Uusimmat artikkelit
Uhanalainen järvitaimen sai jo riemuvoiton – työlistalla vielä tuhansia patoja ja kutupaikkoja, kunhan eurot eivät lopu kesken
Kuluneella hallituskaudella on kunnostettu viitisenkymmentä kohdetta. Työhön on käytetty 15 miljoonaa euroa valtion rahaa. Tuen tarve jatkuu, mutta valtion säästöpaine voi kaataa rahoituksen.
Vaelluskaloille rakennettu uoma avattiin juhlavasti Varkaudessa
Ohitusuoman kautta kalat pääsevät kulkemaan kutupaikoilleen. Syksyn aikana valmistunut uoma on tähän astisista suurin Suomessa.
Jasper Pääkkönen laittoi arvovaltansa likoon – nyt hän saapui katsomaan, mitä sillä saatiin: "Tulokset ovat aivan uskomattomia"
Itärajalle on syntymässä uusi merkittävä lohijoki, jonka vapauttamisessa Jasper Pääkkösellä oli merkittävä osa. Vastaavaa järvilohikantaa ei löydy muualta Suomesta.
Toinen pato sai lähdöt äärimmäisen uhanalaiselle lohelle elintärkeällä Hiitolanjoella Etelä-Karjalassa – kalat kärkkyvät jo Lahnasenkoskella
Lahnasenkosken pato on nyt historiaa. Virkistysaluesäätiö tekee vielä koskella kunnostustöitä. Sen jälkeen kalat pääsevät jatkamaan matkaansa pidemmälle jokeen.
Padon purku riehaannutti harvinaiset lohet kutemaan – tutkijat hämmästyivät: "En ole törmännyt tällaiseen koskaan Suomessa"
Yli sata vuotta valjastettuna olleen Kangaskosken ennallistaminen Etelä-Karjalassa on onnistunut yli odotusten. Ensimmäisessä sähkökoekalastuksessa laatokanlohen ja -taimenen poikasia löytyi määrä, jota kukaan ei olisi voinut kuvitella.
Sotkamon Sapsokosken kunnostustyöt valmistuivat etuajassa
Kunnostus eteni suunnitelmien mukaisesti. Nyt toiveena on, että uhanalainen järvitaimen ottaa tänä kesänä tehdyt kutupaikat omakseen.
Sotkamon Sapsokoskeen kunnostetaan parhaillaan vaelluskaloille tärkeitä kutupaikkoja – toiveena lisääntyvä taimenkanta
Toissa vuonna Sapsokoskesta purettiin pois vanha myllypato ja mylly. Nyt vapaana virtaavan kosken uomasta kaivetaan esiin soraikkoja, kiviä ja lohkareita, joista tehdään kaloille kutupaikkoja.
Hiitolanjoelle roudataan valtavia kivilasteja, jotta voimaloiden pois ajama lohi saapuisi takaisin – aikaa voi mennä vuosia
Voimalat ehtivät toimia Hiitolanjoen koskissa yli sata vuotta. Padot estivät äärimmäisen uhanalaisen Laatokan järvilohen nousun sen kutupaikoille.
Hiitolanjoen Lahnasenkosken ennallistaminen alkoi tietöillä – patotöihin päästään elokuussa
Hiitolanjoen Lahnasenkosken voimalan turbiinit pysäytetään heinäkuun kuun lopussa.

Kermankoski yllätti kalastajan Heinävedellä
Heittokalastaja joutui vaaraan, kun kahluuhousut täyttyivät vedellä ja virta vei mukanaan.

Sipoonjoen uhanalaisille taimenille koittavat paremmat ajat – moni muu kala lyö vielä päätään seinään Suomen tuhansilla padoilla
Suomessa on ainakin 5500 erilaista patoa. Niistä noin puolet estää vaelluskalojen nousun kutupaikoille kotijokiinsa. Turhia patoja pyritään nyt purkamaan, jotta uhanalaiset kalakannat elpyisivät.
Hollantilainen patoasiantuntija tuli Suomeen ja vaikuttui – Helsingin tunnetuin koski on esimerkki uudesta kansainvälisestä ilmiöstä
Euroopassa ja Yhdysvalloissa on purettu jo tuhansia patoja. EU-komission ohjelmaan on kirjattu tavoitteeksi 25 000 kilometriä vapaana virtaavaa jokea vuoteen 2030 mennessä.

