti pitelee tablettitietokonetta.

Torstai 19.7.2018 (tv)

Metsä palaa Pyhärannassa, Länsi-Suomessa. Robotit muuttavat hoitotyötä jo lähivuosina. Ampiaisia on tänä kesänä paljon. Alkoholittomat juomat ovat suosittuja. Säätiedot.

Mika Salmi.

Luvassa poikkeuksellisen raju ampiaiskesä – testaa, tunnistatko pörriäiset

Ampiaisparvet ovat kasvaneet poikkeuksellisen suuriksi jo keskikesällä. Loppukesästä nälkäiset pörriäiset etsiytyvät äkäisinä grillien apajille.

Ampiainen

Mustekala vaihtaa väriä ja muotoa sekunnissa, ampiainen ei ole mustakeltainen sattumalta – eläinten värinäön tutkimiseen uutta vauhtia

Osalla eläimistä on paljon kehittyneempi näköaisti kuin ihmisellä. Näitä ominaisuuksia tutkitaan nyt poikkitieteellisesti. Suomessa tutkitaan muun muassa värien merkitystä eläinten viestinnässä.

Mehiläisparvi.

Mehiläisparvet tuttu näky tänä kesänä – tarhaajat ottavat kiinni valtavia parvia takaisin tuotantoon

Tuhansien yksilöiden mehiläisparvia on tavattu tänä kesänä tavanomaista enemmän. Parvet ovat myös liikkeellä normaalia myöhempään. Mehiläishoitajien ammattitaitoon kuuluu parvien kiinniotto.

Kuvassa ampiainen kurkistaa vadelman lehden takaa.

Ampiaiset kaikkosivat vähälumisen talven takia – hullut ampiaiset vasta tulossa

Tänä kesänä hyönteisiä, kuten ampiaisia ja perhosia on viileän kevään vuoksi ollut poikkeuksellisen vähän.

Lähikuva ampiaisen päästä.

Herätys: Suomi kielsi vihreät miehet, Tähti kelasi jälleen kultaa ja miten tunnistaa hengenvaarallinen ampiaisenpisto

Lue tästä päivän uutisaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Ampiainen.

Ampiaisen pisto on kahdelle sadasta hengenvaarallinen – tunnista nopeaa apua vaativat oireet

Päivystykseen on syytä lähteä myös esimerkiksi silloin, kun ampiainen tai mehiläinen pistää lasta suun sisälle tai kaulaan.

Ampiainen.

Ampiaiset katosivat yllättäen luonnosta

Normaalisti ampiaiset pörräävät vielä syyskuussa, mutta eivät tänä vuonna. Syynä on lämmin toukokuu, joka aikaisti ampiaisten pesintää.

haukka

Kaupunkiin eksynyt nälkäinen pikkuhaukka pääsi turvaan – ahmi itsensä pullolleen hunajaa

Useita päiviä Kotkan keskustassa harhaillut nälkäinen haukanpoikanen on saatu pelastettua. Tänä syksynä moni nuori mehiläishaukka on jäänyt Suomeen.

Kuvakollaasi

Viikko tieteessä: Maailman ensimmäinen pehmeä robotti, ikä lisää onnellisuutta ja kipsi pelastaa Saaristomeren

Tieteen suurimpia saavutuksia ja ihmeellisimpiä löydöksiä viikon varrelta.

Kuvassa vadelmaa syövä ampiainen.

Tiesitkö: ampiaisen mustat raidat ovat pohjoisessa leveämmät, jotta se selviäisi paremmin kylmyydessä

Ampiainen on kelta-mustaraidallinen, koska väriyhdistelmä on erinomainen huomioväri. Ihmiset käyttävät samaa yhdistelmää vaaran merkkinä.

Mikä on ultimaattinen kesäbiisisi, Evelina?

Evelinalla on luvassa iso paljastus vielä tässä kuussa.

Kuvassa ampiainen paistattelee päivää puutarhatuolin kyljessä.

Ampiaisenpisto tappaa Suomessa lähes vuosittain – lasten allergiakuolemilta vältytty

Suomessa kuolee vuosittain aikuisia ampiaisten pistojen, lääkkeiden ja ruoka-aineiden aiheuttamiin vakaviin allergisiin reaktioihin. Lasten allergiakuolemia Suomessa ei ole ollut viime vuosina.

Viikko tieteessä kuvin

Viikko tieteessä: Muinainen meritaistelu, avaruustutkimuksen takaisku, susilajien selvittelyä ja pisimmät ihmiset

Tieteen suurimpia saavutuksia ja ihmeellisimpiä löydöksiä heinäkuisen viikon varrelta.

Kuvassa vadelmaa syövä ampiainen.

Viiniansa houkuttelee ampiaiset pois kesäherkkujen luota

Ampiaiset ovat tänä kesänä joutuneet työttömiksi poikkeuksellisen aikaisin. Ärhäkät hyönteiset pörräävätkin nyt monen pihalla oleskelevan riesana ja me selvitimme, miten ampiaisista pääsee eroon.

Kuvassa ampiainen paistattelee päivää puutarhatuolin kyljessä.

Ampiaiset kiusaavat meripäivävieraita - SPR:n vapaaehtoiset auttavat

SPR:n ensiapupäivystäjä Heli Liikkanen kehottaa turvautumaan ensiapuun, jos yhtään epäilee olevansa allerginen ampiaisen pistolle. Ensiaputeltalla on kyypakkaus ja kylmäkin auttaa ampiaisen pistoon.

Kuvassa ampiainen paistattelee päivää puutarhatuolin kyljessä.

Ärhäkät ampiaiset asuntomessukävijöiden riesana

Seinäjoen asuntomessuilla on laastaroitu kantapäitä ja hoidettu ampiaisenpistoja. Ampiaisenpistojen määrä on yllättänyt SPR:n vapaaehtoiset. Kyypakkauksia on haettu lisää lähiapteekeista ja tähän asti on selvitty kunnialla.

Kuvassa vadelmaa syövä ampiainen.

Ampiaisetkin stressaantuvat työttömyydestä

Ampiaisten käyttäytyminen muuttuu joskus oudoksi loppukesästä. Ampiaisten stressitila johtuu työttömyydestä ja ravinnonhankinnan vaikeutumisesta.

ampiainen

Lämmin kesä on lisännyt ampiaisten määrää

Hyönteisten määrän lisääntyminen vaikuttaa myönteisesti koko ravintoketjuun.

Kuvassa ampiainen paistattelee päivää puutarhatuolin kyljessä.

Ampiaisen pisto aiheuttaa aina myrkkyreaktion – allergia ilmenee aikaisintaan toisella pistolla

Ampiaisten lisäksi eniten hyönteisten aiheuttamia allergisia reaktioita saavat kesällä aikaan hyttyset ja mehiläiset.

Tuula Lehtonen.

"Mehiläistarhauksesta on tullut trendi"

Ylen aamu-tv.ssä vieraillut Suomen Mehiläishoitajain liiton tutkimuskoordinaattori Tuula Lehtonen kertoo tarhauksen suosion kasvaneen sekä kaupungeissa että maaseudulla.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle