Uusimmat artikkelit
150 lentokonetta, 3000 sotilasta – Suomi johtaa pohjoisessa operoitavaa suurlentoharjoitusta
Rovaniemi ja Tampere ovat kolmen viikon päästä alkavan ison ACE 23-harjoituksen päätukikohtia Suomessa.
Kiinteistönvälittäjät: Nato on onnenpotku idän asuntokaupalle Kajaanissa saakka
Nato-jäsenyys tulee lisäämään työpaikkoja sekä asuntojen ja palvelujen tarvetta itäisessä Suomessa Kajaanin ja Kouvolan välisellä alueella.
Pitäisikö Suomeen perustaa Naton tukikohta? Näin Oulun vaalipiirin ehdokkaat vastaavat
Suurin osa pienpuoleista vastustaa Oulun vaalipiirissä Naton pysyvän tukikohdan sijoittamista Suomeen.
Veijo Parviainen näki Suursaaren helikopterikentät ja tutka-aseman jo ennen Ukrainan sotaa – suomalaisista olivat jäljellä rikotut hautakivet
Veijo Parviainen ja hänen purjehduskaverinsa pääsivät tutustumaan Suursaareen vuonna 2019. Hän muistelee saaren sykähdyttävän kaunista luontoa. Viime aikojen uutisointi Suursaaresta ei pelota miestä.
Ylen vaalikone: Satakunnan kokoomusehdokkaat hyväksyisivät Naton tukikohdan Suomeen, vasemmistoliitto torjuu ajatuksen
Ylen vaalikoneen yksi kysymys oli, pitäisikö Suomeen sijoittaa pysyvä Naton tukikohta.
Ylen vaalikone: Varsinais-Suomen kokoomusehdokkaat hyväksyvät Naton tukikohdan Suomeen, vasemmiston ei missään tapauksessa
Ylen vaalikoneen yksi kysymys oli, pitäisikö Suomeen sijoittaa pysyvä Naton tukikohta.
Kun Suomi liittyy Natoon, sen pitää valita kahdesta leiristä, sanoo tutkija
Brunssum vai Norfolk? Suomen vastaus tähän kysymykseen voi olla merkittävä Nato-taipaleen kannalta.
USA avaa uusia tukikohtia Filippiineille taistelussaan Kiinaa vastaan
Amerikkalaisjoukot kasvattavat läsnäoloaan Taiwanin naapurissa.
Suomalaiset tekivät 30 vuotta sitten Venäjälle sotilastukikohdan, jonka rakentaminen oli täyttä kaaosta – työmaalle tarvittiin jopa oma putka
Suomalaisten johdolla rakennettu sotilastukikohta Sallan Alakurtissa on esimerkki 1990-luvun toiveikkaasta ajanjaksosta, jolloin Venäjä-suhteissa uskottiin koittavan uusi aika.
Venäjä on ottanut käyttöön kymmenittäin neuvostoaikaisia sotilastukikohtia arktisella alueella – tästä on kyse
Toimittaja Antti Kurra käy videolla läpi, miten ja miksi Venäjä on vahvistanut asemiaan arktisella alueella.
Pääkaupunkiseudulta löytyy satavuotiaita linnoitteita, joista ei välttämättä tiedä, vaikka asuisi naapurissa: video näyttää historialliset paikat
Helsinkiläinen Igor Parri on käyttänyt viimeiset kaksi vuotta Viaporin linnoituksen maarintaman tukikohtien taltioimiseen pääkaupunkiseudulla. Hän toivoo, että muutkin innostuisivat tutkimaan historiallisia kohteita.
Entinen Naton esikuntaupseeri A-studiossa: Suomi tarvitsee lisää ydinaseosaamista
Prikaatikenraali evp. Juha Pyykönen ei pidä Naton ydinaseiden sijoittamista Suomeen todennäköisenä tai tarpeellisena.

Niinistö aloittaa valtiovierailunsa Islannissa – amerikkalaissotilaiden läsnäolo hämmentää islantilaisia
Suomi ja Islanti juhlivat 75-vuotisia diplomaattisuhteitaan hetkellä, jolloin molempien Nato-suhde on muutoksessa. Valtiovierailun asialistalla myös ilmastonmuutos ja arktisen yhteistyön tulevaisuus.
Lapin lennoston miljoonahanke valmistui, varalaskupaikalla mittaa 2,5 kilometriä
Alunperin 1970-luvulla rakennettua varanousupaikkaa Rovaniemen Norvatiellä on pidennetty yli kilometrillä. Rakentaminen tuli kiertoteineen maksamaan 7 miljoonaa euroa.
Venäjä lähetti ison erän Pietaria suojaavista ohjuksista Ukrainaan, paljastaa Ylen selvitys – katso satelliittikuvat
Venäjä laukoo Ukrainassa vanhoja ilmatorjuntaohjuksiaan asuinalueille, koska nykyaikaiset täsmäaseet alkavat käydä vähiin.
Mika Aaltola itäisen Suomen turvallisuudesta: "Suomi ei saa päästää itärajan alueitaan näivettymään, sillä se on turvallisuusriski"
Ulkopoliittisen instituutin johtajan mukaan Suomen itärajan alueilla on olemassa tietty paine, vaikka Venäjän elpyminen sodasta kestäisikin vuosia.

Venäjän tukikohdassa räjähti jälleen Krimillä, mutta tekijästä ei ole varmuutta – Ukrainan hallinnolta vihjailevia lausuntoja
Venäjä syyttää räjähdyksistä "sabotaasia". Myös viime viikolla Krimillä tuhoutui useita Venäjän sotakoneita Venäjän lentotukikohdassa. Ukraina ei ole myöntänyt tai kieltänyt iskeneensä Krimille.

Ylen hankkimat satelliittikuvat paljastavat tuhojen laajuuden Krimillä – Asiantuntija: Päänavaus Ukrainan kauaskantoisille iskuille
Marko Eklundin mukaan isku on järkytys Venäjälle, joka on kuvitellut, ettei Ukraina ylety iskemään Krimillä sijaitseviin tukikohtiin.
Viisi yleisön suosikkijuttua sunnuntaiaamuusi: Huumearki kadulla ja katso miten Suomen rajalta hävisi paljon Venäjän kalustoa
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle lukijoitamme eniten kiinnostaneita juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.
Katso satelliittikuvista, kuinka Venäjän sotilastukikohta Suomen lähellä tyhjeni yllättäen – asiantuntija: "Hyvin todennäköisesti lähetetty Ukrainaan"
Mukana on kymmeniä kuljetuspanssarivaunuja. Venäjä-asiantuntija Marko Eklundin mukaan Alakurtista viety kalusto riittää yhden pataljoonan taisteluosaston eli noin 800 sotilaan aseistamiseen.
Satelliittikuvat näyttävät, millainen on Venäjän iskukyky maamme lähellä – suomalainen majuri: Ei riitä yllätyshyökkäykseen Suomea vastaan
Kävimme läpi Venäjän sotavoimia Suomen lähialueilla kymmenien satelliittikuvien avulla. Niistä piirtyy kuva monipuolisesta armeijasta, jota tappiot Ukrainassa ovat heikentäneet. Tässä jutussa pääset tutkimaan venäläisiä tukikohtia itse.

Puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen: Tilanne itärajalla on hyvin rauhallinen, Venäjän aktiviteetti vähäistä
Kivisen mukaan Puolustusvoimat säätelee valmiuttaan aina tarpeen mukaan ja tällä hetkellä Suomen rajoilla ei ole tapahtumassa mitään sellaista, johon olisi syytä reagoida erikoisemmin.
Yle kysyi lounaissuomalaisilta kansanedustajilta kantaa Naton tukikohtiin – moni pitää asian pohdintaa ennenaikaisena
Suurin osa Ylen kyselyyn vastanneista Satakunnan ja Varsinais-Suomen kansanedustajista ei vielä osaa tai halua sanoa kantaansa Naton tukikohdista omalla alueella.
Ilmasotakoulun hävittäjälentolaivue harjoittelee Tampereen ja Kuopion ympäristössä
Karjalan lennostossa Siilinjärvellä ja Satakunnan lennostossa Pirkkalassa on käynnissä harjoitus, jossa lennetään päivittäin koulutuskoneilla. Harjoitus kestää 25. maaliskuuta asti.

Asiantuntija Venäjän iskusta lähelle Nato-maa Puolan rajaa: "Venäjä viestii, että se pystyy toimimaan koko Ukrainan alueella"
Venäjä iski aamulla Javorivin sotilastukikohtaan lähelle Puolaa. Tukikohdassa on koulutettu muun muassa rauhanturvaajia sekä ulkomaisia vapaaehtoistaistelijoita.
Kouvolan Sanomat: Lääkärihelikopterin tukikohdan sijoittuminen Uttiin sopii puolustusvoimille, sanoo puolustusministeri
Puolustusvoimien toiminta ei estä lääkärihelikopterin toimintaa. Ongelmana on edelleen laskuvarjohyppytoiminnan ja lääkärihelikopterin yhteiselo samalla alueella.
Ilmavoimien pääsotaharjoitus on ulottunut tällä viikolla myös Kajaaniin – koko maassa mukana 3 300 henkilöä, joista 1 500 on reserviläisiä
Ilmavoimat harjoittelee kuluvan viikon ajan ilmapuolustusoperaatioita ympärivuorokautisesti ympäri maata. Puolustavan joukon hävittäjät tukeutuvat Rissalan ja Pirkkalan tukikohdan lisäksi Savonlinnan, Varkauden, Kokkola–Pietarsaaren, Seinäjoen ja Kajaanin lentokentille.
Ilmavoimien pääsotaharjoitus näkyy ja kuuluu tällä viikolla myös pohjoisen taivaalla
Ruska 21 -ilmapuolustusharjoitukseen osallistuu noin 3300 henkilöä, joista reserviläisiä lähes puolet. Harjoituksessa on mukana 11 tukikohtaa eri puolilla Suomea ja Luulajan kenttä. Harjoitus on myös osa Suomen ja Ruotsin välistä puolustusyhteistyötä
Kuntaministeri vaatii pysymään päätöksessä sijoittaa lääkärihelikopteri Uttiin – "Yhteiskäyttöön Puolustusvoimien ja harrastajien kanssa liittyvät kysymykset on ratkaistavissa"
Nyt myös kuntaministeri, kotkalainen Sirpa Paatero nousee puolustamaan jo tehtyä päätöstä lääkärihelikopterin sijoittamisesta Uttiin, Kouvolassa.
Kansanedustaja Paula Werning jätti kirjallisen kysymyksen lääkärikopterista – vaatii vastausta kolmeen kysymykseen
Paula Werning (sd.) haluaa tietää, miksi lääkärihelikopterin tulo Uttiin on myöhässä. Päätös tehtiin kolme vuotta sitten, mutta selvitykset ovat edelleen kesken.
Lääkärihelikopteri päätettiin sijoittaa Uttiin kolme vuotta sitten, mutta tonttia ei ole vieläkään – etsimme vastaukset 7 avoimeen kysymykseen
Lääkärihelikopterin saaminen Kaakkois-Suomeen on viivästynyt. Päätöksestä on lähes kolme vuotta, mutta selvitykset ovat edellen kesken.

Top US, Russian military chiefs meet in Helsinki
The meeting's agenda has not been made public, but it coincides with the aftermath of the US military withdrawal from Afghanistan.
Presidentti Niinistö tapasi Suomessa vierailevan Venäjän sotilasjohtajan – Yhdysvaltain ja Venäjän kenraalit neuvottelivat Königstedtissä
Presidentti Sauli Niinistö on tavannut Venäjän armeijakenraali Valeri Gerasimovin Mäntyniemessä. Huomenna Niinistö tapaa Yhdysvaltain asevoimien komentajan Mark Milleyn. Gerasimov ja Miller tapasivat toisensa Suomessa aiemmin päivällä.
Lääkärihelikopterin sijoituspaikasta on väännetty Kaakkois-Suomessa jo vuosia – Kouvola puolustaa tukikohdan rakentamista Uttiin, vaikka se onkin viivästynyt
Kouvolan kaupungin mielestä lääkärihelikopterin tukikohdan perustamisessa Uttiin ei ole mitään epäselvää. Valmistelutyö on kuitenkin vienyt luultua enemmän aikaa, eikä tukikohta valmistu vielä ensi vuonna. Sen vuoksi Etelä-Karjalassa on yhä elätelty toiveita kopterin sijoituspaikan vaihtumisesta Lappeenrantaan.

Irakin Erbilissä lennokki-isku lentokentälle, jolla sijaitsee kansainvälisten joukkojen tukikohta
Erbilissä ovat toimineet myös koulutustehtävissä olevat suomalaisjoukot.

Yle vieraili Afganistanissa kansainvälisten joukkojen hylkäämässä tukikohdassa – nyt leiriä hallitsee Taliban, katso raportti paikan päältä
Valtavassa sotilasleirissä Camp Marmalissa oli myös suomalaisjoukkoja. Kun kansainväliset joukot vetäytyvät Afganistanista, alue jäi tyhjilleen. Ylen toimittaja Antti Kuronen kävi katsomassa, miltä leirillä näyttää nyt.

FT: Britannia etsii ydinsukellusveneilleen uutta tukikohtaa Skotlannin itsenäistymisen varalta
Puolustusministeriö on selvittänyt muun muassa toiminnan siirtämistä Yhdysvaltojen tai Ranskan laivastotukikohtiin. Britannialle mieluisin vaihtoehto olisi tukikohdan vuokraaminen Skotlannilta, mutta itsenäistymistä ajava kansallispuolue vastustaa ydinaseita.
Kymmenen Hawk-suihkukonetta käyvät harjoituslennoilla Oulunsalon tukikohdasta viiden päivän ajan – melua voi aiheutua
Hela 21 -harjoituksessa Ilmasotakoulun oppilaita koulutetaan tunnistus- ja ilmailulentoihin. Harjoitusjakso on tiivis ja suuntautuu laajalle alueelle Suomessa. Harjoitus alkoi maanantaina 30. elokuuta ja loppuu perjantaina 3. syyskuuta.
Ilmavoimien kansainvälinen lentotoimintaharjoitus alkaa maanantaina Rovaniemellä – taivaalla saattaa näkyä hetkellisiä valoilmiöitä
Lapin lennosto isännöi maanantaina alkavaa AFM 21 -lentotoimintaharjoitusta. Harjoituksessa on mukana hävittäjiä Suomen, Ruotsin ja Norjan ilmavoimista.
Afganistanin armeijan romahtaminen vahvisti Talibania – sotasaaliina maastoautoja ja helikoptereita
Afganistanin armeijan ja poliisin taistelutahto äärijärjestö Talibania vastaan on osoittautunut heikoksi. Taliban on saanut hylätyistä tukikohdista haltuunsa runsaasti nykyaikaisia taisteluajoneuvoja ja muuta aseistusta.
Ilmavoimien Hornetissa järjestelmähäiriö, laskeutui Tikkakoskelle ongelmitta
Ilmavoimien F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjä laskeutui varotoimenpiteenä Tikkakosken lentokentälle. Lentokentällä on pysäytysvaijerijärjestelmä, jonka avulla voidaan varmistaa turvallinen lasku mahdollisessa vikatapauksessa.

Afgaanikomentaja: Yhdysvaltalaisjoukot jättivät Bagramin lentotukikohdan yön pimeydessä ja ilman ennakkoilmoitusta
Lentotukikohdan uusi komentaja sanoo kuulleensa joukkojen lähdöstä vasta kaksi tuntia siitä, kun se oli jo tapahtunut. Tukikohdan sähköt katkaistiin, ja ryöstelijät pääsivät iskemään. Yhdysvaltain vetäytyminen Afganistanista on yli 90-prosenttisesti valmis, Pentagon sanoo.
Ilmasotakoulun Hawkit harjoittelevat Rissalassa – meluhaittoja pyritään minimoimaan
Ilmasotakoulun Pihti 21 -lentotoimintaharjoitus Rissalan tukikohdassa kestää viisi päivää, maanantaista perjantaihin. Lennot ajoittuvat aamukahdeksan ja iltayhdeksän välille. Ilmasotakoulu pyrkii välttämään asutuskeskusten yllä lentämistä.
Rannikkolaivaston Turun Pansion tukikohdan koronarypäs rauhoittunut – tällä hetkellä sairaana kaksi varusmiestä
Koronaepidemia riehaantui Rannikkolaivaston Turun Pansion tukikohdassa ja noin 50 varusmiestä sairastui koronavirukseen.
Rannikkolaivaston Pansion tukikohdan koronatestit valmistuivat – neljä uutta tartuntaa
Rannikkolaivaston Pansion tukikohdassa on sairastunut yhdessä yksikössä nyt noin 50 varusmiestä. Tartuntarypäs tuli ilmi vajaa kaksi viikkoa sitten.
Hornetit näkyvät ja kuuluvat Keski-Suomen taivaalla tällä viikolla
Karjalan lennoston Platta 21 -harjoituksen yhtenä tukikohtana on Tikkakoski.
Päiväntasaajan Guinean räjähdysonnettomuuden uhrimäärä kasvoi
Räjähdyksessä kuolleita on yli 100 ja loukkaantuneita pitkälti yli 600.
Päiväntasaajan Guineassa lähes sata ihmistä kuoli tulipalosta alkunsa saaneessa räjähdyssarjassa
Yli 600 ihmistä loukkaantui. Noin 250 000 asukkaan Batassa lähes kaikki rakennukset vaurioituivat räjähdyksissä.

Päiväntasaajan Guineassa räjähdysten sarja ravisutti sotilastukikohtaa – ainakin 20 kuollut ja satoja loukkaantunut
Presidentti Teodoro Obiang Ngueman mukaan onnettomuus johtui sotilaiden huolimattomuudesta.

Yhdysvallat iski Syyriassa Iranin tukemien joukkojen kohteeseen
Isku oli presidentti Joe Bidenin hallinnon ensimmäinen sotatoimi.