Uusimmat artikkelit
Ilmavoimien ex-komentaja: F-16-hävittäjät eivät paljon auta, jos Ukrainalla on vain kuusi lentäjää
Ukraina sai sunnuntaina viimein lupauksen länsimaalaisista hävittäjistä. Koneiden toimitukset ja lentäjien koulutukset tulevat silti kestämään vielä pitkään.
Tällaisia ovat Puolustusvoimilta kadonneet huumaavat lääkeaineet
Puolustusvoimilta kadonneet lääkkeet vaikuttavat amfetamiinin ja heroiinin tavoin.
Puolustusvoimilta katosi satoja lentäjille jaettavia piristetabletteja – lupa käyttää vain äärimmäisissä olosuhteissa
Sotilaslääketieteen keskuksesta hävisi vuosina 2009–2020 lukuisia lentäjän ensiapusarjoja, jotka sisältävät vahvoja kipulääkkeitä ja piristeitä. Kumpiakin voi väärinkäyttää päihteinä.
Ilmavoimat järjestää vesipelastautumisharjoituksen Kajaanissa Rehjan saaren ympäristössä – veneilyä vältettävä harjoituksen aikana
Harjoituksessa lentäjä nostetaan hinausvarjolla ilmaan ja pudotetaan veteen kaikkine varusteineen. Tavoite on, että lentäjä pysyy toimintakykyisenä paikantamiseen ja pelastukseen saakka.
100-vuotias Joensuun ilmailukerho on Suomen vanhin
Moottori- ja purjelentämisen lisäksi seurassa toimii lennokkikerho. Juuri nyt seuran lentäjiä työllistävät maastopalojen tähystyslennot.
Ukrainan ulkoministeri Kuleba: Saksan hallituksen on nopeutettava ammustoimituksia Ukrainaan
Ulkoministeri Dmytro Kuleban mukaan saksalaiset asevalmistajat ovat jo ilmaisseet valmiutensa ammustoimituksiin, mutta Saksan hallitus on viivytellyt toimitusten kuittaamisessa.
Lentäjäopiskelijoita on nyt poikkeuksellisen vähän – Suomen Ilmailuopisto on paikannut tilannetta lisäämällä koulutusmyyntiä ulkomaille
Lentäjäkoulutuksen aloitti Porissa poikkeuksellisen pieni kurssi vuoden alussa. Suomen Ilmailuopiston koulutukselle ja simulaattoreille on kuitenkin kysyntää muualla maailmassa.
Lääkärihelikoptereita koskevat muutosneuvottelut päätyivät sopuun – ratkaisu poistaa lentopalveluita uhanneet pitkät katkot ja pelätyt henkilöstövaikutukset
FinnHEMSin operatiivisesta lentotoiminnasta vastaavan FinnHEMS Lentopalvelut Oy:n koulutustoimintoihin liittyvät muutosneuvottelut ovat päättyneet.
Finnhems aloittaa muutosneuvottelut – lääkärikopterien lentoihin voi tulla lisää katkoksia, kun useita kouluttajia on irtisanoutunut
Kun lentokelpoisia pilotteja on puuttunut, on poikkeuksellisesti jopa kolme prosenttia lennoista jäänyt toteutumatta tänä vuonna. Lentäjien jatkuvasti tarvitsema koulutus halutaan turvata uusilla järjestelyillä.
Lentoposti.fi: Kuusamon lentokentällä sattuneessa vaaratilanteessa lentoonlähtöteho jäi liian alhaiseksi: vaarana oli matkustajakoneen suistuminen
Viime joulukuussa vaaratilanteeseen joutunut matkustajakoneessa oli kaksi lentäjää ja neljä matkustamohenkilökunnan jäsentä.
Päijänteeseen syöksyneen hävittäjän vierestä löytyi vainaja – turmasta on aikaa lähes 80 vuotta
Keskeiseen rooliin nousivat harrastesukeltajat ja kaikuluotausharrastaja, joiden sinnikkyyden takia koneen hylky löytyi. Heidän ansiostaan paikannettiin myös ilmavoimien vänrikin viimeinen leposija.
Matalalla lentäneet hävittäjät pelästyttivät torstaina – Ilmavoimien mukaan kyseessä oli harjoitus
Etelä-Pohjanmaalla tehtiin torstaina havaintoja matalalla lentäneistä hävittäjistä. Yksi silminnäkijöistä kertoo, että matalalla lentäneistä koneista kuului kova ääni ja kodin ikkunat helisivät. Ilmavoimat kommentoi lentojen syytä.
Sopu syntyi, ja SAS:n lakko päättyy: yhtiö palkkaa takaisin 450 pandemian aikana irtisanottua lentäjää
Lennot pyritään normalisoimaan mahdollisimman pian. Lakko on koskettanut arviolta 30 000 matkustajaa joka päivä.

Maanantai 4.7.2022
3 kuollut Kööpenhaminassa ampumisessa. SAS:n lentäjät lakkoon. Pientalojen lämmitys. Naiset pörssifirmoissa. Valuutanvaihto. Veronpalautukset. Sää.
SAS:n lentäjien mahdollinen lakko siirtyy ensi viikolle – lennot jatkuvat normaalisti
SAS:n viestintäjohtaja Karin Nymanin mukaan mahdollinen lakko ei ala ennen kuin neuvotteluista tulee tuloksia.

Ilmasotakoulu varoittaa melusta ja matalalennoista koulutusviikolla Keski-Suomessa
llmasotakoulun lentokoulutus näkyy tavallista aktiivisempana lentotoimintana Keski-Suomen ilmatilassa tällä viikolla.
Ilmavoimien lentäjät harjoittelevat maastosta pelastautumista Tikkakosken ja Multian välillä viikonlopun ja juhannusviikon aikana
Tavoittena on harjoitella taitoja, joita tarvitaan heittoistuinhypyn jälkeen.
Finnair hävisi riidan päivärahoista lentäjien ja matkustamohenkilökunnan kanssa – sai sakot
Työtuomioistuin katsoo, että yhtiö muutti päivärahojen maksamista työehtosopimusten vastaisesti.
Lentoliikenne elpyy nyt nopeasti, ja se yllätti lentoyhtiöt – ala kärsii työntekijöiden ja kapasiteetin pulasta
Nopeimmin liikenne palautuu Länsi-Euroopassa, jossa erityisesti vapaa-ajan matkustus on kasvussa.
SAS:n lentäjien lakkouhka varjostaa lomakautta Pohjolassa – voisi vaikuttaa jopa 45 000 matkustajan lentoihin päivittäin
Toistaiseksi on epäselvää, mihin lentoihin lakko toteutuessaan vaikuttaisi. Asiantuntija arvioi mahdollisen lakon vaikutuksia yhtiölle katastrofaalisiksi.

Räyskälään helikopterikoulutusta
Räyskälän historian ensimmäisessä helikopterilennon teoriakurssilla on osallistujia vajaat kymmenen. Teoriaopetus tapahtuu verkossa. Lentokoulutuksensa kurssilaiset suorittavat muualla kuin Lopella.
Poliisi ja Otkes tutkivat sunnuntaista pienkoneen putoamista Tikkakoskella
Lentäjä kuoli sunnuntaina illalla pienlentokoneen pudottua maahan Jyväskylän Tikkakosken lentoaseman alueella.
Reittilennot Savonlinnan ja Helsingin välillä jatkuvat jälleen normaalisti – viimeviikkoisen gps-häiriön syytä selvitellään edelleen
Lennoista vastaavasta Transaviabaltikasta kerrotaan, että GPS-vikaa ei ilmennyt enää eilisen testilennon aikana.
Lentokerhon vetäjä arvelee, että gps-signaalia Suomessa häiritään tahallaan – "Vaarallista touhua, jos signaali katkeaa huonoissa olosuhteissa"
Alkuviikosta liikenne- ja viestintävirasto Traficom varoitti lentoliikennettä siitä, kuinka Suomen itärajalla on havaittu paikannuksessa häiriöitä. Traficom on kertonut selvittävänsä syitä häiriöiden taustalla. Savonlinnan Lentokerhon puheenjohtaja uskoo, että häiriöt on aiheutettu tahallisesti.
Hävittäjälentäjä Aleksi Ritvos, 34, puolustaa Suomea etulinjassa – tällaista on Hornetin puikoissa
Turvallisuuspoliittinen tilanne Euroopassa kiristyy, ja Suomi hankkii uusia hävittäjiä. Näin uransa huipulla oleva hävittäjälentäjä kertoo työstään.
Haluatko lentää uusilla hävittäjillä? Juokse 2 800 metriä Cooperissa, opiskele seiskan veroisesti lukiossa ja selvitä puolen vuoden valintaprosessi
Simulaattoreiden merkitys opetuksessa kasvaa, koska uusista F-35-hävittäjistä ei löydy kaksipaikkaista mallia koulutuslentoja varten.
Lentoturmasta selvinnyt Sami Saikkonen on helpottunut, kun onnettomuuden syy selvisi – kirurgit rakensivat hänen kasvonsa uudelleen
Sairauskohtauksen saanut lentäjä kuoli, kun kone syöksyi maahan epäonnistuneen laskun aikana Hyvinkäällä. Mukana ollut lennonopettaja Sami Saikkonen loukkaantui vakavasti.
Droonien lennättämiseen tulee tiukat säännöt – yrittäjä: "Joudumme peruuttamaan lentoja, kun asetuksia ja määräyksiä on mahdoton noudattaa"
Ensi vuodesta alkaen poliisi voi sakottaa lennättäjää, mikäli hänellä ei ole vaadittavaa lentolupaa eli hyväksyttyä teoriakoetta. Uusi EU-asetus rajoittaa, minkä painoisella droonilla voi lentää missäkin alueella.
Koronapandemia ei tappanut syksyn ylioppilaan Veeti Jokisen haavetta opiskella lentäjäksi – ilmailulukio antoi nostetta unelmalle
Ylioppilasjuhlia vietetään tänään ympäri Suomea. Veeti Jokinen muutti 16-vuotiaana yksin vieraalle paikkakunnalle lukioon, koska hän haaveilee lentäjän ammatista.
Karjalan lennostolla lentoharjoitus torstaihin saakka
Harjoitukseen osallistuu 14 Hornet-hävittäjää Karjalan Lennostosta. Lentotoimintaa on torstaihin saakka ja lentoja illalla kello 22 asti.

Boeing-yhtiön koelentäjälle syytteet – epäillään pimittäneen tietoja Max-koneiden turmiin johtaneesta järjestelmästä
Mikäli lentäjä tuomitaan, saattaa häntä uhata jopa sadan vuoden vankeusrangaistus.
Vain kolme ihmistä lentää kuumailmapalloa ammatikseen Suomessa, ja heillä on aina sama juoma lennolla – nyt yksi heistä paljastaa miksi
Hämeenlinnalainen Olli Luoma on yksi kolmesta kuumailmapalloilun ammattilaisesta Suomessa. Ennen nousua hän tarkistaa lentokieltoalueet, tuuliennusteet ja asiakkaidensa painon.
Finnair in dispute with pilots over changes to working hours, daily allowances
The pilots' union argues that the company has violated the terms of the collective agreement by unilaterally making changes.
Finnair ja lentäjät riidoissa työajan ja päivärahojen muutoksista – Lentäjien edustaja: ”Yhtiöllä on tarkoitus säästää siirtämällä töitä vapaa-ajalle”
Finnair poisti lentäjiltä ja matkustamohenkilökunnalta osan päivärahoista, nyt työntekijät hakevat ratkaisua lakiteitse. Työntekijöiden mukaan yhtiö rikkoo työehtosopimusta, Finnairin mukaan yhtiö noudattaa sitä.

Maanantai 30.8.2021 (radio)
Koronatestaus vie työvoimaa terveydenhuollosta. Finnair kutsuu ihmisiä takaisin töihin. Moni firma palkitsee työntekijöitä. Ida-myrsky teki paljon tuhoa USA:ssa. Sääennuste.
Finnair purkaa poikkeuksellisen isoa lentäjien koulutussumaa, kun maailma avautuu koronan jäljiltä – "Tauko oli pitkä käsityöammatissa"
Lentojen kysyntä elpyy loppuvuodesta ja Finnair aikoo lisätä tarjontaa useilla reiteillä. Samalla matkustamohenkilökunnan ja lentäjien paluukoulutukset ovat alkaneet Helsinki-Vantaalla.
Mikkelin lentokentän kehittäminen ja parannustyöt jatkuvat – lentobensiiniaseman kaivuutyöt aloitetaan lähiaikoina
Liikenne lentokentällä yleistynee tulevaisuudessa myös muunlaisissa yhteyksissä. Mikkelin lentokentän kerrotaan herättäneen kiinnostusta esimerkiksi ilmailun harrastelijapuolen keskuudessa. Mahdollisen tilauslentotoiminnan osalta on myös aloitettu selvitystyöt.
Hyppy tuntemattomaan – kun heittoistuin laukeaa, sotilaslentäjällä on vielä veden vaarat edessään, katso miten lentäjä pelastautuu
Ilmavoimien lentäjät harjoittelevat sodanajan tilanteita varten, mutta taidot voivat tulla tarpeeseen myös rauhan aikana. Seurasimme ilmasotakoulun lentäjien harjoituksia.

Sotilaslentäjät putoavat taivaalta tarkoituksella Kajaanissa, harjoitus käynnissä
Ilmasotakoulun lentävää henkilökuntaa harjoitetaan pelastautumaan vedesta heittoistuinhypyn jälkeen. Nuasjärven Rehjan alueella oleva harjoitus kestää reilun viikon.

Kreikassa sammutuskone teki pakkolaskun, Evian saarelta evakuoitu tuhansia – ilmasta kuvattuna palo jätti vuoren rinteille hiiltyneitä runkoja
Maastopalot ovat roihunneet eri puolilla Kreikkaa jo kuudetta päivää. Kreikassa on kuollut kaksi ihmistä maastopalojen aikana.
Malmilta häädetyt lentäjät löysivät uuden kotikentän – nyt Nummelaan rakennetaan uusia lentokonehalleja ja pian myös matkustajaterminaali
Vihdin Nummelaan on siirtynyt kymmeniä lakkautetulla Malmin kentällä aiemmin toimineita lentokoneita. Kasvaneen liikenteen takia Nummelan kenttää valvotaan nyt tutkalla, joka varoittaa lentäjiä kiitotiellä kävelevistä jalankulkijoista ja hirvistä.

“Hiki tulee, kun lentää siinä siivellä” – suomalaispilotti ihasteli Suomeen tulevan Patrouille de France -taitolentoryhmän lentoa
Yle kävi seuraamassa Ranskan ilma- ja avaruusvoimien taitolentoryhmän harjoituslentoa Ranskassa. Mukana oli myös Suomen ilmavoimien taitolentoguru, Midnight Hawksin entinen johtaja Marc Fuss. Taivaan taitureita voi ihastella Kaivopuistossa tulevana perjantaina.
Mikkelin lentokentällä liikenne vilkastumaan päin tauon jälkeen: kentällä järjestetty koulutusta, palolentoja ja liikennelentojakin
MIkkelin lentokenttä on herännyt eloon usean kuukauden jälkeen. Lentokoulutuksen ja palotähystyslentojen lisäksi kentällä on nähty myös liikennelentoja liittyen muun muassa MIkkelin Musiikkijuhliin.

Metsäpalovaaran kasvaessa palotähystyslentojen määrä kasvaa pohjoisessa Suomessa
Metsäpaloindeksin noustessa Pohjois-Suomen aluehallintoviraston mukaan tästä päivästä lähtien Oulun ja Jokilaaksojen alueella lennetään jo kaksi palolentoa päivässä. Loppuviikosta indeksi saattaa nostaa lentojen määrää myös Koillismaalla, Kainuussa ja Lapissa.
Patria solmi jatkosopimuksen lentäjäkoulutuksesta kazakstanilaisen Air Astanan kanssa
Air Astanan lentäjien koulutus on sujunut keskeytyksettä myös koronapandemian aikana. Kazakstanissa lentoliikenne on palannut jo lähes samalle tasolle kuin ennen pandemiaa.
Patrian Pilot Training Oy:n yt-neuvottelut ovat päättyneet – Pirkkalasta lomautetaan 18 lennonopettajaa ja toimihenkilöä
Yt-neuvottelut koskivat koko henkilöstöä Pirkkalan, Helsingin ja Córdoban toimipisteissä. Neuvottelujen taustalla olivat taloudelliset ja tuotannolliset syyt suurien asiakkuuksien hankkeiden viivästyessä koronapandemian vuoksi.

Pentagon antaa pian uuden raportin ufohavainnoista – "Jotain hyvin omituista on tapahtumassa", kertoo laivaston silminnäkijä
Yhdysvalloissa poliitikot ja virkamiehet ovat alkaneet puhua julkisesti tunnistamattomista lentävistä esineistä. Washingtonissa yltyvä ufokuume johtuu uudesta raportista, jossa arvioidaan laivaston työntekijöiden ufohavaintoja 2000-luvulta.

Tanskan ilmavoimat aikoo kokeilla sähkölentokoneita ensimmäisenä maailmassa
Tanskan ilmavoimat on vuokrannut kaksi Pipistrel-merkkistä sähkölentokonetta koulutuskoneiksi. Tanskalaistietojen mukaan maan ilmavoimat ottaa sähkölentokoneet käyttöön ensimmäisenä maailmassa.
Hornetit jylisevät Helsingin yllä – ilmavoimat harjoittelee taktisesti haastaviin tilanteisiin
Parhaillaan on menossa Merivoimien Ritva21-harjoitus, johon liittyy myös Ilmavoimien lentotoimintaa.
Hyppää 18-vuotiaan Vilma Hyvärisen kyytiin, kun hän lentää pienkonetta – ammattilentäjäksi aikova lukiolainen ei säikähdä alan epävarmaa tilannetta
Ilmailuala on koronapandemian takia ehkä odotuskannalla, mutta oppilaitoksissa se ei näy: vetovoima alalle on yhä kova, ja kajaanilaislähtöisen Vilma Hyvärisen tapaan entistä useampi kokelas on nainen.