Uusimmat artikkelit
Allergiakausi oli nyt poikkeuksellisen pitkä – ilmastonmuutos pidentää siitepölyoireiden kestoa
Allergiakausi voi pahimmillaan kestää jatkossa tammikuusta lokakuuhun. Eurooppaa valtaava tuoksukki venyttää kautta loppupäästä ja leudot talvet alkupäästä.
Allergiakausi uhkaa venyä: Eurooppaan saapunut vieraslaji levittää siitepölyä Suomeen
Ilmaston lämpeneminen vaikuttaa myös siitepölykauteen. Eurooppaa valloittava marunatuoksukki ei vielä menesty Suomessa, mutta pitenevät syksyt saattavat muuttaa tilannetta.
Tuore väitöstutkimus: Sektiolla syntyneillä on enemmän astmaa ja allergioita
Turun yliopistossa tehdyn väitöstutkimuksen mukaan syntymä keisarileikkauksella lisää riskiä sairastua astmaan ja allergiaan, sekä lihavuuteen.
Koivujen siemensade tunkee nyt joka paikkaan – huomioi nämä kolme asiaa
Kaikkialla leijailevia koivun siemeniä on niin paljon, että se vaikuttaa muutamaan käytännön seikkaan.
Punkin puremasta harvinaisen liha-allergian saaneiden määrä on kasvanut jyrkästi Yhdysvalloissa – Suomessa on todettu aiemmin muutama tapaus
Allerginen reaktio voi olla hengenvaarallinen. Suomesta tavattu vain muutama tartunta, kertoi Duodecim vuonna 2021.
Sateet väistyvät ja edessä on lämmin viikko – koko maassa päästään yli 20 asteen
Maan pohjoisosiin luvattaneen lämpimimpiä säitä ensi viikon alkuun.
Helteinen sääjakso lisää sinilevää – Kellon Kiviniemen uimarannalla sitä on jo runsaasti
Kiviniemen uimaranta ei ole tällä hetkellä uintikiellossa, mutta uimista kannattaa välttää silloin kun sinilevää on runsaasti.
Lemmikit voivat päästä kauppoihin ja kirjastoihin, mutta entä jos allergikko osuu paikalle? Kysyimme, kumpi väistää
Laki mahdollistaa lemmikin ottamisen mukaan useisiin julkisiin tiloihin. Siitä voi aiheutua hankala tilanne, jos samassa tilassa asioi yhtä aikaa vakavasti allerginen.
Pitkittyneen yskän laukaisijana voi olla myös korona
Pelkkien oireiden perusteella on vaikeaa päätellä mikä on hengitysvaikeuksien juurisyy.
Siitepölykartat hohkaavat nyt tummanpunaisina – allergiset voivat saada keväällä oireita myös ruoasta
Arvioidaan, että noin puolet koivulle allergisista saavat oireita myös tietyistä ruuista. Etenkin koivun kukinta on nyt runsasta.
Äitienpäivää kohden suunnataan jo kesäisessä säässä – sateettomat päivät voivat panna allergikot koville
Alkuviikolla päästään nauttimaan +15 asteen lämpötiloista useilla paikkakunnilla. Loppuviikosta rikki voi mennä jo +20 astetta.
Kokolattiamatot ovat kasvava trendi avokonttoritiloissa – asiantuntija neuvoo, mistä tunnistaa laadukkaan maton
Markkinoilla on monenlaisia mattoja. Hyvälaatuisen maton tärkeimpiä ominaisuuksia on, ettei siitä irtoa kuituja tai pölyä. Myös mattoliimoihin kannattaa kiinnittää huomiota.
Keskiviikko 12.4.2023 (radio)
Helsingin palkanmaksu. Erikoissairaanhoidon jonot. Kesänopeudet. Siitepölykausi. Sää.
Suomalaislapsille lähetetään kotiin superhiekkaa: toivotaan apua allergioihin, koska päiväkotien hiekka on niin köyhää
Tampereen yliopiston tutkimuksessa lapsia pyydetään leikkimään kotona hiekalla ja mullalla. Taustalla on oletus siitä, että liian hygieeniset olot voivat pahentaa tai aiheuttaa allergioita.
Suomessa tutkitaan, miten siitepölyallergiat kehittyvät tulevaisuudessa – oireet ja allergisten määrä saattavat kasvaa merkittävästi
Siitepölyallergisia voi olla tulevaisuudessa Suomessa jopa puolet enemmän kuin nyt. Itä-Suomen yliopistossa tutkitaan, miten siitepölyallergiat muuttuvat tulevaisuudessa.
Poikkeuksellisen leipomojutun tutkinta jatkuu, poliisi on vielä vaitonainen allergisista reaktioista
Keuruulla toimineen leipomon epäillään valmistaneen soijattomia tuotteita, jotka on paistettu samoissa rasvoissa kuin soijaa sisältävät tuotteet. Pakkausmerkinnät tästä ovat olleet puuttellisia.
Siitepölykausi alkamassa, herkimmät allergikot voivat saada oireita jo tammi-helmikuussa
Turun yliopiston siitepölytiedotus odottaa siitepölykauden alkavan Etelä-Suomessa jo helmikuussa muualta Euroopasta kulkeutuvalla pölyllä.
Heinola helpottaa tuoksuyliherkkien työntekijöidensä arkea – kaupunki sitoutuu tuoksuttomuuteen
Kaupungin työyksiköt suosittelevat jatkossa välttämään muun muassa haju- ja partavesien käyttöä.

Rautavaaralla aloite hajusteettomasta kunnasta
Aloitteen on tehnyt kunnan koulukeskuksen henkilökunta.
Mirka Hakkarainen on löytänyt päästään 34 hirvikärpästä – metsää hän ei silti välttele vaikka saakin pistoista ikäviä oireita
Hirvikärpäset voivat aiheuttaa märkiviä pahkoja ja pitkäkestoisia oireita. Ihmisessäkin hyvin viihtyvät hirvikärpäset ovat levinneet jo napapiirille asti.
Heinien siitepölykausi voi alkaa yhä aiemmin, jos ilmasto jatkaa lämpenemistään
Itä-Suomen yliopiston koordinoiman tutkimuksen mukaan lämpötilan ja hiilidioksidin määrän nousu aikaistaa heinien siitepölykautta.
Allergy symptoms should be carefully managed, expert warns
While many can manage with over-the-counter allergy remedies, those suffering from breathlessness should also take asthma medications as a precaution.
Siitepölymäärät ovat pysyneet maltillisina – allergiaoireita tulisi silti hoitaa huolellisesti
Tänä kesänä siitepölyä ei ole ollut ilmassa merkittäviä määriä. Asiantuntija suosittelee silti huolehtimaan allergiaoireista, jotta ne eivät kehity astmaksi.
Kaakkois-Suomen siitepölykausi oli hankala koivuallergikoille – nyt kukintavuorossa ovat heinät
Koivun siitepölykausi oli Kaakossa viime vuotta vähäpölyisempi, mutta silti allergikoille hankala. Heinien siitepölymäärä on jäänyt toistaiseksi vähäiseksi.
Koivun kukinta allergikkojen riesana – tilanne pahenee viikonloppuna
Mikäli viikonloppuna saadaan sateita, voivat ne helpottaa allergikkojen tilannetta. Siitepölypitoisuuksien odotetaan kuitenkin nousevan kaikkialla maan etelä- ja keskiosissa runsaiksi.
Koivun kukinta Kaakossa viime vuotta heikompaa – allergiakausi jatkuu viime vuotta helpompana
Koivut käyttivät viime vuonna kukintaan paljon voimavaroja. Näin myös tämän kevään allergiakaudesta odotetaan viimevuotista kevyempää.
Koivu pölisee ja ihminen aivastaa – allergianeuvoja kertoo seitsemän vinkkiä, joilla siitepölykaudesta selviää paremmin
Moni elää tuskastuttavia aikoja juuri nyt. Koivun siitepöly on yksi suomalaisten tavallisimmista allergian aiheuttajista.
Kun kasvit ryhtyvät lisääntymishommiin, on touhu melkoista arpapeliä
Siitepölyn määrä sen kuin lisääntyy ja se johtuu siitä, että puilla on kamala paniikki päästä jatkamaan sukuaan.
Siitepölyä Keski-Suomessa juuri nyt vähän, lepän kukinta laantumassa ja koivun vasta alkamassa
Siitepölyallergiasta kärsivät näyttävät pääsevän tänä keväänä suhteellisen vähällä. Lepän ja koivun kukinta on tänä vuonna jopa keskimääräistä heikompi.
Allergikot kiittävät: lepän ja koivun kukinta heikkoa tänä vuonna, pohjoiset ilmavirtaukset pitäneet Keski-Euroopan siitepölyt poissa
Lepän kukinta on Etelä-Savossa jo ohi, koivun kukinta alkaa lähiviikkoina.
Huonekasvit rikastuttavat kodin mikrobiston monimuotoisuutta – tutkijat havaitsivat, että jo muutama kasvi saa aikaan muutoksia
Tuoreessa tutkimuksessa havaittiin, että huonekasvit rikastuttivat mikrobistoa, jolle ihmiset kotonaan altistuivat. Jatkossa tutkijat haluavat selvittää huonekasvien mahdollisia terveyshyötyjä.

Tutkimus: ilmastonmuutos sekä aikaistaa että pidentää heinänuhakautta, siitepölyn määrä ilmassa moninkertaistumassa
Monet allergisoivat kasvit saavat puhtia ilmaston lämpenemisestä ja ilman lisääntyneestä hiilidioksidista. Muutos näkyy jo, ja mallinnuksien mukaan suuntaus jatkuu.
Pähkinäpensaan kukinta alkamassa Lounais-Suomessa – lepän siitepölyä kulkeutuu jo Suomeen
Turun yliopiston aerobiologian yksikkö seuraa siitepölymäärien kehitystä.
Osa allergikoista saa jo oireita – lepän ja pähkinäpensaan siitepölyä tulee kaukokulkeumina, kukinta on alkamassa viikon sisällä Suomessakin
Ensimmäiset pähkinäpensaat ja lepät ovat pian aloittamassa kukinnan Lounais-Suomessa ja Uudellamaalla, arvioi Turun yliopiston dosentti Annika Saarto.

Siitepölyallergikot voivat saada jo oireita – lepän kukinta alkanut Euroopassa, Suomessa kausi alkaa lähiviikkoina
Suomessa lepän ja pähkinäpensaan kukinta ei ole vielä alkanut, mutta maahan on kulkeutunut siitepölyä muualta Euroopasta.
Anni-Lotta Niemisellä kävi tuuri, kun EU-asetus kurittaa kauneudenhoitoalan kollegoja: "Monet varmasti joutuvat heittämään värejä roskiin"
EU-asetus kieltää ison osan tatuoinneissa ja pigmentoinneissa nykyään käytössä olevista väreistä 4. tammikuuta alkaen.
Kultainen noutaja
Opettavaisen tarinan kansalle nosti esiin Kajo.
Allergiaoireet ovat lisääntyneet kasvihuoneissa työskentelevillä – yleisiä herkistäjiä biologiset torjuntaeliöt ja pölytykseen käytetyt kimalaiset
Kasvihuoneessa työskentelevillä on muihin ammatteihin verrattuna korkeampi riski altistumiselle sekä allergisoitumiselle. Työterveyslaitoksen selvityksen mukaan peräti 60 prosenttia siihen osallistuneista reagoi jollakin tapaa. Nyt käytäntöjä viilataan.
Ensimmäiset mikrobialusvaatteet ovat valmistuneet – suomalaisyritys uskoo tuotteensa parantavan vastustuskykyä allergioita vastaan
Villaisia alusvaatteita valmistava yritys on lanseerannut malliston, jonka uskotaan parantavan ihmisten vastustuskykyä esimerkiksi astmaa vastaan. Vaatteisiin on uutettu luonnon mikrobeja, joiden tiedetään ehkäisevän jopa allergioita.
Kempeleen Vihiluodon uimarannalla epäillään järvisyyhyä
Uimaranta ei ole järvisyyhyn vuoksi uimakiellossa, mutta pitkäaikaista oleskelua vedessä kannattaa välttää. Järvisyyhy ei ole ihmiselle vaarallinen, vaikkakin kiusallinen.
Suomessa 46 ihmistä on saanut vakavan allergisen reaktion koronavirusrokotteesta – riskiryhmään kuuluva Iida Pappinen kertoo, miltä siedätyshoidossa saatu anafylaksia tuntuu
Fimea on saanut 15. kesäkuuta mennessä 46 ilmoitusta vakavasta anafylaktisesta reaktiosta koronarokotuksessa. Määrä on pieni suhteessa rokotettuihin. Jos vakavia allergisia reaktioita on ilmennyt aiemmin, koronarokotuksen jälkeen oireita seurataan tavallista pidempään.
Kuuntele: hyönteisharrastaja kertoo, millaisia tauteja hyttyset levittävät maailmalla
Suomessa hyttyslajeja on tiettävästi 43 ja koko maailmassa niitä tunnetaan nelisen tuhatta. Pienestä koostaan ja mitättömästä ulkonäöstään huolimatta hyttynen on maailmanlaajuisesti varsin vaarallinen.
"Siitepölyallergikon kesä alkaa vasta ensilumen tullessa" – Koivun kukinta on väistymässä, heiniä odotellaan, nyt Pohjanmaalla pöllyävät havupuut
Pohjanmaalla, esimerkiksi Vaasan seudulla, kuusi ja mänty ovat kukkineet osin yhtäaikaa. Silmin havaittavaa siitepölyä on ilmassa ja pinnoilla paljon. Havupuut allergisoivat kuitenkin vähemmän kuin moni muu siitepöly.
Heavy pollen counts near record high across Finland
Birch allergy sufferers are likely having a more difficult time with symptoms than usual.
Koivuallergikoilla on ollut vaikeampaa kuin vuosiin: siitepölymäärät hipovat ennätyksiä, ja oireita ovat saaneet nekin, joilla allergiaa ei ole ollut
Koivun siitepölyä on ollut ilmassa liki ennätyksellisen paljon ympäri Suomea. Pohjoisimmassa Lapissa kukintaa vasta odotellaan. Siitepöly vaikeuttaa monien elämää, sillä noin miljoona suomalaista on sille allerginen.
Lauantai 22.5.2021 (radio)
Rahaministeri. Jääkiekon MM. Lennu-koira. Allergiaoireet. Sää.

Sateista tulossa hetken helpotus koivuallergikoille
Koivun kukinta on heikkenemässä maan etelä- ja keskiosissa, mutta jatkuu pohjoisessa huipussaan. Heinien siitepölymäärät ilmassa ovat toistaiseksi vähäisiä maan eteläosissa. Siitepölylle altistuminen heikentää immuunijärjestelmän puolustusreaktiota viruksia vastaan.
Keski-Suomessa meneillään koivun siitepölyhuippu
Siitepölyn runsauteen ei ole mitään erityistä syytä, vaan kyseessä on normaali vaihtelu vuosien välillä.
Lapissa mitattiin vuoden tähän asti lämpimimmät lukemat – herkimmille jo siitepölyoireita
Koivun siitepölymäärät ovat viime päivien aikana runsastuneet nopeasti Suomessa.
Siitepölykartta huutaa nyt punaisena, kun lämpö lyö koivut kukkaan – näillä vinkeillä voit nauttia kesäpäivistä ja välttää pahimmat oireet
Koivun siitepölyä on nyt paljon ilmassa aina Oulussa saakka. Etelämpänä siitepölyä on erittäin runsaasti. Lepästä ei enää tarvitse kärsiä. Koronan myötä arkipäiväistyneet kasvomaskit helpottavat siitepölylle allergisten elämää.