Helsinki sai luvan Vanhankaupunginkosken itäisen haaran kunnostamiseen – päätös ei koske joen padottua osuutta
Jokiuoman kunnostuksella on tarkoitus parantaa vaelluskalojen liikkuvuutta Vantaanjoessa.
"Uimaranta tuhoutuu ja simpukat kuolevat" – Helsingin Vanhankaupunginkosken padon purkamisesta liikkuu virheellisiä väitteitä, tarkistimme faktat
Somekeskusteluissa pyörii vuodesta toiseen uhkakuvia ja väitteitä, jotka ovat vanhentuneita tai eivät muuten pidä paikkaansa. Kokosimme keskeiset väitteet ja pyysimme niihin kuuden eri asiantuntijan näkemykset.
Kangaskosken padonpurkujuhlaa vietetään huomenna Rautjärven Hiitolanjoella – myös voimalan sisälle pääsee kurkistamaan
Hiitolanjoen Kangaskosken vapaata virtausta voi ihailla entisen patoalueen uusilla kulkualueilla ja katselupaikoilla huomenna järjestettävässä padonpurkujuhlassa.
Koroisten koskialueen parannustyöt lisäsivät kalojen kutualueita – työt ovat osa Turun asukasbudjetointia
Kunnostustöiden aikana nähtiin koskialueella parikiloinen taimen.
Kaksi veden varaan joutunutta kylmettynyttä ihmistä pelastettiin Koitelinkoskella
Veden varaan joutuneet lapsi ja vanhempi mies pelastautuivat kivelle, josta pelastuslaitos kävi heidät hakemassa.
Järvitaimenen poikaset saivat kodin kauniiseen koskeen, mutta sitten paikalle saapuivat petokalat – nyt poikasille rakennetaan paremmat olot
Etelä-Karjalassa Savitaipaleella yritettiin reilut 20 vuotta sitten ennallistaa taimenten kutukoski. Siitä tuli niin viihtyisä paikka, että merkittävä osa poikasista meni petokalojen suihin. Nyt edessä on uusi yritys.
Tamperelaisten ilmainen kansanhuvi on täällä taas parin päivän ajan: Mitähän tyhjästä Tammerkoskesta löytyy tällä kertaa?
Kansallismaisema tyhjennetään korjaus- ja huoltotöiden sekä väliaikaisen sillan poistamisen vuoksi. Kävimme katsomassa, miltä tyhjä koski näyttää.

Padon purkaminen noussut Kaustisella vaihtoehdoksi kalatielle – vaelluskaloille aukeaisi reitti Perhonjoen laajoille koskialueille
Pirttikosken voimalan ohitse on rakennettava Perhonjoelle kalatie ellei voimalaitosta pureta. Voimalan purkaminen parantaisi lohikalojen lisääntymisalueita ja avaisi reitin yläjuoksun laajoille koskipaikoille.

Livojokeen lennätetään satoja tonneja soraa, jossa taimenet voivat kutea jo tänä syksynä – käynnissä on nyt jokien kunnostusbuumi
Muun muassa uittoruoppausten mukana hävinneitä taimenten ja harjusten kutupaikkoja palautetaan entiseen kuntoon kymmenissä kohteissa eri puolilla Suomea. Kalojen uskotaan kutevan entisöidyillä koskilla jo tänä syksynä.
Koskien kuohuja, kimaltelevia järviä, vihreyttä ja vehreyttä – tutustu seitsemään luontokohteeseen eri puolilta Suomea
Tänään vietetään Suomen luonnon päivää. Yksi päivän teemoista on lähiluonto, eikä luonnosta nauttiakseen aina tarvitse mennä kauas. Lähde matkalle monimuotoiseen luontoon.
Kahdeksan hengen kumilautta juuttui Laukaan Kuusankoskeen, pintapelastajat auttoivat irti
Lautta juuttui kivikkoon, eikä koskea laskenut seurue saanut sitä omin neuvoin irti.

Aivan kuin ne olisivat aavistaneet – katso, miten isot lohet jo kärkkyvät kohta purettavan padon äärellä
Voimalaitosten padot ovat liki sadan vuoden ajan estäneet ainutlaatuisen laatokanlohen nousun vanhoille kutupaikoilleen Rautjärven Hiitolanjoella. Siitä huolimatta ne saapuivat jo odottamaan padon avautumista.
Historiallinen tapaus Hiitolanjoella – liki 100-vuotias vesivoimalaitos puretaan lohen tieltä
Suomessa ainutlaatuinen vesivoimalaitosten sulkeminen alkoi Rautjärven Hiitolanjoella. Kolmesta voimalaitoksesta ensimmäinen sulkeutui nyt ja loput parin vuoden kuluttua.
Tuhotyö Trumpettikoskella estää taimenen liikkumisen Mätäjoella
Luonnonmukaisen Trumpettikosken kunnostustyö valmistui Helsingin kaupungin johdolla viime kesänä. Nyt talkoolaiset joutuvat rakentamaan kosken kivetyksen uudelleen.

Tervon Äyskoski avattiin tänään kalastukselle poikkeuksellisen pitkän hellesulun jälkeen, Lohimaan onkialtaissa ehti tapahtua kalakuolemia
Tervon Äyskoskessa saa jälleen kalastaa, sillä veden lämpötila on laskenut alle 20 asteen. Helteen aiheuttama kalastuskielto oli poikkeuksellisen pitkä, melkein kuukauden päivät. Aiemmin sulut ovat olleet noin viikon mittaisia.

Metsähallitus kunnostaa Iijoen lohikaloille kutukoskia – virtavesiin kuskataan kymmeniä tuhansia kiloja kiviainesta helikopterillakin
Kunnostettavat kosket sijaitsevat Livo- ja Loukusanjoella, jotka ovat Iijoen sivujokia. Niihin rakennetaan lohikaloille kutusoraikkoja ja poikaskivikkoja. Kymmenen koskea tarvitsee paljon kiviainesta, jonka kuljetuksiin käytetään myös helikopteria.

Villit järvitaimenen poikaset saavat turvapaikan Kalkkistenkoskelle – pakkastalvi auttaa rakentamisessa
Asikkalan Kalkkistenkoskella elvytetään Päijänteen uhanalaista järvitaimenkantaa. Katso video, miltä koski näyttää.
Sukeltajat eivät ole löytäneet kadonnutta naista Kouvolassa – seuraavaksi avuksi otetaan ruumiskoirat: ''Loputtomiin ei voida jatkaa''
Hätäkeskus sai tiistaina ilmoituksen jalanjäljistä, jotka johtivat veteen, mutta eivät takaisin.

Langinkoskella Venäjän keisariperhe harrasti larppausta paljon ennen sen yleistymistä
Kalastusmajalla Aleksanteri III kantoi vettä ja hakkasi halkoja, keisarinna kuori perunoita essu edessään.
Tältä Jyväskylän Tourujoki voisi tulevaisuudessa näyttää – joen kunnostussuunnitelmat valmistuvat loppusyksystä
Tourujoen kunnostus on valtakunnallisestikin merkittävä hanke.
Rahoitusneuvos tilasi mökkirantaansa oman voimalaitoksen – nyt harvinaisista lohista tunnetun pikkukunnan koskessa seisoo "nukkekoti", josta voi ladata kännykän
Simpeleellä Etelä-Karjalassa on viime vuosina hankkiuduttu eroon vesivoiman käytöstä. Nyt kuntaan on kuitenkin noussut uusi erikoinen siipiratasvoimalaitos.
Kukkolankoskella saatiin siikaa ihan hyvin – mutta kalat ovat edelleen pieniä
Tornionjoen Kukkolankoskella siian lippouskausi on päättynyt.
15-vuotias poika pelasti kaksi humalaista miestä koskesta ja ihmettelee, miksei kukaan aikuisista soittanut apua: "Ei saa katsoa poispäin"
Aleksi Määttä on palkittu kahden miehen hengen pelastamisesta. Miehet joutuivat Kymijokeen kuuluvan Korkeakosken virtauksen kouriin juhannuksena Kotkassa.

