Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Meripelastaja seisoo veneen keulassa punaisessa takissa.

Pelastettavaa riitti meripelastusyhdistyksille Saaristomerellä – koronavuosien huippumääristä tultu jo alas

Pelkästään Turun Meripelastusyhdistyksen tehtävämäärät nousevat tänä vuonna yli sataan. Varsinais-Suomen alueella toimivien meripelastusyhdistysten tehtävämäärä on yli 360.

Kemin matkailun jäänmurtaja Sampo Veitsiluodon satamassa.

Tekoäly ja satelliittipaikannus parantavat laivojen kulkua ja näkyvyyttä – jäänmurtaja Sampo auttoi tutkimuksessa

Järjestelmän avulla pystytään tunnistamaan, missä kannattaa ajaa, vaikka lunta tulisi vaakatasossa.

M/S Viking Grace odotteli maanantaina Turun satama-altaassa siirtoa Naantaliin, korjaustelakalle.

Turun ja Gdynian välinen laivareitti antaa odottaa itseään – sataman toimitusjohtajan mukaan aika ei ole vielä oikea

Turun ja Puolan Gdynian satamat solmivat vuonna 2019 aiesopimuksen uuden laivayhteyden avaamisesta. Ajatuksesta ei ole luovuttu.

Hylky meren pohjassa.

Meriarkeologit kaikuluotaavat Porin satama-alueiden edustaa – löytyykö pohjasta tuntemattomia hylkyjä?

Porin satama-alueiden laajennus on mahdollista vasta, kun merenpohja on kartoitettu ”merenalaisen kulttuuriperinnön” varalta. Meriarkeologien tekemä viistokaikuluotaus alkaa lokakuussa.

Finnlinesin uusi rahti-matkustajalaiva Finnsirius Naantalin satamassa keula avoinna.

Varustamot eivät pelkää Finnlinesin alusten luomaa työvoimakilpailua: ”Mitä enemmän merellä on työpaikkoja, sitä enemmän ala kiinnostaa”

Finnlinesin riveihin on siirtynyt henkilöstöä muista varustamoista, mutta Tallink Silja ja Viking Line eivät koe työvoimakilpailua ongelmana.

Finnlinesin uusi rahti-matkustajalaiva Finnsirius Naantalin satamassa keula avoinna.

Finnlines ei aio kilpailla risteilymatkustajista viihteellä – rahtilaiva tarjoaa rauhallisen reitin Suomen ja Ruotsin välille

Finnlinesin uuteen laivaan mahtuu 1 100 matkustajaa ja paljon rahtia, mutta diskoa siellä ei ole. Finnsirius aloittaa liikennöintinsä Naantali–Långnäs–Kapellskär -reitillä perjantaina 15. syyskuuta.

M/S Viking Grace

Viking Gracen iltalähtö peruuntui torstaina, myöskään Gloryn päiväristeily perjantaina ei toteudu

Syynä peruuntumisiin on automaatiojärjestelmän häiriö. Grace on määrä saada taas kuntoon perjantai-iltaan mennessä.

M/S leonie

Karille perjantaina ajaneen rahtialuksen kapteenin epäillään olleen humalassa

Noin 50-metrinen rahtialus ajoi karille Ahvenanmaan saaristossa varhain perjantaiaamuna. Alus on edelleen tukevasti karilla.

Onnettomuuspaikka kartalla. Paikka on Ahvenanmaan itälaidalla.

Rahtialus ajoi karille Ahvenanmaalla – Ålands Radio: Kapteeni nukahtanut ilmeisesti ruoriin

Merivartioston mukaan alus on tiukasti karilla. Alukselle on viety pumppukalustoa. Öljyvuotoja ei ole havaittu.

matkustajia astuu yhteysalus Otavan kyytiin

Kotkan ja Pyhtään yhteysalusten matkustajamäärät ovat pysyneet korkealla – rahdin määrä romahti tänä kesänä

Korona-aikana rahdin määrä moninkertaistui. Nyt rakennustarvikkeita ja multaa kulkee saariin matkaavien mukana merkittävästi vähemmän.

Tapio Lehtinen seisoo tuulen kallistamassa purjeveneessä tyttärenpoika Emil sylissään. Molemmilla on iloinen ilme.

Vene upposi yksinpurjehduksella Eteläisellä valtamerellä – Nukkumasta heränneen Tapio Lehtisen pelastautumiseen kului kuusi minuuttia

Kaksi epäonnista yksinpurjehdusta eivät lannistaneet Tapio Lehtisen purjehdusintoa. Uusimalla purjehduksellaan hän haluaa siirtää suomalaisen valtameripurjehduksen perinteen tuleville sukupolville.

M/S Viking Gracen kylki. Kuva otettu komentosillalta.

Nordic Jetline: Viking Gracen ja saaristolautan läheisen kohtaamisen taustalla lautan ohjausvirhe

Matkustaja-alus ja saaristolautta ohittivat toisensa viikonloppuna Ahvenanmaan saaristossa vain 15 metrin etäisyydeltä. Saaristolauttaa ohjattiin oikean sijaan vasemmalle, kerrotaan Nordic Jetlinesta.

M/S Viking Grace

Saaristolautta ja Viking Grace ohittivat toisensa vaarallisen läheltä Ahvenanmaan saaristossa

Alusten arvioidaan olleen vain noin 15 metrin päässä toisistaan.

Finnlines Europalink-alus merellä.

M/S Europalink palaa liikennöimään Naantalin ja Kapellskärin välille – alus joutui pyytämään hinausapua sunnuntaina

Finnlinesin mukaan hinausavun taustalla oli tekninen vika. Alus joutui jäämään sunnuntaina Kapellskäriin.

Kobba klintarin kallioluotoryhmä Maarinhaminan lounaispuolella Vikin Linen kyydistä nähtynä, taaempana Viking Glory -alus.

Viking Linelle jalansijaa Gotlannin risteilyliikenteessä

Viking Line ja Gotlandsbolaget perustavat risteilyjä varten yhteisyrityksen. Laivana on M/S Birka Stockholm.

Wasalinen vanha alus satamasta kuvattuna 24.8.2021

Wasalinella tarkkaillaan säätilan kehittymistä, myrsky voi hankaloittaa Aurora Botnian satamaan tuloa tai satamasta lähtöä

Myrskytuulen iskiessä alus odottaa Vaasan tai Uumajan satamassa sen laantumista. Matkustajilla ei ole syytä huoleen, rauhoitellaan Wasalinelta.

Baltic Queen-färjan åker fram på vatten.

Tallinkin Baltic Queen saa huoltotauolla runkoonsa veden vastusta vähentävää grafiittimaalia

Veden vastusta vähentävä ja energiatehokkuutta lisäävä grafiittimaalaus on pilotti, joka toimiessaan toistetaan muissakin Tallinkin laivoissa.

Tutkimusalus Aranda laiturissa.

Panssarilaiva Ilmarisen hylkyä tutkitaan tällä viikolla Itämerellä – riskihylky halutaan tyhjentää öljystä

Suomen ympäristökeskuksen merentutkimusalus Aranda tutkii, miten vuonna 1941 uponnut alus Utön eteläpuolella voitaisiin tyhjentää öljystä.

Alus on lähdössä telakalta merelle. Taustalla on isoja nostureita.

Finnlinesin alkuvuoden liikevaihto ja tulos laskivat – varustamo lyhensi velkojaan tuntuvasti

Finnlines lyhensi velkojaan noin 70 miljoonalla eurolla, mikä rasitti alkuvuoden tulosta. Yhtiö saa tänä vuonna käyttöönsä kaksi uutta laivaa.

Kaksi venettä, joissa ihmisiä, liikkuu joella.

Satamat vaeltavat kohti merta – Kokemäenjoen varrelta etsitään nyt historiaan kadonnutta Santanenää

Selkämeren rannikolla maa nousee 70 senttiä sadassa vuodessa ja Kokemäenjoki tuo suistoon pari senttiä maata vuodessa. Merenkululle tämä tuo jatkuvia haasteita.

Merivartioston vene lähtee merelle Maarianhaminassa.

Vene joutui tuuliajolle Korppoon edustalla – merivartiosto paikalla

Teräsvene joutui tuuliajolle konevian vuoksi tiistaina alkuiltapäivästä. Miehistö onnistui ankkuroimaan veneen ennen rantaan osumista.

Vartiolaiva Telkkä Merikeskus Vellamon edessä.

Neuvostoliiton hajottua Viro tarvitsi nopeasti aluksia merivartiostolleen – yksi niistä oli Telkkä, ja tältä se nyt näyttää

Vuonna 1958 valmistunut vartiolaiva Telkkä on museoitu ja vapaasti katsottavissa Kotkassa.

Alus on lähdössä telakalta merelle. Taustalla on isoja nostureita.

Finnlinesin uusi alus luovutettiin varustamolle Kiinassa – reittimatkat alkavat Naantalista syyskuussa

Finnlines saa vuoden loppuun mennessä käyttöönsä vielä toisen Superstar-luokan aluksen.

Vene kelluu merivedessä auringonpaisteisella merenlahdella.

Kaarinan Sahalahdella kuukausia ollut hylätyn oloinen vene on siirretty

Venettä ei oltu hylätty, vaan sen omistaja on tiedossa ja veneen jatkosta on käyty hänen kanssaan keskustelua.

Vanha ja iso, sinivalkoinen troolari ankkuroituna vierasvenelaituriin.

Huumerikoksista tuomittu psykoterapeutti ankkuroi troolarin vierasvenesatamaan, ja nyt alus on valtava riesa pienelle kunnalle

Hylätyt alukset ovat tuttu ilmiö Suomen satamissa. Vaikka ongelma ei ole laaja, luvattomasti ankkuroitu alus voi koitua kunnalle kalliiksi.

Rannalle vedetty soutuvene, taustalla jäätynyt luminen järvi.

Itämeren rannikkokunnissa selvitetään hylättyjen veneiden määrää

Ympäristöministeriön hankkeessa selvitetään lisäksi, miten veneitä voisi kerätä ja hyödyntää jätteenä. Erityisesti lasikuituveneet ovat vaikeasti hävitettävää jätettä.

Iso laiva satamassa pilvisenä päivänä.

Turussa tänään harvinainen vieras: Kansainvälisiä risteilyaluksia saapuu kaupunkiin tänä vuonna vain kolme

Kauden ensimmäinen alus vieraili Turussa maanantaina. Seuraava, Bahaman lipun alla purjehtiva Bolette saapuu tänään ja lauantaina Marshallinsaarten lipun alla purjehtiva Seven Seas Splendor.

Vene kelluu merivedessä auringonpaisteisella merenlahdella.

Hylätty vene keskellä merenlahtea herättää kummastusta Kaarinassa – omistajaa on kehotettu siirtämään alus

Kaupungin mukaan Sahanlahden pohjassa kulkevat vesiosuuskunnan jäte- ja talousvesiputket. Myös poliisi on käynyt tarkastamassa aluksen.

Berg och klippor i skärgården.

Kova tuuli ei ole aiheuttanut hälytystehtäviä merivartiostolle, moni pitää purjehduksessa välipäivän

Rannalla olevat veneet ja muut vesikulkuneuvot on syytä kiinnittää hyvin. Yksittäisiä karanneita veneitä on tavattu mereltä, kertoo merivartiosto.

Bild av en segelbåt.

Koleahko ja tuulinen sää hiljensi vesiliikenteen juhannuksena

Juhannuksen valvonnassa tarkastettiin viitisenkymmentä venettä, mutta suuria puutteita ei havaittu.

Aurinko nousee Suomenlahden ylle. Kuvan reunassa näkyy veneen seinää.

Kaakkois-Suomessa veneiltiin fiksusti juhannuksena

Hukkumisilta vältyttiin. Merivartioston mukaan vilkasta oli niin merellä kuin saaristossakin, mutta vesilläliikkujat olivat valveutuneita ja hyvin varustautuneita.

Hiha, jossa merivartioston logo.

Länsi-Suomen merivartiosto käräytti juhannuksen aikana seitsemän ruorijuoppoa – pääosin pyhät sujuivat rauhallisesti

Merivartiosto tarkasti juhannuksen aikana reilut tuhat venekuntaa. Huomautuksia tai sakkoja kirjoitettiin 63.

Maailman suurin risteilyalus Icon of the Seas lipuu hinaajien avustamana Airistolla. Kuvan vasemmassa laidassa kallioluoto ja risteilijä näkyy kauempana takana. Hinaajat näyttävät sen rinnalla todella pienillä.

Maailman suurin risteilyalus lähti liikkeelle Turun telakalta varhain aamulla – katso kuvat ja video laivajättiläisen ohiajosta

Icon of the Seas on lähdössä vajaan viikon kestävälle merikoematkalle. Alus lähti liikkeelle Turun telakalta maanantaina aamulla hieman kello seitsemän jälkeen.

Jättimäinen lasi- ja teräsrakennelma, Dome-nimen saanut kupu Meyer Turun telakalla Icon of the Seas -aluksen vierellä.

Turussa rakennettava maailman suurin loistoristeilijä suuntaa viikonloppuna merelle ensimmäistä kertaa

Icon of the Seas lähtee noin viikon kestävälle merikoematkalle. Laiva on 365 metriä pitkä, lähes 50 metriä leveä ja sinne mahtuu jopa 7 600 matkustajaa.

Höyrylaiva Ukkopekka

Höyrylaiva Ukkopekka juuttui pohjaan Turussa Aurajoen suulla

Laiva ehti olla jumissa noin pari tuntia. Ukkopekka yritti rantautua laituriin tavalliselta reitiltään poikkeavassa paikassa. Turun Sanomien mukaan syynä oli kyydissä olleen matkustajan hätätilanne.

Laiturille sidottu, sininen ammattikorkeakoulussa rakennettu testivene.

Autonomisen liikenteen testialus laskettiin vesille Turussa – tulevaisuuden alaa varjostaa vielä huoli turvallisuudesta

Saaristomerellä kulkee loppukesästä autonomisen liikenteen testialus. Teknisesti tulevaisuus näyttää lupaavalta, mutta päihitettävänä on vielä haasteita, kuten merirosvoiksi ryhtyviä hakkereita.

Nya Åbo hamnbyggnad

Turun sataman alueen asemakaava sai vihreän valon lautakunnalta

Kaavan infrakustannuksissa on leveä haitari, joka tarkentuu suunnitelmien edetessä.

Maltan lipun alla liikennöivä Capesize-kokoluokan Alpha Optimism on saapunut Kokkolan satamaan.

Kokkolan satamaan on saapunut tämän vuoden suurin alus – Sen lastaaminen vie lähes kaksi viikkoa

Lähes 300 metrinen capesize-kokoluokan alus on noutamassa Keski-Suomen teollisuuden tuotteita.

Rajavartiolaitoksen merivartija kiinnittää alusta kiinni.

Miksi Suomi lennättää miehittämättömiä ilma-aluksia Viron alueella? Lue viisi tärkeää asiaa Itämeren merioperaatiosta

Kolme kuukautta kestävän operaation aikana Itämerellä tehdään tehovalvontaa ilmasta ja mereltä. Onnettomuusriski Itämerellä on kasvanut Ukrainan sodan aikana.

Isbrytaren Otso vid kajen i Helsingfors

Takana leuto ja vähäjäinen jäänmurtotalvi

Jäänmurtajille kertyi viime kautena edellistä kautta vähemmän operointipäiviä ja avustustehtäviä.

sjöräddningsbåt på havet

Noin 50 matkustajaa merihädässä – vesibussi hajosi Seurasaarenselälle

Alukseen tuli koneongelma ja se joutui tuuliajolle. Pelastuslaitos hinasi vesibussin laituriin.

Ruoppausalus kaivaa merellä, takana näkyy tuulipuisto.

Kemin Ajoksen sataman väylän syventämistyöt jatkuvat – valmista on syksyllä

Kemin Ajoksen sataman kehittämisen suururakka alkoi kevätkesällä 2021 ja on nyt loppusuoralla.

Kuopion järvipelastajien aluksen keula tyynellä järvellä.

Järvillä kelluu keväisin ylimääräistä roinaa – törmäys tukkiin tai lankkuun voi tehdä vakavia vaurioita veneeseen ja moottoriin

Kallaveden pinta on lähellä kevään tulvahuippua Pohjois-Savossa. Pinnalla liikkuu nyt paljon irtotavaraa ja veneilijöiden on syytä tähystää huolella.

Ajoksen hiekkaranta ja Perämeri.

Perämeren pohjukassa on vielä jäätä, Itämeren talvi oli leuto

Ilmatieteen laitoksen mukaan Suomea ympäröivät merialueet ovat jo jäättömiä Perämeren pohjukkaa lukuun ottamatta.

Rannikkovartioston laiva saapumassa  Amorellalta Svinön satamaan.

Veneilykausi alkanut Saaristomerellä – merivartiostolla jo veneilyyn liittyviä tehtäviä

Veneitä on laskettu vesille ja niihin liittyviä tehtäviä tulee jo merivartiostolle. Veneily vilkastuu lomakauden alkamisen jälkeen.

Turun kaupunkilautta Förin kyydissä on ihmisiä. Aurajoen vesi on tyyntä.

Föri menee huoltoon maanantaina – kansi ja pohja maalataan

Huolto kestää lauantaihin saakka. Huollon aikana Förin tilalla liikennöi M/S Ruissalo.

Nagu gamla sjöbevakningsstation

Merivartioaseman tiloja laajennetaan Nauvon Pärnäisissä – uusi laituri mahdollistaa kaikkien rajavartiolaitoksen alusten kiinnittymisen

Merivartioston mukaan muutokset turvaavat merivartioaseman toiminnan ja koulutuksen tarpeet pitkälle 2030-luvulle.

Vy över kyrksundet i Pargas en solig sommardag.

Paraisten keskustan läpi kulkeva suntti halutaan ruopata syvemmäksi

Tehtyjen tutkimusten mukaan sunttia voitaisiin syventää joipa 70 senttiä.

Risteilyalus

Baltic Princess palaa kesäksi Turku–Tukholma-reitille

Tallink Silja vaihtoi talvikaudeksi aluksen Ruotsin sataman Tukholmasta Kapellskäriin.

Vallgrundin merivartioaseman merivartijat merellä.

Veneilijä onnistui ajamaan veneensä rantaan vesivuodon jälkeen Hiittisissä

Länsi-Suomen merivartiosto sai tiedon vuotavasta veneestä Hiittisten pohjoispuolella tiistaina iltapäivällä.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle