Uusimmat artikkelit
Päivikki Palosaari Rovaniemen hovioikeudessa – Syyttäjä vaatii kovempaa rangaistusta laittomasta kaatopaikasta
Syyttäjä vaatii Palosaarelle ehdollista vankeutta ympäristön turmelemisesta.
Työnjohtaja sai 3000 euron sakot luvattomasta kaatopaikasta Kolarissa
Käräjäoikeuden mukaan alueella oli säilytetty ja poltettu huomattava määrä jätettä useiden vuosien ajan.
Muovia, ratapölkkyjä, asuntovaunuja – marjatilayrittäjä pitää mailtaan löytynyttä jätelastia roskaantumisena eikä rikoksena, Yle seurasi oikeudenkäyntiä
Eteläkarjalaisen marjatilan yrittäjää syytetään ympäristön turmelemisesta ja törkeästä veropetoksesta.
Valtavan jätevuoren mailleen kätkenyt marjatilayrittäjä käräjille tiistaina – kätkö löytyi 2 vuotta sitten, ja siivoaminen jatkuu yhä
Muovia sisältävä maa-aines odottaa toimenpiteitä Etelä-Karjalassa sijaisevalla marjatilalla.
Kaivosyhtiö Dragon Mining lupaa selvittää Oriveden salaisen kaatopaikan koostumusta
Yhtiö tutkii, voisiko jätelouhosta tyhjentää kauko-ohjattavalla laitteella.
Sellutehtaan vaaralliset jätelietteet vetivät puoleensa lintuja ja bongareita Tampereella – Lintuharrastuksen historia kertoo kaupungin kehityksestä
Koulupoikien tie vei lintujen perässä kaatopaikalle, lentokentälle ja jätelietteelle. Parhaat paikat haisivat ja olivat vaarallisiakin.
Mäntsälään on tulossa uusi lentokenttä – Lähellä asuvat pelkäävät betonijätteen pilaavan pohjavedet, ympäristölupa kuitenkin irtosi
Paikalliset asukkaat eivät halua joutua Etelä-Suomen kaatopaikaksi. Yrittäjien mukaan kenttä tuo Mäntsälään miljoonia euroja vuosittain.
30 vuotta sitten jätteet kipattiin kaatopaikalle peräkärrystä ilman lajittelua – nyt suomalaisten jätteestä suurin osa hyötykäytetään, mutta kierrätys ontuu yhä
Pietarsaarelainen Ekorosk Oy oli lajittelun edelläkävijöitä 30 vuotta sitten. Samaa työtä tehdään edelleen.
Etelä-Hämeen luonnonsuojelupiiriltä punaista valoa Tuuloksen kiertotalouspuiston suunnitelmille
Luonnonsuojelupiirin lausunnossa muistutetaan, että alueella tehdyillä avohakkuilla on jo menetetty metsäkanalintujen elinalue.
Oriveden kultakaivokseen säilötyistä jätteistä lisätietoa entisiltä työntekijöiltä
Tiedot koskevat jätteiden laatua ja kaivostoiminnan aikaisia käsittelytapoja.
Tukesin virkamiehen rikosepäily tuli ilmi kiistellyn kaivoksen rikostutkinnan yhteydessä: Salaisessa kaatopaikassa on yhä jätteitä
Tukes on antanut lausuntoja Oriveden kultakaivoksen turvallisuudesta ja keskustellut kaivoksen jätteiden siivouksesta. Kaikkia jätteitä ei vieläkään ole tuotu pois kaivoksesta.
Valkeakosken Mahlianmaan kaatopaikkalaajennuksesta edelleen näkemyseroja
Jätekierrätysaluetta suunnitteleva Fortum haluaa rakentaa suojaksi maisemavallin, mutta kaikki eivät ole vakuuttuneita sen myönteisistä vaikutuksista.
Testasimme 70 vaatteen kuituselosteiden paikkaansapitävyyden – paljastui vääriä lappuja ja yhdisteitä, joita on lähes mahdoton kierrättää
Suomalainen heittää pois vuodessa keskimäärin 13 kiloa tekstiilejä. Siksi olisi tärkeää, että vaatteet olisivat helposti kierrätettävissä – ja että myös tiedettäisiin, mitä niissä on.
Kriisissä oleva amerikkalainen öljyteollisuus haluaa nyt viedä muoviroskaa Keniaan – "Maastamme tulee kaatopaikka"
Kenia on tunnettu tiukasta lainsäädännöstään muovin suhteen. Nyt ympäristöjärjestöt pelkäävät, että maa joutuu luopumaan siitä vapaakauppasopimuksen nimissä.
Forssan Viksbergin kaatopaikkakaasut poltetaan
Käytöstä poistetulta kaatopaikalta nousee pääasiassa metaania.
Rovaniemi haluaa selvittää, minne tuulivoimaloita voisi rakentaa
Johtoryhmän mukaan kaupungin kannattaa tehdä asiasta alustava selvitys, jota voidaan käyttää päätöksenteon pohjana tulevaisuudessa.
Eilisen laatutavaraa löytyy nyt metsän kätköistä – tältä näyttävät hylätyt Salorat, Upot ja muut romut omin luvin perustetuilla kaatopaikoilla
Kuvasimme metsään hylättyjä tavaroita eri puolilla Pohjois-Suomea.
Kaatopaikkakaasusta syntyi onnistuneesti liikennepolttoainetta Salon Korvenmäen jätekeskuksessa
Pilotin tuloksista toivotaan läpimurtoa yhdyskuntajätehuollon ilmastovaikutusten vähentämiseen.
Mikromuoveja on vesistöissä myös Hämeessä
Määriä vesissä, vesieliöissä ja kaloissa ei vielä tiedetä.
Dragon Mining ei halua vieläkään siivota Oriveden kaivoksen laitonta kaatopaikkaa – ely määrännyt tutkimaan jätteiden laadun
Yhtiön mukaan jätteiden poistaminen ei ole turvallista tai tarpeellista.
Carl Jernström syntyi sirkuskiertueella ja täyttää nyt edesmenneen tirehtööri-isänsä haaveen: Suomeen avataan Sirkusmuseo, kokoelmissa yllättävä ”tv-legenda”
Sirkusala on toivonut taidemuodolle omistettua museota Suomeen jo vuosikymmenien ajan.
Vieläkö kaatopaikoilla on lokkeja, rottia ja ällöttävää lemua? – Katso kello 12.00 alkaen, millainen on hellepäivä modernissa jätekeskuksessa
Jätevuorten paikalla on nyt maisemoituja kukkuloita, ja työtehtävien lisäksi suuria muutoksia on tullut esimerkiksi lintujen elinoloihin.
Jätekasa paloi Turussa Topinojan jätekeskuksessa, savua muodostui runsaasti – vaara ohi
Sammutustyö ja vaaratilanne ovat ohi.
Millainen on uusi kierrätyspuisto, jota yksikään kunta Päijä-Hämeessä ei halua tontilleen?
Hollolaa pidetään parhaana paikkana kierrätyspuistolle, mutta kunta ja kuntalaiset haraavat vastaan.
Malmin lentokentällä tehdään kesällä luonto- ja maaperätutkimusta
Malmilla tutkitaan esimerkiksi pintamaiden kierrätyksen mahdollisuutta sekä alueen kasvillisuutta.
Jätteen määrä lisääntynyt koronaviruksen aikana – eniten kasvua kartongissa ja muovissa
Lajittelu on saattanut jopa lisääntyä korona-aikana.
Tampere evacuates 350 residents over hazardous waste fire
Rescue officials say it may take days to fully extinguish the metal landfill fire.
Tampereen pilaantuneita maita ehkä Lakalaivaan
Lakalaivassa on ennestään mm. teollisuutta ja autoliikkeitä.
Sortumatalon viereiseen Vaakkolampeen on aikoinaan dumpattu jätteitä, mutta ne tuskin vaikuttavat asumiskelpoisuuteen
Näytteenotossa on lammesta löytynyt nahkateollisuuden kromia. Sortumatontin maat vaikuttavat ELY-keskuksen mukaan siltä, että niissä ei ole myrkkyjä.
Jäteongelmien kanssa painiskeleva Kiina kieltää muovipussien käytön suurkaupungeissaan
Kiina luopuu vaiheittain myös muovisten kertakäyttöaterimien käytöstä.
Kuvataiteilija pelasti leikkiauton juhannuskokosta: "Minulla on koossa materiaalia loppuelämäkseni"
Anu Tuominen on keräilijä. Hän tietää, miten hienoja löytöjä voi tehdä roskalavoilta ja kirpputoreilta.
Susanna Turusen Eurooppa-kirje: Toivon joulupukilta kansalaiskompetenssia – sivistys on kriisissä
Saat Euroopan unionin sisäpiirijutut kerran viikossa suoraan sähköpostiisi, kun tilaat Ylen Eurooppa-uutiskirjeen.
Suu makeaksi joulukuusen neulasilla
Miljoonien joulukuusien neulaset päätyvät joulun jälkeen kaatopaikalle pahentamaan ilmastonmuutosta. Neulasille olisi paljon parempaakin käyttöä, sanovat brittikemistit.
Miksi 10-vuotias Tanja Lozova näytti kurkunleikkauseleen Moskovan kuvernöörille? Venäjän jätekatastrofi kolmessa minuutissa
Venäjän jäteongelma on kärjistynyt sodaksi.
Vanhat kodinkoneet ja autonromut muuttuvat jätteeksi, josta yritykset yrittävät päästä eroon kaikin keinoin – yksi ei ole edes onnistunut siinä
Suomessa vaarallisen jätteen polttoon on ruuhkaa. Moni yritys on saanut luvan luokitella jätettä tavanomaiseksi jätteeksi.
Kaatopaikka pääsi eroon eläimistä – sai erikoisluvan ampua lokkeja
Kaatopaikoilla ammutaan lintuja erikoisluvan turvin. Pitkän linjan lintuharrastaja ihmettelee ampumisen syytä.
Enää pari prosenttia jätteestä päätyy kaatopaikalle – lajittelu ja kierrätys ei ole turhaa
Vielä kymmenen vuotta sitten Meri-Lapissa kaatopaikalle loppusijoitettiin 60 prosenttia jätteistä.
Lakkouutinen ei tavoittanut kaikkia Topinojan jätekeskuksen asiakkaita – LSJH käännyttää kymmeniä asiakkaita tunnissa
JHL:n ja Jytyn lakko Turun kaupunkia ja kaupungin konserniyhtiöitä vastaan päättyy perjantaina puoliltaöin.
Kiinan suurimmalla kaatopaikalla roskavuori kohoaa jo 150 metriin, eikä enempää mahdu – kaatopaikka täyttyi 25 vuotta etuajassa
Kiinassa kotitalousjätettä syntyy vuosittain satoja miljoonia tonneja.
Nilsiän mopoilualueen rakentamiselle talkooavustus Kuopion kaupungilta
Alueen rakentamisesta ja ylläpidosta vastaa Nilsiän urheiluautoilijat.
Kontiosuolle tulossa iso maankaatopaikka – YVA-menettely alkaa
Joensuun nykyiset maankaatopaikat ovat täyttymässä.
Vaasalaisten apua tarvitaan Suvilahden vanhan kaatopaikan kehittämiseen
Viiden vuoden kuluttua aluetta voidaan käyttää erilaisiin virkistystarkoituksiin.
Pikamuoti koukuttaa ja on sisäsiisti tapa hallita tunteita – Professori: Se vertautuu pikaruokaan ja kertakäyttökulttuuriin
Ylen toimittaja Marjut Mäntymaa tietää entisenä vaatemyyjänä pikamuodin olevan ongelma, mutta edelleen aika ajoin sortuu siihen. Miksi? Katso video.
Aidon omenasiiderin tekijät metsästävät omenoita hylätyiltä pihoilta – "Semmoisia makuja ei löydy mistään muualta"
Käsityönä tehtävän siiderin raaka-aineeksi sopivat myös muuten kaatopaikalle joutuvat omenat. Harrastus on lisääntynyt.
Ruokajätteen kierrätystä vastustettiin vielä 90-luvulla: "Onhan siellä kaatopaikalla tilaa" – nyt Suomen jätehuolto on uuden haasteen edessä
EU:n kiristyvät kierrätystavoitteet ovat tuomassa merkittäviä muutoksia jätehuoltoon. Tehtävä ei ole helppo, sillä se vaatii toimia lähes kaikilta.
Uskomaton teko: Vuoden jätteet hillopurkissa – jätteetön elämäntapa vaatii paljon työtä, tässä 5 yksinkertaista vinkkiä alkuun pääsemiseksi
Suomessa enää pieni osa jätteestä päätyy kaatopaikalle, mutta riittäisikö pieni hillopurkki kokonaisen vuoden jätteille?
Tuhannet putsaavat ympäristöä maailman siivouspäivänä – On meidän vastuullamme auttaa luontoa, sanoo vapaaehtoinen
Maailman siivouspäivä kannustaa pitämään ympäristön puhtaana.
Pietarsaaren kaatopaikalla paloi taas
Samalla kaatopaikalla paloi vain muutama viikko sitten viimeksi.