Uusimmat artikkelit
“Vesijohtovedellä ja hyvillä mikrokuitupyyhkeillä pääsee pitkälle” – siivousasiantuntija karsisi vahvimmat aineet kodin siivouskaapista
Puhdistusaineita on markkinoilla joka lähtöön, mutta parillakin aineella tulee kotona puhdasta. Kotona ei tarvita desinfioivia siivousaineita, poikkeustilanteita lukuunottamatta.
Ethän nuku bakteeripesässä? Moni vaihtaa vuodevaatteensa liian harvoin ja pesee ne liian alhaisessa lämpötilassa
Vietämme noin kolmasosan elämästämme sängyssä. Vuodevaatteiden puhtaudella on siis väliä. Näillä ohjeilla onnistut, neuvoo Katri Puntila Martoista.
Pesukone laulaa ja suihkussa läträtään surutta – näin meistä tuli energian törsääjiä
Lattialämmitys, puhdas paita joka päivä ja pitkät lämpimät suihkut. Kaikki nämä ovat ylellisyyttä, josta ei sata vuotta sitten osattu edes haaveilla.
Kia Lampi huomasi tekevänsä paljon lapsiperheen metatöitä – hän teki puolisonsa kanssa tämän metatyötestin ja yllättyi
Lammen perheessä lista herätti ajattelemaan, kuinka paljon askareita kodin arkeen kuuluu. Tässä jutussa voit myös itse testata, kuka teillä tekee metatyöt.
Joku toi Venäjän suurlähetystön eteen pesukoneen – osoitettu "eläkeläisnaapurilta" Putinille
Kaupunki ei katso aiheelliseksi siivota pesukonetta pois paikalta, koska sen ei uskota aiheuttavan vaaraa ohikulkijoille.
Poliisi epäilee kahta kodinhoitajaa törkeistä varkauksista ja maksuvälinepetoksista
Kodinhoitajat tekivät rikokset vapaa-ajallaan: Toinen meni asiakkaansa asuntoon ja toinen piti vahtia asunnon ulkopuolella.

Kiinalaissome kohisee oikeusistuimen päätöksestä – mies tuomittiin maksamaan entiselle vaimolleen korvauksia kotitöistä
Kyseessä on merkittävä ennakkopäätös uuden siviililain nojalla. Kiinassa pohditaan, onko 6 400 euroa riittävä korvaus kotiäidille.
Susi Nousiaisen kolumni: Mitä jos unohdan opettaa lapselleni jonkin tärkeän taidon?
Voiko perustaitoajattelu olla haitallista, jos sitä käyttää lapsen ja koko perheen kunnollisuuden mittarina, pohtii Susi Nousiainen.

Palkitun Jenni Parpalan siivousyritys osti pesulan Vaasassa
Erikssonin pesulan nimi muuttui yrityskaupassa Pyykkitupa Oy:ksi.

Ahdistaako joulusiivous? Testaa nämä marttojen 5 pikavinkkiä, joilla saat siisteyden tuntua kotiisi ilman rehkimistä
Näin joulukuun puolivälissä monessa kodissa suunnitellaan jo joulusiivousta. Näillä Etelä-Karjalan marttojen siivousnikseillä saat joulumieltä kotiin ilman rehkimistä. Jaa myös parhaat joulusiivousvinkkisi jutun lopussa olevassa keskusteluosiossa!

Onko Auri Kananen, 27, seuraava suomalainen maailmantähti? Hänen siivousvideoillaan on jo yli 2 miljoonaa katsojaa ja yhteistyöpyyntöjä satelee
Siivousvideoillaan Tiktok-suosioon noussut 27-vuotias Auri Kananen käyttää lieden puhdistuksessa apuna muun muassa muovikelmua.
Historiavisa: Mistä lipeää tehtiin? Milloin pölynimurit tulivat kotitalouksiin?
Mitä tiedät entisaikojen pyykkäys- ja siivoustavoista?

Women in Finland more educated than men, but still do brunt of housework
A think-tank argues that women in Finland would do less housework if they could get tax breaks to outsource it.

Finland revamps exercise guidelines to recognise health benefits of housework
New national guidelines on exercise say every minute counts.

Kun isä kuuli kertakäyttövaipoista, hän hyppäsi heti moottoripyörän selkään – 3 äitiä kertoo, millaista lapsiperheen arki on 1950-, 1990- ja 2010-luvuilla
Sirkka Korkialan arkea pyykkikone helpotti niin, että hävetti. Tytär ei luopuisi tiskikoneesta. Tämän tyttären olisi helpompaa ilman somea.
Maija Ikonen saattaa siivota salaa ystäviensäkin kotona: "Tällainen mä olen, aina vähän siivoamassa!" – Nuoret aikuiset puunaavat somen ja mielenrauhan takia
Siivoustarvikkeiden myynti on kasvussa etenkin nuorten ikäryhmien keskuudessa. Heille siivoaminen on edullista terapiaa ja välineurheilua.

Kuopion Veden asiakas testaa sprinklereitä – vesi voi värjääntyä Päivärannan, Julkulan, Kettulanlahden ja Rahusenkankaan alueilla
Sprinklerilaitteistoa testataan Päivärannassa maanantaiaamusta alkaen.

Tuntuuko, että pyörität kodin arkea yksin? Näillä neuvoilla voit saada puolisosi havahtumaan apuun
Kotitöistä riitely voi kertoa syvemmistä ongelmista parisuhteessa.

Keskiviikko 6.3.2019 (tv)
Laittomia siirtolaisia tulee USA:han aiempaa enemmän. Kotityöt aiheuttavat riitoja. Miehet rakentavat miesluolia. Roomassa on ihailtu revontulivideoita. Sää.

Vedenlaadussa voi olla häiriöitä Puijonlaaksossa
Sprinklerlaitteiston testaus voi aiheuttaa vedenlaatuhäiriöitä Puijonlaaksossa maanantaina.

Keskussairaalan pesulassa taistellaan jyrsijöitä vastaan – papanoita löytynyt myös pyykin seasta
Pesulayhtiön mukaan papanoiden saastuttamaa pyykkiä ei ole voinut päätyä potilaiden käyttöön.

Tilastokeskus: Kotitöiden taloudellinen arvo toissa vuonna lähes 100 miljardia euroa
Jos kaikki kotityöt laskettaisiin, ne vastaisivat lähes kolmasosasta bruttokansantuotetta.

Hyödynnätkö kotitalousvähennystä tarpeeksi? Lue, mistä saat vähennystä ja mistä et, sekä miten saat kaiken irti verohyödystä
Vajaa viidennes hakee vähennystä kotitaloustöistä kuten siivouksesta tai vaikkapa ammattijärjestäjän käynneistä. Valtaosa kotitalousvähennyksistä haetaan yhä remonttitöistä, mutta Uudellamaalla näkyy jo muutos.

Vedenlaadussa häiriöitä Saaristokaupungissa
Värjääntyneestä vedestä on tullut ilmoituksia Järvihelmenkadulta, Kuopion Saaristokaupungista.

Tapellaanko teilläkin rahasta? Sovittelun ammattilaiset kertovat, mikä perheriitojen ja suurten konfliktien ratkaisua yhdistää
Valtioiden väliset erimielisyydet ja pikkuasioista syntyneet kinat selviävät toisinaan samoilla avaimilla. Arkisiin yhteenottoihin voi soveltaa riidanratkaisun ammattilaisten keinoja.

Kiinassa arkea pyörittävät "tädit", joiden omat lapset ovat usein kaukana muiden hoidossa – suomalaista äitiä se itkettää, kiinalainen ihmettelee miksi
Miljoonissa kiinalaiskodeissa on ayi eli kodinhoitaja. Silti suomalainen imuroi häpeissään itse pölyt sängyn alta.

Siivoatko kiukun vallassa? Siitä voi olla hyötyä – tämän naisen siivousraivo nielee kaiken
Raivokkaasti siivoava voi saada siivotessaan enemmän aikaan kuin tavallisen viikkosiivouksen aikana. Raivo on kääntynyt voimavaraksi.

Talo täynnä pölyä? Katso videolta asiantuntijan vinkit pölyn vähentämiseksi
Marttaliiton Teija Jerkku selvitti aamu-tv:n haastattelussa, mistä pölyä kotiin oikein syntyy. Juttu on julkaistu alun perin tammikuussa 2018.

HS: Espoolaisvanhuksen epäillään kuolleen kotihoidon laiminlyönnin takia
Espoon kotihoidossa kirjataan vuosittain kymmeniä kohtalokkaita tai vakavaa haittaa asiakkaille aiheuttavia tilanteita.

Monille lapsille maksetaan palkkaa kotitöistä – lastenpsykiatri: "Äidin ja isän kannattaa miettiä, tekevätkö he oman osuutensa kotona reilusti"
Lastenpsykiatri Janna Rantala sanoo, että vanhemmat siirtävät usein lapsilleen omat negatiiviset asenteensa kotitöihin.

Syytteet ihmiskaupasta kaatuivat myös hovioikeudessa – ei ollut rikos pitää kodinhoitajaa ilman palkkaa
Hovioikeus ei muuttanut käräjäoikeuden päätöstä ihmiskauppana tutkitussa tapauksessa. Filippiiniläisnainen työskenteli sukulaisperheensä kodinhoitajana 13 vuotta.

Kuopion Kellolahdentiellä vesijohtovuoto
Vuoto voi aiheuttaa veden värjääntymistä.

"Helpommin me äidit siivotaan se pöytä, mutta anna lapsen tehdä se silti" – Martat opettavat nyt koululaisia siivoamaan
Noin 10-vuotiaana lapsi on marttojen mukaan hyvässä iässä ottamaan vastuuta kotitöistä.

Eikö sinunkaan lapsesi siivoa? – Tässä 5 vinkkiä, joilla saat lapsen mukaan kotitöihin
Martat opettavat tänä syksynä lapsille siivoustaitoja Suomen kouluissa. Näillä vinkeillä saat lapsesi mukaan kodin siivoushommiin.

Pyykinpesun oikeasta lämpötilasta tuli kinaa – Bakteerikammoiset haluavat pestä 60 asteessa
Kun pyykinpesijä laittaa pestyn vaatteen päälleen, tarttuu siihen sillä sekunnilla enemmän mikrobeja kuin mitä vaatteessa on pesun jäljiltä. Niin käy, oli paita pesty 60 tai 20 asteessa.

Pyykin peseminen kuumassa vedessä on turhaa – Puhdasta tulee jo 20 asteessa
Nykyiset nestemäiset pyykinpesuaineet pärjäävät viileässäkin vedessä. Valtaosa pyykkää kuitenkin lämpimällä vedellä, koska on aina tehnyt niin.

Heli Vaarasen kolumni: Avuton mies on perheen heikko lenkki
Tumpelo aviomies ei osaa perhe-elämän ja kotitöiden alkeitakaan. Kolumnistimme Heli Vaaranen kysyy, pitäisikö armeijan ja siviilipalveluksen valmentaa avuttomia miehiä kotihommiin.

Tiskiharja naiselle, trasselitukko miehelle – sukupuoliroolit määrittävät yhä kotitöitä
Korkeasti koulutettu nainen on karsinut kotitöitä, mutta ne eivät ole siirtyneet miehelle. Lapset hoidetaan perheissä lähes tasapuolisesti.

Suomen ensimmäinen outlet-kylä avautuu Vaalimaalle
Zsar Outlet Village avaa Suomen ensimmäisen outlet-kylän Vaalimaalle ensi vuonna. Keskittymään on tulossa lukuisia huippumerkkejä

Kutistuiko lempipaitasi? Nyrkkisääntö: Älä kuivata rutikuivaksi kuivausrummussa
Vaatteiden kutistumisen voi estää jättämällä ne hiukan kosteiksi. Asiantuntijat ohjeistavat hyödyntämään kuivausrummun kanssa esimerkiksi kuivaustelinettä.

Nainen on parisuhteen työnjohtaja? "Sen voi helposti kokea kontrolloinniksi"
Tasa-arvon vaatiminen kotitöissä ja lasten hoitamisessa voi tuntua miehestä riistämiseltä, sanoo yhteiskuntapolitiikan väitökirjatututkija Tiina Sihvo. Juttu on julkaistu joulukuussa 2016.

"Tänä jouluna kukaan ei jää ilman" – lähihoitajat keräsivät kodinhoidon asukkaille lahjoja
Torniossa on löytynyt jouluiloa vanhuksille sosiaalisen median kautta. Lahjoituksia tuli somen kautta niin paljon, että niitä riittää muillekin.

Inhoatko samoja kotitöitä kuin muutkin suomalaiset? Ikkunanpesu risoo kaikkein eniten
Ylen kysely selvitti, mitä kotitöitä suomalaiset pitävät kurjimpina. Siivouksen ammattilainen neuvoo jakamaan kotityöt tasaisesti eri päiville.

Herätys: Hallitukselle talousennuste joululahjaksi, kysyimme ikävimmistä kotitöistä ja YK:lta uusi Syyria-työryhmä
Lue tästä päivän uutisaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Jouluhärdelli näkyy Marttojen chat-palvelussa – "Eniten kysytään perunalaatikosta, kinkusta ja annosmääristä"
Myös gluteenittomasta ruoasta on tullut tänä jouluna kysymyksiä, Marttaliitosta kerrotaan.

Tarvitaanko kananmunan keittämiseen vettä? Nuorten kotitaloustaidot heikentyneet rajusti 10 vuodessa
Konkariopettaja on huomannut käden taitojen heikkenemisen kotitaloustunneilla. Osa 7. luokalle tulevista ei ole koskaan kuorinut perunaa.

Nainen työskenteli perheessä ilman palkkaa 13 vuotta – käräjäoikeus hylkäsi ihmiskauppa- ja kiskontasyytteet
Filippiiniläisnainen saapui sukulaisperheen kodinhoitajaksi vuonna 2001. Pariskunta kustansi naisen asumisen, mutta palkkaa ei maksettu.

"Mies hoitaa kotityöt ja minä osallistun kun ehdin ja jaksan"
Kaikki kotityöt tekevä mies on yhä harvinaisuus. Kokeneen kotitalousopettajan mukaan perinteinen työnjako on muuttumassa: nuoret tekevät taloustöitä - ainakin oppitunneilla - tasapuolisen innostuneesti.

Lisää tukea syrjäytyville nuorille – nyt Martatkin ovat käärineet hihansa
Martat ovat laajentaneet nuorten parissa tehtävää neuvontatyötä syrjäytymisvaarassa oleviin nuoriin. Neuvoille onkin enemmän kysyntää kuin on tarjontaa.

Hälläväliä-ranskalaiset ja uusavuttomat brasilialaiset – näin koteja siivotaan maailmalla
Kreikkalaiset räjäyttävät kloriitilla pienetkin kodin tahrat, mutta ranskalaisille hujan hajan oleva koti kertoo vain siitä, että sen asukkaat osaavat nauttia itse elämästä.