Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Digitan tv-masto Kuopion Vehmasmäessä.

Kevyt Kanava aloittaa Classic Hits -radiokanavan

Kanava aloittaa toimintansa kuukauden lopulla yhteistyössä Sanoman radioiden kanssa.

Toimittaja Ronja Salmi kertoi Ylen Viimeinen sana -ohjelmassa kokeneensa myötähäpeää, kun kaupallinen mainoskampanja meni läpi Ylessä ja HS:ssä journalismina.

Toimittaja Ronja Salmi ihmettelee Viimeinen sana -ohjelmassa, miten kaupallinen mainoskampanja meni journalismina läpi Ylellä ja HS:ssä

Viimeinen Sana -ohjelmassa keskusteltiin sosiaalisen median influenssereiden ja journalistisen median välisestä suhteesta.

Tiistai 25.10.2022 (tv)

Selkouutisia ei tänään tiistaina tullut televisiosta, koska meillä oli ongelmia tekniikan kanssa. Selkouutiset pahoittelee!

Jouko Jokinen kuvattuna studiossa.

Vastaavalta päätoimittajalta: Yle-laki rajaa sananvapautta

Hyvää laissa on tekstiuutisten määrittely julkisen palvelun tehtäväksi – se takaa uutiskilpailun maakunnissa, kirjoittaa Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen. 

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Kouvolassa, Kotkassa ja Haminassa katkos radiolähetyksissä torstaina aamuyöstä – Radio Suomi kuuluu nyt normaalisti

Kouvolassa, Kotkassa ja Haminassa sekä niiden lähialueilla on ollut katkoksia kaikissa radiolähetyksissä ja osassa antennitv-verkon lähetyksistä. Radio Suomen osalta lähetys palautui normaaliksi ennen aamuseitsemää.

Kuvassa Pasilan linkkitorni ja opastekilpi.

Yle-kantelun EU-käsittely on saatu päätökseen

Käsittelyn päättämisen taustalla on maaliskuussa vahvistettu yleisradiolain muutos. Medialiitto kanteli Euroopan komissiolle vuonna 2017 Ylen saamasta valtiontuesta.

Yleisradio, Radiotalo, Pasilan linkkitorni, lähetyskeskus

Pääsy Ylen ja Yle Novostin verkkosivustoille estettiin Venäjällä – vastaava päätoimittaja: "Ei tullut yllätyksenä"

Ylen suomen-, venäjän-, ruotsin- ja englanninkielisten uutisten sivustoille ei enää pääse Venäjällä.

AlfaTV:n kyltti ja rakennus.

Liikenne- ja viestintävirasto seuraa oman pääoman loppumiseen ajautuneen Alfa-TV:n tilannetta – yksi vaihtoehto on jopa toimiluvan peruuttaminen

Alfa-TV on varautunut siihen, että menossa olevat rahoitusneuvottelut voivat jatkua kolmekin kuukautta, arvioi yhtiön operatiivinen johtaja Vesa Halonen.

Puolustusliitto Naton lippu ja Suomen lippu lehdistötilaisuudessa Helsingissä lokakuussa.

Journalistin kysely: Suurimmalla osalla suomalaisista tiedotusvälineistä ei ole Nato-kantaa, neljä lehteä avoimen Nato-myönteisiä

Suurin osa suomalaisista tiedotusvälineistä ei omaa kantaa siihen, pitäisikö Suomen liittyä sotilasliitto Natoon. Helsingin Sanomat, Hufvudstadsbladet, Ilkka-Pohjalainen ja Lapin Kansa ovat Nato-jäsenyyden kannalla.

Robert Sundman, Yle, 25.11.2019

Robert Sundman: Helpot tarinat houkuttelevat, mutta ovat myrkkyä journalismille

Selkeässä tarinassa on hyvis, pahis ja silmille hyppäävä opetus. Mutta toimittajien kannattaa varoa kertomasta yksinkertaisia tarinoita monimutkaisista asioista, kirjoittaa Sundman blogissaan.

Lestadiolainen seurakunta istuu jumalanpalveluksessa, heidän edessään seisoo pappi.

Oulun alueelle sijoittuvien tv-sarjojen kuvaukset työllistävät kymmeniä avustajia

Kesän aikana kuvattuun Kaikki synnit -sarjaan sekä syksymmällä kuvattavaan Paratiisi-sarjaan on haettu avustajia näyttelemään eri kohtauksiin useilla ilmoituksilla pitkin kesää.

Kisapähkinän palkitut

Tällä sivulla julkaistaan päivittäin Pekingin olympialaisten katsojapelien päiväpalkintojen voittajien nimimerkit. Palkinnot jaetaan päivittäin noin klo 16-17 välisenä aikana ja julkaistaan myös television lähetyksissä.

Autokauppias Joni Nelimarkka istuu työpaikallaan tuolissa toimittajan haastateltavana.

Kolmen vuoden kuluttua jokainen tietää, mikä on AlfaTV, hehkuttaa johtaja – pörssilistautumista suunnitteleva media aikoo aloittaa oman uutistuotannon ja haastaa isot tekijät

Miksi luksusautoja myyvä sijoittaja kiinnostuu AlfaTV:stä? Juntiksi parjattu kanava uskoo kotimaiseen iskelmään ja vahvaan uutistuotantoon, jonka se haluaa aloittaa osakekauppojen tuomalla pääomalla. Tavoitteena on olla vaihtoehto MTV3:lle ja Ylelle.

Ilmakuva syksyisestä Ilomantsin kirkonkylästä.

Ilomantsissa kuvataan neliosaista tv-sarjaa

AlfaTV:ssä esitettävässä sarjassa Ilomantsia tekee tunnetuksi kuvitteellisen EU:n elinkelpoisuusviraston ylitarkastaja Viljami Rytkönen.

Radio Kaakon juontaja Robi Schurmann tekemässä radiolähetystä.

Vuoden ikäinen Radio Kaakko on ehdolla vuoden paikalliseksi radioksi

Paikallisradio aloitti lähetykset viime vuonna.

Terhi Pirilä-Porvali palkittiin Suuri Journalistipalkinto -gaalassa 2021 vuoden journalistisesta teosta.

Ulkopuoliset pyrkivät jatkuvasti vaikuttamaan paikallislehtien sisältöihin – palkittu toimittaja arvioi, että Ilmajoki-lehden tapaus kirkasti journalismin periaatteita

Terhi Pirilä-Porvalin Suuren Journalistipalkinnon takana poikkeuksellinen painostusyritys sisällön julkaisematta jättämisen puolesta.

Toimittaja Oskari Onninen. 5.3.2021.

Toimittajabrändi syntyy laadulla tai länkyttämällä – "Journalismin taso paranisi huomattavasti, jos toimittajat poistuisivat Twitteristä"

Vapaa toimittaja Oskari Onninen on sitä mieltä, että Twitterin ei pitäisi olla toimittajan brändinrakennuskanava.

Osa Heinolan uutiset -lehden etusivua.

Heinolaan perustettiin ilmaislehti, joka vastaa yrittäjien toiveisiin tavoittaa paikallisia ihmisiä

Lehteä julkaisee Jyränkölän Setlementti, joka on aikaisemmin julkaissut Kaarisilta-lehteä.

Studiokuvaajia Ylen aamussa.

Ylellä oli laaja verkkohäiriö: Runkokytkimen jumiutuminen häiritsi aamun lähetyksiä

Vika on saatu korjattua ja häiriö on ohitse kymmenen aikaan lauantaiaamuna.

Suomen Partiolaisten puheenjohtaja Maria Ruohola.

Partiolaisten päätös luopua journalistisesta lehdestä sai nykyiset päätoimittajat eroamaan – puheenjohtaja: "Osa kritiikistä aiheellista"

Suomen Partiolaiset lakkauttaa painetun jäsenlehden vuoden 2022 lopussa ja siirtyy tekemään digitaalista jäsenviestintää.

Torstai 3.9.2020 (tv)

Teknisten ongelmien takia selkouutisia ei tullut televisiosta torstaina 3.9. Pahoittelemme!

Nuorisoa Pispalassa

Journalistic principles of Yle’s News and Current Affairs

The journalistic principles of Yle’s News and Current Affairs unit were updated on 18 June 2020. These principles apply to all work carried out at Yle's News and Current Affairs unit.

Petäjävesi-lehden kyltti rakennuksen seinässä.

Petäjävesi-lehden päätoimittaja torjuu vaikutusyritykset ja muistuttaa myös kuntaa siitä, että lehti päättää itse sisällöstään

Päätoimittaja Suvi Kallioinen sanoo vaikutusyritysten lisääntyneen Petäjävedellä viime vuosina.

Maire Ahopelto Kainuun yhtymävaltuuston kokouksessa

Kainuun sotejohtajan epäluottamus jälleen puntarissa

Juhannuksen alla pieleen menivät esitykset ja muotoseikat, lopputuloskaan ei olisi riittänyt Ahopellon erottamiseen.

Arja Tuomarila kuvattuna vuonna 2010.

IS: Televisiokuuluttaja Arja Tuomarila on kuollut 78-vuotiaana

Ilta-Sanomien mukaan Tuomarila kuoli kotonaan 27. kesäkuuta.

kups hifk

Veikkausliiga alkaa tänään! Kuuntele kauden avausta suorana Yle Puheen Urheilukierroksella

Veikkausliiga alkaa tänään keskiviikkona viidellä ottelulla.

Ylen mikrofoni

Ylen uutistoiminta uudisti journalistiset periaatteensa – päätoimittaja Jouko Jokinen: “Pistämme riman todella korkealle”

Uutis- ja ajankohtaistoiminnan uusien periaatteiden tekemiseen osallistui noin tuhat yleläistä.

Nuorisoa Pispalassa

Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan journalistiset periaatteet

Ylen Uutis- ja ajankohtaistoiminnan journalistisia periaatteita on uudistettu 18.6.2020. Ne koskevat kaikkea Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan yksikössä tehtävää työtä.

Yleisradion liput liehuvat, taustalla Ylen linkkitorni.

Ylen MOT:lle moitteet hyvän journalistisen tavan rikkomisesta: haastateltavan hoitotietoja ei olisi saanut julkaista

Julkisen sanan neuvoston päätös koskee 9.12.2019 esitettyä MOT-ohjelmaa. Kyse oli alaikäisen haastateltavan yksityisyyden suojasta.

Raimo Häyrinen kuvassa

"Televisiosta ääni pois, selostus radion puolelta" – näin selostajalegenda Raimo Häyristä on muisteltu

Pitkäaikaiseen sairauteen kuollut Raimo Häyrinen jätti selostuksillaan lähtemättömän jäljen suomalaiseen urheiluhistoriaan. Sosiaalinen media on täyttynyt "Höyryn" muisteluista.

Kuvakaapaus Radio Keskisuomalaisen Instagram tilillä olevasta ilmoituksesta, jossa kerrotaan uuden radiokanavan aloitusajankohdasta. Kuvassa kanavan juontajat Jari Lindström, Lotta Merenmies, Ile Jokinen ja Henri Berg.

Radio Keskisuomalainen aloittaa juonnetut lähetykset

Uuden paikallisradion studio on Keskisuomalaisen tiloissa Jyväskylän Aholaidassa.

Urheiluluuri

Urheiluluuri – uutta Yle Puheessa keskiviikkoiltapäivisin

Radion suora iltapäivälähetys tarjoaa kaksituntisessaan ajankohtaiset puheet ja urheiluväen äänilevytoiveet.

maksukorttilaite pöydällä

Ongelmia korttimaksuissa eri puolilla Suomea tiistaiaamuna

Ongelma maksuliikenteessä alkoi aamukuudelta, ja vika saatiin korjattua hieman ennen kahdeksaa.

Myyjä esittelee hulahula-vannetta.

Perjantai 20.12.2019 (tv)

Hulavanne on tämän joulun suosikkilahja. Monilla ihmisillä alkoi tänään joululoma. Selkouutisten tv-lähetys siirtyy ensi vuonna uuteen kellonaikaan.

Näkymä Sanomatalon aulaan.

Sanoma myy Hollannissa ja Belgiassa toimivan Sanoma Media Netherlandsin

Kauppahinta on noin 460 miljoonaa euroa.

Ylen aamu - Nicklas Wancke ja Milla Madetoja

Ylen aamu tänään: Keskusta ei luota Rinteeseen - Miten käy hallituksen? Politiikan asiantuntijat analysoivat hallituksen asemaa. Katso lähetys tästä.

Linnan juhlien teemana on tieto ja yhteiskunnallinen keskustelu. Näkyykö tämä jotenkin pukeutumisessa? Arvioimassa Sami Sykkö.

Ylen mediatalo.

Yle News survey: Tell us what you think!

We want your input. Tell us what you think of our services and what you’d like to see in future!

Viimeinen sana.

Ylen aamu tänään: Mihin Huuhkajien lento kantaa? Vieraina Hannu Tihinen ja Toni Korkeakunnas. Katso lähetys tästä.

Toimittajia vainotaan, haastateltavia haukutaan - miten journalismi selviää häirinnästä? Tätä pohtii Viimeinen sana.

Yle linkkitorni Pasila

Yle sai langettavan päätöksen Julkisen sanan neuvostolta asiavirheestä tv-uutisissa

Julkisen sanan neuvosto katsoo, että Yle on rikkonut Journalistin ohjetta 20 ja antaa sille huomautuksen.

Eero Hyvönen Yle

Ylen Eero Hyvösestä Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja

JSN:n tehtävänä on puolustaa sanan- ja julkaisemien vapautta ja tulkita hyvää journalistista tapaa.

Torikokous.fi nettisivu

Yli puolet suomalaisista käyttää nettiä pääasiallisena uutislähteenään

Suomalaisten luotto uutisiin laskee, mutta on yhä korkealla.

Ykkösaamu

Ylen toimitusjohtaja: Nettivihan kohteeksi joutuneiden toimittajien avuksi perustetaan "vainorahasto"

Merja Ylä-Anttila kertoi pian julkaistavasta hankkeesta Ylen Ykkösaamun lähetyksessä. Hanketta rahoittavat media-alan yritykset ja journalistien ammattiliitto.

Yle.fi uusi etusivu

Yle.fi-sivua korjataan edelleen

Ongelmien taustalla on tiedonsiirtovika.

Anna-Kaisa Hermunen kuvattuna vuonna 2013.

Toimittaja Anna-Kaisa Hermunen on kuollut

Hermunen kuoli pitkäaikaisen sairauden uuvuttamana.

Mikrofoni studiossa.

Lappilaisten arki kuuluu radioaalloilla entistä paremmin – Radio Suomen iltapäivälähetys uudistuu

Maanantaina 6. toukokuuta alkaa Radio Suomen Lapin yhteinen iltapäivä.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle