Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Oulun kaupunginjohtaja Seppo Määttä eroaa tehtävästään

Ulos savustettu kaupunginjohtaja tiesi jo keväällä tyytymättömyydestä: ”Viestitettiin, että nyt pitää skarpata”

Seppo Määttä ei vastannut oululaisten päättäjien odotuksia johtamisessa ja esillä olossa. Kaupungin asukkaita erouutinen on ihmetyttänyt ja jopa harmittanut.

Ilmakuva Kolarin kyläraitilta.

Antti Mulari ja Markku Vehkaoja jatkoon Kolarin kunnanjohtajakisassa

Ylläsjärven liikuntahalli pysyi kunnanhallituksen investointilistalla, valtuusto päättää ensi vuoden talousarviosta ensi viikolla.

kolikoita

Nousiainen tasapainottaa talouttaan – keinovalikoimassa esitetty esimerkiksi päiväkoti- ja kouluverkon karsimista

Nousiaisten kunnanvaltuusto käsittelee talouden tasapainottamisohjelmaa maanantaina kokouksessaan.

Sulkavan kunnanjohtaja Juho Järvenpää.

Sulkava pidentää kunnanjohtajan hakuaikaa

Sulkava jatkaa kunnanjohtajan hakuaikaa joulukuun 17. päivään saakka. Näillä näkymin uusi kunnanjohtaja valitaan tammikuun aikana.

Kärkölän pormestari Markku Koskinen katsoo kaukaisuuteen. On ulkona lumisateessa terveysaseman pihalla.

Pormestari vai kunnanjohtaja? Kärkölän johtamismallista voi syntyä viimein päätös helmikuussa

Kärkölässä on käyty pitkään keskustelua pormestarimallin jatkosta. Keväthangilla syntynee lopulta päätös siitä, jatketaanko nykyisellään vai tekeekö kunnanjohtaja paluun.

Ett berg av sopor på väg till Stormossen.

Ankara vääntö jätekuljetuksista jatkuu Pohjanmaalla: edes oikeuden kanta ja mojova sakko eivät saa tinkimään valinnanvapaudesta

Kiinteistöjen omistajat saavat yhä kilpailuttaa jätteenkuljetuksen. Tämän väitetään johtaneen siihen, että lietettä ajetaan metsään ja jätteitä poltetaan itse.

Pelkosenniemen kuntakeskus ilmakuvassa. Horisontissa oikealla siintää Pyhätunturin alue, kuvan vasemmassa reunassa virtaa Kitinen.

Hallinto-oikeus kumosi Pelkosenniemen päätöksiä – valituksia myös hylättiin

Hallinto-oikeus ei kuitenkaan puutu kunnan itsehallinnolliseen päätöksentekoon. Oikeuden kumottua päätöksiä kunta saa itse harkita asian uudelleen kumotuilta osin.

Kaksi täyttä roskalaatikkoa jätekatoksessa. Molempien kannet ovat vähän auki.

Vaasan seudun jätelautakunta ei taipunut vieläkään: antaa yhä kiinteistön omistajien valita kuljetusyhtiön

Lautakunta ei vielä päättänyt, valittaako se ely-keskukselta saamastaan sakosta. Valitusaika päättyy 7. joulukuuta.

Pitkähiuksinen nainen seisoo hämärässä salissa.

Hallitus siirtää kuntien yllätysleikkausta, joka olisi uhannut opetusta ja varhaiskasvatusta

Kunnat saavat noin 200 miljoonan euron väliaikaisen lisäpotin, jolla pehmennetään kuntien rahoituksen vähennystä. Sama potti vähennetään kunnilta myöhemmin.

Ukrainan ja Suomen liput liehuvat Kuopion kaupungintalon edessä helmikuussa Venäjän hyökkäyssodan vuosipäivänä.

Kuopion kaupunki aloittaa kyselyn kuntalaisille palveluistaan: tuloksia verrataan eurooppalaisiin vastaaviin

Kuopiossa arvioidaan palveluita ja kuntapolitiikkaa eurooppalaisen vertaisarvioinnin avulla.

BUU-klubi esiintyi Botnia-hallin Mustasaaren juhlavuoden päätapahtumassa Mustasaaren kekkereillä.

Mustasaaren vuosipäivää juhlittiin lauantaina yhdessä BUU-klubbenin kanssa – rannikkokunnassa usko tulevaisuuteen on vahva

Paikan päällä lauantaina oli noin 100 yhdistystä ja yritystä esittelemässä toimintaansa. Paikallisille Mustasaaressa parasta on maaseutuylpeys ja ihmisten välinen luottamus.

Pertunmaan yhteinäiskoulu.

Pertunmaan tie itsenäisenä kuntana päättyy – valtiovarainministeriö esittää kuntaliitosneuvottelujen aloittamista

Etelä-Savossa sijaitseva Pertunmaan kunta joutui tänä syksynä toistamiseen valtiovarainministeriön kriisikuntamenettelyyn. Kunta on paininut pitkään talousvaikeuksien kanssa.

Tie Pomarkussa.

Pomarkun tulovero nousee ensi vuonna 9,9 prosenttiin

Pomarkun kunnanhallituksen ehdotus voitti äänestyksen valtuustossa äänin 12 – 9.

Mansikkakosken vanha ratasilta iltavalaistuksessa Imatralla.

Kunnallisveroprosentti nousee Imatralla

Imatran kaupunginvaltuusto pääti äänestysluvuin 30-12, että ensi vuoden tuloveroprosentti on 8,6.

Punatiilinen seinä, johon on kiinnitetty ilvesaiheinen vaakuna.

Janakkalan valtuusto teki pieniä muutoksia ensi vuoden talousarvioon

Valtuuston päätöksellä Hakamäen urheilukentän rakentaminen jatkuu suunnitelmien mukaan.

Pelkosenniemen kunnanviraston sisäänkäynti

Pienellä porukalla päätöksenteko on haavoittuvaista – Pelkosenniemen valtuusto typistymässä lopullisesti yhteentoista henkilöön

Pikkuinen valtuusto koostuu peräti kuudesta eri ryhmästä, joista suurin osa poliittisiin puolueisiin sitoutumattomia.

Pienen kunnan kylän raitti ja järvi ilmasta katsottuna.

Sysmän perussuomalaisten valtuutetut erosivat valtuustoryhmästä

Valtuutetut irtisanoutuvat perussuomalaisten varavaltuutettujen toiminnasta mediassa.

Pertunmaan kunnantalo.

Pertunmaan itsenäisyys pian liipaisimella – kunnanjohtaja: ”Paineita ja piinaa riittää”

Nopeimmillaan Pertunmaan kuntaliitos voisi astua voimaan vuoden 2025 alusta.

Pelkosenniemen kunnanjohtaja Päivi Vauhkonen kuvattuna valtuustosalissa marraskuu 2023

Pelkosenniemen valtuustosali oli tupaten täynnä kuntalaisinfossa – valtuuston päätöskyky, hybridikokoukset ja valitukset puheenaiheina

Valtuutetut ovat jättäneet usein osallistumatta kokouksiin. Tähän ratkaisuna heille on annettu mahdollisuus osallistua kokoukseen etänä. Tästä ei kuitenkaan ollut mainintaa kokouskutsussa.

Ylöjärven valtuusto koolla. Penkkirivistössä istuu tietokoneiden edessä naisia ja miehiä. Kuvauspäivä 9.10.2023.

Ylöjärvi on saamassa maanantaina uuden kaupunginhallituksen – lopputulos pitkään kestäneeseen kiistaan selviää kokouspäivänä

Perussuomalaisten Erja Pelkosen asemasta aiheutunut kiistatilanne on ratkeamassa. Ryhmän puheenjohtaja Hannu Ruuska luonnehtii asiaa molemminpuoliseksi kompromissiratkaisuksi.

En ensam kvinna går på en gata.

Toimiiko hallinto? Kristiinankaupunki arvioi, kuinka demokraattista hallinto kaupungissa on

Kristiinankaupunki on yhdessä 9 muun suomalaisen kunnan kanssa valittu ohjelmaan, jonka tarkoitus on edistää hyvää demokraattista hallintoa.

Kittilän kunnantalo.

Kittilän kunta maksaa rakennusliikkeelle 290 000 euroa: sopu syntyi Sirkan koulun maatöitä koskevassa kiistassa hovioikeudessa

Kunta oli muuttanut suunnitelmia urakkatarjouksen jättämisen jälkeen. Kiista alkoi vuonna 2015. Sovittelu toi tulosta yli kahdeksan vuotta riidan alkamisesta.

Sodankylän vanha paloasemarakennus, mäntyjä ja pihlajia edustalla.

Sodankylä valmistelee tarpeettomien kiinteistöjen purkamista tai myyntiä – syynä miljoonien korjausvelka

Kunnanhallitus esittää valtuustolle kahdeksan rakennuksen purkua tai myyntiä, joukossa on muun muassa vanha paloasema ja terveyskeskus.

Kaupunginvaltuutettu Satu Taavitsainen Mikkelin kaupunginvaltuuston kokouksessa 26.9.2022.

Länsi-Savo: Hallinto-oikeus hylkäsi Satu Taavitsaisen ja Raimo Heinäsen valituksen – erottamiset eivät olleet laittomia

Mikkelin kaupunginvaltuusto erotti kaksikon kaupunginhallituksen puheenjohtajistosta viime vuonna.

Pelkosenniemen kunnanviraston sisäänkäynti

Kunnanvaltuuston ongelmista infotilaisuus Pelkosenniemellä

Kunnanhallituksen puheenjohtajan, Markku Kankaanrannan mukaan lukuisat valitukset ovat hidastaneet valtuuston työtä.

Pellon kunnantalo talvella ulkoa kuvattuna.

Pellon kunnanhallitus esittää korotusta kunnallisveroon

Pellossa kaavaillaan ensi vuoden veroprosentiksi tasan yhdeksän, kun se tänä vuonna on ollut 8,61.

Kemin valtuusto

Kemin kunnallisveroprosentti nousi – valtuusto päätti nostaa sen 9,6:een

Veronkorotuksella katetaan sote-uudistuksen vuoksi aiheutuva valtionosuuslasku ensi vuonna. Torniossa kaupunginhallitus esittää pientä nostoa.

Ihminen katsoo jäteastiassa olevia roskapusseja.

Ainoastaan Korsnäs tukee jätelautakunnan enemmistön mielipidettä – Vaasa ja Mustasaari käsittelevät jätelautakunnan toimintaa kokouksissaan

Korsnäs on valmis antamaan luottamustehtävän samoille henkilöille. Mustasaari ei halua uhkasakkoa maksettavaksi. Isokyrö ja Vöyri odottavat Vaasalta toimia.

Ilmakuvassa Otaniemi.

Espoo paljasti ensi vuoden budjettinsa

Kaupunki kertoo satsaavansa ensi vuonna etenkin talouden tasapainottamiseen, hiilineutraaliuden edistämiseen sekä maahanmuuttajien kotouttamiseen ja työllistämiseen.

Helsingin kaupungintalo.

Näin Helsinki aikoo käyttää rahansa ensi vuonna

Pääkaupunki kohdentaa rahoja ensi vuonna lapsiin ja nuoriin sekä sosiaalisen eriytymisen ehkäisyyn. Kunnallisveroprosentti laskee hieman.

Mies harmaassa pikkutakissa ja vaaleansinisessä paidassa seisoo veden äärellä.

Sulkavalla alkaa uuden kunnanjohtajan haku

Sulkavan nykyinen kunnanjohtaja siirtyy vuoden alussa Mäntyharjun kunnanjohtajaksi. Uuden kunnanjohtajan valintatyöryhmä odottaa pääsevänsä haastattelemaan hakijoita marraskuussa.

Ilmakuva Näätäaavan alueesta.  Kuva on otettu talvella, joten maisema on luminen. Alueella on myös metsää.

Tiukka äänestys tuulivoimalinjauksesta – Ranuan tuulivoiman kaavoitusaloitteet jatkossa valtuuston päätettäväksi

Uusi päätös korvaa valtuuston puolitoista vuotta sitten tekemän päätöksen. Metanolitehtaan rakennussuunnitelmat ovat saaneet kuntalaiset toisiin aatoksiin.

Sanna Marin nousee autosta.

Tällainen on Sanna Marinin poliittinen perintö – lähtö hankaloittaa demareiden tilannetta Tampereella, arvioi professori

Tampereen yliopiston valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaari näkee, että vetovoimaisen ehdokkaan poistuminen vaikuttaa paikallisen kuntapolitiikan voimasuhteisiin.

Auto ajaa Kemijärven kaupungintalon ohi.

Kemijärvellä mielenilmaus kaupunginjohtajan irtisanoutumisen vuoksi

Maanantaina järjestettävällä mielenilmauksella vastustetaan kaupungissa esiintyvää kiusaamista ja vaaditaan toimia epäasiallisen toiminnan lopettamiseksi.

Lasten kolmipyörä päiväkodin pihalla, taustalla hiekkalaatikko ja pöytäryhmä.

Varhaiskasvatuksesta ja koulutuksesta ollaan Rovaniemellä leikkaamassa yli neljä miljoonaa euroa

Erityisopettajia ja koulunkäynninohjaajia aiotaan vähentää ja leikata koulukuljetuksista. Myös päiväkotimuskari lopetettaisiin, koska ”se ei ole ydintoimintaamme”.

Lapsi tekee  hiekkakakkua hiekkalaatikon reunalla.

Kuntaveron keventämisestä on syntymässä iso kiista Helsingissä

Valtuuston suurin ryhmä kokoomus haluaa laskea kuntaveroa, koska kiinteistövero kiristyy. SDP, vasemmistoliitto ja vihreät vastustavat veronkevennystä.

Ruskean hirsimökin etusivu. Terassilla on pari tuolia ja pöytä.

Mun koti ei oo täällä – Etelä-Savo haluaa, että mökillä voisi myös virallisesti olla kuin kotonaan

Etelä-Savon maakuntahallitus antoi kommettinsa kotikuntalain uudistukseen lausuntokierroksella. Nykyinen kotikuntalaki on vuodelta 1994. Uuden lain toivotaan tuovan lisää rahaa maakuntiin, joissa on paljon vapaa-ajan asukkaita.

Kemijärven kaupunkia ja sen asukkaita alkutalvesta 2023.

”Piiri pieni pyörii” ja ”Tämä käryää”: Kemijärvellä kerätään nimiä kaupunginjohtaja Pekka Iivarin puolesta

Yli 800 henkilöä oli allekirjoittanut adressin torstai-iltapäivään mennessä. He haluavat Iivarin jäävän kaupunginjohtajaksi. Hänelle vaaditaan työrauhaa ”palauttaa Kemijärvi kehityksen tielle”.

Kemijärven kaupunginjohtaja Pekka Iivari hymyilee kameralle.

Kemijärven kaupunginjohtaja Pekka Iivari purki virkasuhteensa koeajalla

Syynä luottamuspula kaupunginvaltuuston puheenjohtajaan ja eri tahoilta tulleet pyrkimykset rajoittaa puolisoni toimintaa, Iivari kertoo. Koeaika olisi päättynyt tammikuun lopussa.

Vihreiden kunanvaltuutettu Riikka Karppinen Sodankylästä.

Sodankylä muuttaa puheenjohtajuudet osa-aikaisiksi

Ensi kuun alusta kunnanhallituksen puheenjohtaja tekee 40-prosenttista työaikaa ja kunnanvaltuuston puheenjohtaja 20-prosenttista työaikaa.

Kemijärven vaakuna kuvattuna taivasta vasten.

Kemijärven valtuustossa kolme loikkaa sitoutumattomaan Tulevaisuuden Kemijärvi -ryhmään

Kemijärven poliittiset voimasuhteet muuttuvat. Kaksi kokoomuksen valtuutettua, Matti Torvinen ja Jorma Vaarala, sekä perussuomalaisten valtuutettu Arto Torvinen ovat loikanneet Tulevaisuuden Kemijärvi -ryhmään.

Pomarkun kunnantalo.

Pomarkun kunnanjohtaja joutui eroamaan lähes kaksi vuotta sitten – syyt eron taustalla alkavat vasta selvitä

Pomarkun kunnanjohtaja Jari Rantala joutui jättämään eronpyynnön 2022 menetettyään poliitikkojen luottamuksen. Syistä eron takana on puhuttu toistaiseksi hyvin ylimalkaisesti.

Auran kunnanvirasto.

Mediset kauppaa kunnantaloa Auralle, vaihtoehtona tuntuva vuokrankorotus

Kunnanjohtajan mielestä kiinteistön lunastaminen ei nykyisessä taloustilanteessa ole järkevää.

Pertunmaan kunnantalo.

Pieni kunta pahassa lirissä: valtio lähettää ulosottolaskuja, vanhoista sotelaskuista kattamatta 3,4 miljoonan euron lisäkulut

Eteläsavolaisen Pertunmaan kunnan pitää maksaa valtiolle vuosilta 2023–2024 negatiivisia valtionosuuksia yhteensä lähes miljoonaa euroa. Kriisikunnalla voi olla edessään kuntaliitosneuvottelut.

Siikalatvan kunnanjohtaja Pirre Seppänen.

Viisi Lieksan kaupunginjohtajaksi hakeneista kutsutaan haastatteluun

Maanantaina päättyneeseen toiseen hakukierrokseen mennessä hakijoita oli yhteensä yli 40. Viisi parasta on saanut haastattelukutsun.

Nainen istuu toimistossa tietokoneen edessä.

Utsjoen kunnanhallitus esittää kunnanjohtajaksi hyvinvointijohtajaa – samalla se päätti, ettei muita hakijoita edes haastatella

Kunnanhallituksen kokouksessa Vesa Länsmanin tekemä vastaesitys voitti äänin 4-3. Vt. kunnanjohtaja Tanja Lepistö jätti päätöksestä eriävän mielipiteen.

Soinin kunnanjohtaja Johanna Rannanjärvi istuu työpöytänsä ääressä.

Hämeenkyrön uudeksi kunnanjohtajaksi valittiin Soinin kunnanjohtaja

Hämeenkyrön nykyinen kunnanjohtaja Antero Alenius on jäämässä eläkkeelle alkuvuoden aikana.

Kaksi aikuista miestä seisoo torilla, taustalla näkyy kauppahallin rakennus.

Monitoimiareena kauppatorille vai ei? Näin kaksi lappeenrantalaista perustelee kantojaan hallin sijainnista

Lappeenrannan kaupunginvaltuuston asialistalla on jälleen tänään keskustelua monitoimiareenan sijainnista. Kysyimme kauppatorille sijoittuvan areenan puolustajalta ja vastustajalta mielipidettä hallin sijaintiin.

 Kittilä-jupakasta kertovan Lumipalloefekti-elokuvan "poroja tiellä autojen seassa" -kuvituskuva.

Lumipalloefekti avaa Kittilä-jupakkaa elokuvateattereissa – mukana olevat kittiläläiset: ”Avautuuko se ydin muille kuin paikallisille?”

Lumipalloefekti-elokuvassa mukana olevat kittiläläiset pitävät dokumenttia totuudenmukaisena. Pauliina Punkin ohjaaman elokuvan ensi-ilta on perjantaina.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle