Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

En kvinna, sjukskötare med ryggen mot kameran går längs en korridor i Raseborgs sjukhus.

Joka kolmas hyvinvointialueiden työntekijöistä on eläköitymässä

Lukumääräisesti eniten eläkkeelle jäävät lähivuosina hyvinvointialueilla lähi- ja sairaanhoitajat.

Eläketurvakeskuksen toimitalo Kalasatamassa.

Yli 24 prosenttia palkasta menee eläkkeisiin, ja se on enemmän kuin koskaan ennen

Ylen aamussa vierailleiden asiantuntijoiden mukaan ajatus siitä, että eläkeläiset ovat pitkälti itse maksaneet omat eläkkeensä, ei pidä paikkaansa.

Isa Forsbäck visar upp operativsystemet Linux.

More pensioners on the job, even as pensions grow faster than wages

The rise in pensions has only exceeded that of wages a few times since 1980.

Grafiikka näyttää, kuinka työeläkeindeksi on muuttunut edellisestä vuodesta vuosina 2020-2024. Vuonna 2020 työeläkeindeksi nousi 1,2 prosenttia, vuonna 2021 0,5 prosenttia ja vuonna 2022 2,3 prosenttia. Vuonna 2023 työeläkeindeksi pomppasi 6,8 prosenttia ja vuonna 2024 indeksi nousee 5,7 prosenttia.

Eläkkeet kasvavat nyt ripeästi, ja se on herättänyt keskustelun miksei eläkeläisiltä leikata

Eläkeläisten hyljeksimä taitettu indeksi nostaakin nyt eläkkeitä vauhdilla – ja se on harvinainen poikkeus.

Eläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto kuvattuna Varman konttorissa Salmisaaressa. Taustalla länsiväylän silta.

Ykkösaamun vieraana eläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja – mitä haluat kysyä Risto Murrolta?

Varma hallinnoi kymmenien miljardien arvosta suomalaisten eläkesijoituksia. Talouskehitys, väestökehitys ja tuleva eläkeuudistus ovat siksi yhtiöllä tarkassa seurannassa.

Ylen kolumnisti Auli Viitala.

Auli Viitalan kolumni: Kahden kastin eläkeläiset

Eläkeläisalennuksilla tuetaan vain niitä, jotka ovat pysyvästi eläkkeellä. Ne kuitenkin tukisivat sairastuneiden kuntoutumista takaisin työelämään, kirjoittaa Viitala.

Lapin kokoomuksen eduskuntaehdokas Heikki Autto.

Heikki Autto Kevan hallituksen puheenjohtajaksi

Keva on Suomen suurin työeläkevakuuttaja. Lappilaisista kansanedustajista Kevan hallitukseen on valittu myös Markus Lohi (kesk.).

Punapaitainen mies seisoo aurinkoisella pihalla ja katsoo suoraan kameraan.

Taloustieteen professori vaatii: Rönsyt karsittava eläkejärjestelmästä

Orpon hallitus pyrkii sopeuttamaan eläkejärjestelmää noin miljardilla eurolla. Eläkkeen kertyminen tutkinnoista tai ansiosidonnaisesta työttömyysturvasta on taloustieteilijä Niku Määttäsen mukaan kyseenalaista.

Uimari Rauhaniemen kansankylpylässä.

Nämä ovat eläkeuudistuksen vaihtoehdot

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) paljasti eilen eläkeuudistuksen madonluvut. Uudistuksen odotetaan tasapainottavan julkista taloutta noin miljardilla eurolla.

Pääekonomisti Tiina Helenius työeläkeyhtiö Elosta.

Elon pääekonomisti pitää Orpon hallituksen eläkeuudistusta hyvänä – ”Nyt vältytään rajuilta kertarysäyksiltä”

Pääekonomisti Tiina Helenius näkee eläkejärjestelmän paineet parinkymmenen vuoden päässä. Hyvissä ajoin tehtävät uudistukset estävät rajut päätökset tulevaisuudessa.

Eläkeyhtiöt haluavat sijoittaa isommalla riskillä. Uhkakuvana on, että eläkemaksut voivat nousta tai eläke-etuuksia voidaan leikata.

Suomessa ratkotaan kohta suurta eläkemullistusta: Eläkeyhtiöt haluavat lisätä sijoitusriskejään, mutta kuka kuittaa mahdolliset tappiot?

Julkisalojen eläkevakuuttaja Keva aikoo lisätä riskiä eli hakea sijoitetuille eläkevaroille isompaa tuottoa. Samoin haluavat tehdä yksityiset eläkeyhtiöt. Ratkomatta on, kuka kantaa riskin.

En leende kvinna med kortrklippt hår och glasögon.

Suvi-Anne Siimes: Vauvoja syntyy liian vähän maksamaan nykyeläkkeitä – työeläkemaksuja korotettava ja työuria pidennettävä

Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes peräänkuuluttaa työperäisen maahanmuuton ja pitkien työurien tärkeyttä.

Henkilö käyttää kulmahiomakonetta.

Kysely: Talouden sopeutustoimista vain yritystukien karsiminen saa enemmistön tuen

Kunnallisalan kehittämissäätiö Kaksin kyselyssä yritystukien karsimisen hyväksyi sopeutuskeinoksi kolme viidesosaa vastaajista.

Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto A-Talkin haastattelussa.

Varman toimitusjohtaja Risto Murto: Eläkeiäksi 70 vuotta, syytä jatkaa hyvää trendiä

A-Talkissa keskusteltiin matalan syntyyvyden aiheuttamista haasteista eläkejärjestelmälle. Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto näkee eläkeiän nousun merkkinä paremmasta elintasosta.

Mielenosoittajia Pariisissa Ooppera-aukiolla.

Valtava määrä ranskalaisia vaatii muutoksia Macronin haluamaan eläkeiän nostoon – hallituksella on nämä viisi mahdollisuutta

Mielenosoittajat ovat jälleen Ranskan kaduilla vastustamassa hallituksen eläkeuudistusta. Kyseessä on jo kolmas lakko- ja mielenosoituspäivä sen jälkeen, kun uudistus otettiin jälleen työn alle.

Mehmet Hetemaj

Mehmet Hetemaj jättää jalkapallon, keskittyy perheeseen ja opiskeluun – suosikkipelaaja nostaa esille eläkeasiat: pitkä ura, nolla euroa eläkettä

Juuri 35 vuotta täyttänyt Mehmet Hetemaj ehti edustaa SJK:ta kahdeksan kautta. Nyt kuvioissa ovat opiskelu tradenomiksi ja työ lasten parissa. Pelaajayhdistykselle Hetemajlla on tärkeä viesti.

Grafiikka näyttää, kuinka työeläkeindeksi nousee noin 2 prosentista 6,8 prosenttiin vuonna 2023.

Suomalaiset ryntäsivät eläkkeelle mahtikorotuksen kiilto silmissään: eläkehakemusten määrä paikoin jopa 20-kertaistui viime vuodesta

Korkea inflaatio nosti työeläkeindeksiä ja eläkkeitä roimasti. Osittaisen vanhuuseläkkeen piti alkaa joulukuun alussa, jos hakijan tavoitteena oli jättikorotus. Yle kysyi ryntäyksestä viideltä eläkeyhtiöltä

Eläketurvakeskuksen logo seinällä.

Elämänvalinnat vaikuttavat eläkkeen suuruuteen – jo kolmekymppisen kannattaisi suunnata katseensa eläkevuosiin

Eläketurvakeskus muistuttaa, että pienetkin asiat voivat vaikuttaa merkittävästi työeläkkeen suuruuteen.

keva, eläkejohtaja,  Eija Korhonen,  eläkkeet, inflaatio, eläkkeiden korotus,

Eläkkeiden huippukorotus uhkaa mennä sivu suun, jos ei ole nopea – eläkeyhtiöt ovat jo ruuhkautuneet hakemuksista

Inflaatiopiikistä johtuva poikkeukselisen suuri työeläkeindeksin korotus nostaa eläkkeitä ja on pistänyt erityisesti 61–63-vuotiaat hakemaan eläkkeelle.

nainen kaataa kahvia

Satakunta maan kärkikahinoissa eläkeläisten määrässä – siikaislaisista jopa puolet eläköityneitä

Satakunnan eläkeläiset ovat Eläketurvakeskuksen mukaan tärkeitä kuluttajia ja palveluiden tarvitsijoita.

Eläketurvakeskuksen toimitalo Kalasatamassa.

Finns rush to claim pensions as inflation prompts 6.8% increase

An inflation-linked pension boost is prompting record retirement numbers.

Kuvamuokkaus jossa sormi osoittaa kännykkää muistuttavaa ruutua. Ruudulla on nettisivun eläkelaskurikone, johon voi syöttää käyttäjän syntymävuoden ja -kuukauden.

Katso laskurista, kuinka kauan eläkepäiviesi alkuun on – eläkkeet nousevat ensi vuonna nopeimmin vuosikymmeniin

Ensi vuodesta odotetaan myös käännettä: ensimmäistä kertaa eläkkeet alkavat pienentyä palkkoihin verrattuna. Juttu on julkaistu marraskuussa 2022.

Seteleitä lompakossa.

Tilipäivä kerran kuussa saa monet tuhlaamaan – kysyimme, voisiko kaksi maksupäivää auttaa säästämään

Tuoreen tutkimuksen mukaan säästäminen vähenee, jos etuus maksetaan vain kerran kuussa. Tuloksia olisi hyvä hyödyntää sosiaaliturvajärjestelmän uudistuksia miettiessä, sanoo VATT:n johtava tutkija.

Kaksiosainen kuva. Vasemmalla nuoria kävelemässä kauemmas kamerasta, oikealla toimittaja Sara Salmi.

Toimittaja Sara Salmi selittää, miksi nuorten eläketulevaisuus ei näytä enää niin synkältä kuin aiemmin

Toimittaja Sara Salmi kertoo, miten eläkejärjestelmä toimii ja miksi sen tulevaisuus näyttää nyt aiempaa valoisammalta nuorille.

Sähköautojen latauspaikka.

Wednesday's papers: Turku consulate, early retirement, electric car charging rates

The energy crisis is now starting to make itself felt in the daily lives of electric car drivers in Helsinki, Helsingin Sanomat reports. 

Kymmenet tuhannet ihmiset seurasivat puolustusvoimain lippujuhlan päivän valtakunnallista paraatia 4. kesäkuuta.

Survey: Pensions best secured by work-based immigration

Finnish Centre for Pensions (ETK) commissions an annual survey of people's opinions about pensions.

Kymmenet tuhannet ihmiset seurasivat puolustusvoimain lippujuhlan päivän valtakunnallista paraatia 4. kesäkuuta.

Työperäinen maahanmuutto on toivotuin lääke eläkkeiden turvaamiseen – ekonomisti: "Kukaan ei pidä siitä, että omat tulot pienenevät"

Eläkebarometri kartoittaa vuosittain suomalaisten ajatuksia eläketurvasta ja eläkkeistä, ja toukokuussa tehtyyn kyselyyn vastasi noin tuhat suomalaista.

Pörssitalon seinää

Näin suomalaiset eläkerahastot pärjäsivät eri maiden vertailussa – Ruotsin rahastot takoivat kovimmat tuotot viime vuonna

Viime vuosi toi erinomaisia tuottoja monille eläkerahastoille. Suomalaiset eläkeyhtiöt pärjäsivät varsin hyvin Eläketurvakeskuksen toteuttamassa vertailussa.

Vanhus rollaattorin kanssa ja kaksi pukuun pukeutunutta henkilö kadulla.

Suomalaisten keskieläke nousi hieman viime vuonna – naisten ja miesten eläke-erot korostuvat Etelä-Suomessa

Uudellamaalla Kauniaisissa nainen saa vain puolet miehen eläkepotista. Vain maan pohjoisimmassa kunnassa Utsjoella eroa ei ole, kertoo Eläketurvakeskus.

Vanha saksalainen pariskunta kävelee kadulla käsi kädessä.

Saksa antaa eläkeläisilleen tuntuvat korotukset – entisen Itä-Saksan alueella eläkkeet nousevat yli kuusi prosenttia

Saksan 21 miljoonaa eläkeläistä sai tiistaina kuulla työministeriöltä odotettuja parempia uutisia: eläkkeet nousevat selvästi enemmän kuin vielä marraskuussa arvioitiin.

Kävelijöitä suojatiellä.

Eläkeputken poisto puolittaa työttömyysetuuden, mutta saa tutkijoilta kannatusta – putki on ollut näppärä keino irtisanoa, arvioi tutkimusprofessori

Eläkeputki on hallituksen merkittävin yksittäinen työllisyystoimi, jonka tavoitteena on 9 000 lisätyöllistä.

Tervolan lukion siivooja Raisa Ranta luutuaa luokkahuoneen pulpettia

Eläketurvakeskus: Joka viides valitsee osittaisen vanhuuseläkkeen

Eläketurvakeskuksen tutkimuksen mukaan miehet valitsevat osittaisen eläkkeen useammin kuin naiset.

Aini Palomo katsoo ulos ikkunasta.

Aini Palomo, 32, laittaa joka kuukausi viidenneksen tuloistaan eläkesäästöön – se tuo turvaa, jota hän ei usko tulevaisuuden työeläkkeestä saavansa

Eläkesäästäminen on lisääntynyt 2000-luvulla ja eläkejärjestelmän kestävyys puhuttaa. Taloustieteen professorin mielestä eläkkeistä huolehtimista ei silti tarvitse aloittaa heti työuran alussa.

Seteleitä lompakossa.

Keva: Etelä-Savossa ollaan tietoisia eläkkeen määrästä ja oikeasta eläkeiästä

Eteläsavolaisilla on eläkeasiat hallussa. uuden selvityksen mukaan maakunnan ihmiset tietävät paljon ja milloin eläkettä on odotettavissa.

Juho-Pekka Rantala istuu penkillä kädet sylissä.

Mikä askarruttaa eläkeasioissa? Keskustele tässä aiheesta

Kestääkö työeläkejärjestelmämme?

Läheltä

Joka kuudes eteläsavolainen eläkeläinen tekee töitä

Etelä-Savossa moni eläkeläinen on mukana työelämässä, tai ainakin on kiinnostunut työn teosta eläkepäivillään.

Nainen rannalla keltaisessa toppatakissa katselee kohti horisonttia.

Study: Mental health issues account for over half of Finland's disability pensions

The study found that socio-economic factors such as employment rates and income led to significant regional differences in retirement due to mental health issues.

Toimistotyöntekijä työskentelee.

Päijät-Hämeen eläkeläiset maan aktiivisimpia – lähes joka kolmas tekee töitä eläkkeellä

Suomalaiset eläkeläiset ovat yleisesti ottaen kiinnostuneita tekemään jonkinlaista työtä myös eläköidyttyään.

Eläkeläinen vedettävän ostoskassin kanssa suojatien edessä.

Työelämän tarjoamat haasteet kannustavat eläkeläisiä palkkatyöhön

Lisätulon lisäksi palkkatyötä tekemällä moni eläkeläinen tuntee itsensä hyödylliseksi. Kaikkia eläkeläisiä lisätulokaan ei houkuttele työskentelemään eläkkeellä, kertoo Kevan syyskuussa tekemä kyselytutkimus.

Heikki Hiilamo

Heikki Hiilamon kolumni: Kenelle eläkerahat oikein kuuluvat? 

Valtaviksi paisuneet eläkerahastot kuuluvat niille nykyisille palkansaajille, joiden maksamat eläkemaksut on kerätty suuria ikäluokkia varten, kirjoittaa Hiilamo.

Osku Alajoki katsoo kohti kameraa.

Tutkimus: Yli puolet kaikesta työkyvyttömyyseläköitymisestä johtuu mielenterveyden häiriöistä – katso, miten syyt vaihtelevat eri puolilla maata

Mielialahäiriön takia työkyvyttömyyseläkkeelle jäätiin useimmin muun muassa Pirkanmaalla ja Kainuussa. Psykoosihäiriön vuoksi esimerkiksi Päijät-Hämeessä ja Pohjois-Pohjanmaalla.

Potilas ja hoitaja.

Kysely: Joka neljäs eläkeläinen on kiinnostunut palkkatyöstä

Satunnaisesti työskenteleviä eläkeläisiä on viidennes Kevan kyselyyn vastaajista.

vihreät Peppi Seppälä, demarit Pinja Perholehto ja keskusta Hanna Markkanen

Ovatko eläkkeet nuorille jo menetetty peli? Näin poliittiset nuorisojärjestöt korjaisivat epäreiluksi koettua järjestelmää

Yle kysyi poliittisten nuorisojärjestöjen mielipiteitä eläkejärjestelmän uudistamisesta. Järjestöt haluavat uudistuksia, jotka palauttaisivat nuorten luottamuksen eläkkeisiin.

Vanhus kävelyllä kaupungilla

Finnish pension system ranked 7th globally

Although in the top ten for reliability, in terms of the adequacy of pensions, the Finnish system came in 13th place.

Eläkeläisköyhyyden vähentämisestä erimielisyyttä

Joukko SDP:n kansanedustajia ehdottamassa miljardiluokan korotuksia eläkkeisiin – Eläketurvakeskus: Kallista ja epäreilua etenkin nuorille

Ryhmä sosiaalidemokraattien ja muiden puolueiden edustajia haluaa vähentää eläkeköyhyyttä tasokorotuksella ja eläkekertymän laskutapaa muuttamalla. Muutos tarkoittaisi tuntuvia maksuja nykyisille ja uusille työntekijäille.

Ministeri Hanna Sarkkinen A-Talkissa.

Tutkija tuunaisi eläkerönsyjä, ministeri Sarkkinen puolustaa nykymallia: "Kun eläkettä kertyy muustakin kuin työstä, se vähentää köyhyyttä"

Eläkkeiden rahoitus saattaa vaikeutua tulevaisuudessa, ja sen tuntevat kukkarossaan nykyiset lapset ja nuoret työssäkäyvät.

Lastenrattaita rivissä

Eläkejärjestelmä remontoitiin vasta neljä vuotta sitten, mutta ruuvia täytyy kiristää taas – syntyvyys ja maahanmuutto jäivät odotuksista

Päätöksiä eläkejärjestelmän muutoksista on tehtävä mahdollisimman nopeasti, jotta ongelmat eivät ala paisua, sanovat eläkejärjestelmän asiantuntijat. Myös eläkkeiden tasoa pitää heidän mukaansa pohtia.

Kasvomaskia käyttävä henkilö aurinkoisena syyspäivänä Pasilassa 15. syyskuuta.

Report: Current contributions not enough to cover future pensions

Finnish occupational pensions are managed by insurance companies. 

Kasvomaskia käyttävä henkilö aurinkoisena syyspäivänä Pasilassa 15. syyskuuta.

Professorin raportti: Nykyiset maksut eivät riitä kattamaan tulevaisuuden eläkkeitä

Eläketurvakeskuksen tanskalaisprofessorilta tilaamassa raportissa patistellaan ennakoiviin uudistuksiin, jotta tulevaisuuden eläkkeet saadaan turvattua. Syynä ongelmalle on etenkin Suomen alhainen syntyvyys.

Rain Kooli

Poikkeuksellinen rahasade punnitsee virolaisten harkintakykyä – pannaanko 1,3 miljardia euroa eläkesäästöjä heti lihoiksi?

Arkea maailmalta: Tähän vuoteen asti eläkesäästäminen oli pakollista vuoden 1982 jälkeen syntyneille virolaisille. Vuodenvaihteessa siitä tuli vapaaehtoista. Halukkaat saivat nostaa kaikki säästönsä kerralla, kirjoittaa Ylen Viron-toimittaja Rain Kooli.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle