Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Nainen laivan kannella, taustalla Hangon kaupungin siluetti.

Tällä laivalla luvataan tarjota helppo reitti Ruotsiin, mutta palveluilla se ei prameile – Hangosta kulkee taas matkustajaliikenne lahden yli

Ruotsalaisvarustamon laivat liikennöivät Hangon ja Ruotsin Nynäshamnin välillä joka päivä.

Vesiskootteri ajaa merellä.

Nuori mies loukkaantui vesijettionnettomuudessa Helsingissä − poliisi: Tehokkaat vesijetit eivät ole leluja

Poliisin mukaan on vain ajan kysymys, milloin vesijettien onnettomuuksissa käy pahin mahdollinen.

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu Xamkin logistiikan ja ympäristön tutkimuspäällikkö Olli-Pekka Brunila kotinsa ja työpisteensä parvekkeella Kotkan keskustassa.

Yhteistyö venäläistutkijoiden kanssa loppui yhdessä yössä – Olli-Pekka Brunila hyvästeli kollegansa: "Toivotimme kaikkea hyvää toisillemme"

Vuosia venäläisten kanssa yhteistyötä tehnyt tutkimuksen ammattilainen uskoo, että Euroopan ja Venäjän välille laskeutunut rautaesirippu tekee venäjäosaamisesta tulevaisuudessa käyttökelvottoman.

Lindesnesin majakan väellä on kaksi sadonkorjuualuetta, toinen maalla ja toinen vedessä.

Majakan kaksi puutarhaa – satoa saadaan maasta ja merestä

Lindesnesin majakan väellä on kaksi sadonkorjuualuetta.

Kalastaja liukuu veneellä rannan tuntumassa.

Saaristolaiselämää aavan meren äärellä 1969

Elämä saaristossa on kamppailua luonnon kanssa

Rahtilaiva Pallas satamassa Israelissa vuonna 1981.

Rahtilaivan kyydissä Israelista Helsinkiin

Merimiesten sielunmaisemaa M/S Pallaksella

Vuosaaren telakka vuonna 1987.

Vuosaaren telakan viimeiset hetket

Helsingin telakan toiminnan alas ajaminen vuonna 1987.

Yle Areena logo.

Helsingin viimeisen majakkalaivan kannella

Filmisepon vuonna 1962 esitetyssä katsauksessa tutustutaan Helsingin edustalla toimivien luotsien työhän. Luotsi- ja majakkatoimintaa oli kyseisenä vuonna harjoitettu 250 vuotta Suomessa. Lisäksi vieraillaan majakka-alus Helsingillä, joka oli ohjelman esitysvuonna siirretty jo uusiin tehtäviin.

Four Cats esiintyy (1965).

Four Cats: Gabrielle

Four Cats esiintyy vuonna 1965.

Yle Areena logo.

Suomalaiset rahtilaivat kyntävät Atlanttia

Suomalaiset rahtilaivat ovat kyntäneet maailman meriä vuosikymmenten ajan. Varsinkin Atlantin aalloilla suomalaisia laivoja tapaa usein.

Kuvakaappaus ohjelmasta Yli Atlantin.

Tornator-laivalla yli Atlantin

Kertomus rahtilaivan matkasta Suomesta Yhdysvaltoihin