Uusimmat artikkelit
Pohjoismaiden parhaat jääspeedwaykuljettajat kisaavat mestaruudesta Varkaudessa
Sunnuntain kilpailuun osallistuu 16 kuljettajaa Suomesta, Ruotsista ja Norjasta. Huippunopeudet radalla nousevat yli 120 kilometriin tunnissa.
Liikennevahingoissa vammautui vaikeasti 362 ihmistä viime vuonna – joka kolmas oli mopoilija tai moottoripyöräilijä
Vuonna 2021 tapahtui noin 91 400 liikennevahinkoa, ilmenee Onnettomuustietoinstituutin liikennevahinkotilastosta. Määrä kasvoi edellisvuodesta, mutta jäi pienemmäksi kuin ennen koronaa.
Moottoripyöräilijä kuoli peräänajossa Ulvilassa – poliisi selvittää onnettomuuden syitä
Moottoripyöräilijä sai surmansa myöhään keskiviikkoiltana tapahtuneessa onnettomuudessa. Henkilöauton kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Moottoripyöräilijä ajoi moottoritien kaiteeseen Kotkassa – vietiin sairaalaan tarkastettavaksi
Ajokaista oli hetken ajan suljettuna liikenteeltä, mutta liikenne kulkee jo normaalisti.
Kaksi moottoripyöräilijää kuoli kolareissa – Kouvolan turman uhri suistui tieltä ja löytyi vasta aamulla talon pihalta
Toisessa tapauksessa nuori mies kuoli törmättyään kallioon Kuopiossa.
Poliisi sakotti ja otti ajokortteja pois luvattomassa mopomiitissä Salossa
Poliisi on järjestänyt mopomiittien järjestäjille koulutustilaisuuksia, joissa on käyty läpi miittien sääntöjä. Koulutukset ovat nyt laajenemassa Saloon.

Moottoripyöräilijä kuoli ulosajossa Tampereella
Poliisin mukaan moottoripyöräilijä ajoi huomattavaa ylinopeutta ja menetti pyöränsä hallinnan. Onnettomuudessa ei ollut muita osallisia.
Vanhat moottoripyörät päristelevät Ukkohallassa
Veteraaniralliin kokoontuu viikonlopun aikana jopa tuhat vanhaan moottoripyörään ihastunutta alan harrastajaa. Kokoontumisajon järjestelyvastuu on Oulun Terwamotoristeillä.
Moottoripyöräilijä kuoli Somerolla
Onnettomuudessa oli osallisena myös henkilöauto.
Suomalaisen Ride Out -sarjan budjetti on 10 miljoonaa euroa – yli 50 vuoden aikamatka syö rahaa: "Varmaan kaikki ymmärtävät, ettei ole edullista"
Jarno Saarisen elämää 1970-luvun vaihteen maailmaa ei ole enää olemassa, joten kaikki sarjassa esiintyvät paikat, asiat ja henkilöt pitää luoda erikseen aikakauteen sopiviksi.
Ulkomaalainen moottoripyöräilijä loukkaantui vakavasti ulosajossa Sodankylässä
Motoristi oli yksin liikkeellä. Tuntemattomasta syystä hän ajoi ulos nelostieltä, ja lensi pyörän selästä.
Moottoripyöräilijä kuoli kolarissa Pälkäneellä
Poliisi on onnettomuuspaikalla ohjaamassa liikennettä.
Kontiolahden mopomiitti eteni poliisin ja moottoripyörän takaa-ajoon – muut mopoilijat kuvasivat sosiaaliseen mediaan
Poliisin tietoon on tullut kesän ajalta jo useita tapauksia, joissa nuorten mopokokoontumisissa sattuu mahdollisia vaaratilanteita. Usein tilanteet kuvataan someen hetkellisen julkisuuden toiveissa.
Varikolla kohistiin, kun Jarno Saarinen ajoi kisapaikalle ruumisautolla vaimonsa kanssa – suomalaisparin tarinasta tekeillä kansainvälinen tv-sarja
Jättiläisenkaataja Jarno Saarinen nousi maailmanmestariksi Imatralla 50 vuotta sitten. Moottoriurheilulegendat ja omaiset muistelevat suurta suomalaista Yle Urheilulle.

Poliisia paennut 18-vuotias moottoripyöräilijä törmäsi 16-vuotiaaseen mopoilijaan Riihimäellä
Onnettomuus tapahtui viikonloppuna lauantain vastaisena yönä. Molemmat kuljettajat loukkaantuivat törmäyksessä ja heidät kuljetettiin sairaalahoitoon.
Moottoripyöräilijä kuoli risteyskolarissa Kuhmoisissa
Poliisi epäilee henkilöauton kuljettajan syyllistyneen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen ja kuolemantuottamukseen.
Mies kuoli moottoripyöräonnettomuudessa Tampereella sunnuntaina
Jyväskylän suunnasta tullut mies menetti moottoripyörän hallinnan ja kaatui.
Imatranajo järjestetään viimein täydellä teholla: "Sitä tunnetta ei voi edes sanoin kuvata, kun pyörät pärähtävät käyntiin"
Legendaariseen ratamoottoripyöräilytapahtumaan odotetaan viikonlopun aikana yhteensä 50 000 kisakävijää. Kisojen avajaispäivänä Imatran keskustassa järjestettiin ensimmäistä kertaa paraati.
Kainuun juhannus: Ristijärvellä kaksi kuolonuhria, Sotkamossa paloi mökki aattona
Muuten keskikesän juhla sujui Kainuun pelastuslaitoksen näkökulmasta rauhallisissa merkeissä.

Mikkelin Graanin lähellä kahden henkilöauton peräänajo
Liikenneonnettomuuden vuoksi yksi ajokaista jouduttiin sulkemaan.
Ratamoottoripyöräilijä Jarno Saarisesta tehdään kuusiosainen draamasarja – legendan elämästä kertovat kuvaukset alkavat heinäkuussa
Ratamoottoripyöräilijälegenda Jarno Saarisen elämästä kertova draamasarja kuvataan sekä Suomessa että muissa Euroopan maissa.
Raision keskustassa öljyä Nesteentiellä parin kilometrin matkalla – moottoripyöräilijöiden kannattaa varoa
Pelastuslaitoksen mukaan mahdollisesti jostain autosta valunutta öljyä on Nesteentiellä Raisionkaaren ja valtatie 8 välillä.
Maailman voitollisin ratamoottoripyöräilijä Giacomo Agostini tulee tervehtimään 60 vuotta täyttävää Imatranajoa
Legendaarinen italialaiskuljettaja Giacomo Agostini on ilmoittanut tulevansa kunniavieraaksi heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna järjestettävään Imatranajoon.
Sami Niemimuukko rakensi Tom Cruisen moottoripyörästä täydellisen kopion – tältä se näyttää
Sami Niemimuukko ihastui 12-vuotiaana Top Gun -elokuvaan. Reilu 30 vuotta myöhemmin hänen rakentama kopio elokuvan moottoripyörästä seisoo elokuvateatterin aulassa.
Moottoripyöräilijä kuoli tieliikenneonnettomuudessa Oulun Kiimingissä
Sunnuntai-iltapäivällä sattuneessa onnettomuudessa osallisena oli myös henkilöauto.
Viikonloppujen kokoontumisajoissa poltetaan kumia isolla porukalla
Kokoontumisajoja järjestetään joka viikonvaihde jossakin päin Hämettä. Kruisingit tosin järjestetään usein jopa yöaikaan.
Moottoripyöräilijä kuoli törmättyään rekkaan Sysmässä perjantaina
1970-luvulla syntynyt mies kuoli törmäyksen vuoksi elvytyksestä huolimatta.
Motoristit palasivat koronatauon jälkeen kouluille pistämään kampoihin kiusaamiselle
Korona lopetti ulkopuolisten ihmisten vierailut kouluilla. Motoristit koulukiusaamista vastaan ovat jälleen tien päällä, nyt prätkäletka karautti Orimattilassa Luhtikylän koululle.
Nuoria kuolee Suomen liikenteessä enemmän kuin muissa maissa – poliisi lisää valvontaa viikonloppuöihin
Poliisi yrittää estää nuorten liikenneonnettomuuksia muun muassa tehokkaammalla valistuksella ja valvonnalla.
Poliisille ei syytettä Tornion moottoripyöräonnettomuudessa – moottoripyöräilijä ajoi huomattavaa ylinopeutta
Aluesyyttäjä katsoi, että poliisi ei menetellyt huolimattomasti, kun hän alkoi kääntää autoa eikä nähnyt kaukana olevaa, nopeasti lähestyvää moottoripyörää. Moottoripyörän kuljettaja kuoli onnettomuudessa.

Maailmanmestari Samuli Aro testasi sähköenduropyörää kilpailussa – akku loppui yllättäen kesken ja kisaa jouduttiin lyhentämään
Enduron viisinkertainen maailmanmestari Samuli Aro testasi, miten sähköenduropyörä käyttäytyi kilpailuolosuhteissa. Teoria ja käytäntö eivät kulkeneet täysin käsi kädessä, mutta Aro uskoo sähköpyörien olevan tulevaisuutta.
Moottoripyörä ajoi auton kylkeen Laitilassa – poliisi pyytää havaintoja
Laitilassa tapahtui maanantaina iltapäivällä auton ja moottoripyörän välinen liikenneonnettomuus Ukitien ja Kodjalantien risteyksessä. Poliisi kaipaa nyt havaintoja moottoripyöräilijän liikennekäyttäytymisestä ennen kolaria.
Forssan keskustassa kaahanneiden kuskien kortit kuivumaan
Poliisipartio mittasi kolmen nuoren moottoripyöräilijän vauhdiksi 92 kilometriä tunnissa. Nopeusrajoitus alueella on 40 kilometriä tunnissa.
Moottoripyöräilijä loukkaantui vakavasti Vimpelissä
Traktori ja moottoripyöräilijä törmäsivät kantatie 68:lla.
Kuortaneen Ruonassa on tapahtunut vakava liikenneonnettomuus
Moottoripyöräilijä ja pakettiauto ovat törmänneet kantatie 66:lla Alajärventien risteyksessä.

Koulujen aloituspäivän liikennevalvonnassa tuli jopa ajokieltoja Pohjois-Pohjanmaalla
Poliisin mukaan keskiviikkona kirjoitettiin ylinopeuksista viisi päiväsakkoja ja 17 liikennevirhemaksua. Ajokieltoja rapsahti liikennesääntöjä rikkoneille moottoripyöräilijöille.
Poliisi tutkii kuolemaan johtanutta moottoripyörän ulosajoa Kuhmossa: silminnäkijöitä ei ole, vaikka mies ajoi seurueessa
Menehtynyt oli 1960-luvulla syntynyt mies.

Moottoripyöräilijä kuoli peräänajossa Kaustisella
Moottoripyörän kuljettaja kuoli moottoripyörän ja pakettiauton peräänajossa valtatie kolmellatoista keskiviikkoiltana.
Run to 60's -tapahtuma järjestetään viikonloppuna Kemissä
Viime vuonna tapahtumaa ei voitu järjestää koronapandemian vuoksi.
Kärkölän moottoripyöräonnettomuuden tutkintaa jatketaan – Järvelän kylä suree turmassa menehtyneitä muistotilaisuudessa onnettomuuspaikalla
Järvelän kuntakeskuksessa sattuneessa onnettomuudessa kuoli kolme ihmistä, kun kaksi eri suunnista tullutta pyörää törmäsi Järveläntiellä. Ylen tietojen mukaan yksi kuolleista on 15-vuotias. Poliisi ei kerro yksityiskohdista.
Moottoripyöräilijä kuoli onnettomuudessa Paraisilla
Onnettomuuden syy ei ole tiedossa. Poliisi ja liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunta selvittävät tapahtumia.

Mies ajoi kuudenkympin alueella lähes kahtasataa Kirkkonummella
Autolla ajanut mies ylitti nopeusrajoituksen lähes 130 kilometrillä tunnissa. Auton nopeudeksi mitattiin 189 kilometriä tunnissa Evitskogintiellä Kirkkonummella.
Parkkipaikalle heitettyjä ruuveja ja tappouhkaus – mopoilijat kertovat videolla aikuisten vihasta: "Heidän pitäisi katsoa peiliin"
Mopoilijat ovat kuumentaneet tunteita tänä keväänä. Suuret miitit ja yölliset pärinät ovat hermostuttaneet esimerkiksi imatralaisia. Nuoret kertovat, että he ovat saaneet osakseen jopa uhkailua.
Moottoripyöräkauppa käy kiivaana, mutta romutuspalkkion piiriin menopeli ei kelpaa sitkeästä lobbauksesta huolimatta
Moottoripyörien kovaa kysyntää rajoittaa tällä hetkellä saatavuus. Maahantuojilla on varastot käytännössä tyhjinä, kun Suomeen saatavat moottoripyörät ja mopot menevät suoraan ostajalle. Syynä on koronakriisistä johtuva maailmanlaajuinen komponenttipula.
Sissibaari, apinakiikku ja Harleyn pusu – testaa, sujuuko sinulta motoristislangi
Korona-aika on tuonut liikenteeseen melkoisen määrän uusia moottoripyöräilijöitä. Riittävätkö katu-uskottavuuteen pelkät ajotaidot? Testaa, onko ajohanskassa myös motoristislangi.
Liikenneonnettomuus Juvalla johti kuolemaan – poliisi pyytää nyt tapahtuman silminnäkijää ilmoittautumaan
Liikenneonnettomuus tapahtui Juvalla toukokuun 11. päivä tiistaina.
Mika Kallio kertoo, miksi 19-vuotiaan ratamoottoripyöräilijän kuolemaan johtanutta tilannetta ei voida estää – "Ei kannata syytellä ketään"
19-vuotias ratamoottoripyöräilijä Jason Dupasquier kuoli sunnuntaina vammoihinsa. Mika Kallion mukaan ratamoottoripyöräilyn turvallisuus on mennyt vuosien saatossa eteenpäin, mutta kuolemaan johtanutta tilannetta ei voi estää.
Oulun poliisi pyytää mopo- ja automiittien järjestäjiltä asiallista käytöstä – Kaakkurissa kauppakeskuksen pihalla useita ylinopeuksia viikonloppuna
Viime viikonlopun tehovalvonnassa poliisi havaitsi viitisentoista eri ylinopeustapausta Kaakkurin kauppakeskuksen pihassa Oulussa. Etelämpänä Haminassa loukkaantui vakavasti kaksi moottoripyöräilijää satojen nuorten mopomiitissä lauantaina.
Pyöräilijä kuoli Järvenpäässä törmäyksessä moottoripyörän kanssa
Tänään sattui vakava liikenneonnettomuus myös Tampereella.