Kukkolankoskella odotellaan lippouskauden alkua
Toiveissa on, että vuorolippous päästäisiin aloittamaan ensi viikolla.

Koronapandemia vaikuttaa edelleen – elokuun koskinäytökset perutaan Imatralla
Aluehallintovirastot kielsivät yli 500 hengen yleisötilaisuuksien järjestämisen.

Jääkaapin kokoiset järkäleet siirtyvät koneella, mutta viimeiset kivet asetellaan käsin – taimen pääsee taas kutemaan Mämmenkoskeen
Kalojen nousu Kuhnamosta Keiteleeseen on ollut mahdotonta yli 50 vuotta. Nyt tie on taas auki.
Kokeile koskenlaskua Oulangalla – virtaavien vesien kansallispuistossa
Oulanka on yksi Suomen suosituimmista kansallispuistoista.
Forssan patotyömaa odottaa jokiveden vähentymistä
Seuraavaksi Kuhalankosken patotyömaalla yritetään päästä korjaamaan padon alapuolisen altaan rakenteita.

Valtavat sateet saivat kosken ryöppyämään vaarallisella voimalla Suomenlahteen – sukella tästä mukaan kosken pauhuihin
Kotkan Langinkosken virtaus on nyt voimakkaampi kuin aikoihin.

Venäjän keisarin ikivanhasta kalastusmajasta tuli yllättäen hitti Suomessa – takoi tasaisten vuosien jälkeen kovat kävijäluvut
Kotkan Langinkosken Keisarillinen kalastusmajan aukioloa pidennetään tänä vuonna.
Olemmeko matkalla kohti iloista 20-lukua? Kirjailija videopuheessaan: "Ilmastonmuutos voi olla jollekin iloinen asia, kun ei ole lunta"
Kissojen ja koirien maailmanhistoriat julkaissut tietokirjailija Petri Pietiläinen haluaa lisää puhetta iloisista ja hyvistä asioista.
Katkera sota lukijoista ja mielipideherruudesta päättyy Pohjanmaalla Ilkan ja Pohjalaisen yhdistymiseen: "Häviäjiä on paljon"
Taistelu maakuntalehtien välillä oli kiivaimmillaan 70- ja 80-luvuilla. Sanailu lehtien välillä jatkui vielä senkin jälkeen, kun ne päätyivät samaan konserniin.

Kevättulvan aikaan Muonionjoella surffataan, siitä syntyi idea keinotekoisesta aallosta – katso video
Muoniossa suunnitellaan surffiaaltoa keskellä kylää virtaavaan Jerisjokeen.

Tornionjoen lohikuolemat on vaikea tutkittava – syy voi jopa jäädä arvoitukseksi
Lohikuolemien ja nousukalojen voimattomuuden syiden selvittämisessä on vielä monia epäselviä asioita.

Venäjältä Suomeen pyrkivien kalojen kulku helpottuu itärajalla – niille rakennetaan ohituskaista
Suomen joissa ja puroissa on turhia patoja ja esteitä, jotka estävät uhanalaisten vaelluskalojen vapaan liikkumisen ja lisääntymisen.

Ukkosmyrsky silppusi kukkaistutukset salaatiksi – tilalle ei saada uusia taimia
Uusien istutusten tekeminen ei onnistu, sillä tuhansia korvaavia taimia on tässä vaiheessa kesää mahdotonta saada.

Tornionjoella lipottu lohta puolet enemmän kuin vuosi sitten – "Kalaa tuli tasaisesti"
Kukkolankosken koski-isäntä Risto Leinosen mukaan vesi on ollut riittävän korkealla.
Näyttelijä Jasper Pääkkönen iski rahat pöytään – nyt Vihtijoella kunnostetaan koskea uhanalaisten taimenten kutupaikaksi
Innostus pienvesien kunnostamiseen kalakantojen elvyttämiseksi on kasvamassa Suomessa.