Uusimmat artikkelit
Kultainen noutaja
Opettavaisen tarinan kansalle nosti esiin Kajo.
Australialaiset nukkuu naamat alaspäin
..sekä muita luonnon ihmeitä, ym ym.
Tommi Kinnuselle elämä on villalankaa, kaurapuuroa tai siksakkia – Miksi ihmisen pitäisi olla koko ajan onnellinen?
Tommi Kinnunen kertoo marginaalissa eläneiden tarinoita.
Matkakertomuksia - Osa I/V - Matkakuume
Tähän sai kirjoittaa vain 60 merkkiä. Epistä! 60 on liian vä
Ihmisen matka - eli kateudesta tai kiitollisuudesta
Nauru ei aina naurata! Eikä ihminen muutu paljon..
Parisuhde tarvitsee tasapainoa, kaksi jalkaa ja tukevan pöydän
Yhdellä jalalla seisten parisuhde on vaakalaudalla.
Vuokratyö – vapautta vai vastuunkiertoa?
Vuokratyö tuli suomalaiseen työelämään rytinällä 1990-luvulla, jolloin Suomessa oli laman takia paljon työttömiä. 2010-luvulle tultaessa vuokratyöstä oli kehittynyt vakiintunut tapa tehdä töitä. Aikavälin TV-ohjelmissa työnantajat ovat korostaneet vuokratyön vapautta, kun samaan aikaan vuokratyöläiset itse ovat valittaneet heikompaa asemaansa työyhteisössä.
Satunnaisen matkailijan satunnaisia matkoja
Tässä A-Studion Maailmankuvien erikoisjaksossa on välähdyksiä Satunnaisen matkailijan eri reissuilta aina Italian San Remosta Dubliniin ja Prahaan. Vuonna 1989 taltioitu ohjelma uusittiin vuonna 2010 toimittaja Juhani Mäkelän menehdyttyä.
Perhokalastuksen ABC
Kalastuskonkarit opastavat perhokalastuksen saloja.
Kesärenki Martti Ahtisaaren mailapoikana
Risto Arkimies sai swingoppia golfaavalta presidentiltä.
Mitä hyvää Suomessa?
Miksi Suomi on hyvä maa ja mikä tekee ihmisen onnelliseksi kysyttiin tavallisilta kansalaisilta sekä tunnetuilta henkilöiltä Hannu Karpon ohjaamassa Hyvä Suomi -ohjelmassa vuonna 1979.
Suomi sai Tarja Halosesta ensimmäisen naispresidenttinsä
Tarja Halonen valittiin Suomen tasavallan presidentiksi 2000
Cannon Suomessa
Amerikkalainen Cannon-sarja oli 1970-luvun tv-katsojien suursuosikki. Päätähti William Conrad pysähtyi Suomessa läpikulkumatkallaan vuonna 1976.
Hakupalat: Uusi koti käärmeenpääkalalle
Paula Tuoreniemi etsi käärmeenpääkalalleen uutta kotia Hakupalojen avulla.
Pisan vino tulos
Paljon julkisuutta saaneen Pisa-tutkimuksen mukaan suomalaiset koululaiset ovat maailman ykkösiä. MOT kysyy, onko Suomen puhkikehuttu koulu todella maailman paras.
Tunteen puolustaja Teppo Numminen
Suomen jääkiekkomaajoukkueen luottopuolustaja Teppo Numminen oli Torinossa 2006 jo viidensissä olympialaisissaan. Hävitty hopea kirvoitti miehen kyyneliin. Tunteellisuus näkyy myös NHL-pelaajan Amerikan arjessa.
Maj Karman Herra Ylppö
Herra Ylppö kertoo Summerin haastattelussa, että hän inhoaa aikaisin heräämistä. Maj Karman keulahahmo korostaa arjen tärkeyttä elämässä.