Uusimmat artikkelit
Siili voi jäätyä kuoliaaksi, jos pesään valuu vettä ja tulee pakkanen – näin sahaavat lämpötilat vaikuttavat luonnoneläimiin
Suomessa on monia lajeja, joille lumi on tärkeää suojautumisen kannalta. Syken erityisasiantuntija Riku Lumiaro kertoo, millaisia vaikutuksia nykytalven äärioloilla voi olla eläimiin.
Myyrien määrä nyt huipussaan, mutta talven aikana kannan odotetaan romahtavan
Myyrien määrä vaihtelee eri vuosina. Huippukausina myyrät aiheuttavat myös runsaasti esimerkiksi taimikkotuhoja.
Ylä-Lapin myyräkannat kasvussa – huippua odotetaan ensi syksyksi
Luonnonvarakeskuksen syksyn seurantapyynneissä havaittiin varsinkin Käsivarren myyrätilanteen muodostuneen jo melko vahvaksi.
Myyrähuippu Kainuussa ja Pohjois-Karjalassa, Pohjois- ja Etelä-Savossa myyriä on vähän tai kohtalaisesti
Myyräkannoissa on isoja eroja eri maakuntien välillä. Eroja on myös kannanvaihtelun muodossa, sillä paikoin pitkä vaihtelusykli on korvautunut vuodeaikasyklillä.
Pohjois-Karjalassa liikuskelee nyt paljon pelto- ja metsämyyriä – Luonnonvarakeskus muistuttaa myyräkuumeesta
Viime kesän kasvaneet myyräkannat näkyvät edelleen myyrien määrässä. Itä-Suomessa myös myyräkuumetta aiheuttavia metsämyyrien jätöksiä on runsaasti.

Älä siivoa myyrän jätöksiä imurilla tai harjalla, märkä rätti on parempi
Metsämyyrän jätöksiin liittyy hengitysteitse tarttuvan myyräkuumeen riski.
Kaakon myyräkannasta odotetaan kohtalaista – suurimmassa osassa Suomea pelto- ja metsämyyriä on sen sijaan vähän
Oulun seudulta Itä- ja Kaakkois-Suomeen ulottuvalla vyöhykkeellä myyriä tavataan kohtalaisesti. Tämä tarkoittaa myös taimituhoja ja myyräkuumeriskiä.
Tuhosiko myyrä puutarhasi? Tutkija toteaa, että kahvinpurut tai kalanperkuujäte eivät toimi ja tyrmää muutkin vippaskonstit
Kevään seurantapyynnit ovat tällä hetkellä kesken, joten kokonaiskuvaa myyrien määrästä Suomessa ei vielä ole. Mahdollisista myyrähuipuista puhutaan vasta syksyisin, lisääntymiskauden jälkeen. Ero edellisiin vuosiin voi olla monisatakertainen.
Pöllöt saattavat jättää tänä keväänä pesinnän väliin
Hämeessä on kuultu vain vähän viiru- ja lehtopöllöjen huhuilua.
Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa on kuukauden sisällä ollut useita myyräkuumetapauksia – syksyn myyräkanta alueella Suomen runsaimpia
Kalajoki–Merijärvi-alueella myyräkuume-epidemia on nyt sattunut hieman normaalia myöhemmäksi. Myös Ylivieskan seudulla useita tapauksia on ollut alkutalven sijaan joulukuulla. Myyräkuumeen esiintyvyys riippuu myyrien kannasta.
Myyräkanta on huipussaan pohjalaismaakunnissa – taimia kehotetaan suojaamaan ja metsävakuutustakin on syytä harkita
Taimituhoja voi ehkäistä runkosuojilla, lumen polkemisella taimien ympärillä ja pyytämällä myyriä loukuilla.
Myyräkannat kohtalaisia Savossa
Etelä- ja Pohjois-Savossa myyriä on yhtä paljon kuin muutamana edellisenä syksynä. Kannan odotetaan nousevan huippuunsa vuoden kuluttua.

Lapissa on nyt vähän myyriä
Käsivarressa myyräkannat ovat alkaneet runsastua.
Maisemasuunnittelijan vinkki: "Istuta narsisseja suojaamaan tulppaaneja myyriltä"
Kevään kukinnon onnistumiseksi kukkasipulit on syytä istuttaa kuohkeamultaiseen maahan, jonka lämpötila on alle kymmenen astetta. Alan asiantuntija muistuttaa, että sipulikukat eivät menesty, jos vesi seisoo kukkapenkissä.
Myyräkannat kasvaneet pohjalaiskunnissa
Myyräkannat ovat alhaiset suurimmassa osassa Suomea, Pohjanmaalla kanta on kuitenkin kasvussa.

Myyrät saattoivat aiheuttaa talven aikana taimituhoja pohjoisessa Metsä-Lapissa
Luonnonvarakeskus kehottaa metsänomistajia tarkastamaan taimikkonsa tuhojen varalta. Taimikoiden uudistaminen ja täydennysistutus kannattaa tehdä vasta keskikesällä tai sen jälkeen.
Erikoisella tavalla loukkaantunut sinisuohaukka Hemmo hoivattiin kuntoon – katso video: näin lintu päästettiin takaisin vapauteen
Sinisuohaukka on petolintu, joka saalistaa pienjyrsijöitä ja pikkulintuja. Ne saalistavat yleensä avomailla ja törmäävät harvoin esimerkiksi talojen ikkunoihin. Hemmoksi nimetyn sinisuohaukan tarinalla oli onnellinen loppu.
Innokkaan lintuharrastajan lintulauta hiljeni oudosti: syylliseksi paljastui pieni, mutta tehokas petolintu – katso kuvat
Markku J. Hytönen ikuisti hetken, kun pieni varpuspöllö tuli hakemaan helpon aterian lintulaudalta.
Kanta-Hämeessä myyrät porskuttavat
Maakunnassa on myyriä paikoin enemmän kuin viime syksynä, kertoo Luonnonvarakeskus.

Tiistai 20.10.2020 (tv)
Poliisi. Myyräkuume. Männynkävyt. Sääennuste..
Jopa neljä viidesosaa myyräkuumeen saaneista kantaa sen tietämättään – Suomessa tautia diagnosoidaan suhteessa väestöön eniten maailmassa
Myyräkuumeen yleisyyteen vaikuttavat muun muassa kesämökkikulttuuri ja se, että monet asuvat edelleen maaseudulla.

"Se meni aika ärhäkäksi" – hankalaa jänisruttoa liikkeellä nyt tavanomaista enemmän
Tauti yleistyy kolmen vuoden välein myyräkannan vaihtelun mukaan.
Hurjasti pyörivä kontiainen ja meriharakan herkkuhetki. Mitä luonnossa tapahtuu? Soita ja kysy, Luontoilta vastaa!
Luontoillan kuvalliset kysymykset.
Lepakon lepotauko, huohottava pihakaveri ja kuusen piikkipallot. Mitä luonnossa tapahtuu? Soita ja kysy, Luontoilta vastaa!
Luontoillan kuvalliset kysymykset.
Myyrämäärät kasvavat: Koillismaalla, Kainuussa ja Metsä-Lapissa myyräkannan huippua odotetaan syksylle
Myyräkantojen koko vaihtelee nyt pohjoisessa, mutta laajoilla alueilla kannanvaihtelun huippua odotetaan ensi syksyyn.
Pölyä ja myyräkuumetta torjuvista hengityssuojaimista pulaa myös maatiloilla – myyjien varastot ovat tyhjät
Ammattimaisia hengityssuojaimia käytetään maatiloilla ja vapaa-ajan asunnoilla esimerkiksi siiloja tai varastoja siivotessa pölyn ja myyräkuumeen torjumiseksi.
Lehtopöllö on nykyään yhä useammin ruskea – tuoreen tukimuksen mukaan värillä on väliä
Lehtopöllöjen ruskea väritys on yleistymässä Suomessa. Suomalaisen tutkimuksen mukaan ruskeat lehtopöllöt ovat lisääntyneet lumettomina talvina.
Kettu hakee videolla jemmastaan ison rusakon – rohkea ja utelias kaupunkikettu on eri maata kuin piilossa pysyvä maalaisserkkunsa
Jo useiden sukupolvien ajan kaupungeissa asuneet ketut ovat alkaneet sietää hyvin ihmisiä.

Porvoossa autoon törmännyt ja pahoin loukkaantunut tunturipöllö nukkui ikiuneen Korkeasaaressa: "Ei voi jäädä meille lemmikiksi"
Korkeasaaren mukaan nälkiintynyt lintu oli etsimässä etelästä myyriä.

Kiivain myyräkuumekausi alkamassa – viime vuonna Keski-Pohjanmaa kipusi tilastokärkeen
Myyräkuumetapaukset ovat suorassa suhteessa myyrien määrään.

Myyräkannat ovat tänä syksynä vahvoja Kanta-Hämeessä
Riski myyräkuumeelle on nyt suuri.

Myyriä on nyt Pohjois-Savossa paljon – myyrätuhojen ja myyräkuumeen riski tulevana talvena korkealla
Luonnonvarakeskuksen mukaan myyrät ovat kannanvaihtelunsa huippuvaiheessa muun muassa Itä-Suomessa

Myyriä runsaasti Ylä-Lapissa – kanta kasvamassa Metsä-Lapissa
Myyräkanta romahtanee Ylä-Lapissa tänä talvena.

Pohjois-Karjalan myyräkanta on huipussaan
Luke varoittaa talven myyrätuhoista ja myyräkuumeen riskistä.

Myyräkannat tänä vuonna huipussaan – myyrien karkottamiseksi puutarhasta voi ripustaa vaikka pöllöille pönttöjä
Myyrätuhojen välttämiseksi kannattaa puutarhan arat kasvit sekä esimerkiksi omenapuut suojata tiheällä verkolla.

Myyrä pyörittää pohjoisen ekosysteemiä – pohjoisimmassa Suomessa eletään nyt myyrähuipun loppuvaihetta
Professori Heikki Henttonen on tutkinut myyriä jo 50 vuotta, ja jatkaa yhä eläkepäivinäänkin.

Myyräkanta on elpymässä monen heikon vuoden jälkeen
Myyrien määrä vaikuttaa suoraan myös monien pienpetojen kantoihin.

Retkeilijät ikuistivat söpöt pikkuketut hurmaaviin valokuviin – lue asiantuntijan ohjeet pentujen kohtaamiseen
Neljä leikkivää ketunpoikasta oli iloinen yllätys Päijänteen kansallispuistossa. Katso kuvat!

Kyykäärmeitä liikkeellä tavanomaista enemmän – "Kyistä on ihmiselle hyötyä"
Maailman pohjoisin käärme, suomalainen kyy, ei ole aggressiivinen ihmisiä kohtaan.

Hiirenloukku voi olla siilin surma
Oululaiselle siilien harrastelijahoitajalle Siili-Sepolle on tullut ilmoituksia hiirenloukkujen loukkaamista siileistä.

82-vuotias haluaa pelastaa siilit ja rakensi niille oman asuinalueen – jokaisella on nyt oma kaksio
Siilistä ei vastoin yleistä käsitystä ole myyrän tai käärmeen jahtaajaksi.

Myyrät söivät satoja Oulun kaupungin omenapuita talven aikana
Nuorten hedelmäpuiden lisäksi jyrsijöille on kelvannut myös sellaiset puut, jotka niille eivät ole aiemmin maistuneet.

Myyrät ovat myllänneet kotipihoja, mutta tuhot ovat ennustettua pienemmät
Kevät on paljastanut paikoin pahoja myyrätuhoja pohjoisen taimistoilla ja kotipihoissa.
Lintuhoitajan jipolla voit auttaa nälkiintynyttä pöllöä: kieritä lihanpalaa lemmikkieläimen karvoihin ja vie pala tarjolle iltahämärässä
Pöllöjä on nähty talojen pihoilla vaanimassa lintulaudan alla hääriviä jyrsijöitä. Ihmisasutuksen lähelle pyrkiminen on merkki vakavasta ravinnon puutteesta.

Älä syötä puuntaimiasi myyrille: istuta metsä aikaisin keväällä
Myyräkannat ovat vahvistumassa Kainuussa, joten puiden istutukset suositellaan tehtäväksi jo keväällä

Myyräkannat ovat vahvistumassa Pohjois-Pohjanmaalla – myös riski sairastua myyräkuumeeseen kasvaa
Kasvavat metsä- ja peltomyyräkannat kohottavat Luonnonvarakeskuksen mukaan madollisuutta saada myyräkuume-virustartunta.

LUKE: Lapin myyräkannat huipussaan seuraavina parina vuonna
Korkeasta myyräkannasta hyötyvät muun muassa pöllöt ja muut petolinnut, mutta ihmisille myyrähuipusta voi olla harmiakin.

Lautaselle kakkaava kettu jäi kiinni itse teossa – miksi ketut ulostavat esineiden päälle?
Riistakameran kuvassa kyykkii kettu. Asennosta näkee, että kettu on kakalla. Luontoillan asiantuntijan mukaan kyseessä ei ole haiseva vastalause eikä kakkakepponen, vaan jätökset ovat kettujen muistilappuja.

Loukuta ja lopeta tupakanpoltto! Loppusyksyn myyräkuume-epidemiaan kannattaa varautua ajoissa
Merkkejä on jo näkyvissä, että parin lamavuoden jälkeen myyräkannat ovat kovassa kasvussa.